fbpx

Google Analytics ile Özel Uyarı Oluşturma

Size bu içerikte mükemmel bir Google Analytics ile Özel Uyarı Oluşturma özelliğinden bahsedeceğim

Web sitenizin geçen sene bugüne göre organik trafiğinde yüzde kaç büyüme ya da küçülme olduğunu biliyor musunuz? Belki her hafta düzenli girip raporlama yapıyor olabilirsiniz..

Google Analytics ile Özel Uyarı Oluşturma

Neden Google Analytics Özel Uyarıları İzlemeli?

Bir e-ticaret sitesi yönettiğinizi var sayalım. Sitenizde yapmış olduğunuz reklam yatırımını haftalık olarak takip ediyorsunuz fakat keskin bir ciro kaybının nereden gittiğini ölçümleyebilmeniz için bir çok arayüz üzerinden detaylı bir şekilde analiz yapmanız gerekmektedir.

Anlık olarak organik tarafta yaşadığınız bir kayıp genel cironuza etki edecektir. Bu trafik kaybını ne kadar erken fark ederseniz o kadar hızlı aksiyon alır ve ona göre aylık gelir hedefini yakalamaya odaklanırsınız.

Google Analytics Özel Uyarılar ise size organik tarafta geçen haftaya göre ya da düne göre %2’den fazla düşüş var ise bana bildir dediğiniz takdirde size her düşüşte mail atıp hatırlatacaktır.

Şimdi gelin birlikte Özel Uyarı nasıl oluşturuluyor adım adım gidelim.

İlk Google Analytics arayüzüne giriş yapınız ve sonrasında Yönetici bölümüne geliniz. Görünümün altında bulunan Özel Uyarılar alanın tıklayınız.

Google Analytics Özel Uyarılar

Özel Uyarılar bölümüne giriş yaptıktan sonrasında ise hemen sol üst kısımda bulunan +Yeni Uyarı yazan kırmızı butona basıyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda 1. bölümde Uyarı başlığımızı yazıyoruz. (Örn: Haftalık Trafik) Aşağıda yapacağımız işlem geçen haftaya göre trafiğim %10’dan fazla düşüş yaşar ise bana e-posta ile bildir.

Burada verdiğimiz sadece bir örnekti bir özel uyarı eklediğinizde bir çok seçenek olduğunu göreceksiniz.

Google Analytics Özel Uyarı Oluşturma

Yukarıda bulunan süre bölümünden değerlendireceği bölümü belirledik ve altında bulunan chechbox ile e-posta göndermesi için bir onay verdik.

Hemen o alanın sağında bulunan alana ise mailin gönderileceği adresi yazdım. Alt kısım Uyarı koşullarına geldiğimde Tüm trafik ve Kullanıcıları seçtik burada bir çok farklı varyasyon uygulanabilir.

Koşul alanına ise “%’lik düşüşü şundan fazlaysa:” alanını seçtim eğer artış bildirimi almak isteseydim “%’lik artış şundan fazlaysa:” olarak belirtmem gerekiriyordu. Bu seçimim sonrasında ise her hafta %10’luk kayıplarda beni uyar komutunu verdim.

Hemen sizde Özel Uyarılar bölümü gidin ve ilk uyarınızı oluşturarak işe başlayın ? Konu ile ilgili soru ve yorumlarınızı altta bulunan yorum alanından yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

12 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı