fbpx

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanı, marka bilinirliği artırmak, pazarlama kampanyalarını iyileştirmek ve satışları artırmak için stratejiler planlar, uygular ve bu aksiyonları takip eden kişilerdir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Demek?

Sosyal medya uzmanları, bir şirketin sosyal medyadaki marka bilinirliğini arttırmaktan sorumludur. Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere tüm platformlarda içerik üretmekten sorumlu kişilerdir. Ayrıca sosyal medya reklamcılığına da hakim olmaları gerekmektedir.

Sosyal medya uzmanları web sitelerini ölçer, izleyicilerle etkileşim kurar ve yaratıcı tasarımlar oluşturur. Sosyal medya profesyonelleri, sosyal medyadaki hedef kitleyi anlamalı ve onların ilgisini çekecek ikna edici içerik oluşturmalıdır ve her kanala bunu benzersiz şekilde servis etmelidir. Ek olarak, sosyal medya uzmanları strateji geliştirme, yönetim, müşteri hizmetleri, metin yazarlığı ve veri analizinden de sorumlu olabilirler.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Profesyoneller öncelikle sosyal medya platformlarında anlamlı içerik oluşturabilmek ve çevrimiçi platformlarda yayınlanan müşteri şikayetlerini veya eleştirilerini hızlı ve hassas bir şekilde ele almak isterler. Bir sosyal medya uzmanının diğer görevleri şu başlıklar altında toplanabilir;

 • Günlük, orijinal metin, resim, video vb. içerikleri oluşturmak, düzenlemek ve çevrimiçi yayınlamak,
 • Araştırma, kıyaslama ve izleyici kimlik analizi yoluyla bir sosyal medya stratejisi oluşturmak ve uygulamak,
 • Kriz yönetimini sağlamak, kötü eleştiri ve olumsuz haberleri düzeltmek,
 • Sosyal medya pazarlama planı, editoryal takvim oluşturmak,
 • Sosyal medya trafiğini ve demografik bilgileri anlamak için analiz raporlarını detaylandırır,
 • Marka adını yönetmek, promosyonlar düzenlemek ve sosyal medya hesaplarına trafiği artırmak için diğer departmanlarla birlikte çalışır.
 • Sosyal medya trendlerini takip eder.

Sosyal Medya Uzmanı Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bir sosyal medya uzmanı, markanın sosyal medya stratejisini planlamaktan sorumludur. Bir şirketin hedefleriyle uyumlu bir plan oluşturmayı, bu hedeflere ulaşmak için bir strateji geliştirmeyi ve genellikle bir markanın hedef kitlesine uyacak şekilde farklı sosyal medya kanallarını keşfetmeyi, test etmeyi ve optimize etmeyi görev ve sorumlulukları dahiline alınır.

Bir sosyal medya yöneticisinin adımları, strateji oluşturma, katılım, ölçüm ve deneme olarak ayrılabilir. Öncelikle, belirli bir hedef kitle belirlemeniz ve bunu başarmak için sosyal medya stratejinizi planlamanız gerekir. Örneğin, genç alışverişçiler arasındaki görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız, Instagram’da bir influencer programı başlatmaya karar verebilirsiniz.

Oradan, kitlenizi sosyal medyada meşgul etmeniz, marka varlığınızı oluşturmanız ve kitlenizde yankı uyandıran içerik oluşturmanız gerekir.

Her kanalın kendi optimizasyon algoritması ve stratejisi vardır. Sosyal medya kanallarının zamanlaması, sosyal medya profesyonellerinin yaptıklarının önemli bir parçasıdır. Gönderilerin belirli bir kanalda en uygun gün ve saatte düzenli olarak planlanmasını sağlar.

Bu unsurları belirledikten sonra, sosyal medya uzmanları her platformu ölçümler ve içgörüler için izleyerek sonuçları da ölçmelidir. Hangi kanalların en etkili olduğunu ve hangi içeriğin en fazla etkileşimi oluşturduğunu ölçer. Bu verilerle donanmış olan sosyal medya profesyonelleri, yeni içeriği deneyebilir ve gönderileri yüksek performans için optimize edebilir.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak için resmi bir eğitim standardı yoktur. Bazı şirketler, adayların yazılım ve grafik tasarım programlarında yetkin olmalarını açıkça şart koşuyor. Ayrıca eğitim kurumlarının sosyal medya ve interaktif pazarlama alanlarında sertifika programları bulunmaktadır.

Tüm Eğitim Programlarım İçin Benimle İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ!

Sosyal Medya Uzmanında Olması Gereken Özellikler

Marka bilinirliğini artırmak isteyen sosyal medya uzmanları, güçlü bir yaratıcılığa sahiptir. İşverenlerin profesyonellerde aradığı diğer nitelikler ise şu şekilde;

 • Kusursuz şekilde sözlü ve yazılı iletişim beceresine sahip olmalı
 • Çoklu görevleri planlayabilmeli ve önceliklendirmelidir
 • Ekip çalışmalarına yatkın olmalıdır
 • Teslim tarihlerine uymalı ve planlı olmalıdır.

Sosyal Medya Hizmeti için sitedestek.com/sosyal-medya adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Sosyal medya uzmanı iş ilanları 2023 için alınan verilere göre bir sosyal medya uzmanının aylık ortalama maaşı 9.175 TL. Sosyal medya uzmanı maaşı minimum 7.000 TL, maksimum 11.350 TL’den başlamaktadır.

Sosyal Medya Uzmanı Neler Yapar?

Sosyal medya uzmanları, markayı veya marka bilinirliği artırmak, pazarlama kampanyalarını iyileştirmek ve satışları artırmak için stratejiler planlar, uygular ve izler.

Sosyal Medya Uzmanı Nerede Çalışır?

Sosyal medya uzmanları, çalıştıkları şirketlerin reklam ve pazarlama süreçlerinde, sosyal medya platformlarında rakip analizinde, hedef kitle analizinde, post-planlamada, hesap denetiminde görev yapan kişilerdir.