fbpx

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nedir?

Bu yazımda AMP’nin ne olduğunu, Google arama sonuçlarında nasıl bir katkı sağladığını ve nasıl yapılması gerektiğinden bahsedeceğim. Google Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) 2016’nın Şubat ayında bizlere sunmuştu.

AMP, AMP HTML olarak bilinen soyutlandırılmış bir kod ile içeriğin yayınlanmasını sağlayan bir Google destekli projedir. Basitçe anlatmak gerekir ise AMP normal HTML sayfalardan daha hızlı yüklenmektedir. Bu nedenle ise Google sıralamasında AMP uyumlu sitelere öncelik tanıyıp onları üst sıralarda göstermektedir.

Facebook’un Anlık Makale teknolojisi olsa da bu teknoloji sadece Facebook’a ait olmaktadır. AMP ise açık kaynaklı bir projedir yani Twitter, Pinterest, Facebook, Google arama gibi platformlar da dahil olmak üzere AMP HTML yayınlanabilir platformlardır.

AMP Nasıl Kullanılır?

Google, kullanıcıları içeriği görüntülemek için tıklamak zorunda bırakmadan üstte ki görselde ki gibi göstermektedir. (Başlık ve İçerik Görseli) Bu sitelerin üst sırada çıkması ve detaylı gösterilmesinin sebebi AMP sayfaların hızlı bir şekilde içeriği kullanıcıya gösterebilmesinden kaynaklıdır.

AMP Örnekleri; İçeriklerini AMP üzerinden paylaşıma açmak isteyen yayıncılar aynı zamanda bu sayfaların masaüstü haline de ihtiyaç duyacaklardır. Örneğin, belirli bir AMP sürümüne sahipseniz, masaüstü sayfanızda rel AMP HTML bağlantısı ile belirtmeniz gerekir; Bu Google’ı mobilde ise AMP HTML’ yönlendirir değilse de varsayılan HTML sitenizi masaüstünde kullanıcıya gösterir. Bir içeriğin masaüstü ve AMP sürümleri arasında ki karşılıklı bağlantıyı aşağıda ki şemadan görebilirsiniz. Guardian adlı bir yayıncının alan adı üzerinde barındırdığı bu makale bir AMP örneğidir. AMP örneği içeriği direkt kendi alan adı üzerinden servis etmemektedir. Gstatic.com adı altında barındırılan bir makalenin ön belleğe alınmış versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.

AMP Nedir?

Yukarıdaki şemada bir sayfanın AMP sürümü için 2 başvuru bulunmasına rağmen, Guardian’ın yalnızca sitelerinde her makalenin bir AMP sürümü oluşturması ve barındırması gerekiyor. Google, Twitter, Pinterest ve Linkedin gibi şirketler Guardian gibi yayıncılar tarafından oluşturulan AMP içeriğin önbelleğe alınmış sürümlerini barındırabilirler; Bu da bir kullanıcın Guardian’ın web sitesine girmeden makaleyi okuyabilmesini sağlıyor.

AMP Nedir?

Amp Html Kullanan Şirketler.

AMP’nin Sınırlamaları

AMP HTML, içeriğin hızını ve okunabilirliğini artırmak için tasarlanmıştır; bu, kullanılan kodun soyulduğunu belirtmektedir. Dolayısıyla, bazı görsel sınırlamaları vardır.
Bunlar;

  • Hazır bir AMP kütüphanesi dışında herhangi bir JavaScript’e izin verilmeyecektir.
  • Resimler, yalnızca onlara doğru kaydırdığınız yüklenecek
  • CSS’nizin AMP’ye uygun modern bir versiyonu gerekli olacaktır.

AMP HTML’in teknik gereksinimleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

AMP Nedir?Ne Yapabilirim?

WordPress gibi düzenli olarak blog yazarıysanız, AMP’nin gücünden ve avantajlarından yararlanmak istiyorsanız bunun için var olan bir AMP Eklentisi mevcut bunu sitenize entegre etmeniz yeterli olacaktır, kurulumu ve kullanımı ile bilgi eklenti sayfasında zaten mevcut bulunmaktadır.
Özel bir yazılım kullanıyorsanız ve ya başka bir alt yapı kullanıyorsanız kesinlikle en yakın sürede AMP işlevselliğini sitenize entegre edin bunun ile ilgili teknik bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Neden AMP Önemli?

Kullanıcılar bu dönemde aradığı içeriklere bir an önce ulaşmak istemektedir, dönemin en büyük teknolojisinin mobil cihazlar olduğunu düşünürsek ve bu dönemde internet hızının ortalamasını göz önünde bulundurduğumuz da kullanıcılar hızlı ve anlaşılır sitelere öncelik gösterirler, kullanıcılar gibi Google’da buna öncelik göstermektedir.

3 aynı içerikte blog sitenin olduğunu düşünelim bunların 1 tanesi AMP HTML ile hazırlanmış ve diğer siteler varsayılan HTML olarak sunulmakta, Google bu 3 siteden AMP özelliği kullanan siteyi öncelikli tutmaktadır ve daha üst sıralarda göstermektedir. Her geçen gün Google kendini geliştiriyor ve kullanıcılarına iyi hizmet vermek için çalışmalar yapıyor ve bunları iyi takip edip sitenizi Google’a göre optimize etmenizi size ekstra okurlar, kullanıcılar kazandıracaktır.

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Amp sayfalarına gelen hitler Google serverları üzerinde geldiği için bu hitlerin analytics de tıklama olarak sayılamayacağı mı duymuştum, bu doğru ise özellikle yeni siteler için bu konuda nasıl bir yol izlenmesini önerebilirsiniz ? Ilk başta değilde site belli bir sıralama aldıktan sonra amp uygulamak mantıklı olabilir mı?

    1. Merhabalar Necip Bey,
      Amp siteler üzerinden gelen trafik doğrudan sizin trafiğiniz olacaktır. O nedenle amp alt yapısını doğru bir şekilde kurgulayıp kullanmanızı öneririm ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı