fbpx

Black Friday Nedir?

Alışveriş çılgınlarının merakla beklediği günlerden biri de black friday olarak isimlendirilen ve yılda bir kere olan indirimlerdir.

Black Friday
Black Friday

Genelde internet sitelerinde gerçekleşen bu indirim günler önceden haber verilerek insanların bu güne önceden hazırlık yapması sağlanıyor. Ciddi avantajlı alışverişler yapılmasını sağlayan bu fırsatları değerlendirmek oldukça yararlı olabiliyor.

Black Friday Nedir?

Black Friday, ülkemizde alışveriş çılgınlığı olarak adlandırılır. Amerika’da da aslında Noel’e kadar olan zamandaki alışveriş dönemini ifade eder. Amerika’da günlerce sürse de bizde genelde 1-3 gün arasında sürer.

Ürünlere ciddi indirimler yapılarak normal fiyatının oldukça aşağısına düşmesi sağlanır. Günler öncesinden alışveriş için hazırlıklara başlayan alışveriş severler, black friday indirimleri başlar başlamaz anında ürünleri alırlar.

Black Friday Nedir?
Black Friday Nedir?

Black Friday Nasıl Ortaya Çıktı?

Black Friday aslında Amerika’da şükran gününden sonra gelen ilk cuma gününe denir. Ve bu gün aslında Noel alışverişlerinin başlangıcı kabul edilir.

İnsanlar bu tarihten sonra Noel’e kadar erken açılıp geç kapanan mağazalardan alışveriş yaparlar. Aslında amaç ekonomiyi canlandırmak ve satışları arttırmaktır. Ülkemizde de satışların artması ve alışverişlerin daha rahat yapılması için black friday indirimleri uygulanır.

2023 Black Friday Ne Zaman?

2023 yılında da her yıl olduğu gibi Kasım ayında olacak olan Black Friday, 24 Kasım Cuma gününe denk gelecek. En popüler alışveriş siteleri başta olmak üzere birçok sitede ve mağazada indirimler görülmeye devam edecektir.

Black Friday’ın Avantajları

Black Friday iyi takip edildiği sürece oldukça avantajlı alışveriş imkanı sağlar. Fiyatı sabit olan ve bildiğiniz ürünleri takip ederek yapılan indirimleri görüp tercih edebilirsiniz. Bu şekilde de mevcut yansıyan indirimi görerek kazançlarınızı da takip edebilirsiniz.

Black Friday’den önce alacaklarınızı belirlerseniz stok bitme durumu yaşamadan da alışverişler yapabilirsiniz. Aksi takdirde bu günde yaşanan en önemli aksilik alınacak ürünlerin anında tükenmesidir. Önceden yapılan araştırmalar ve favori listesi hazırlamanız zaman kazanmanızı sağlar.

Black Friday'ın Avantajları
Black Friday’ın Avantajları

Black Friday’in Dezavantajları

Black Friday, kısa sürdüğü için bir anda yüklü alışveriş yapılmasına sebep olabilmektedir. Bu da bütçe olarak sorun yaşatabilir. Aynı zamanda da stokların tükenmesi alacaklarınızı tamamlayamama ve eksiklerinizin kalmasına sebep olabilir.

Ürünlerin fiyatlarından emin değilseniz eğer indirim görmeyen ürünleri de kullanmış olabilirsiniz. Bu da bütçenizi boş yere indirimsiz ürünlere harcamış olmanıza sebep olabilir.

Markalar Black Friday’de Ne Yapmalı?

Black friday günleri için en çok yapılan tartışma, markaların gerçek indirim yapıp yapmadığı yönündedir. Markalar dürüst şekilde indirimleri, fiyatları şişirmeden uygulamalıdır. Aynı zamanda kargo için yaşanabilecek gecikmeler hakkında bilgi vermeleri daha iyi olur, aşırı yoğunluğun olduğu dönemde kargolamalar eski hızında olmayabilir.

Markalar yapabilecekleri şekilde indirim yapmalıdır, en uygun fiyata getirmek için orantısız indirimler yapmaları daha sonra bu zararı kapatmak için daha da pahalıya ürünler satmalarına sebep olabilir, bu markaların düzenli müşterilerinde azalmaya sebep olabilir.

Markalar Black Friday’de Ne Yapmamalı?

Markaların yapmamaları gereken en önemli şey fiyatları olduğundan yüksek fiyata getirerek, black friday adı altında yine normal fiyatının üzerinde ürünler satmasıdır.

Bunu tüketici tespit ettiği zaman ve bir de sosyal medya aracılığıyla bunu yaydığı zaman marka ciddi bir itibar kaybı yaşar. 3 gün içinde kapınızda gibi sözler verilmemelidir çünkü bu yoğun dönemde kargoların 3 günde teslim edilmesi oldukça zor olur. Yeterli indirim yapma gücü yoksa kuponlar da uygulayabilirler.

Black Friday’de Nasıl Alışveriş Yapılır?

Black Friday’de indirimli alışveriş fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız öncelikle hangi siteyi ya da mağazayı kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer birçok kategoriden ürün alacaksanız örneğin mutfak, banyo, giyim gibi online alışverişi tercih etmeniz daha avantajlı ve pratik olur.

En popüler sitelerden size en çok hitap edeni seçip tüm alışverişi bu siteden yapmanız kafanızın karışmaması açısından daha kolay olur. Elbette dilerseniz daha çok site ya da mağaza da kullanabilirsiniz. Siteye ya da mağazaya karar verdikten sonra aradığınız ürünlere göz atmaya başlamanız gerekir.

İndirimler başlamadan önce karar verirseniz ve online alışverişler için favorilerde bekletirseniz indirim günü geldiğinde anında satın alabilirsiniz. Böylece stok sorunu yaşamazsınız, mağaza alışverişi bu açıdan daha zordu. Bekletme ya da anında alma imkanınız olmadığı için mağaza tercihlerinizde hızlı olmanız önemlidir.

Black Friday'de Nasıl Alışveriş Yapılır?
Black Friday’de Nasıl Alışveriş Yapılır?

Hangi Sitelerde Black Friday Alışverişi Yapılır?

Black Friday alışverişlerini yapabileceğiniz bazı siteler:

  • Hepsi Burada
  • Trendyol
  • Morhipo
  • Gitti Gidiyor
  • Amazon

En çok tercih edilen alışveriş sitelerindendir. Bu sitelere üye olarak black friday indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Yalnızca online alışveriş siteleri olmasına gerek yok, mağazalardan da black friday uygulayanları takip edebilir, onları da değerlendirebilirsiniz. Ülkemizde en popüler olarak tercih edilen bu siteler, dönem dönem indirim ve kampanyalar yapsa da, black friday kadar toplu ve büyük indirim yıl içerisinde bir daha olmaz. Bu yüzden zamanında ve doğru değerlendirmek gerekir.

Black Friday’da Alışveriş Yapılmadığında Ne Olur?

Black friday’de alışveriş yapma zorunluluğu elbette yoktur. Ancak nasılsa almanız gereken ve ertelediğiniz ihtiyaçlarınız başta olmak üzere tüm acil ihtiyaçlarınızı bu günlerde alabilirsiniz.

Böylece ihtiyaçlarınızı yıl içerisinde bir daha denk gelemeyeceğiniz ya da bu kadarını bulamayacağınız indirimlerle almış olacaksınız. Özellikle yüksek tutarları ürünlerin alışverişlerini bu günde değerlendirmek oldukça avantaj sağlar.

Belirli sayıda ya da stok miktarı kadar üründe uygulanan indirimler, ciddi olarak maddi avantaj elde etmenizi sağlar. Kasım ayının başlarında reklamları çıkmaya başlayan black friday, ülkemizde efsane cuma, şahane cuma gibi isimlerle da anılabilir.

Reklamlar başladığından itibaren favorilerinize ekleyerek stok bitmeden alışveriş yapabilirsiniz. Böylece hem ev ihtiyaçlarınızı hem kendi ihtiyaçlarınızı uyguna getirir hatta üzerine sevdiklerinize hediyeler de alabilirsiniz.

Black Friday'da Alışveriş Yapılmadığında Ne Olur?
Black Friday’da Alışveriş Yapılmadığında Ne Olur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı