fbpx

Google Tag Manager (Kapsamlı Rehber)

Dijital dünyada varlığınızı sürdürebilmenizin en etkili yöntemi, bir web sitesine sahip olmaktır. Bu noktada oluşturacağınız platform üzerinden markanızın ya da işletmenizin kolay bir şekilde yükselmesini sağlayabilirsiniz. Öncelikli olarak, bu süreçte bir profesyonelden yardım almanız gerekebilir. Ancak şu da bir gerçektir ki, kendi sektörünüz hakkında en doğru ve güncel bilgiyi siz bilebilirsiniz.

Tag Manager

Kendi markanızı da en iyi siz yönetebilirsiniz. Bu yüzden elinizi taşın altına koymaya başlamalı ve arama motoru Google’ı anlamaya başlamalısınız. Bunu yapmayı Google Tag Manager’ı kullanmayı öğrenmekle başlayabilirsiniz. Öyle ki Google Tag Manager ile zirveyi hedefleyebileceğiniz fırsatlar elde edebilirsiniz. Sitenizdeki hareketleri, ziyaretçi davranışlarını ve bütün diğer verileri toplayıp analiz edebilirsiniz. Bahsettiğim tüm bu işlemler web sitenizi iyileştirmek adına çok önemlidir. Hazırsanız, dijital dünyanın kapılarını açabileceğiniz sihirli bir anahtardan söz edeceğim.

Google Tag Manager Nedir?

Google AdWords ve Google Search Console, yükselmeyi hedefleyenlerin sık kullandığı popüler araçlar arasındadır. Aynı şekilde Google Tag Manager’da bu araçlarla entegre çalışabilen ve elde edeceğiniz verilerden daha çok verim almanızı sağlayabilecek bir araçtır. Çevrimiçi olarak çalışan bu araç; ağırlıklı olarak dönüşüm izleme, site analizi ve yeniden pazarlama işlemleri için tercih edilmektedir. Aracın en avantajlı özelliği ise tamamen ücretsiz olmasıdır.

Google Tag Manager, web sitenizin tüm verilerini merkezi bir konumda depolayan tek bir araç olarak bilgilerinizi takip eder. Bu özelliği sayesinde fahiş ücretler ödeyerek kullanacağınız araçlara ihtiyaç duymazsınız. Öyle ki Google Tag Manager, sitenizde zaten bulunan etiketleri ve kodları güncelleme işleminizi gerçekleştirebilmek için farklı yöntemlere sahiptir.

Google Tag Manager Ne İşe Yarar?

Google Tag Manager’ın çalışma sistemi, sitenizle ilgili analitik verileri toplama ve düzenleme üzerinde kuruludur. Bu noktada sitenizde özgürce atılımda bulunabilir, Google Tag Manager ile siteniz hakkında kararlar alırken güçlük çekmezsiniz. Çünkü ihtiyaç duyduğunuz her şey parmaklarınızın ucundadır.

Teknik kısımlar nedeniyle site yönteminin zor olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak Google Tag Manager’ın hayatınıza girmesiyle birlikte bu düşüncelerinizi bir kenara bırakabilirsiniz. Kısa bir örnekle bunu özetlemem gerekirse; sitenizde herhangi bir kodu değiştirmeyi istediğinizi düşünün. Bu durumda diğer bütün kodları da değiştirmeniz gerekecektir. Google Tag Manager kullandığınız takdirde, yapmak istediğiniz işlemleri bu kodları değiştirmek zorunda kalmadan yapabilirsiniz.

Belirtmekte fayda var; pazarlama etiketlerini yönetmenizi, yerleştirmenizi ve analiz etmenizi de sağlamaktadır. Aracın en çok avantaj sağladığı nokta ise, yönetmek zorunda olduğunuz çok sayıda etiketi tek bir yerde toplayabilmesidir.

Google Tag Manager Profili Oluşturma

Google Tag Manager profil oluşturma işlemini kısa sürede gerçekleştirebilmeniz için tüm adımları aşama aşama anlatacağım. Hazırsanız hep birlikte yapmaya başlayalım.

