fbpx

E-Ticaret Danışmanı

E-Ticaret ve E-Ticaret Danışmanı hakkında olabildiğince detaylı bilgi vermeye özen göstereceğim, bir E-Ticaret Danışmanı ne yapar, neler dikkat etmeli ve hizmet kalemleri nelerdir bunları inceleyeceğiz. Daha sonrasında hizmet kalemlerimi inceleyebilirsiniz.

E-Ticaret Danışmanı Kimdir?

E-Ticaret Danışmanı, işletmelerin online platformlarda başarılı olmaları için gerekli stratejileri geliştiren, teknolojik araçları en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını öğreten ve dijital pazarlama taktikleri konusunda yol gösteren uzmanlardır.

Temel amacı, bir işletmenin online satışlarını artırmak, marka bilinirliğini güçlendirmek ve müşteri deneyimini iyileştirmektir. E-Ticaret danışmanlığı hizmeti, giderek karmaşıklaşan dijital dünyada işletmelerin doğru yolda ilerlemesini sağlar.

E-Ticaret Danışmanı Görevleri Nelerdir?

 • Stratejik Planlama Yapmak: E-Ticaret danışmanı, işletmenin online hedeflerine ulaşması için gerekli olan stratejik planları hazırlar. Bu planlar, pazar analizi, hedef kitle belirleme, rekabet analizi gibi unsurları içerir.
 • Dijital Pazarlama: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), SMM (Sosyal Medya Pazarlaması), e-posta pazarlama gibi dijital pazarlama araçlarını kullanarak markanın online görünürlüğünü artırmaya yönelik stratejiler geliştirir.
 • Teknoloji Entegrasyonu: İşletmenin ihtiyaç duyduğu e-ticaret yazılımlarını ve araçlarını belirler, bu teknolojilerin entegrasyonu konusunda destek sağlar.
 • Lojistik Yönetimi: E-ticarette başarı, sadece ürün satmakla kalmaz, aynı zamanda ürünlerin zamanında ve sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini de kapsar. Danışman, etkili bir lojistik ve tedarik zinciri yönetimi stratejisi geliştirmeye yardımcı olur.
 • Müşteri Deneyimi: Online alışveriş deneyimini iyileştirmek için web sitesi tasarımı, kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) üzerine önerilerde bulunur.

E-Ticaret Danışmanı, işletmenin sektörde öne çıkmasını ve sürekli gelişen online pazar yerinde rekabet edebilirliğini artırmasını sağlayan önemli bir ortaktır. İşletmenin online başarısını sağlamak için gerekli bilgi birikimi, deneyim ve uzmanlığa sahiptir.

Peki ya E-Ticaret Danışmanlığı;

E-Ticaret Danışmanlığı

2023 yılıyla birlikte rekor kullanım hacmine ulaşmayı başaran E-Ticaret, her alandan girişimcinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Son dönemde E-Ticaret nasıl yapılır sorgulamaları ciddi anlamda arttı. Sektörün bu gelişiminin arkasında, olumlu yönde artan arz – talep ilişkisinin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. E-Ticaret alanının bu kadar gelişmesinde birçok faktör bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse;

 • E-Ticaret’in içerisinde bulunduğu bu büyüme, yeni bir pazar alanı olmanın ötesinde, bir çağın doğuşunun sinyallerini vermektedir. Entegrasyon çağı olarak nitelendirilen bu dönem, erişilebilirliğin ve bilginin çağı olarak literatürde yerini almıştır.
 • Beşeri ihtiyaçlarımız için fiziksel eylemler yapma gereksinimimiz ortadan kalkmıştır. Bu sayede insanların temel ihtiyaçlarından özel ihtiyaçlarına kadar her alanda E-Ticaret ve internet kullanma gereksinimi doğmuştur.
 • Pandemi gibi olumsuz koşullara rağmen, E-Ticaret 7’den 77’ye her kişinin ihtiyacında çalışabileceğini ispatlamıştır.
 • Rekabet olumlu yönde ilerleyerek, piyasa içerisinde fiyatlandırmayı da olumlu yönde etkilemiştir. Bu sayede kullanıcılar talep ettikleri ürünlere daha uygun fiyata ulaşabilmiştir.

Sahip olduğu bu olumlu yapılar, bir yatırımcının fiziksel bir işletme yerine dijital bir işletmeye yatırım yapmasını daha anlamlı kılmaktadır. Bugün baktığımızda bir E-Ticaret işletmesi; web site tasarımcısı, SEO uzmanı, profesyonel fotoğraf ekibi, pazarlama ekibi, canlı destek ekibi ile birlikte tam anlamıyla fiziksel bir fabrikadan farksız bir işletme yapısına bürünmüştür.

Ne Hizmetleri Veriyorum?

Bir E-Ticaret danışmanı olarak, yaptığım işi kısaca şu şekilde ifade edebilirim:

Temel tanım olarak; Bir kuruluşun E-Ticaret stratejilerinin planlanmasından ve yürütülmesinden sorumlu kişiyim.

Örneğin Yaptığım Çalışmalardan Bazıları şunlardır:

 1. Dijital Pazarlama Stratejileri
 2. Marka ve Pazarlama
 3. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Çalışmaları
 4. Finansal Plan Hazırlama
 5. İnsan Kaynakları Planı Oluşturma
 6. Depo ve Lojistik Yönetimi
 7. Stratejik Planlama

Yukarıdaki maddeler başta olmak üzere, sitenin teknik kısımlarından, sunuş alanlarına kadar 7’den 77’ye her alan ile ilgili analiz oluşturuyorum.

Biraz daha spesifik konuşmak gerekirse, eylem planlarımı oluşturarak E-Ticaret platformu için finansal yapıları planlayarak mağaza stratejilerini oluşturuyorum. Bütün eylemlerimde olabilecek en normatif olan adımları atarak, bugünün soruları için, geleceğin cevaplarını sunuyorum.

Böylece elde ettiğimiz sonuçlara göre genel performansı belirleyebilecek, finansal durumun ve marka sadakatinin gelişmesine katkıda bulunuyorum.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılan dijital pazarlama, başta internet olmak üzere tüm dijital iletişim kanallarını kullanarak potansiyel müşterilerinize ulaşma çabasıdır. Hedef kitlenizin bulunduğu her platform için özel stratejiler geliştirerek, onlarla iletişim kurabilmenizi sağlıyorum.

Dijital Pazarlama kapsamında yürüttüğüm başlıca uygulamalar şunlardır:

 • SEO
 • İçerik pazarlaması
 • Sosyal medya pazarlaması
 • PPC (Tıklama Başına Ödeme) pazarlaması
 • Yerel reklamcılık
 • E-Posta pazarlaması

Dijital pazarlama; daha geniş bir coğrafyaya erişebilmenize, ölçülebilir sonuçlar almanıza, potansiyel müşterilerinizle daha fazla bağlantı kurmanıza, kolay ve kullanışlı dönüşüm oranları yakalamanıza olanak tanır.

Marka ve Pazarlama

E-Ticarette, bir marka haline gelebilmek oldukça zaman alıcı ve özen gerektiren bir süreçtir. Yine benzer şekilde, yürütülen düzenli pazarlama faaliyetleri; hedef kitlenizi genişleterek daha çok müşteriye dokunabilmenize olanak tanır.

Markanız ne kadar bilinir olur, pazarlama faaliyetleriniz ne kadar düzenli ve doğru yürürse, başarı şansınız da o kadar artar. Marka bilinirliği, sosyal medya pazarlaması, E-Posta pazarlaması, arama motoru pazarlaması konularında işletmeniz için ne gerekiyorsa onu yerine getiriyorum.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO, en temel ifadesiyle arama motorlarının işletmenizi daha iyi tanıyabilmesi için yürütülen çalışmalardır. Doğru uygulanan SEO adımları, arama sonuçlarında markanızın üst sıralarda çıkmasına olanak tanır. Üst sıralarda konumlanmak; marka bilinirliğinize, web sitesi trafiğinize ve dönüşüm oranlarınıza direkt olarak pozitif etki yapar.

Web siteniz için gerekli SEO çalışmalarını yürütüyor, Google tarafından daha doğru anlaşılmanızı sağlıyorum. SEO söz konusu olduğunda, en işlevsel araçları kullanıyor; işletmeniz için en doğru ve güncel stratejileri geliştiriyorum.

Finansal Plan Hazırlama

Finansal plan, elinizdeki parayı nasıl kullanacağınızı açıklayan bir yol haritasıdır ve başarıya ulaşmanıza yardımcı olur. Para konusundaki stresinizi azaltarak, mevcut ihtiyaçlarınızı destekler ve geleceğe yönelik nasıl yatırımlar yapacağınızı anlamanızı sağlar.

İster büyük, ister küçük ölçekte olsun her E-Ticaret işletmesinin finansal plana ihtiyacı vardır. Finansal plan yalnızca şu anki durumunuzu değil, aynı zamanda gelecek hedeflerinizi ve o hedeflere nasıl ulaşabileceğinizi açıklar.

Bir işletme sahibi olarak, genişleme ve büyümeye hazırlanmanın getirdiği kaygı ve stresi muhakkak yaşamışsınızdır. Yatırımlarınızı, bilinçli olarak yapabilmenize olanak tanımak için, E-Ticaret işletmeniz için finansal plan hazırlıyorum.

İnsan Kaynakları Planı Oluşturma

E-Ticaret işletmeleri de insan kaynakları desteğine ve bu konuda hazırlanmış planlara ihtiyaç duyar. Aslında insan kaynakları, birçok online işletme sahibi tarafından bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde gereğince önemsenmeyen bir konudur. Ancak, özellikle büyümeye ve gelişmeye hazırlanan her işletmenin, hangi personeli nerede görevlendirmesi gerektiğini bilmeye ihtiyacı vardır. İşletmenizin daha düzenli işlemesine yardımcı olmak için insan kaynakları planı hazırlıyorum.

Depo ve Lojistik Yönetimi

E-Ticarette kullanıcılara sunulan ürünlerin depo ve lojistik aşamaları oldukça kritik öneme sahiptir. Müşterilerinizi mağdur etmemek için, bu iki sürecin eksizsiz bir şekilde işlemesi gereklidir.

Mutlak başarıyı yakalayabilmek için; ürün tedariki, tedarik edilen ürünlerin depo ve yönetim süreçleri kusursuz ve hızlı bir şekilde yürümelidir. Yatırımlarınızın başarıya ulaşması için depo ve lojistik yönetiminizde aktif olarak görev alıyorum.

Stratejik Planlama

E-Ticarette stratejik plan, içinde birçok farklı bileşeni barındıran oldukça kapsamlı bir çalışmadır ve işletmenizin bilinçli bir şekilde büyümesinde kritik bir role sahiptir. Kamil Keleş olarak, markanızın yapacağı yatırımları, insan kaynağını nasıl yönetmeniz gerektiğini, sektörel fırsatları, güçlü ve zayıf yönlerinizi belirliyor, her aşamada işletmenize destek oluyorum.

Sonuç

Sonuç E-Ticaret danışmanı, birçok beceriye ve çalıştığı alanda yeterli tecrübeye sahip bir profesyoneldir. Bir E-Ticaret danışmanıyla birlikte çalışmaya başlamak, dijital işletmeniz için yapacağınız yatırımların geri dönüşü adına, en normatif karar olacaktır. Alanında uzman ve sektör içerisinde kendini ispatlamış bir kişi ile çalışmanın yaratacağı fark, günü değil geleceği kurtarmanıza sebep olacaktır. E-Ticaret danışmanlığı için benimle çalışmayı düşünürseniz, aşağıdaki iletişim seçeneklerinden birini kullanarak bana ulaşabilirsiniz. 😊

Kamil Keleş
Teklif Al

Detaylı bilgi almak için formu doldur.

Kamil Keleş
Teklif Al

Detaylı bilgi almak için formu doldur.