fbpx

E-Ticaret Danışmanı

Bu içerikte E-Ticaret ve E-Ticaret Danışmanı hakkında olabildiğince detaylı bilgi vermeye özen göstereceğim, bir E-Ticaret Danışmanı ne yapar, neler dikkat etmeli ve hizmet kalemleri nelerdir bunları inceleyeceğiz.

E-Ticaret Danışmanı

Konun en başına gelecek olursak; son dönemlerde birlikte rekor kullanım hacmine ulaşmayı başaran E-Ticaret, her alandan girişimcinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Sektörün bu gelişiminin arkasında, olumlu yönde artan arz – talep ilişkisinin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. E-Ticaret alanının bu kadar gelişmesinde birçok faktör bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse;

 • E-Ticaret’in içerisinde bulunduğu bu büyüme, yeni bir pazar alanı olmanın ötesinde, bir çağın doğuşunun sinyallerini vermektedir. Entegrasyon çağı olarak nitelendirilen bu dönem, erişilebilirliğin ve bilginin çağı olarak literatürde yerini almıştır.
 • Beşeri ihtiyaçlarımız için fiziksel eylemler yapma gereksinimimiz ortadan kalkmıştır. Bu sayede insanların temel ihtiyaçlarından özel ihtiyaçlarına kadar her alanda E-Ticaret ve internet kullanma gereksinimi doğmuştur.
 • Pandemi gibi olumsuz koşullara rağmen, E-Ticaret 7’den 77’ye her kişinin ihtiyacında çalışabileceğini ispatlamıştır.
 • Rekabet olumlu yönde ilerleyerek, piyasa içerisinde fiyatlandırmayı da olumlu yönde etkilemiştir. Bu sayede kullanıcılar talep ettikleri ürünlere daha uygun fiyata ulaşabilmiştir.

Sahip olduğu bu olumlu yapılar, bir yatırımcının fiziksel bir işletme yerine dijital bir işletmeye yatırım yapmasını daha anlamlı kılmaktadır. Bugün baktığımızda bir E-Ticaret işletmesi; web site tasarımcısı, SEO Uzmanı, profesyonel fotoğraf ekibi, pazarlama ekibi, canlı destek ekibi ile birlikte tam anlamıyla fiziksel bir fabrikadan farksız bir işletme yapısına bürünmüştür.

Bir E-Ticaret sitesi oluştururken gereken koşullar ve uygulanması gereken stratejileri oluşturmak ise başlı başına bir iştir. E-Ticaret danışmanı olmak, bu yapı içerisinde doğru analizleri çıkartmak, spesifik olarak her markanın kendi kurumsallaşma zincirini yaratmak ve rakipleri doğru şekilde inceleyerek planlama oluşturmaktan geçmektedir. Bu noktada ben ve ekip arkadaşlarımın sağladığı hizmetleri basitçe ifade etmem gerekirse; E-Ticaret planlamanızda uygulayacağınız stratejileri ve planlamaları belirlemekten sorumlu olarak eylem adımları hazırlayabileceğimi söyleyebilirim. Birazdan “strateji” ifadesinin ne anlama geldiğini detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Ama tüm detaylara geçmeden önce, isterseniz E-Ticaretin ulaştığı devasa boyuta ve gelecek tahminlerine bir göz atalım.

1. Mevcut Küresel E-Ticaret İstatistikleri ve Pazar Büyüklüğü

E-Ticaret hacmi, özellikle pandemi süreci ile birlikte pozitif büyümesini sürdürmüş vaziyette. İnsanların gündelik hayatta daha az insan etkileşimine girmeyi tercih ederek, beşeri ihtiyaçlarını dijital ortamdan karşılaması anlaşılabilir bir durum. Fakat bu yapılandırma içerisinde oluşan rekabet, kullanıcı dostu fiyatlar kadar, gelişen bir sektörün de habercisi oldu. 2021 yılı sonu itibariyle, dünya çapında dijital alışveriş yapan tüketicilerin sayısının 2,14 milyar olacağı tahmin ediliyor.

Bugüne kadar, dünya çapındaki internet kullanıcılarının yaklaşık %93,5’i en az bir kez dijital alışveriş deneyimi yaşadığını söylüyor. Yani, internet erişimine sahip her 10 kişiden 9’u online alışveriş, hayatında bir kez de olsa yapmış durumda. Ayrıca 2040 yılına kadar tüm alışveriş işlemlerinin yaklaşık %95’inin, E-Ticaret üzerinden gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

2. E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar?

Bir E-Ticaret danışmanı olarak, yaptığım işi kısaca şu şekilde ifade edebilirim:

Temel tanım olarak; Bir kuruluşun E-Ticaret stratejilerinin planlanmasından ve yürütülmesinden sorumlu kişi.

Örneğin yaptığım çalışmalarda;

 • Site Tasarımı Yönetimi
 • Google Ads Yapılandırması
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • SEO Optimizasyonu
 • Ürün Fizibilitesi
 • Kargo Analizi
 • İçerik Yapılandırması
 • Kullanıcı Deneyimi

Yukarıdaki maddeler başta olmak üzere, sitenin teknik kısımlarından, sunuş alanlarına kadar 7’den 77’ye her alan ile ilgili analiz oluşturmaktayım.

Biraz daha spesifik konuşmak gerekirse, eylem planlarımı oluşturarak E-Ticaret platformu için finansal yapıları planlayarak mağaza stratejilerini oluşturmaktayım. Bütün eylemlerimde olabilecek en normatif olan adımları atarak, bugünün soruları için, geleceğin cevaplarını sunmaktayım.

Böylece elde ettiğimiz sonuçlara göre genel performansı belirleyebilecek, finansal durumun ve marka sadakatinin gelişmesine katkıda bulunmaktayım.

3. E-Ticaret Danışmanı Neler Yapmalıdır?

E-Ticaret Danışmanı Ne Yapmalı

Aşağıdaki listede, bir E-Ticaret danışmanının genel yapılarını sizlere sunmaktayım. Ayrıca sıfırdan E-Ticaret’e başlayan kişilerin de rehber olarak kullanabileceği bu eylemler, sizlere orta ve uzun vadede başarı sağlatacaktır.

3.1. Pazarlama Kampanyaları

Pazarlama kampanyaları geliştirmek ve onları sürekli güncel tutmak, müşterilerin ilgisini çekmek açısından önemlidir. Geliştirilecek pazarlama kampanyaları, müşterilere ve potansiyel ziyaretçilere sesinizi doğrudan duyurduğunuz bir araçtır. Çünkü kampanyaların verdiği mesaj ve bıraktığı izlenim, ziyaretçilerin satın alma kararı vermesinde önemli bir rol oynar.

Tüm bu amaçlar doğrultusunda, E-Ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcıları satın almaya teşvik etmeniz ve yeni kullanıcıların ilgisini çekebilmeniz için pazarlama kampanyaları geliştirmek gerekmektedir.

3.2. SEO Çalışmaları

Arama motoru optimizasyonu, son zamanlarda E-Ticaret yapılandırmalarının en sert rekabetlerine ev sahipliği yapmaktadır. SEO çalışmaları sayesinde çeşitli rekabet içeren sözcük, kelime ve arama terimi içerisinde firmalar pastadaki paylarını arttırabilmektedir. Potansiyel ziyaretçilerini ve arama motoru üzerinden gelecek doğrudan potansiyel müşteriyi kazanmak ise, günümüzde oldukça büyük bir mücadele istemektedir.

Bu çalışmalar için uygulanabilecek SEO yapılarında, genel olarak alışılagelmiş teknik SEO yapıları uygulanmamaktadır. Her markanın kurumsallaşma adına oluşturduğu yapılandırmalarda, spesifik olarak belirli başlıklardan başlayarak tümevarım biçiminde bir strateji geliştirilir. Bu çalışmalar ile ilgili yapılandırmaları, E-Ticaret danışmanı oluşturduğu analiz ile birlikte yönetmek durumundadır.

3.3. Web Sitesi Optimizasyonu

Kullanıcı dostu site deneyimi, müşterilerin de iyi bir deneyim yaşamalarını sağlar. İyi bir site deneyimi, her zaman satışları arttıracak bir etki bırakır. Bu noktada site içerisinde oluşturulması gereken birçok yapı bulunmaktadır.

 • Kullanıcı Deneyimi
 • Güvenlik Önlemleri
 • Ödeme Yöntemleri Opsiyonları
 • Görsel Optimizasyonu
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Ürün İçerikleri ve Metinleri
 • Blog Yazıları

Kullanıcılarınızın gözünde daha iyi bir izlenim bırakabilmeniz ve kullanıcı deneyimini geliştirebilmeniz için web sayfalarınızı optimize ederken, bu yapıları tek tek kontrol etmeli ve rakip analizine göre düzenleme yapmak gerekmektedir.

3.4. Sosyal Medya Kampanyaları

Sosyal medya, özellikle pandemi süreciyle birlikte insanların gündelik hayatta sosyalleşmek adına en çok başvurdukları alan olmuştur. Bu alan içerisinde hem mevcut markanızı bilen müşterilerinizi hem de potansiyel müşterilerinizi etkilemek, markanız ve kampanyalarınız hakkında bilgilendirmek için sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanmak gerekmektedir. YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal mecralar üzerinden, yaş grubunuza ve kitlenize en uygun olanı belirleyerek, yatırımlarınızda bu alanlara daha fazla plan ayırmak gerekmektedir.

Sosyal medya alışılagelmiş stratejiler yürütmek yerine, her marka ve her ürün için spesifik kampanyalar yürütmek, geri dönüş oranını arttıracaktır. Yaş, meslek, cinsiyet, şehir, mezuniyet durumu ve ilgilerine göre sunduğunuz ürünleri doğru demografik yapıya sunmak gerekmektedir. Aksi taktirde, yanlış demografik yapılar için hazırlanan reklam kampanyaları bütçeyi olumsuz etkileyecektir.

E-Ticaret danışmanı olarak görev üstlenmenin tanımı içerisinde bu yapılandırmayı doğru yönetmek de geçmektedir.

3.5. E-Posta Reklamcılığı

E-Posta reklamcılığı, E-Ticaret sektörünün en geleneksel pazarlama metodudur. Geleneksel olması yanlış bir izlenim oluşturmasın, çünkü geri dönüşün en yüksek oranda olduğu pazarlama metodu halen daha E-Posta reklamcılığıdır.

Belirli bir E-Ticaret sitesinin mail listesinde yer alan kullanıcılar, o listeye kendi istekleriyle dahil oldukları için, potansiyel bir müşteri olarak kampanyaları ve çalışmaları da takip etmektedirler. Bu nedenle de, web sitenizi ziyaret eden diğer kullanıcılara göre daha yüksek oranda alışveriş yapma eğilimine sahipler.

Bu noktada harekete geçirici mailler göndermek ve potansiyel müşterileri yönlendirmek, E-Ticaret danışmanlığı kapsamında en önemli adımlardan birisi.

4. E-Ticaret Danışmanı Hangi Becerilere Sahip Olmalıdır?

İyi bir E-Ticaret danışmanının sahip olması gereken birçok beceri vardır. Aşağıdaki listede, bir E-Ticaret danışmanı ile çalışmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken becerileri ve yetenekleri sizlerle paylaşacağım.

4.1. Analitik Düşünme Becerisi

E-Ticaret danışmanı, web verilerini analiz ederek karmaşık ve kolay problemleri görselleştirerek bir strateji oluşturma yeteneğine sahip olmalıdır. Analitik beceri, aynı zamanda uygun çözümlerin tasarlanıp test edilmesini de içerir. Alınan sonuçlara göre, uygulanmaya başlanan strateji revize edilebilir.

Analitik düşünme becerisine sahip bir danışman olarak, uygulayacağım stratejilerin sitenize daha fazla trafik getireceğini ve satışlarınızın artacağını taahhüt ediyorum. Demografik veriler, tüketici davranışları üzerinde veri analizleri gerçekleştirerek, müşterilerinizin gereksinimlerini daha yakından tanıyabilmenize olanak tanıyorum.

4.2. İletişim Becerisi

E-Ticaret danışmanları, güçlü ilişkiler kurmak ve daha başarılı sonuçlar elde etmek için iyi bir iletişim yeteneğine sahip olmalıdır.

Bir E-Ticaret sitesi için hangi stratejilerin uygun olacağını çok öncesinden belirliyor ve pazarlama kampanyasında hedef kitle ile etkili bir şekilde çalışabilme noktasında deneyime sahip olmalıdır.

4.3. Kritik Düşünme Becerisi

Eleştirel düşünme becerisi, akıl yürütme, problem çözme, değerlendirmeyi içerir.

E-Ticaret danışmanları bu noktada; En uygun E-Ticaret stratejisini oluşturmalı, rakipleri analiz etmeli ve çağın getirdiği standartları aşarak, çağa yön verecek projeleri üretmesi gerekir. Böylece olabilecek olağanüstü durumlara hazır olacak ve belirli bir program dahilinde bütün ekibi yönlendirebilecektir.

4.4. Teknik Beceriler

Teknik beceri, bir pazarlama görevini gerçekleştirmek ve tamamlamak için gereken uzman bilgisidir.

SEO çalışmalarında kullanılması gereken araçlar olmak üzere, birçok farklı veri analizi ve istatistik aracını kullanabiliyor olması gerekmektedir. Bu sayede mevcut alanlarda çalışan kişileri analiz edebilecek ve olası performans düşüklüklerine karşı önlem alabilecektir.

4.5. Pazarlama Becerileri

Etkili bir pazarlama stratejisi uygulamak, teşvik edici fikirlerin istikrarlı bir şekilde uygulanabilmesini sağlar. Pazarlama becerileri, müşterilerin potansiyel düşünme yapısına empati kurmaktan geçmektedir. Bu beceri, insanların düşünme biçimini algılayarak, onları satışa giden yolda yönlendirmeye olanak sağlar.

E-Ticaret siteleri için bir pazarlama kampanyası oluşturmadan önce, müşterilerin potansiyel ihtiyaçlarını anlıyor ve süreç boyunca göz önünde bulundurmak en önemli adımdır. Bu sayede, yatırımları, planlı bir kazanca dönüştürmek için uygulanması gereken stratejiler oluşturulabilir.

4.6. Web Site Optimizasyonu Becerisi

E-Ticaret alanlarında, arama motoru optimizasyonu en temel rekabet yapılarından birisidir. Genel yapılardan spesifik kelimelere kadar arama sonuçlarında üst sıralarda sonuç vermek, sitenin doğrudan cirosunu olumlu etkilemektedir. Birçok web site yöneticisi, sitesinin sıralamasını arttırmak için sayfa içi ve sayfa dışı SEO uygulamalarını takip etmektedir. Bir danışmanın en temel sahip olması gereken becerilerinden birisi de SEO uzmanlığıdır.

SEO uyumlu içerikler yayınlamak, pazarlama stratejilerinin olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir. Çünkü hiçbir çevrimiçi iş, SEO olmadan gelişim gösteremez. SEO uyumlu içerikler, web tarayıcılarının dizininde iyi bir sıralamaya sahip olmanızı sağlayarak, sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısını arttırır.

4.7. Ücretli Reklamları (PPC) Yönetebilme Becerisi

Tıklama Başına Ödeme (PPC) yöntemiyle yürütülecek reklam stratejileri, dönüşüm oranını arttırmaya yardımcı olur. Bu alanda, yukarıda da belirttiğim gibi demografik yapıyı planlı yönetmek ve doğru hedef kitleye yönelik kampanyalar yürütmek gerekir.

Bir E-Ticaret uzmanı, çeşitli E-Ticaret platformları için Google Ads gibi ücretli reklam sağlayıcılarına ayırılan bütçeyi en iyi şekilde yönetmesi gerekmektedir.

4.8. Rakip Analizi Becerisi

Rakipleri tanımak, güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek, iş stratejisini geliştirmek adına oldukça önemlidir. Piyasadaki tehditleri ve fırsatları erken tespit ederek, buna uygun reaksiyon almanıza ön ayak olacaktır.

Bir E-Ticaret Danışmanına mı ihtiyacınız var? O halde sizi aşağıda bulunan forma davet ediyorum. Formu doldurun ve sizinle hemen görüşelim 😎

Sizi Arayayım?

İletişime geçmek için aşağıda bulunan formu doldurunuz ya da me@kamilkeles.com mail adresine mail gönderiniz.

Sonuç

E-Ticaret danışmanı, birçok beceriye ve çalıştığı alanda yeterli tecrübeye sahip bir profesyoneldir.

Bir E-Ticaret danışmanıyla birlikte çalışmaya başlamak, dijital işletmeniz için yapacağınız yatırımların geri dönüşü adına, en normatif karar olacaktır. Alanında uzman ve sektör içerisinde kendini ispatlamış bir kişi ile çalışmanın yaratacağı fark, günü değil geleceği kurtarmanıza sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kamil Keles Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et