 • Kendinize bir Google Tag Manager profili açmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey bir Google hesabıdır. Google arama çubuğuna “Google Tag Manager” yazdığınızda kolayca erişebilirsiniz. Zaten bağlantı linkine tıkladığınızda sizi otomatik olarak profil oluşturma kısmı karşılayacaktır.
 • Ardından web sitenizi iyileştirmenizi sağlayacak işlemleri gerçekleştirebilmek için hesabınızı açmalısınız.

Google Tag Manager Hesabı Oluşturma

 • Açılan pencerede “Hesap oluşturmak için tıklayın.” yazan bir buton göreceksiniz, butona tıklayın.

Google Tag Manager Hesap Oluştur

 • Ardından karşınıza doldurmanız gereken bir form çıkacaktır. Bu formdaki ilk alana oluşturacağınız hesabın adını ve erişimini sağladığınız ülkeyi yazmanız gerekir.

Google Tag Manager Hesap Kurulumu

 • Formun ikinci kısmında ise kapsayıcı adınızı ve hedef platformunuzu belirlemeniz gerekir. Ardından “Oluştur” butonuna tıklayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Google Tag Manager Kapsayıcı Kurulumu

Profilinizi ve ardından hesabınızı oluşturduktan sonra yapmak istediğiniz işlemler için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Google Tag Manager Nasıl Çalışır?

Google Tag Manager, hesabınızı oluşturduğunuz anda size bir kod sunar. Bu kodu, sahip olduğunuz web sitesinin sayfalarına yerleştirmeniz gerekir. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, Google Tag Manager aracı hangi kodu nereye yerleştirmeniz gerektiğini size basit bir dil ile anlatılmaktadır.

Google Tag Manager Nasıl Çalışır?

Kendi kapsayıcı etiketine sahip olan bu kod sayesinde, birden fazla kodu yerleştirme ihtiyacınızı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Bunlara ek olarak eğer bir mobil uygulamaya sahipseniz de, Google Tag Manager’ı kullanabilirsiniz. Bunu yapmanız için gereken tek şey, aracı Firebase SDK, Android ya da iOS ile birlikte kullanmak olacaktır. ?

Kısaca anlatmam gerekirse, web sitenizle ya da mobil uygulamanızla alakalı kod parçacıklarını seçtiğinizde Google Tag Manager devreye girer. Bu işlem gerçekleştikten sonra da web tabanlı bir arayüz seçtiğiniz kod parçacıklarını sayfalarınıza yerleştirmeye başlar. Kodların çalışmaya başlaması ise aracın içerisinde yer alan tetikleyiciler sayesinde gerçekleşir. Bu tetikleyiciler tetiklendiğinde, Google Tag Manager sizin için verileri toplar ve analiz eder. Bu süreçteki tetikleyicileri Google Tag Manager arayüzünden kendiniz seçebilirsiniz.

Google Tag Manager Tetikleyici Kurulumu

Web sitenizde yer alan herhangi bir sayfanın yüklenmesi, ziyaretçinin ekrana ya da bir butona tıklaması tetikleyici olabilir. Bu işlemler sonucunda hem veri toplama hem de analiz işlemlerinizin siz yorulmadan gerçekleşmesi sağlanır.

Neden Google Tag Manager Kullanmalı?

Şimdiye kadar bu aracın pek çok avantajından bahsettim. Elbette bunlara ek olarak, başka avantajlar da mevcut. Google Tag Manager kullanmanızı sağlayacak 10 özelliği aşağıda sizin için listeledim.

 1. Google Tag Manager birçok işleminizi hızlandırır. Yeni etiketler hızlı bir şekilde eklenebilir ve birçoğu web sitenizde kod değişikliği gerektirmez.
 2. Tüm etiketler tek bir yerden yönetilir.
 3. Google Tag Manager hata ayıklama seçenekleri sayesinde, yayınlanma işleminden önce etiketlerinizin çalıştığından emin olursunuz.
 4. Tetikleyicilerini ve değişkenlerini, şablon halinde tek bir dosyaya dönüştürerek dışa aktarabilirsiniz. Bu dosyayı da dilediğiniz zaman tekrar içe aktarabilirsiniz.
 5. Google Tag Manager tamamen ücretsizdir.
 6. Google Tag Manager, otomatik etkinlik izleme adı verilen bir özellikle birlikte gelerek işlerinizi kolaylaştırır.
 7. Google Analytics, Google Ads ve daha fazla araç için birtakım önemli hazır etiketlerle birlikte gelir.
 8. Her yaptığınız değişiklikten sonra Google Tag Manager tarafından yeni bir sürüm oluşturulur. İstediğiniz zaman önceki sürümlere geri dönerek hatalarınızı telafi edebilirsiniz.
 9. Google Tag Manager, eklenen tüm izleme komut dosyalarını otomatik olarak tarar ve bilinen bir kötü amaçlı yazılım ile karşılaştığınızda çalışmaları duraklatır.
 10. Google Tag Manager, farklı kısıtlama seçenekleri ile birlikte birden çok kişiye hesap erişimi vermenize olanak tanır.

Google Tag Manager ve Google Analytics

Hem Google Tag Manager hem de Google Analytics web sitenizi yönetirken size pek çok avantaj sağlar. Bu nedenle ikisinden birini seçmeniz gerektiğini düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Site yönetiminizi basit bir hale getirmek istiyorsanız ikisini birlikte ve birbirine entegre bir şekilde kullanmanızı öneririm. Böylece Google Tag Manager ile elde ettiğiniz verileri Google Analytics’e göndererek daha etkili şekilde analiz edebilirsiniz. Ayrıca verilerinizin eğilimlerini, ziyaretçilerinizin hangi alanda daha çok etkileşim gerçekleştirdiğini ya da hangi bağlantıların daha çok tıklandığı öğrenebilirsiniz. Bu iki aracı birlikte kullandığınızda bunları öğrenmek çok daha kolay bir hale gelecektir.

Google Tag Manager’da veri toplayabilmek için kullandığınız tetikleyicilerden daha önce bahsetmiştim. Bu tetikleyiciler sayesinde verilerinizi Google Analytics’e göndermek için belirli zaman aralıkları da seçebilirsiniz. Böylece bu veriler sizin çaba harcamana hiç gerek kalmadan otomatik olarak analiz edilir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda bu iki aracı bir arada kullanmak size büyük oranda kazanç sağlayacaktır.

Mobil Uygulamalar İçin Google Tag Manager

Google Tag Manager’ı web siteniz için kurmak ne kadar kolaysa, mobil uygulamanız için kurmak da bir o kadar kolaydır. Öyle ki Google Tag Manager bu alanda çalışırken Firebase ile birlikte hareket eder. Firebase Google uygulamaları için kullanılan bir mobil platformdur. Mobil uygulamalarına Google Tag Manager kurmanızı sağlayacak işlemleri Firebase sizin adınıza gerçekleştirir.

Mobil uygulamanız için veri toplamaya ve analizler yapmaya başlamak için tekrar Google Tag Manager’dan hesap oluşturmanız gerekir. Yazının “Google Tag Manager Profili Oluşturma” başlığında nasıl hesap oluşturulacağı konusuna değinmiştim. Mobil uygulamanız için de bu adımları takip etmeniz gerekiyor. Ancak hesap oluşturma işleminin üçüncü adımı biraz daha farklı. Bu kısımda web seçeneğini değil Android ya da iOS seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Google Optimize ile A/B Testleri Oluşturmak İster Misin? Bunu için bu içeriğimi inceleyebilirsin. ? https://www.kamilkeles.com/google-optimize-nedir/

Seçiminizi, uygulamanızın hangi işletim sisteminde çalıştığına göre yapmanız gerekmektedir. Ardından mobil uygulamanıza ait verilerin toplanmasını ve analiz edilmesini de sağlayabilirsiniz. Unutmadan hatırlatmam gereken bir konu daha var. Eğer birden fazla mobil uygulama sahibiyseniz Google Tag Manager üzerinden her biri için ayrı hesap oluşturabilirsiniz. Böylece düzenli bir şekilde ve birbirine karıştırmadan bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı