fbpx

Google Optimize Nedir?

Google, bildiğiniz gibi kullanıcılarına her zaman ki gibi önem vermeye devam ediyor. Google’da yer alan tüm sitelerin daha iyi bir performansa ulaşması için bir çok araç geliştiriyor. PageSpeed, TestMySite gibi platformlar ile site sahiplerine performans geri bildiriminde bulunuyor.

Tabi bunların yanında 2016 yılında çıkardığı ve her geçen gün geliştirmeye devam ettiği Google Optimize ile site sahiplerinin gelişmiş bir şekilde A/B testleri yapmasına ve web sitesi kullanıcılarının daha kullanışlı bir web sitesi deneyimi yaşamasına imkan sağlıyor.

A/B Testi Nedir?

A/B Testi Nedir?

A/B testi bir web sayfasında bulunan her hangi bir alanın daha iyi performans yapmasını ölçümleme adına yapılan test çalışmasıdır. Örneklendiricek olursak; Sitemize giren yeni kullanıcıların %30’una kırmızı “Devamını Oku” butonu göster, %70’e yeşil “Devamını Oku” butonu göster. Burada temel amacımız kullanıcılarımızın hangi renge daha olumlu tepki verdiğini ölçümlemek. Sitemize giren kullanıcılarımız Kırmızı renge oran ile Yeşil rengi daha fazla tercih etmişler ise burada buton rengimiz yeşil olmalıdır. Aşağıda görmüş olduğunuz görselde vermiş olduğumuz örneğin görselini görebilirsiniz.

A/B Test Örneği

Google Optimize

Yukarıda vermiş olduğumuz örnekler bir çok şekilde yapılabilir. Google Optimize ise bu işlemleri yapabilmenize olanak sağlayan Google’a ait bir test aracıdır. Sitenize ufak kod parçacığı yerleştirerek sitenize müdahale edebilir ve kullanıcılarınızın hangi renge, hangi metine, hangi yapıya önem verdiğini deneyimleyebilirsiniz. Çıkan sonuca göre kendi sitenizi kullanıcılarınıza özgün bir hale getirebilirsiniz.

Adında A/B yazması 2 karşılaştırma yapıyorsunuz anlamına gelmiyor. Google’ın son geliştirmesi ile birlikte bu rakam 5 ayrı değerlendirme yapabilmenize olanak sağlamaktadır. Kısacası bir butonu 5 farklı renkte 5 farklı kullanıcı grubuna gösterebilirsiniz.

İçeriğimizde buton örneği üzerinden yürüdük, Google Optimize ile site üzerinde gözüken bir çok alana müdahale edebilirsiniz, menü arka plan renginden sosyal medya renklerine kadar. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi yorum alanında sorabilir ya da sosyal medya hesaplarım üzerinden mesaj gönderebilirsiniz ?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu yazıya Facebook tanıtımı ile ulaştım, alanım olmadığı halde ilginç buldum bunu konuyla ilgilenen arkadaşlarımla da paylaşacağım. Kolaylıklar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir