fbpx

E-Ticaret İçin Kampanya Fikirleri

E-Ticaret hepimizin hayatına entegre olmuş bir satış yöntemidir. Özellikle pandemi ile birlikte herkesin tercih ettiği bir alışveriş yöntemi haline gelmiştir. E-Ticareti kimimiz ürün satın almak için kullanırken kimimiz ise ürün satışı yapmak için tercih etmiştir.

Hedef kitleniz için etkili içerikler üretmeye başlamadan önce bir Persona çıkarmanızı öneriyorum. Persona ile ilgili daha detaylı bilgiye içeriğimde bulabilirsiniz. > kamilkeles.com/persona/

E-Ticaret İçin Kampanya Fikirleri

Ben bu makalede E-Ticaretin satış kısmında rol alan kişilerin satışını arttırmaya yönelik 10 kampanya fikrini anlatacağım. Sizlere E-Ticaret için faydalı olabilecek en etkili kampanya fikirleri şu şekilde sıralanabilir:

Sezon Sonu İndirimi Kampanyası

Sezon sonu indirimi kampanyası birçok firmanın tercih ettiği pazarlama kampanyasıdır. Hemen her insan sezon sonunda ürün fiyatlarının büyük oranda azalacağını tahmin etmektedir. Sezonu geçen ürünün modasının da geçme ihtimali bulunmaktadır.

E-Ticaret dünyasında yeniyseniz 10 Adımda E-Ticaret nasıl yapılır içeriğimi okumanızı öneririm > kamilkeles.com/e-ticaret-nasil-yapilir/

Ürünün hem elinizde kalmaması hem de satışının yapılıp maddi kazanç sağlaması açısından tercih etmenizi isteyeceğim bir E-Ticaret kampanyasıdır. Her sezon sonunda, sezonu geçecek olan ürünün fiyatını bir miktar düşürerek satış potansiyelinizi arttırabilirsiniz. 

Ücretsiz Kargo Kampanyası

Ücretsiz kargo kampanyası E-Ticaretin olmazsa olmaz kampanyalarından birisidir. Ufak bir örnek ile açıklayacağım. Misal x ürünü 100 TL’ye satıyoruz ve kargo ücretimizde 15 TL. Sitenizde ürünün satış ücreti 100 TL, kargo ücreti 15 TL görünüyor. Başka bir sitede aynı ürün 115 TL’ye satılıyor ve kargo ücretsiz. Siz hangisini tercih ederdiniz?

Evet, ben de düşündüğünüz gibi tercih edeceğinizi tahmin etmiştim. Ücretsiz kargo alıcı içi her zaman daha cazip gelmektedir. Bu yüzden bence ücretsiz kargo kampanyasını her üründe kullanmalısınız. En kötü ihtimalle alt limit belirleyip örneğin 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava tarzında bir kampanya yapmalısınız.

Belirli Stok Kampanyası

İnsanlar bir ürünü beğendiğinde almaktan vazgeçebilir ancak son 1 ürün kaldı yazısını görmezse. Bir ürün beğendiğinizde düşünmek için zaman isteyebilirsiniz. Ancak o üründe “stok tükenmek üzere” veya “kalan stok sayısı: 5” gibi bir ibare bulunursa ürünü beğenen kişi kaçırmadan almak isteyecektir. Bu kampanya tarzını ürün satışını arttırmak için kullanabilirsiniz.

Üye Kaydı Kampanyası

Eğer E-Ticaret sitesi olarak satış yapıyorsanız alışveriş yapan insanların sitenize üye olması oldukça önem taşımaktadır. Neden diye soracak olursanız; Üye olan insanların telefon numarası ve mail adresini sistemde görebileceğiniz için mail ve phone marketing ile yeni ürünlerinizi ve kampanyalarınızı müşterilere ulaştırabileceksiniz.

E-Ticaret İçin Kampanya Fikirleri

Bu sayede her müşteriniz ile iletişim halinde kalarak satış potansiyelinizi bir hayli arttıracaksınız.

İkinci Üründe İndirim Kampanyası

İkinci üründe indirim kampanyası da özellikle büyük markaların tercih ettiği bir kampanya türüdür. Müşterileri ikna etmek ve birden fazla ürün satın almalarını sağlamak için etkili bir strateji olan bu kampanya türünü kesinlikle öneriyorum.

E-Ticaret İçin Kampanya Fikirleri

Bu kampanyada ikinci üründe yüzde kaç indirim yapacağınız kısmı size kalmış bir seçimdir. Benim tavsiyem maliyet kurtarıyorsa minimum %15 indirim yapmanız yönündedir. 

Doğum Günü İndirimi Kampanyası

Eğer size önerdiğim 4 numaralı kampanya türünü sitenizde uyguluyorsanız, bolca üyeniz bulunmaktadır. Bu noktada üyenin doğum günü geldiğinde otomatik indirim kodu tanımlayıp mail ve sms ile bilgilendirme yaparak müşterinin alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret İçin Kampanya Fikirleri

Bu indirimi ister yüzdelik bazda istersenizde belirli harcama üstüne x TL indirim şeklinde uygulayabilirsiniz.

Belirli Harcamaya Belirli İndirim Kampanyası

Size önerebileceğim diğer bir E-Ticaret kampanyası fikri de belirli bir harcamaya belirli bir indirimin yapıldığı kampanyadır. Bu kampanya çeşidini hem E-Ticaret sitelerinde hem de mağazalarda yapan birçok firma bulunuyor. Bu kampanya çeşidi ile müşterilerin daha çok harcama yapmasına ön ayak olabilirsiniz.

E-Ticaret İçin Kampanya Fikirleri

Özel Gün İndirimi Kampanyası

Özel gün indirimleri (kurban bayramı, şeker bayramı, anneler günü vb.) birçok müşterinin alışveriş yapmak üzere siteye göz attığı kampanyalardır. Özel günlerde hemen her insanın indirim beklentisi bulunmaktadır.

E-Ticaret İçin Kampanya Fikirleri

Beklenti olduğu için her müşteri hem harcama yapmak ister hem de para birikimi yapmış ir halde gelir. Bu yüzden özel günleri kaçırmayıp indirim kampanyaları yapmayı es geçmeyin.

Belirli Süre İndirim Kampanyası

Flaş indirimler olarakta bilinen bu indirim kampanyası yine yalnızca bakınan potansiyel müşterileri, alışveriş yapmaya ikna etmek için oldukça etkili bir satış yöntemidir. İnsanlar algı olarak bir ürünün az sayıda kaldığını görünce veya indirim bitiş süresinin az kaldığını görünce satın almaya yönelirler.

E-Ticaret İçin Kampanya Fikirleri

Arkadaşını Davet Et Kazan Kampanyası

Arkadaşını davet et kazan kampanyası birçok E-Ticaret sitesi tarafından tercih edilmeyen ama yine de etkili olan bir yöntemdir. Tercih edilmemesinin ana sebebi birçok müşterinin arkadaşını davet etmek ile uğraşmıyor olmasıdır. Ama benim tavsiyeme kulak asacak olursanız bu yöntemi kesinlikle denemelisiniz.

E-Ticaret İçin Kampanya Fikirleri

Yukarıda paylaştığım 10 kampanya fikri, E-Ticarette satışınızı artırmaya yönelik etkili stratejiler sunmaktadır. Bu kampanyaları kullanarak müşteri potansiyelinizi genişletebilir, satışlarınızı artırabilir ve rekabette öne çıkabilirsiniz.

E-Ticarette başarılı olmak için bu kampanyaları uygulayarak müşterilerin ilgisini çekmeli ve onları teşvik etmelisiniz. Unutmayın, müşteri memnuniyeti ve sürekli iletişim kurmak da önemli faktörlerdir.

Sizin kullandığınız stratejiler nedir? Yorumlarda buluşalım!

Sık Sorulan Sorular

Ücretsiz kargo kampanyasının maliyeti nedir?

Ücretsiz kargo kampanyası, işletmenizin maliyet yapısına bağlı olarak değişir. Kargo maliyetlerini dikkate alarak ürün fiyatlarınızı ve kar marjlarınızı ayarlayabilirsiniz.

Bazı durumlarda, ürün fiyatlarını bir miktar artırarak kargo maliyetini karşılayabilir veya belirli bir alışveriş tutarı üzerinde ücretsiz kargo seçeneği sunabilirsiniz.

Stok kampanyası nasıl uygulanır?

Stok kampanyası için ürünlerinizin stok durumunu izlemeniz ve azalan stokları vurgulamanız önemlidir.

Ürün sayfasında “Stok tükenmek üzere” veya “Kalan stok sayısı: X” gibi ibareler kullanabilirsiniz. Bu şekilde müşteriler, ürünü kaçırmadan satın alma eğiliminde olabilirler.

Yapay zeka, e-ticaret kampanyaları oluştururken nasıl yardımcı olabilir?

Yapay zeka, e-ticaret kampanyaları için veri analizi yaparak müşteri davranışlarını anlayabilir ve özelleştirilmiş kampanyalar oluşturabilir.

Ayrıca, müşteri tercihlerini analiz ederek kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunarak satışları artırabilir. Bununla ilgili daha fazla detay için Yapay Zeka ile 0’dan E-Ticaret Yapmak isimli içeriğimi inceleyebilirsiniz.

Doğum günü indirimi nasıl çalışır?

Doğum günü indirimi için müşterilerin doğum günlerini kaydeden bir sistem oluşturmanız gerekmektedir.

Müşterinin doğum günü geldiğinde otomatik olarak indirim kodu oluşturarak onları bilgilendirebilirsiniz. İndirim kodunu sitenizde veya müşteriye özel bir mail/sms ile iletebilirsiniz.

Hangi özel günler için indirim kampanyası yapabilirim?

Özel gün indirimleri için popüler seçenekler arasında bayramlar, yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü, babalar günü gibi tatiller bulunmaktadır. Bu özel günlerde müşterilerin indirim beklentisi olduğu için kampanyalar dü

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı