fbpx

Google Trends

Google Trends, tüm dünyada insanların en fazla aradıkları ve ilgi gösterdikleri konuları gösteren, oldukça faydalı bilgiler sunan istatistiksel bir araçtır.

Google Trends

Bu verilerden faydalanarak kendi projeleriniz için fikir edinebilirsiniz. Hem anahtar kelime araştırması hem de güncel trendleri takip etmek için çok yönlü bir araç olduğunu göreceksiniz.

Bu aracı maksimum verim almak için nasıl kullanabileceğinizi anlatıyorum.

Yeni Anahtar Kelimeler

Google Trends istediğiniz bölgedeki insanların arama sonuçlarındaki yoğunluğu göstererek size yeni anahtar kelimeler için fikir verir.

Google Trends Keşfet

“Konuları Keşfedin” kısmına istediğiniz kelimeyi yazın. Parametre kısmından “En Alakalı” fikrini seçerseniz, sorgunuzla ilgili en çok yapılan aramaları görebilirsiniz.

Üstelik seçtiğiniz ülkenin alt bölgelerindeki arama sonuçlarını da görebilirsiniz.

Popüler Anahtar Kelimeler

Google Trend’de en fazla aranan kelimeleri bulabilir ve yerine eş anlamlılarını kullanarak güzel içerikler üretebilirsiniz. Esas kelime kadar aranma hacmi olduğu için dikkat çekecektir.

Google Trends Keşfet

Ayrıca popüler kelimeleri aynı içerikte kullanarak birden fazla anahtar kelimede sıralamaya girmeniz de söz konusu olacaktır.

Reklam Stratejisi Oluşturmak

SEO için gerekli olan çalışmalarda önemli yer tutan reklam oluşturma ve yayına alma, dikkatli şekilde organize edilmelidir. Google Trend’lerde popüler olan güncel kelimeler neler? İnsanları yoğun ilgi gösterdiği konular hangileri?

Bu soruların cevapları doğru ve başarılı bir reklam stratejisi oluşturmanız için katkı sağlar. Reklamlarınızda bu kelimeleri kullanarak daha fazla ilgi çekebilirsiniz. İlgi ziyaretle sonuçlanır, ziyaret kazancınızı artırır.

Pazarlama stratejisi oluşturmak için hemen linki ziyaret edebilirsin.  kamilkeles.com/pazarlama-stratejisi

İçerik Fikri Oluşturmak

İçerik ne olursa olsun SEO’nun en değerli hazinelerinden biridir. Teknik olarak hata yapılmayan içerikler daha hızlı başarıya ulaşır.

İçerik oluştururken bazen çıkmaza girebilirsiniz. Fikirleriniz tükenebilir, konu bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Böyle durumlarda Google Trend yardımınıza yetişir.

Web sitenizde içerik oluştururken belli başlı konuları işlersiniz. Peki bu konuları desteklemek, sıralama almasını sağlamak için blog içerikler kullanıyor musunuz?

İşte Google Trend aracılığı ile web sitenizi besleyecek blog içerikler için popüler aramaları konu olarak seçebilirsiniz.

Bir örnekle daha da somutlaştırmak istiyorum;

Spor ayakkabı ile ilgili bir web siteniz var. Ana içerikleriniz “spor ayakkabı modelleri”, “spor ayakkabı fiyatları”, “spor ayakkabı markaları” olacaktır. Peki, bu ana içeriklerinizi nasıl destekleyeceksiniz?

Google Trends Reklam Stratejisi

“Daha Rahat Yürüyüşler İçin En Doğru Spor Ayakkabı Seçimi” veya “Basketbol’un Yıldızı Olmaya Hazır mısın” konularında içerik hazırlayarak ziyaretçi çekebilirsiniz. Ziyaretçilerinize daha sonra ana içeriğiniz ile ilgili bültenler gönderebilir, onları web sitenize yönlendirebilirsiniz.

Özel Günler İçin Veri Toplamak

Özel günler insanların internet üzerinden yoğun şekilde arama yaptıkları ve ciddi etkileşim yarattıkları günler olmaktadır. Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü veya Yılbaşı gibi özel günlerden önce hangi zaman dilimlerinde arama yapıldığını Google Trend aracılığı ile keşfedebilirsiniz.

Arama zaman dilimlerini tespit ettikten sonra iyi bir içerik ve satış planlaması ile bunu kazanca dönüştürebilirsiniz.

Bunun için Google Trend’de “Sevgililer Günü” araması yaparak trend zamanını görebilirsiniz.

Google Trends Sevgililer Günü

Daha sonra trend döneminden önce harika bir içerik hazırlayıp, sosyal medya ile destekleyip fırsatı değerlendirebilirsiniz.

İçerik Önerisi: Sevgililer Günü için En Anlamlı 5 Hediye (Şimdi Alın, Şaşırtın)

Potansiyel ziyaretçilerinizi harekete geçirecek bir başlık ve başarılı hediye önerileri ile her yıl belirli dönemlerde trend olan bu gün için hazırlık yapabilirsiniz. Bu içeriğiniz sıralama aldığında her yıl tıklanacak ve etkileşim artacaktır.

Uzun Dönemli Trendlere Bakmak

Bir içerik oluşturacağınız veya yeni bir sektöre gireceğiniz zaman, trendin yönünü görmelisiniz. Son 5 yıl içinde hedeflediğiniz sektördeki aramalar nasıl? Trend düşüşte mi yükselişte mi?

Google Trends Geçmişe Dönük Arama

Bu trend yönü başarılı bir sektör seçimi için ciddi reel datalar sağlamaktadır.

Google Trend’de sektörünüze ilişkin en belirgin kelimeleri aratın. Popülaritesini yıllık bazda karşılaştırın ve kararınızı verin.

Markamızın Trendini Analiz Etmek

Marka trendi organik olarak büyümek için takip edilmesi gereken bir unsurdur. Neden mi? Çünkü aram trendinde yoğun şekilde yer almanız ziyaretçilerinizin artacağı anlamına gelir. Bunun için de hazırlıklı olmanız lazım.

Google Trends Marka Trendi

Farklı sosyal medya türlerinde reklam yayınlamak, popüler platformlarda paylaşımlar yapmak gibi girişimler markanızın daha çok konuşulmasını sağlar. Zamanla bu hacim dönüşüme müthiş katkı sağlayacaktır.

Hangi periyotlarda daha fazla trend oluyorum? Ziyaretçilerin hangi şehirlerden geliyor? Hangi şehirlerde az aranıyorum? gibi sorular, yapacağınız düzenlemeler için size yol gösterecektir.

Alışveriş, Haber ve Görsel Trendleri Araştırmak

Web sitenizde sadece metin içerikler yer almaz. Aynı zamanda sektörünüze göre görseller, haberler veya alışveriş kategorileri de yer alabilmektedir.

Google Trend’de çalışma alanınıza göre kelimelerin görsel karşılıklarını da aratabilirsiniz. Aynı zamanda haber trendini, alışveriş trendini ve Youtube trendini de karşılaştırmalı şekilde inceleyebilirsiniz.

Sadece Yükselişi Değiş Düşüşü de Yakalamak

Google Trend ile yükselen ve popüler olan konuları buluyoruz. Peki, düşüş trendinde olan kelimelere de bakabiliyor muyuz?

Elbette. Emek verdiğiniz konu günden güne popüler olmaktan uzaklaşıyorsa inat etmenin bir anlamı yok. O konu yerine trend olarak yükselişte olan bir konuya geçmelisiniz.

Bu bilgilerden sonra Google Trend ile yükselişe geçmeye hazır mısınız?
O halde hemen Google Trends sayfasını ziyaret etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir