fbpx
Yeni

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi özellikle bir site, web uygulaması ve diğer dijital teknolojik ürünler bağlamında bir şirketle etkileşimde bulunurken kişinin kendini nasıl hissettiğidir. Kullanıcı deneyimi, bir sitede gezinirken, bir mobil uygulamayı kullanırken veya şirketlerin dijital ürünlerini veya hizmetlerini kullanırken insanın nasıl hissettiğini tanımlar. Kullanıcı arayüzü, kullanılabilirlik ve kullanıcı araştırması gibi istisnai kullanıcı deneyimleri için tasarım yapmaya katkıda bulunan birçok unsur vardır. Ancak, kullanıcı deneyimi tasarımı ile kullanıcı deneyimi aynı şey değildir.

Gereksiz gibi gelebilir fakat kullanıcı deneyimi, kullanıcı deneyimi profesyonellerinin deneyimleri etkilemek adına bir araya getirdiği elementler değil insanların yaşadığı deneyimlerdir. Kullanıcı deneyimi tasarım ögelerini optimize etmek veya düzeltmek son kullanıcının hislerini büyük ölçüde etkileyebilmektedir. Ancak kullanıcı açısından her zaman tasarımcının kontrolünde olmayan şeylerin olacağını bilmek gerekir. Kullanıcı deneyiminin fiziksel etkileşimler için geçerli olduğu çeşitli alanlar vardır. Buna rağmen kullanıcı deneyimi genellikle dijital teknolojiyle etkileşimler için kullanılır. Bu durum, kullanıcı deneyimi yöntemlerinin kullanılabilirlik ve diğer dijital özel işlemler gibi alanlara odaklanmasını kanıtlayan bir durumdur.

Kullanıcı Deneyiminin Yönleri

İstisnai kullanıcı deneyimleri için tasarım yapmak son kullanıcının mutlu olmasını sağlar. Bu durum, kullanıcı deneyiminin tasarlanabilmesi için önce şirketlerin kullanıcıların ihtiyaçlarını ve önceliklerini net bir şekilde anlamalarını gerektirir. Derinlemesine kullanıcı araştırması yapmak kullanıcı deneyimi tasarımcılarının kullanıcı deneyiminin her bir özelliğinin işlevselliği ve değeri ile ilgili kararlar almalarına izin verir. Kullanıcı deneyimi birbiriyle etkileşim halinde olan çeşitli süreçleri barındırır. Bu süreçlerde öncelik ve sonralık gibi durumlar söz konusu değildir. Basitçe söylemek gerekirse aşağıdaki süreçler sürekli birbiriyle etkileşim halindedir:

 1. Kullanışlı
 2. Çekici
 3. Ulaşılabilir
 4. Güvenilir
 5. Bulunabilir
 6. Kullanılabilir
 7. Değerli

Bu yedi unsur veya süreç, harika deneyimlerin tasarımına rehberlik etmek, onları test etmek, onları araştırmak ve onların etkinliğini ölçmek için kullanılabilir. Bu durumun her yönünü daha iyi anlamak için ticari bankacılık sitelerinde sunulan deneyimleri göz önünde bulundurmak yeterlidir:

 • Kullanışlı: Sitede hesap bakiyeleri ve fatura gibi hizmetleri
 • Kullanılabilir: Hesap bakiyenizi görüntüleme yoluna gittiğiniz zaman bilgiler doğru ve aranabilir olur. Böylece en son para yatırma ve çekme işlemlerini inceleyebilirsiniz. Başka bir ifadeyle, site beklediğiniz şekilde çalışır.
 • Çekici: Arayüz, bütçenizi yönetmenizi bir şubeyi ziyaret etmekten daha kolay hale getirir.
 • Erişilebilir: Bankanın sitesi görme bozukluğu veya diğer engellere sahip kişiler için erişilebilirlik gereksinimlerini karşılar.
 • Güvenilir: Site güvenli bir erişimin yanında oturumunuzu bitirdikten sonra otomatik olarak çıkış yapmanız gibi ek güvenlik özelliklerine
 • Bulunabilir: Yeni bir kredi kartı istediğiniz zaman uygun teklifleri bulmak ve site üzerinden başvuru yapmak kolaydır.
 • Değerli: Sitedeki bireysel özellikler, destek merkezi maliyetlerini düşürür ve müşteri memnuniyetini artırır. Bu durum, müşteriler için değerli bir deneyim olduğu kadar işletme için iyi bir yatırımdır.

Herhangi bir kullanıcı deneyimi tasarımında yukarıdaki hususların hiçbiri göz ardı edilmemelidir. Ancak şirketler için kullanıcıların en yüksek önceliklerinin ne olduğunu derinlemesine araştırmak önemlidir. Bunu yapmak için kullanıcı araştırması gerçekleştirilmelidir. Bazen bir ekip, kendisine sunulan kaynakların çoğunu inanılmaz işlevsellik sunmak için harcar. Daha sonra müşterilerin hoşuna gitmeyen bir görsel tasarım ortaya çıktığı için bunu değiştirme yoluna gider.

İlk adım kullanılabilirlik ile ilgilidir. İkinci adım ise çekicilikle ilgilidir. İşletmeler kullanıcı deneyimini incelerken değerli olmak, yenilikçi olmak ve benzersiz olmak gibi kavramları birbirine karıştırmamalıdır. Bir sitenin görünümü ve hissi kullanıcı deneyiminin her bölümünü kapsamaz. Bazen basit bir çözüm üretmek en iyi seçenek olabilir. Bir site güzel ve modern olabilir ama gereksiz yere karmaşıksa genel olarak kötü bir kullanıcı deneyimi sunmuş olur.

Kullanıcı Deneyimini ve Müşteri Deneyimini Birleştirme

Müşteri deneyimi ve kullanıcı deneyimi “Müşteri nasıl mutlu edebiliriz?” sorusuna farklı yaklaşımlar sunmak gibi görünebilir. Kullanıcı deneyimi uzmanları zamanlarının çoğunu tasarlama sürecine rehberlik ederken, müşteri deneyimi uzmanları bir müşterinin bir şirketle olan tüm etkileşimlerden aldığı genel izlenime odaklanır. Bununla birlikte, şirketler kullanıcı deneyimini ve müşteri deneyimini birleştirerek müşteri ihtiyaçlarını iş ihtiyaçları ile dengeleyen bir geribildirim döngüsü oluşturabilirler.

Örneğin, içeriği sitenize yerleştirip yerleştirmeme konusunda nasıl karar alıyorsunuz? Bir kullanıcının bir makaleyi görüntülemeden önce e-postasını girmesi kullanıcı tarafından arzu edilen bir deneyim durumu değildir. Bu nedenle kullanıcı deneyimi tasarımcıları bu adımı kaldırmaya çalışırlar. Bununla birlikte, bir e-posta adresiyle pazarlamacılar müşterilere gelecekteki alımları teşvik eden ek kaynaklar gönderebilir. Burada köprü görevi görecek olan kişi müşteri deneyimi uzmanıdır. İki rol arasında işbirliğini destekleyen şirketleri hedefleri için en iyi dengeyi sürekli olarak değerlendirebilirler.

Kullanıcı Deneyiminin Temel Faydaları

Şirketlerin süreçlerinde müşteri odaklı olma zorunluluğu nedeniyle kullanıcı deneyimine yatırım yapmak ön planda tutulmalıdır. İşlevsel ve değerli kullanıcı deneyimleri tasarlamanın faydalarından bazıları şunlardır:

 • Kullanıcıları ve kullanıcıların şirketinizle nasıl etkileşimde bulunduklarını daha iyi anlamanızı sağlar.
 • Dijital ürün ve hizmet deneyimini sürekli geliştirerek uzun vadeli müşteri sadakati sağlamanız konusunda size yardımcı
 • Bir markanın sunduğu kullanıcı deneyimini tasarlamak için sağlam bir yöntem geliştirmek gerekir. Bu, bağlantılı cihazların sayısı arttıkça daha önemli hale gelir ve şirketleri hepsinde tutarlı kullanıcı deneyimleri sunmaya

Dijital dönüşümden geçen her işletme için kullanıcı deneyimine yatırım yapmak, dijital tekliflerin yeni ve mevcut müşteriler tarafından iyi karşılanmasını sağlamaya yardımcı olur.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı