fbpx

E-Posta Pazarlama Nedir ve Neden Gereklidir?

E-Posta pazarlaması, son zamanlarda duymuş olabileceğiniz bir terimdir. Ancak tam olarak e-posta pazarlamasının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. En temel düzeyde, e-posta pazarlaması, işinizi geliştirmek için e-posta kullanımıdır. Potansiyel müşterilerle ilişkileri geliştirmek, mevcut müşterileri markanız hakkında bilgilendirmek ve güncel tutmak, müşteri sadakatini teşvik etmek için kuponlar sunmak ve daha fazlasını yapmak için e-posta pazarlamasını kullanabilirsiniz.

E-Posta pazarlaması, son zamanlarda duymuş olabileceğiniz bir terimdir. Ancak tam olarak e-posta pazarlamasının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

En temel düzeyde, e-posta pazarlaması, işinizi geliştirmek için e-posta kullanımıdır. Potansiyel müşterilerle ilişkileri geliştirmek, mevcut müşterileri markanız hakkında bilgilendirmek ve güncel tutmak, müşteri sadakatini teşvik etmek için kuponlar sunmak ve daha fazlasını yapmak için e-posta pazarlamasını kullanabilirsiniz.

E-posta pazarlaması doğrudan bir pazarlama şeklidir. Bazı insanlar e-posta pazarlamasının eski olduğunu düşünmektedir. Ancak bu yanlış bir yaklaşımdır. E-posta pazarlaması, internet icat edildikten kısa bir süre sonra kullanılmaya başlanmıştır. O zamandan bu yana önemli ölçüde gelişmiştir ve hala inanılmaz derecede faydalı bir pazarlama aracıdır. Aslında, birçok girişimci e-posta pazarlamasının artık hiş olmadığı kadar önemli olduğunu savunmaktadır. Dünya genelindeki perakendecilerin %85’inin e-posta pazarlamasını en etkili müşteri kazanım taktiklerinden bir olarak görmeleri için çok önemli sebepler vardır!

E-Posta Pazarlama Ne İçin Kullanılmaktadır?

E-posta pazarlaması, müşterileri zaman içinde tekrar eden müşterilere dönüştürmek adına güven oluşturmak için kullanılabilecektir. Ayrıca, müşterilerinizi, yaptığınız yeni satışlar veya promosyonlar hakkında bilgilendirmenin en etkili yolu budur. İnsanlar markanız hakkında bilgi sahibi olmak isterler ve e-posta pazarlaması, bu hedef kitlesine bağlı kalmanın en iyi yollarından biridir. Aslında, online alışveriş yapanların %28’i ilgilendikleri markalar hakkında bilgi sahibi olmak için mağaza veya ürün e-postalarına abone olduklarını bildirmektedirler.

E-Posta Pazarlama Yazılımları?

E-posta pazarlama çalışmalarını bir esinti yapan tonlarca yazılım ve otomasyon aracı vardır. Örneğin, MailChimp ve Constant Contact e-posta göndermek ve abonelerinizin e-postalarınız ile nasıl etkileşimde bulunduklarını izlemek için kullanılabilen araçlardan bazılarıdır. Tıklama oranları, açılma oranları, hemen çıkma oranları ve dönüşümler gibi analizleri izlemek için e-posta pazarlama yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Şimdi, bu pazarlama stratejisinin gerçekte ne olduğu konusunda bir cevap bulduğunuza göre aklınıza bir başka soru gelebilecektir. “İşimin e-posta pazarlamasına ihtiyacı var mı?” sorusunu düşünüyor olabilirsiniz. Tüm işletmeler e-posta pazarlamasından özellikle küçük işletmelerden yararlanabilecektir. E-posta pazarlaması, özellikle geleneksel pazarlamanın diğer biçimleriyle karşılaştırıldığında ucuz ve izlenmesi kolay çalışmaları içermektedir.

E-Posta Pazarlama Faydası Nedir?

İnternet kullanıcılarının %94’ü e-posta kullanmaktadırlar. Bu nedenle, e-posta yoluyla pazarlama, sosyal medyada olmayan kullanıcılar dahil olmak üzere çok sayıda internet kullanıcısına erişmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, yetişkin kullanıcıların %75’i e-posta pazarlamasını tercih edilen pazarlama yöntemi olarak görmektedirler.

E Posta Pazarlamalarının Faydaları

Zaten e-posta pazarlamasını kullanmıyorsanız daha geniş bir kitleye ulaşmak ve markanızın mevcut müşterilerle olan ilişkisini güçlendirmek için mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bir şey olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

E-posta pazarlamasının bir başka avantajı, yatırım getirisini izlemenin inanılmaz derecede kolay olmasıdır. Her şey e-posta pazarlama yazılımı kullanılarak izlenebilmektedir. Böylece e-postalarınızı kimlerin açtığını, sitenize kimlerin e-postalardan geldiğini ve daha fazlasını belirleme şansına sahip olursunuz.

Ayrıca, yatırım getirisi genellikle oldukça yüksektir. Çünkü çoğu reklam türünde olduğu gibi doğru hedef kitleye ulaşması için e-postaların arkasına reklam parası yerleştirmek zorunda kalmazsınız. Zaten ideal tüketiciyi hedef aldıklarını unutmamanız gerekmektedir. Yalnızca size e-posta adreslerini veren kişilere e-posta gönderdiğinizi unutmamalısınız. Bu, e-posta pazarlamasını mümkün olan en ucuz pazarlama taktiklerinden biri yapmaktadır.

Az bilinen bir gerçek, tüm e-postaların %66’sının akıllı telefonlar veya tabletler gibi mobil cihazlardan açılmasıdır. Kısa mesaj veya SMS kampanyası kullanmayı düşünüyorsanız, e-posta pazarlaması gerçekten sizin için daha iyi bir seçenek olabilecektir. E-posta pazarlaması, SMS pazarlaması ile aynı şekilde çalışmaktadır. Ancak masaüstü kullanıcılarına da erişebilirsiniz ve çoğu akıllı telefon kullanıcısı, e-postaları şirketlerden gelen kısa mesajlardan daha az rahatsız edici bulmaktadırlar.

E-posta pazarlaması sıklıkla sosyal medya reklamları ve hatta televizyon ve radyo reklamları gibi diğer pazarlama biçimleriyle birlikte kullanılsa bile kendine özgü avantajlara sahiptir.

Örneğin, et-ticaret mağazanız olduğunu ve satış yaptığınızı düşünelim. Satış hakkında sosyal medyada bir şeyler yayınladığınız zaman sizi takip eden herkes bu paylaşımı görmeyecektir. Sizi takip edenlerin yalnızca yaklaşık %1’i bir Facebook gönderisini görme şansına sahip olacaktır. Bu rakamı sadece reklamları kullanarak artırmayı başarabilirsiniz. Satışınız ile ilgili bir e-posta göndermeniz durumunda e-posta listenizdeki her üyenin önüne çıkması neredeyse garanti gibidir.

E-posta pazarlaması ile diğer pazarlama biçimleri arasındaki diğer büyük fark, insanların e-posta tanıtımlarını gerçekten görmek istemeleridir. E-posta listenizdeki herkes size e-posta adresinizi bilerek vermiştir. Çünkü markanız hakkında daha fazla bilgi edinmeyi talep etmişlerdir.

Bu, arama motorlarındaki, sosyal medyadaki, televizyondaki, dergilerdeki ve radyodaki reklamlardan oldukça farklıdır. Facebook’ta dolaşırken veya sabah haberlerini izlerken size ait bir reklama rastlayan birisi, markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek istemeyebilecek, mesajınızı görmezden gelebilecek ve hatta bundan rahatsız dahi olabilecektir.

Bir tüketici doğrudan size e-posta adresini verirse, bunun nedeni özellikle e-posta pazarlamasına dahil olmak istemeleridir. Bir kupon veya başka bir promosyonla ilgilendikleri için e-postalarını vermiş olsalar bile yine rıza temelli bir pazarlama stratejisinin içerisine dahil olduklarını bilmektedirler. Bu, e-posta pazarlamasını bu kadar benzersiz ve başarılı yapan en önemli durumlardan biridir.

E-Posta Pazarlaması Diğer Pazarlama Araçları ile Nasıl Çalışmaktadır?

Bu pazarlama şeklini daha fazla açıklamaya devam ederken, diğer pazarlama çabalarıyla nasıl çalıştığından söz etmek gerekmektedir. Daha önce belirtildiği gibi, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ile birlikte son derece iyi çalışabilmektedir.

E-Posta Pazarlaması Diğer Pazarlama Araçları ile Nasıl Çalışmaktadır?

E-posta abonelerinizin sizi takip etmesini sağlayan butonlarla şirketinizin sosyal medya profillerini e-postalarda tanıtmayı başarabilirsiniz. Sosyal medya profillerinizi, e-posta pazarlama kampanyanızda kullanmak üzere bir e-posta listesi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan biri, sosyal medya hesaplarınızda insanların girmeleri için e-posta adreslerini vermelerini isteyen bir hediye sunmak olacaktır.

Ayrıca, sosyal medya takipçilerinizden e-posta listenize abone olmalarını ve kayıt olabilecekleri bir forma link vermelerini isteyen mesajlar gönderebilirsiniz. Markanızı sosyal medyada takip etmekle ilgilenen insanların markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek için e-posta yoluyla iletişimi kabul etme olasılıkları çok daha yüksektir.

Daha sonra bir e-posta pazarlama kampanyasında kullanabileceğiniz e-postaları toplamaya yönelik Facebook’ta bir fırsat oluşturma kampanyaları oluşturabilirsiniz.

E-posta pazarlama aynı zamanda bir yeniden pazarlama ile birlikte kullanılabilmektedir. Yeniden pazarlama kitlenize alışveriş sepeti hatırlatıcıları göndermek için e-postaları kullanabilirsiniz. Bu e-postalar, online mağazanızdaki belirli ürünlerle kişiselleştirilebilecektir.

Bir E-Posta Pazarlama Kampanyası Nasıl Başlatılır?

E-posta pazarlaması nedir? İnanılmaz derecede çok yönlü olduğunu bilmeniz yeterlidir. E-posta pazarlama yazılımını kullanarak, e-postaları abonelerin adları ile özelleştirebilir ve insanların doğum günleri için kişisel e-postalar gönderebilirsiniz. Ayrı e-posta listeleri bile tutabilir ve farklı kitle gruplarına farklı teklifler veya promosyonlar gönderebilirsiniz.

Karşılaştığınız her e-posta, e-posta abonelerinizin her birine yanıt vermeyecektir. Bu nedenle e-posta listelerinizi bölümlere ayırmak ve genel hedef kitlenizin farklı bölümlerine karşılık gelen farklı e-postalar oluşturmak yararlı olabilecektir.

Bir e-posta pazarlama kampanyası başlatmanın ilk adımı bir e-posta listesi toplamaktır. Potansiyel bir abone size e-posta adreslerini vermeden önce birkaç soruyu dikkate alacaktır. Onlara spam mesajlar gönderecek misiniz? Size e-posta adreslerini vermek karşılığında neler kazanacaklardır? Özel indirimler gönderir misiniz? E-posta adreslerini herkese açık hale getirir veya satar mısınız? E-posta listenize abone olduğu zaman bundan yarar sağlayacak muhtemel abonelere açık bir şekilde bilgi sunmalısınız. Onları spam mesaj göndermemek veya e-postalarını kimseye vermemek konusunda ikna etmelisiniz.

E-posta listenizi oluşturmanın sayısız yolu vardır. Ancak başlamak için en iyi yer sitenize bir e-posta kayıt formu yerleştirmektir. Bu şekilde, mevcut site ziyaretçilerinizi kullanarak onlara e-posta adresleri karşılığında özel bilgiler veya indirimler sunabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı daha önce de belirtildiği gibi e-postaları toplamak için de kullanabilirsiniz.

E-posta İçeriği Ne Olmalıdır?

Sağlam bir e-posta listeniz olduğunda e-postalarınızı planlamanın zamanı gelmiş demektir. E-postalarınıza dahil edebileceğiniz çok çeşitli içerik ve aralarından seçim yapabileceğiniz benzersiz biçimlendirme seçenekleri vardır. E-posta pazarlaması, diğer reklam türlerinden çok daha özelleştirilebilir niteliktedir. Bu nedenle sınırsız seçim söz konusu olabilmektedir.

E-posta içeriği nasıl olmalıdır

E-postalarınıza ekleyebileceğiniz bazı içerik örnekleri, sitenizdeki içeriklere linkler, aboneler için sadakat ödülleri, müşteri referansları, yeni promosyonlar veya satışlarla ilgili bilgiler ve yeni ögeler veya hizmetler hakkındaki duyurulardır. E-postalar, şirketinize ilgi duyduğunu söyleyen kişilere sadece varlığınızı hatırlatmak için de kullanılabilecektir.

Sonunda e-posta listenize katıldıkları zaman kullanıcılara ilgi çekici bir hoş geldiniz mesajı göndermeyi unutmamalısınız. Onların sadece yeni bir müşteri adayı olduğunu değil aynı zamanda ödeme yapmaya hazır olan bir potansiyel müşteri olduklarını unutmamalısınız. Eğer işinizi doğru yaparsanız onları ücretsiz bir biçimde marka elçisine dönüştürebilirsiniz. Sadece onları etkilemeniz gerekmektedir. Göndereceğiniz hoş geldiniz mesajı bunun için fırsat olacaktır.

Sadakat ödülleri konusunda, internet kullanıcılarının %64’ü bir e-postada yer alan kuponu kullanmaya meyilli olmaktadır. Hem mağaza içi hem de online satışları arttırmak için e-posta kuponlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede e-posta pazarlama stratejinize kolayca dahil edilebilecek inanılmaz değerli araçlar ortaya çıkacaktır. E-posta kuponlarının vaadi, insanların e-posta listenize abone olmalarını sağlayacak mükemmel yollardan biridir!

Mükemmel konu satırını yazmaktan en göz alıcı düzeni seçmeye kadar e-postalarınızı hazırlamak çok zor olabilecektir. Bunun için endişelenmenize gerek yoktur. E-postalarınıza eklediğiniz içerik, gerçekten çalıştırdığınız iş türüne bağlıdır. Ancak, çoğu işletme için en iyi olan bazı teknikler vardır.

Örneğin, e-posta kampanyalarına video ekleyen pazarlamacıların yaklaşık %40’lık bir gelir artışı elde etmeleri söz konusudur. Grafikler, listeler ve promosyonlar/indirimler aynı zamanda çok ilgi çekici e-posta oluşturmanıza yardımcı olabilecek diğer etkenlerdir.

Tüm e-postalarınızın sadece ürün satmayla ilgili olmadığını unutmamalısınız. E-postalarınız, e-posta abonelerinin okumakla ilgilenebileceği değerli bilgileri içermelidir. E-postalarınıza değer katabilecek bazı içerik örneklerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin en çok sorulan sorulara, sitenizdeki blog yayınlardan elde edilen kısımlara ve anketlere gönderilen cevaplara yer verebilirsiniz.

E-Posta Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Düzen sürekli kullanıldığı sürece uyumun en önemli anahtarlarından biridir. E-postalarınız, tutarlı markalaşma için sitenizin, reklamların ve sosyal medya hesaplarının stiliyle eşleşmek zorundadır. Ayrıca, tüm e-postaların yaklaşık yarısı mobil cihazlarda açıldığından e-postalarınızın mobil uyumlu olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

E-Posta Optimizasyonu Nedir?

Akılda tutulması gereken bir başka yararlı ipucu, e-postalarınızı göndermeniz gereken en uygun zamanları belirlemektir. Abonelerin, e-postaları aldıkları sırada meşgul olmadıklarından emin olmanız gerekmektedir. Çünkü bu sayede e-postaların açılma olasılıklarını daha yüksek bir düzeye çıkarabilirsiniz. Aksi taktirde, kullanıcılar e-postaları daha sonra açmayı tercih edebilirler. Bu e-postayı unutmaları ve süresiz olarak onları gelen kutularında tutmaları anlamına gelebilecektir.

Çoğu e-posta pazarlama yazılımı platformu, hangi zamanların e-posta göndermeniz için ideal olduğunu bulmanıza yardımcı olacaktır. Aksi taktirde, hedef kitlenizde yer alan kişilerin boşta olma ihtimalinin yüksek olduğu saatlerde e-posta göndermek iyi bir kuraldır. İnsanlar işe gitmeden önceki saatler, popüler öğle yemeği mola zamanları ve içten çıkış zamanları genellikle e-posta göndermek için en başarılı zamanlardır.

Gelecekteki e-postalarda iyileştirmeler yapmak için önceki e-postalardan toplanan verileri her zaman kullanabilirsiniz. A/B testi yaparak hangi tür içeriğin hedef kitlenize en iyi şekilde yanıt vereceğini belirlemenin en iyi yolu budur. Bundan sonra, e-postalarınızın ana hedefi, doğru zamanda doğru kiye doğru mesajı atmak olmalıdır. Tüm bu şeyleri mükemmel bir şekilde hizalamak zor olabilir. Özellikle ilk denemede pek başarılı olamayabilirsiniz. Bu yüzden A/B testleri yapmak çok önemlidir!

E-Postalarda Neler Etiktir ve Neler Etik Değildir?

Artık e-posta pazarlamasının ne olduğunu neden faydalı olduğunu ve e-postaları pazarlama stratejinizde nasıl doğru bir şekilde kullanabileceğinizi öğrenmiş olmalısınız. Ancak e-posta pazarlama girişimlerinizde kaçınmanız gereken bazı özel detayları atlamamak gerekmektedir.

E-posta pazarlamaya yeni başlamış durumdaysanız spam göndermemelisiniz. E-posta abonelerini spam olarak kullanmak, etkin olmayan bir e-posta pazarlama stratejisidir. Çünkü bunlar satışların artmasına veya uygun marka bilinirliğine yol açmayacak şeylerdir. Aynı zamanda şirketinizin itibarını zedelemeleri söz konusu olabilecektir. Yapmanız gereken en son şey spam veya yanıltıcı mesajlarla onları rahatsız etmektir.

Performansızını Yükseltecek 10 E-Ticaret Taktiği Makalemi Okudun mu? Hemen incele E-Ticaret hakkında önemli ipuçlarını kaçırma : https://www.kamilkeles.com/performansinizi-yukseltecek-10-e-ticaret-taktigi/

Ayrıca spam mesajlar konusunda yasal kuralları ihlal etmemeniz gerekmektedir. Bu kurallar aldatıcı olmayan bir konu hattına sahip olmayı içermektedir. Zaten konu satırında aldatıcı bir mesaja yer vermeniz durumunda kullanıcılar hızlı bir şekilde e-posta listenizden çıkmayı düşüneceklerdir. Yasal kurallara uyduğunuz sürece e-postalarda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Asla kullanmamanız gereken bir başka kötü e-posta pazarlama taktiği önceden hazırlanmış e-posta listelerini satın almaktır. E-posta listenizi şirketinize gerçekten ilgi duyan kişilerle oluşturmalısınız. Önceden var olan bir e-posta listesi satın almak birçok nedenden dolayı kötü bir fikirdir. Bunun temel sebebi ise markanız ile etkileşim kuracak insan sayısının çok düşük kalacak olmasıdır.

Sonuç

E-posta pazarlamasının tek olumsuz yönü zaman alıcı olabilmesidir. Bu nedenle, tüm e-posta pazarlama ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir dijital pazarlama ajansıyla çalışmayı düşünmelisiniz. Bu sayede e-posta pazarlama çalışmalarınızın markanızla uyumlu bir şekilde olmasını garanti altına alabilirsiniz. Ayrıca daha profesyonel yöntemler ve tekniklerle hedef kitlenize ulaşmayı başarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bugünler de tam aradığım yazı olmuş elinize sağlık hocam.benim sormak istediğim ben template hazırladım ve gayet güzel de gönderiyorum ama emailim genelde spam’a düşüyor ve buda beklentimi dusuyir. Buna bir çözüm var mı ?

    Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı