fbpx

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama, siteler, e-posta, SMS ve MMS, sosyal medya ve uygulamalar aracılığıyla akıllı telefonlarında, tabletlerinde ve/veya diğer mobil cihazlarında hedef kitleye ulaşmayı hedefleyen çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisidir.

Mobil Pazarlama

Mobil, insanların markalarla etkileşimini değiştiren bir platformdur. Bir masaüstü bilgisayarda yapılabilecek her şey artık mobil cihazda yapılabilir durumdadır. Bir e-postayı açmak ve sitenizdeki içeriği okumak gibi davranışların hemen hemen hepsi küçük mobil ekranlardan gerçekleştirilebilmektedir. Şunları bir düşünmelisiniz:

 • İnternet kullanıcılarının %80’i bir akıllı telefona sahiptir.
 • Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil platformlar, kullanıcıların dijital ortamda geçirdikleri sürenin %60’una ev sahipliği yapmaktadır.

Google, 2015 yılının sonunda mobil cihazları ön plana çıkartmak için mobil öncelikli indeksleme yaklaşımını ön plana çıkarmıştır. Bu yaklaşım masaüstü cihazlardan daha çok mobil cihazları öncelikli hale getirmiştir.

Etkili mobil reklamcılık, mobil kitlenizi anlama, mobil platformlar göz önünde bulundurularak içerik tasarlama ve SMS/MMS pazarlama ve mobil uygulamaları stratejik olarak kullanma anlamına gelmektedir.

Mobil Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Herhangi bir pazarlama girişiminde olduğu gibi her marka ve organizasyon sektöre ve hedef kitleye göre mobil stratejileri değiştirmek gerekmektedir. Mobil teknoloji tamamen kişiselleştirme ve özelleştirme ile ilgili olduğundan aynı şey mobil pazarlama için de geçerlidir.

Adım 1 – Mobil Kullanıcı Karakterleri Oluşturmak

Hedef kitlenizi anlamak, herhangi bir pazarlama stratejisinin ilk adımıdır. Kullanıcı karakterleri oluşturmak bu anlayışa yardımcı olmak için değerli bir araçtır. Kullanıcı karakterleri, çeşitli müşteri türlerinin kurgusal temsilidir. Her birinin arka planını, iş tanımını, ana bilgi kaynaklarını, hedefleri, zorlukları, tercih edilen içerik türünü, itirazlarını ve satın alma sürecindeki rolünü açıklayan bir profil oluşturmanız gerekmektedir. Hedef kitlenizin net bir resmini gördüğünüz zaman pazarlama mesajlarınız için bir kanal ve ses belirlemek daha kolay olacaktır.

Hedef kitlenizin mobil alışkanlıklarını ayrıntılandırmak için belirli bir noktaya dikkat etmelisiniz. Web kullanımlarının ne kadarı mobil platformlarda gerçekleşmektedir? Bir akıllı telefonda satın alma işlemi gerçekleştiriyorlar mı? Başlangıç yapmanın en basit yolu, mobil kullanım hakkında büyük veri raporlarını araştırmaktır. Bazı ilginç gözlemler şu şekildedir:

 • Tüm e-postaların %65’i ilk önce mobil cihazda açılmaktadır.
 • Kullanıcıların %48’i mobil internet oturumlarına bir arama motorunda başlamaktadır.
 • B2B alıcılarının %56’sı, satıcıların içeriğine erişmek için sık sık akıllı telefonlarını kullanmaktadırlar.
 • Yetişkinlerin %95’i içeriğe/bilgiye erişmek için öncelikle akıllı telefonları kullanmaktadırlar.

Hedef pazarınızı daha iyi anlamak için sitenizin mobil trafik değerleri Google Analytics’te takip etmelisiniz. Ayrıca, müşterilere ve potansiyel müşterilere mobil kullanımları konusunda sorular sorabilir veya anketler yapabilirsiniz.

Aynı kampanyanı iki versiyonunu belirli bir kanalda karşılaştırarak A/B testi yapabilirsiniz. Bu testler oluşturduğunuz alıcı karakterlerinin herhangi bir yönünü geliştirmek için bilgilendirici olabilecektir. Diğer tüm faktörler aynı olduğunda, e-posta kampanyası açılış sayfalarınız, hafta sonları veya hafta içi ilgili bir e-posta gönderdiğinizde daha fazla görüntüleme alıyor mu? Sabahları mı akşamları mı? Hangi başlık veya e-posta konusu daha fazla tıklama alıyor? Tüm bu soruları göz önünde bulundurmalısınız.

Hem genel hem de spesifik veriler mobil kullanımı içerek hedef kitle karakterlerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Adım 2 – Hedef Belirlemek

Mobil Hedef Belirlemek

Etkili bir strateji tanımlamanın anahtarı ilk olarak başarının nasıl görüneceğine karar vermektir. Mobil pazarlama stratejinizi haritalandırmak için kilit paydaşları bir araya getirmeniz gerekmektedir. Ekibinize aşağıdaki sorulardan bazılarını sorarak hedefleri belirlemelisiniz:

 • Mobil cihazlar için şu anda ne yapıyoruz? Bu, başlangıç noktanızı tanımlayacak ve herkesin başlangıçta aynı sayfada olduğundan emin olmanızı sağlayacaktır.
 • Mobil pazarlama gerçekleştirirken söz konusu girişimler nasıl performans gösteriyor? Bu soru neyin işe yaradığını, neyin çalışmadığını ve neyin ölçülemediğini belirleyecektir.
 • Mobil pazarlamayı genel stratejinize dahil etmek için temel hedefleriniz nelerdir? Şu anda neden mobil platformu düşündüğünüzü, hangi konuşmaların bu noktaya geldiğini ve moil pazarlamadan neler beklediğinizi tartışmalısınız.
 • Mobil pazarlamada kilit hedef kitleniz kimlerdir? Mobil kullanım güncellemeleri ışığında müşteri karakterleri hakkında konuşmalısınız. Her bir kişinin mobil kullanımı ne kadar benzer veya farklıdır?
 • Mobil hedef kitle çoklu platformlarda nasıl kullanıyorsunuz? Bu tartışma, şu anda kullanmakta olduğunuz kanalların mobil pazarlama stratejinize nasıl dahil edilebileceğini analiz etmenize yardımcı olacaktır.

Adım 3 – Anahtar Performans Göstergelerini Belirlemek

Diğer pazarlama çabalarınız gibi mobil pazarlamanın da test edilmesi ve optimize edilmesi gerekmektedir. Hangi gerçekçi, ölçülebilir anahtar performans göstergelerinin mobil kampanyanızın başarısını tanımladığını belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin:

 • Etkileşim – Sektörünüz veya ürününüz hakkında bilgi arayan potansiyel müşteriler için mobil içerik sağlamalısınız. Sitenizi mobil SEO’yu geliştirmek için mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız.
 • Satın Alım – Müşteri odaklı e-postaların net harekete geçirme ifadeleriyle mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız. E-postalardaki butonlar iletinin üst kısmına yakın olmalı ve tıklamaları kolaylaştırmak için kolayca dokunulabilecek kadar büyük olmalıdırlar. Ardından, birisinin mobil olarak optimize edilmiş açılış sayfanızdaki bir formu doldurmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmaya çalışmalısınız.
 • Müşteri Hizmetleri – Bağlantılı, sosyal bir pazarda, müşteri hizmetleri bir pazarlama fırsatıdır. Akıllı telefon kullanıcıları için basit harekete geçirici mesaj butonları dahil olmak üzere pek çok araç herhangi bir platformda size kolayca ulaşmalarını sağlayacaktır.

Gerçekleştirmeye çalıştığınız mobil pazarlama kampanyasına uygun anahtar performans göstergeleri tanımlamak için kendinize şu soruları sormalısınız:

 • E-posta iletilerinde yer alan dönüşümleri arttırmak ister miyim?
 • Satış sayfalarına gelen trafiği arttırmaya mı çalışıyorum?
 • Daha nitelikli potansiyel müşteriler üretmem ne kadar önemli?
 • Belirli sayfalarda daha fazla trafik dönüştürerek markanızın satışlarını iyileştirmesi gerekiyor mu?

Adım 4 – Mobil Ölçütleri İzlemek

Dijital Pazarlama Terimleri

Google Analytics sitenizin mobil kullanımını izlemenize yardımcı olabilecektir:

 • Mobil davranış verileri, mobil içeriklerin hedef kitleniz ile ne kadar iyi etkileşim kurduğunuzu ortaya koymaktadır.
 • Mobil dönüşüm verileri, bazı önemli açılış sayfalarınızdan bazılarının mobil tarama için optimize edilmesinin gerekip gerekmediğini gösterecektir.

Cihaz Kategorisi alanını Site İçeriği panosuna eklemek, sitenizdeki her bir sayfaya yönelik mobil trafiğin miktarını ve kalitesini görmenizi sağlayacaktır.

Site İçeriği panosundaki tablo, sayfa görüntüleme ve hemen çıkma oranı gibi ölçütleri içermektedir. İlk sütunun üzerindeki “İkincil Boyut” menüsüne tıklayarak ve “Kullanıcılar” alt menüsünden “Aygıt Kategorisi” seçeneğini seçerek aygıt kategorisini eklemeyi düşünmelisiniz. Tablo daha sonra sitenizde, cihaz başına en çok görüntülenen sayfaları gösterecektir. Böylece mobilin sitenizin mobil trafiğini nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Bu bilgiler, hangi arama sorgularının sitenizde mobil trafiğe yol açabileceğini, mobil kitlenizin en çok ilgilendiği içeriği ve mobil tarama için ilk olarak hangi sayfaları optimize etmeniz gerektiğini gösterebilecektir.

Mobil Dostu Site

Mobil uyumlu bir site artık bir seçenek değil zorunluluktur. Mobil trafiğin artması, Google’ın mobil dostu sıralama faktörü ile birleştiğinde bir markanın rekabet edebilmek için mobil cihazlara uyum sağlaması gerektiği anlamına gelmektedir.

Mobil Dostu Site

Arama motorları için “mobil kullanım kolaylığı” şu anlama gelmektedir:

 • İçerik, yan yana kaydırma veya yakınlaştırma yapmadan ekrana sığmaktadır.
 • İçerik hızlı bir şekilde yüklenmektedir.
 • Site mobile özel hatalar göstermez.

Google, pazarlamacıların sitelerini en iyi şekilde nasıl geliştirebileceklerini belirlemelerine yardımcı olmak için ücretsiz bir mobil dostu araç sağlamıştır.

Mobil uyumlu bir siteyi sürdürmenin en önemli nedeni, tutarlı ve ilgi çekici bir kullanıcı deneyimini yaratmaktır. Mobil kullanıcı deneyimini, satın alma döngüsünün her aşamasında önemli bir etkiye sahiptir.

 • Mobil web kullanıcılarının %64’ü ziyaret ettikleri site 10 saniye içinde yüklenmediği zaman siteyi terk etmektedirler.
 • Yöneticilerin %35’i, satın aldıkları site mobil uyumlu olmadığı için amaçlanan bir satın alma işleminin gerçekleştirilememesi sorunuyla karşılaşmaktadırlar.
 • Tepe yöneticilerin %90’ı iş satın alımlarını araştırmak için mobil cihazları kullanmaktadırlar.

Sitenizdeki mobil kullanıcı deneyiminin olabildiğince kolay ve sorunsuz olmasını sağlamak için birincil pazarlama hedefi mobil uyumluluk olmalıdır.

E-posta İçin Mobil Reklamcılık

E-postaların yaklaşık %57’si mobil platformlarda açılmaktadır. Ayrıca mobil kullanıcıların %69’u mobil cihazlar için optimize edilmemiş e-postaları hiç açmadan çöp kutusuna göndermektedirler. Bu nedenle mobil kullanıcıların mobil cihazlarda e-postaları kontrol etmekle ilgilendikleri bir gerçektir.

Mobil E-Posta İle Pazarlama

Çoğu e-posta pazarlama sağlayıcısı, herhangi bir cihazda en iyi görüntüleme için web sayfası içeriğini otomatik olarak biçimlendiren bir strateji olan esnek tasarımlara yönelmektedirler. Ancak mobil kullanıcıları göz önünde bulundurarak e-posta harekete geçirici mesajları tasarlamak için hala bazı önemli hususların olduğunu unutmamak gerekmektedir:

 • Harekete geçirici mesajı e-postanın başına yerleştirmeniz gerekmektedir.
 • Butonları en az 44×44 piksel boyutunda yapmalısınız. Böylece bunları kolayca dokunulabilir hale getirmiş olursunuz.

E-posta gönderileri mobil gelen kutusunda en iyi şekilde görüntülenebilir durumda olmalıdır. Kimden alanında en fazla 23 karakter, konu satırında ise 38 karakter olmalıdır.

Son olarak açılış sayfalarını unutmamak gerekmektedir. E-postanızı mobil uyumlu ise ancak tıklama, mobil cihazlar için optimize edilmemiş bir açılış sayfasına giderse ziyaretçi muhtemelen hüsrana uğrayacak ve sayfadan hemen çıkmayı tercih edecektir.

Bir e-posta kampanyası için benzersiz bir açılış sayfası oluşturmak mobil kullanıcılar için gerekli optimize çalışmalarının yapmanın en harika yollarından biridir. Benzersiz bir açılış sayfası, kampanyanın mobil başarısını izlemeye yardımcı olacak bir dizi ölçüt oluşturmanıza olanak sağlayacaktır. Bu eşsiz, mobil uyumlu açılış sayfasını tasarlarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

 • Okuyucuların ögeleri seçmek için parmaklarını kullandığını unutmamalısınız. Butonları doğru şekilde kullanmalı ve düzeni basit tutmalısınız.
 • Formları minimumda tutmalısınız. Daha az form alanı daha iyi kullanıcı deneyimi demektir.
 • Resimlerinizin farklı cihazlar için yeniden boyut kazandığından emin olmalısınız.
 • Sayfanın dikey olarak iyi göründüğü kadar yatay olarak da iyi göründüğünden emin olmalısınız.

Kişisel SMS ve MMS Pazarlama

Mobil Site

“Kısa mesajlaşma servisi” olarak da bilinen SMS, kişisel mobil pazarlamanın bağlamanın ne düzeyde olabileceğini, doğrudan bir müşteriye veya potansiyel bir müşterinin kişisel cihazına doğrudan bir mesaj gönderdiğiniz zaman ortaya çıkarmaktadır.

SMS ve MMS, mobil pazarlama için çok güçlü kanallardır. 3.6 milyardan fazla kişi SMS mesajı alabilmektedir. Bu mesajların %90’ı ise üç dakika içinde açılmaktadır. E-postalarda ise bu oran ortalama 90 dakika şeklindedir. Bunları bir düşünmelisiniz:

 • SMS açılma oranı, e-postalar için %22’ye kıyasla %98’dir.
 • Metin mesajlar müşterilerin ilgisini çekebilmek için 8 kat daha etkili olabilmektedir.
 • Markalı bir biçimde SMS alan tüketicilerin yaklaşık %50’si doğrudan alışveriş yapmayı tercih edebilmektedirler.

Doğrudan mobil cihazlara pazarlama yapmanın diğer kanallardan kitleleri hedeflemekten daha kişisel olduğunu hatırlamak önemlidir. Bir mobil cihazda birine e-posta, SMS veya MMS yoluyla ulaşırken o kişiye cebinde veya çantasında ulaşmış oluyorsunuz. Bu nedenle kişisel, saygılı ve net olmanız önemlidir:

 • Metin 160 karakterin altında tutmalısınız.
 • Argo ve kısaltma kullanmamalısınız.
 • Alıcıya değerli bir şey teklif etmelisiniz.
 • Mesajı kimin gönderdiğini açıkça belirtmelisiniz.
 • Net bir harekete geçirme ifadesi kullanmalısınız.

Kitlenize mobil cihazlarda ulaşmanın benzer bir yolu MMS kullanmaktır. Aradaki fark, MMS’in bir mobil mesajlaşma servis sağlayıcısından veya bir siteden bir cep telefonuna gönderebilecek bir mesaj olmasıdır. MMS mesajları metin, fotoğraf, video, müzik veya GIF içerebilmektedir. Genişletilmiş medya seçenekleri daha markalı bir mesaja izin vermektedir ve diğer pazarlama kampanyalarına daha iyi bir bağ sağlamaktadır.

Mobil kitlenize ulaşmak için neden MMS pazarlamasını kullanmalısınız?

 • MMS metinleri, ortalama %15’lik bir tıklama oranı ile daha yüksek bir müşteri katılımına sahiptir.
 • MMS, kullanıcıların kampanyaya dahil olma tercihlerini SMS’e göre %20 oranında arttırmaktadır.
 • Abonelerin MMS içeriğini sosyal ağlarda paylaşma olasılıkları sekiz kat daha fazladır.

MMS, basit SMS mesajlarından daha zengin bir medya deneyimini sunduğundan bu ekstra medya seçeneklerinden en iyi şekilde yararlanmayı düşünmelisiniz:

 • İlgi çekici görseller eklemelisiniz.
 • MMS gönderimini çok kanallı bir pazarlama kampanyasına bağlamaya çalışmalısınız.
 • Mesajı sosyal medya butonlarıyla kolayca paylaşılabilir hale getirmelisiniz.

SMS ve MMS pazarlaması ile gizlilik yönetmeliklerini dikkate almak önemlidir. Bu mesajlar otomatik aramalar olarak kabul edildiğinden tüketiciyi koruma yasası kapsamında olduğunu unutmamalısınız. Bu, SMS ve MMS paylaşımlarınızı gizlilik ilkelerine uygun şekilde yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir:

 • Yeterli Bildirim – Müşterileri somut bir kısa kod tabanlı programdan SMS mesajları alacağını bildirmelisiniz.
 • Kaydolma İzni – Pazarlama SMS ve MMS mesajlarını göndermeden önce kayıt olma onayını almanız gerekmektedir. SMS veya MMS programınıza girmek için online formaların iki aşamalı olması gereklidir.
 • Vazgeçme – Birinin programınızdan nasıl vazgeçebileceği çok açık olmalıdır.

SMS ve MMS çok kişiseldir. Bu nedenle çok güçlü mobil pazarlama seçenekleridir. Detaylı bir strateji ile onları ele aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Karışıma Mobil Uygulamalar Eklemek

Mobil uygulamalar, ürününüzü genişletmek, etkileşimi arttırmak ve hatta e-ticareti desteklemek dahil olmak üzere birçok işletme hedefini destekleyebilecektir. Bir uygulamanın pazarlığınız üzerindeki etkisini en üst düzeye çıkarmak için uygulama geliştirmeden uygulamaya kadar tüm sürece dahil olmak istersiniz.

Mobil Uygulama Edinin

Diğer tüm pazarlama kanalları gibi uygulamanın edinim için nasıl kullanılabileceğini düşünmek önemlidir. Aynı amaç için sitenize içerik yerleştirme biçiminize benzer şekilde, bir kullanıcının iletişim bilgileri karşılığında ek özellikler veya daha fazla mobil içerik sunabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın, ilişkiler kurmak ve sadakat kazanmak için elbette kullanıcı katılımını teşvik ettiğinden ve dönüşümleri arttırdığından emin olmak isteyeceksiniz.

Bu durumlar iki tür mesaj tarafından yönlendirilebilecektir: anlık bildirimler ve uygulama içi bildirimler. Her ikisi de doğrudan kitleniz ile iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle her ikisi de stratejik pazarlama kanalları olarak düşünülmelidir.

Anlık Bildirimler

Anlık bildirimler, uygulamanızın kullanıcıya ilettiği mesajlar veya uyarılardır. Bu mesajlar, kullanıcının uygulama ile etkileşime girip girmediğine bakılmaksızın bir kullanıcının mobil cihazının ana ekranında görünmektedir. Bir anlık bildirimin çalışması için kullanıcının uygulamanızı zaten indirmiş olması ve anlık bildirimlere izin vermiş olması gerekmektedir. Mobil kullanıcıların yaklaşık %70’i anlık bildirimlere izin vermektedirler.

Anlık bildirimlere verilebilecek örnekler:

 • Hatırlatmalar
 • Promosyon mesajları
 • Belirli etkinlikler veya hedefler için harekete geçirici mesajlar
 • Kullanıcı profillerine göre kişiselleştirilen mesajlar

Uygulama İçi Bildirimler

Uygulama içi bildirimler, kullanıcının dikkatini uygulamadaki belirli eylemlere, mesajlara ve özelliklere yönlendirmek ve kullanıcılarınızı meşgul etmek için size çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bu mesajlar, SMS veya anlık bildirimlerden daha kişisel ve yaratıcı olabilmektedirler. Çünkü kullanıcı zaten uygulamanızı kullanmaktadır ve alan kısıtlamaları veya mesaj hacmi sınırı yoktur.

Uygulama içi bildirimlerden şu şekilde yararlanabilirsiniz:

 • Kullanıcılara yeni uygulama özelliklerini tanıtabilirsiniz.
 • Belirli içerik parçalarıyla etkileşimi teşvik etmek için mesajlar gönderebilirsiniz.
 • Hedeflenen harekete geçirici mesajları belirli etkileşim düzeylerinde sunarak dönüşümleri arttırabilirsiniz.

Hem anlık bildirimler hem de uygulama içi bildirimler, özellikle uygulamanızı indirerek markanızla etkileşime girmek adına çok zaman harcadıkları için hedef kitlenize ulaşmak için güçlü yollar olabileceklerdir.

Sonuç

Bir mobil pazarlama stratejisi tek başına bir çaba değildir. Ancak herhangi bir uzun vadeli veya kısa vadeli pazarlama kampanyasının büyük bir bölümüdür. Mobil pazarlamanın önemi gün geçtikçe artış göstermektedir. E-postadan PPC’ye, SEO’ya, içeriğe, sosyal medya pazarlamasına kadar, hedef kitlenizin en rahat olduğu alanlara ulaşabilecek bir mobil pazarlama kanalı bulmak mümkündür.

Sitenizi optimize etmek ve e-posta göndererek mobil cihazlar için SMS ve MMS kanallarından faydalanmak ve en yoğun hedef kitleniz için yerel bir uygulama oluşturmak büyük projelerdir. Bu nedenle, hedef kitlenizin çoğunluğunun mobil zamanını nerede geçirdiği hakkında daha iyi fikir edinmek için alıcı karakterlerini güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bu sizin başlangıç çizginizi oluşturacak ve gerisi mantıklı bir sırayla ilerleyecektir.

E-Posta Pazarlama Nedir ve Neden Gereklidir?

Mobil teknoloji, yakın zamanda kaybolacak bir şey değildir. Pazarlama stratejinizi mobil cihazlar için optimize etmek markanıza rekabet üstünlüğü sağlayacaktır. Bu nedenle daha fazla vakit kaybetmeden mobil pazarlama çalışmalarına başlamalısınız.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Dijital dünyanın gücü, doğru ölçümleme ve stratejiyi belirleme sayesinde. Sürekli artan müşterilerinin yanında yeni müşterilerde beraberinde getirirmesi ve hepsine istediklerine göre hizmet sunmanın en önemli & kritik bir parçasıdır mobil pazarlama.

 2. Harika bir rehber olmuş ellerinize sağlık Kamil Bey. Websitenizi düzenli olarak takip ediyorum çok kıymetli bilgileri bize aktardığınız için çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim. İyi çalışmalar.

 3. Günümüz de herşeyin mobil ile yapıldığı gerçeğinde son derece değerli ve kaliteli bilgiler.Bu bilgiler ışığında mobil pazarlama yapmak biraz uygulama ile çok basit

 4. Oldukça açıklayıcı özgün bir içerik olmuş, her aşama bir düzen içinde anlatılmış.
  Teşekkür ederiz

 5. Mobil pazarlamada önceliğin karşı tarafı fayda sağlamak olduğunu düşünüyorum. Önce bana ücretsiz bir hizmet sunmalısın memnun kalmalıyım ardından benim ilgimi çeken ürün/hizmet’i sunduğunda senden alayım, hatta koşa koşa gidip senden alayım. Ilgimi çekmeyen bir urun için sms pazarlaması markaya karşı olumsuz düşünce den ötesine geçemiyor. Yaşanmış bir örnek geçen hafta dolap aldığım firma sms ile 200 tl üzerinde 25 tl hediye ettiğini söyledi ama sorun şu ki yakın tarih içerisinde o mağazandan alışveriş yapma ihtiyacım yok. Uzun vadede de zaten kampanyayı unuturum. Yani kamil bey’in de dediği gibi doğru müşteriyi doğru zamanda doğru ürünle hedefleme yapılmalı ve öncelik ürün satmak değil fayda sağlamak olmalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı