fbpx

Performansınızı Yükseltecek 10 E-Ticaret Taktiği

İşletmeniz ürün veya hizmet satan bir online mağaza ise kişisel stratejileri kullanarak daha fazla müşteriye nasıl ulaşacağınıza dair yararlı bilgiler arıyor olabilirsiniz. Bir strateji, mağazanızın hedeflerine ulaşmayı ve pazardaki konumunu iyileştirmeyi planlamanın bir özeti durumundadır.

İşletmeniz ürün veya hizmet satan bir online mağaza ise kişisel stratejileri kullanarak daha fazla müşteriye nasıl ulaşacağınıza dair yararlı bilgiler arıyor olabilirsiniz. Bir strateji, mağazanızın hedeflerine ulaşmayı ve pazardaki konumunu iyileştirmeyi planlamanın bir özeti durumundadır.

Hedeflere bağlı olarak farklı stratejiler vardır. Bu durumda, e-ticaret işimiz için daha fazla müşteriye nasıl ulaşacağımıza odaklanmamız gerekmektedir.

Online mağazanız ile ilgili aşağıdaki durumları kontrol etmelisiniz:

 • Her cihazdan erişilebilir olmalı (PC, dizüstü bilgisayar, telefon vb.)
 • Net ve okunabilir bir tasarıma sahip olmalı

Bu amaçla, e-ticaret mağazanızın esnek bir web tasarımına ve mobil uyumlu bir temaya sahip olması gereklidir. Müşteriler ziyaret ettikleri sitelerin mobil uyumlu olmalarını beklerler. Mobil uyumlu bir siteye sahip işletmeler, sahip olmayanlara göre daha fazla satış yapacaklardır. En son istatistikler, mobil cihaz kullanımının arttığını göstermektedir.

Web mağazasının ana sayfası, ürün sayfaları ve ürün kategorileri bir online mağazada en çok ziyaret edilen yerlerdir. Bunların nasıl tasarlanması gerektiğini ve mümkün olduğu kadar nasıl anlaşılabilir hale getirilebileceklerini öğrenmelisiniz. Bu tür beklentiniz varsa kullanıcı deneyimi tasarımını ön plana çıkarmanız gerekmektedir.

Online mağazanızı daha kazançlı hale getirmek için neler yapabilirsiniz? Bu soruların cevaplarını aşağıda bulabileceksiniz.

1. E-Ticaret Arama Kullanılabilirliğini Arttırın

Bu iki potansiyel müşteri grubu için bir web mağazası düzenlemek istiyor olabilirsiniz:

 • Ne almak istediklerini bilen ziyaretçiler.
 • Sadece göz atmak isteyen ziyaretçiler.

E-Ticaret Arama Kullanılabilirliğini Arttırın

E-ticaret sitesi platformunuz müşterilerin neleri aradığını kaydeder veya analiz eder mi? Online mağaza sisteminiz bunu yapabiliyorsa, muhtemelen etkin gezinti ve arama özelliklerine sahip olacaksınız demektir. Ne aradıklarını tam olarak bilen müşteriler, doğru bilgileri olabildiğince çabuk bulmak istemektedirler. Yüksek performanslı bir arama deneyimi tasarlamak, kullanıcılarınız için önemli bir özelliktir. Çünkü kullanıcılar aradıklarını bulamazlarsa başka bir mağazadan satın alım yapacaklardı.

İkinci kategori, yalnızca online mağazaya göz atmak ve ögeleri karşılaştırmak isteyen potansiyel müşterilerdir. Gezinti menülerini kullanacaklar ve ürün kategorilerine veya sayfalarına geçiş yapacaklardır. Menü çubuğunu ve kategorileri sezgisel bir biçimde kullanımı kolay bölümler olacak şekilde düzenlemeye çalışmalısınız.

Siteniz iyi tasarlanmış arama ve gezinti işlevlerine sahip mi? Bunların etkili olmak ve müşterilerin e-ticaret sitelerinde yaşadığı genel deneyimi iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanıcı odaklı olmaları gerekmektedir.

Bir e-ticaret mağazasında dönüşümleri arttırmak için aşağıdaki alanlarda arama kullanılabilirliğini iyileştirmeyi düşünmelisiniz:

 • Arama alanının tasarımı ve davranışı
 • Arama kapsamı seçimi
 • Otomatik tamamlamanın tasarımı
 • Sonuç düzeni ve özellikleri
 • Sonuçlar sayfasındaki arama sonuçlarını filtreleme ve sıralama

2. Kaliteli Fotoğraflar ve İyi Ürün Açıklamaları Kullanın

Kaliteli Fotoğraflar ve İyi Ürün Açıklamaları Kullanın

Potansiyel müşterinin dikkatini çekmek için güzel ürün resimleri ve fotoğrafları ekleyin. Standart dükkanların aksine online ortamda müşteriler ürünlere dokunamazlar. Bu nedenle satın alma kararlarının tamamen ürün görüntüsüne ve geri bildirime dayandırmaktadırlar.

Arama sonuçları sayfasında iyi görüntülenebilir küçük resimler göstermek kullanıcıların istenen ürünü tek bir tıklamayla bulmalarına ve sunduğunuz ürünler hakkında daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olacaktır.

Ürünü yalnızca tarif etmemelisiniz. Kapsamlı bir özellik ve avantaj listesi oluşturabilirsiniz. Potansiyel müşteriler olası bir satın alımla ilgili hemen hemen her şeyi ama özellikle ilgili ürünün onlara nasıl yardım edeceğini ve günlük yaşamlarını nasıl iyileştireceğini bilmek istemektedirler.

Açıklama yazarken aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurmalısınız:

 • Uygun alt başlıklar oluşturun.
 • Dikkat çekmek için madde işaretleri kullanın.
 • Daha büyük yazı tipi boyutuyla okunabilirliği arttırın.
 • Ürününüze video ve gerçek fotoğraflar ekleyin.
 • Metni daha okunaklı hale getirmek için içerikteki beyaz boşluklara dikkat edin.

Site tasarımı ve içerik oluşturma, optimum sonuçlar için birlikte çalışmalıdır. Bunlar kullanıcı deneyiminin önemli bir parçası durumundadır. Bunları önemsediğiniz zaman daha yüksek dönüşüm oranlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

3. Ana Sayfayı Kişiselleştirmeyi Deneyin

Özelleştirilmiş Ana Sayfa Tasarımı

Kişiselleştirme, müşterilerin sitenizdeki son oturumunda gördüklerini ve ziyaret ettiklerini kaydeden ve takip eden, onlara her ziyaretlerinde mağazadaki geçmiş deneyimlerine dayanarak yeni satın alma önerileri sunan bir tekniktir. Bu, önceki satın alımlar gibi önceki davranışları temel alan veya bir yer veya zaman gibi gerçek zamanlı verilere dayanan bir kişiselleştirme olabilecektir.

Online olarak alışveriş yapanların %59’u kişiselleştirilmiş olan online perakende mağazalarda daha ilginç ürünler bulmanın daha kolay olduğuna inanmaktadır. Dolayısıyla bunu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmanız gerekmektedir.

Amazon, kullanıcı odaklı alışveriş deneyiminin öncüsüdür. Ana sayfaları “görüntülemiş olduğunuz ögelerle ilgili” etiketine sahiptir. Bu etikette bir önceki ziyaretinizde göz attığınız kişiselleştirilmiş öneriler yer alacaktır. Bu kısım kullanıcıların doğru ürünü kolayca bulmalarına yardımcı olmaktadır.

4. Devamlı ve Özgün İçeriğe Odaklanın

Devamlı ve Özgün İçerikler Üretin 

Neden? Çünkü içerik pazarlaması, bugün uygulayabileceğiniz en etkili pazarlama stratejilerinden biridir. Reklam dünyası sürekli değişmektedir. Tüketiciler reklamlardan birçok şekilde uzak durmaya çalışmaktadırlar. E-ticaret işinizde doğru şekilde uygulanan içerik stratejisi ile müşterilerinize daha fazla değer sunabilirsiniz.

Bunu yapmak için öncelikle müşterilerinizi ve ürününüzün onlara nasıl yardım edeceğini ve sorunlarını nasıl çözeceğini anlamanız gerekmektedir. Önemli olan, içerik üretiminizi müşterinizin sorunlarına ve onlara sağlayabileceğiniz değere odaklamış olmanızdır.

Öncelikle hedef kitlenizi, ilgi alanlarının ne olduğunu, demografik verilerini anlamaya çalışmalısınız. Bir sonraki adım yayınlarınız için bir plan yapmaktır. İyi ve paylaşılması kolay seçeneklerle alakalı değerli makaleler yayınlamaya çalışmalısınız. Güzel görünen içerik için en iyi ipuçları şunları içermelidir:

 • Listeler paragraflardan daha kolay okundukları için bunları kullanabilirsiniz.
 • Nasıl yapılır şeklinde başlıklara sahip olan içeriklere yönelebilirsiniz.
 • Popüler biri veya popüler bir konuyla ilgili bir şeyler yazmayı düşünebilirsiniz.

Başlıklarda testler yapmayı unutmamalısınız. Online mağazanıza en çok trafik çeken ve en çok satışa yol açan içerik türlerinin ne kadar iyi çalıştığını ölçmeye çalışmalısınız.

5. Alışveriş Sepeti Kullanıcı Deneyimini Optimize Edin

Alışveriş Sepetini Kullanıcı Deneyimin Uygun Hale Getirin

Müşterilerin alışveriş sepetlerini terk etmelerini önlemek için alışveriş sepetinin işlevselliğinin mükemmel düzeyde olduğundan ve kolayca gezilebilir olduğundan emin olmalısınız. Zayıflıkları anlamanın yolu sık sık test yapmaktır. Alışveriş sepetini terk etmeyi azaltmak için sayfadaki farklı seçenekleri test etmelisiniz.

En iyi duruma getirme sürecinde asıl iş hedefi bu olduğundan dönüşümlerde olmayan gelire dikkat etmeniz gerekmektedir. Ödeme sayfasını temizleyin ve dikkat dağıtıcı unsurları ve/veya çıkılabilecek yerleri kaldırın. Bu, ödeme işlemi sırasında herhangi bir karışıklığı önleyecektir. Çok sayıda dönüşüm çalışması, ödeme sırasında ne kadar az tıklama yapılırsa dönüşüm oranının o kadar yüksek olacağını göstermiştir.

6. E-posta Listeleri Oluşturun

E-Posta Listeleri Oluşturun

Online işletmeniz e-posta pazarlamasını bir fırsat olarak kullanmıyorsa büyük satışları kaçırırsınız. Kayıt formlarını kullanın, e-posta adresi karşılığında küçük bir hediye veya indirim kodu gibi bir şeyler verin. Müşterinin güvenini kazandığınız zaman kullanıcının izni olmadan asla e-posta göndermemiş olduğunuzdan emin olun. Aksi taktirde spam klasörüne yer alma riskine sahip olursunuz. Hiç kimsenin markasını böyle bir şekilde mahvetmek istemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Blog yayınlarınızın sonuna veya satın alma rehberlerine kayıt alanlarını ekleyin. Ziyaretçiler, sağladığınız içerikten memnun kalırlarsa, iletişimde bulunmaktan ve haberler, indirimler ve promosyonlar hakkında bilgi almaktan ve e-postalarından ayrılmaktan mutluluk duyacaklardır. Müşterinin ödeme işleminin bir parçası olarak posta listenize katılabileceği bir seçenek eklemeyi unutmamalısınız.

Bir e-posta listesi hiçbir zaman “dolu” veya hazır olamaz. Ancak ilk müşterileriniz e-posta bültenine katılmaya başlar başlamaz e-postalarını kullanarak şunları yapabilirsiniz:

 • Yeni veya yaklaşmakta olan ürünleri tanıtabilirsiniz.
 • Promosyonlar veya indirimler sunabilirsiniz.
 • Alakalı ve yararlı blog gönderileri paylaşabilirsiniz.
 • Geri bildirim isteyebilirsiniz.
 • E-posta bültenine özel kampanyalar ve indirim kodları yerleştirebilirsiniz.

7. Sosyal Medya Stratejinizi Geliştirin

Sosyal Medya Stratejileri Oluşturun

Pazarlama ekibinizin hazırladığı sosyal medya stratejisi içerik stratejinize bağlı olmalıdır. E-ticaret sitenizden gelen içerik oluşturma, sosyal medyada yayınlanmalı ve paylaşılmalıdır. Çünkü bu size daha geniş bir kitle ve görünürlük sağlayacaktır.

Instagram, Snapchat ve Pinterest gibi görsel sosyal ağlar, genellikle ürünleri satan online mağazalar için en iyisidir. Ancak tüm internet kullanıcıların %75’inden fazlası Twitter ve Facebook’ta olduğundan buralar küçümsenmemelidir.

Herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Ancak müşterileriniz için en iyi müşteri deneyimini oluşturmak için içeriğinizin takip edilip edilmediğini kontrol edebileceğiniz temel kuralların listesi şu şekildedir:

 • Tutarlı bir şekilde günlük olarak paylaşım yapın.
 • Yayınlarınızı paylaşım sırasına almak için bir otomasyon kullanmayı düşünün.
 • Twitter bile söz konusu olsa paylaşım yaparken her zaman görüntüleri kullanın.
 • Spam yapmayın.
 • Sosyal medyayı yalnızca promosyonlar için kullanmayın, müşterilerinizle iletişim kurun.
 • Kitlenizin katılımını izlemek için analitik kullanın.
 • İşletmenizin için doğru olanı seçmeden önce çoklu sosyal medya pazarlama stratejilerini test edin.

Ancak sosyal medya pazarlama stratejilerinin e-ticaret işinize yardımcı olabileceğinden emin olmanız gerekmektedir. İyi tasarlanmış bir sosyal medya kampanyasıyla elde edeceğiniz bazı avantajlara göz atarsanız bunu neden gerekli olduğunu çok daha net bir biçimde görebilirsiniz:

 • Müşterinizin online davranışları hakkında bilgi toplamak hedefli reklamların oluşturulmasına izin verir.
 • İnsanlarla güçlü ilişkiler kurabilirsiniz. Müşterilerinizle günlük iletişim, herhangi bir işletmenin alıcının ihtiyaçlarını yanıtlamasına ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamasına yardımcı olur.
 • Sosyal medyadaki benzersiz ve yüksek kaliteli yayınlar marka bilincini genişletir ve insanları marka elçilerine dönüştürebilir.
 • Daha iyi müşteri desteği sunulabilir. Tüketicilerin %67’den fazlası müşteri desteği için sosyal medya platformlarını kullanmaktadırlar. Verdiğiniz cevaplar müşterilere gerçekten yardımcı oluyorsa bunlar viral bir şekilde reklam olmanızı sağlayabileceklerdir.
 • Müşterilerinizle bağlantı kurmanın en hızlı ve en ucuz yolu olduğu için maliyet verimliliği sunar.
 • Sosyal medya platformları sayesinde daha yüksek dönüşüm oranları elde edebilirsiniz.

8. Hızlı Açılış Sayfaları Oluşturun

Hızlı Açılış Sayfaları Oluşturun

Kişiselleştirilmiş açılış sayfalarının benzersiz bir kopyasıyla birlikte, e-ticaret online mağazanız ürünlerinizi almaya istekli olan daha fazla müşteriyi çekme şansınızı arttıracaktır. Hedef kitlenizde yer alan farklı gruplar için özel açılış sayfaları oluşturabilirsiniz. Alıcı karakteristiğinin ana hatlarını belirtin ve yiyecek içecek tedarik ettiğiniz genel demografik bölümleri belirlemek için analiz verilerini kullanmalısınız.

Satışları, kayıt olmaları veya abonelikleri yönlendiren yüksek oranda dönüşüm sağlayan açılış sayfaları nasıl oluşturulur? İşte bazı öneriler:

 • Bir açılış sayfası yalnızca tek bir amaca ve yalnızca tek bir harekete geçirici mesaja ev sahipliği yapmalıdır. Bu, birden fazla butona sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Ancak hepsinin aynı dönüşüm hedefine odaklanmış olması gerekmektedir. Alıcının dikkatinin yeterince iyi odaklanmadığı durumlarda dönüşüm oranları düşmektedir.
 • Tüm açılış sayfalarınız için kullanıcı dostu net tasarımlar oluşturun. Yalnızca tıklanabilir ögeler ziyaretçiyi istenen hedefe yönlendirmelidir. En üstte yer alan gezinme çubuğunu, sosyal medya simgelerini veya ziyaretçileri rahatsız edebilecek diğer unsurları gizlemek iyi bir fikirdir.

9. Reklam Stratejileri Oluşturun

Reklam Stratejinizi Oluşturun ve Geliştirin

E-ticaret mağazası reklamları, online görünürlüğü ve satışları arttırmanıza yardımcı olacaktır. Bir reklam kampanyasına başlamadan önce sormanız gereken üç net soru vardır: İşletmenizin sitesinde başarılı bir dönüşüm için kaç ziyaretçiye ihtiyaç vardır? Bütçenizin ne kadarını güvenle tahsis edebilirsiniz ve bu ne kadar sürer? Ürünleriniz için en iyi reklam yeri nedir? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, bazı hesaplamalar ve tahminlerde bulunmanıza yardımcı olacak ve reklam seçeneklerinizi daraltacaktır.

Çoğu kişi Facebook Reklamları ve Google Ads ile başlamayı tercih etmektedirler. Bunlar reklamlar için en popüler ve kullanıcı dostu platformlardır.

Neyi seçerseniz seçin, en önemli kısım sitenize gelen trafiği analiz etmek ve izlemektir. Örneğin, Google Analytics ziyaretçilerin nereden geldiğini ve sitenizde ne yaptıklarını göstermektedir.

Ziyaretçilere ve potansiyel müşterilere ulaşmak için yeniden hedefleme yöntemleri reklamların etkisini arttırmak için akıllıca bir hamledir. Facebook Pixel, sitenizdeki tüm Facebook ziyaretçilerinin kaydını tutabilen ve hedeflenmiş kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olan bir araçtır.

Elde ettiğiniz verileri ziyaretçilerinizin sitede geçirdikleri zamana ve yere göre reklam tercihleri oluşturabilirsiniz. Bilgi toplamak zaman ve sabır alan bir iştir. Ancak kitlenizi genişletmek daha iyi sonuçlar veren ayrıntılı bir analiz yapmanızı sağlayacaktır.

10. Kullanıcı Tarafından Üretilen İçeriğin Kullanımı

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik fikri oldukça basittir. Tüketiciler, sosyal medya ve diğer siteler aracılığıyla mağazanız, markanız veya ürününüz ile ilgili online olarak halka açık olan içerikler (video klipler, resimler, referanslar ve incelemeler) yayınlarlar. Üretilen organik içerik, bir online mağaza veya ürünlerle ilgili olumlu veya olumsuz bir deneyim oluşturabilecektir.

Kullanıcı Tarafından Üretilen İçeriğin Kullanımı

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler e-ticaret sitenize daha fazla müşteri kazanmanıza yardımcı olabilecektir. Çünkü etkileşime giren müşteriler bir perakendeci ile dönüşüm sağlamayan müşterilere göre %97 oranla daha fazla dönüşüm olasılığına sahiptirler. Müşteriler kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerle etkileşime geçtiğinde markalar dönüşüm oranlarında %78 oranında artış görmektedirler.

İşte bu konuda size yardımcı olabilecek bazı yararlı fikirler:

 • Sosyal medyada ürün yarışmaları düzenleyin ve insanları ürünlerinizi nasıl kullandıklarını paylaşmaya teşvik edin.
 • Müşterilere, ürününüzü daha iyi hale getirebilmek için neler düşündüklerini sorun.
 • Markanızı seven müşterileri, resim yayınlamaya ve sizi etiketlemeye teşvik etmek için markalı şirket etiketleriyle Instagram’da çeşitli kampanyalar oluşturun.
 • Yeni potansiyel müşterilere ulaşmayı deneyin ve henüz kullanmadığınız viral sosyal kanalların olup olmadığını kontrol edin.
 • Facebook Live videoları, Twitter’ın Periscope uygulaması, YouTube Live ve diğer canlı akış platformları ve hizmetleriyle gerçek zamanlı etkileşimleri kullanın.
Dijital Pazarlama Eğitimide ki Büyük İndirimi Kaçırma Hemen Başvur %25 İndirim Fırsatından Yararlan. >> https://www.kamilkeles.com/dijital-pazarlama-egitimi/

Sonuç

Listelenen e-ticaret mağazalarına yönelik dijital stratejiler, işletmenizin online olarak daha fazla müşteriye ulaşmak için kullanabilecekleri fırsatların küçük bir kısmıdır. Bu yazının her noktası işe yarayan ve satışlar oluşturmanızı sağlayacak fikirlerden oluşmaktadır. Web sayfanızı analiz edin, ana hatlarıyla burada belirtilmiş olanları deneyin ve işletmeniz için çalışan en iyi yöntemleri bularak uygulamaya koyun.

En yeni E-Ticaret stratejileri, rehberler ve önerileri için hemen blog.dopinggo.com sitesini ziyaret et.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhaba, alışveriş sepetinden vazgeçen müşteriler için hangi uygulamalar ile nasıl bir test yapabiliriz?

  1. Bunları Ads servisleri yapıyor, yani Facebook Business Manager ile Pixel kodunuzu entegre ettiğinizde katalog satışı olarak bu pazarlama işlemini yapabilirsiniz 🙂 Sepette unutan kişileri görmek istiyorsanız sadece bunu kullandığınız alt yapı vermelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı