fbpx

Perspektifinizi Değiştirin: Girişimcilerin İzlemesi Gereken 10 Film

Girişimciliği nitelendirebilecek birçok yan kelime artık literatürümüze kazandırıldı. İnovasyon, yaratıcılık, yenilik, vizyonerlik ve çok daha fazlası… Fakat burada girişimciliği nitelendirirken kullandığımız kelime öbeklerinde aslında bir önemli noktayı kaçırıyoruz: Deneyim!

Deneyim belirli bir eylem, fikir, konu ya da durum ile ilgili spesifik olarak sahip olduğumuz yaşanmışlar bütünü olarak tanımlanabilir. O yüzden konu girişimcilik olduğunda, önce girişim yaptığımız niş hakkında deneyimimizi değerlendirmeli, ardından da girişimcilik bütününde konuyu değerlendirmeliyiz.

Girişimciler de bu yüzden ilham almaya ve başkalarının deneyimlerinden faydalanmaya ihtiyaç duyarlar. Bunu sağlayacak en keyifli etkinlikse, şüphesiz filmlerdir. Günün stresini atarken hem keyif alabileceğiniz hem de motivasyonunuzu yükseltecek filmlere listenizde mutlaka yer vermelisiniz.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 10 Film serimize sizin de eklemek istediğiniz filmler varsa lütfen yorumlar kısmında bizimle paylaşın.

Böylece kendi markanızı yaratma yolunda örnek alacağınız insanların hayatlarından kesitleri değerlendirebilir ve kendi yolculuğunuzla kıyaslayabilirsiniz. Ufak bir anektot ile bunun ne kadar gerekli olduğunu tekrar değerlendirelim.

İlk kez 90’lı yıllarda denenen bir psikoterapi tekniğinde, çeşitli filmlerden yararlanıldı. Zamanla psikolojik bir araç haline gelen filmler, yeni bir bilişsel terapi yöntemini ortaya çıkardı. “Sinema Terapisi” olarak adlandırılan bu çalışmalarla, filmlerin insan psikolojisi üzerinden son derece olumlu ve uzun vadeli etkileri olduğu kanıtlandı.

Yani, ilham almaya ihtiyacınız olduğu kadar psikolojik olarak da kendinizi girişimciliğe hazırlamanız gerekiyor. İzleyeceğiniz her yapımın ruhunuza iyi geleceğine, bilişsel etkileri sayesinde öğrenme kabiliyetinizi geliştireceğine emin olabilirsiniz.

“Perde büyülü bir dünyadır. Öyle bir gücü vardır ki, duyguları başka hiçbir sanat formunun yanına bile yaklaşamayacağı bir şekilde ortaya çıkarır.”

Stanley Kubrick

İşte, içinizdeki girişimci ruhunu teşvik edecek en iyi filmler listesi!

Sosyal Ağ

Sosyal Ağ Filmi.
Sosyal ağ filmi, Facebook’un kuruluş hikayesine odaklanıyor. Girişimcilik filmleri arasında en çok takip edilen eserlerden biri.

“İnsanoğlu çiftlikte yaşadı, sonra şehirlerde yaşadı ve şimdi de internette yaşayacak!”

Mark Zuckerberg’in akıl almaz hikayesini gözler önüne seren filmde, sosyal medyanın atası sayılan Facebook’un doğuşu anlatılıyor. Bugün, belki de birçok sosyal ağ platformunun doğmasına ön ayak olan Zuckerberg’in hikayesi, her girişimciye ilham olacak bir senaryo çerçevesinde anlatılmış.

2003 yılının Ekim ayında, Mark Zuckerberg, Harvard Üniversite’nin sistemine sızar. Sevgilisi tarafından terk edilişinin ve alkolün etkisiyle geliştirdiği uygulamaya “Facemash” adını verir. Mark’ın kadınlara olan nefretiyle doğan uygulama, kısa sürede popülerlik kazanır ve Harvard Üniversitesi’nde kullanılmaya başlar. Zamanla Facebook’a dönüşen uygulama, diğer üniversitelere de yayılır. Silikon Vadisi’ne kadar uzanan bu öykü, Facebook’un günümüzdeki artı ve eksilerini de gözler önüne seriyor.

Neden İzlemelisin?

Girişimciler için en iyi filmler listesinin başında olmayı hak eden Sosyal Ağ, günümüz dünyasına dair önemli alt metinlere sahip. Hangi sektöre girecek olursanız olun, sosyal medyanın gücünden yararlanacağınız bir çağda yaşıyoruz. Facebook ile başlayan bu serüvenin nasıl ortaya çıktığını görmek, olumlu ve olumsuz yönlerini kavramak için bu filmi mutlaka izlemelisin. Üstelik bir sosyal ağ projen varsa, hayata geçirmen için gereken motivasyonu da sağlayacak!

Silikon Vadisi Korsanları

Slikon Vadisi korsanları filmi incelemesi.
Silikon Vadisi Korsanları; Bill Gates, Steve Jobs, Steve Wozniak, Paul Allen gibi bilinen isimlerin başarılarını konu alıyor.

“Bunu sadece bir film olarak düşünmenizi istemem. Evrende bir iz bırakmak için buradayız. Yaptığımızla, insan düşünce tarihini yeniden yazıyoruz.”

Girişimciler için en iyi filmler arasında öne çıkan Silikon Vadisi Korsanları; Bill Gates, Steve Jobs, Steve Wozniak, Paul Allen gibi bilinen isimlerin başarılarını konu alıyor. Önemli girişimcilerin üniversite yıllarına dayanan öykü, Microsoft ve Apple’ın nasıl kurulduğunu ustalıkla anlatıyor.

Neden İzlemelisin?

Microsoft ve Apple, kurulduğu günden bu yana öngörülmez bir şekilde büyüdü. Arka planında yaşananlar, girişimcilerin hayat hikayeleri, size ilham verecek olaylarla dolu! Girişimciliğin kült filmlerinden olan bu yapımı, mutlaka listene eklemelisin.

The Big Short (Büyük Açık)

Girişimciler için en iyi film tavsiyelerinden biri The Big Short.
2007 küresel krizini öngören ve bundan para kazanmayı başaran, 3 girişimcinin akıl almaz hikayesini ele alır.

“Kişiye nasıl büyük bir yatırımcı olacağını öğretebilecek hiçbir okul bulunmadığı fikrini de hemen içselleştirdim. Eğer böyle bir okul olsaydı, muhtemelen dünyadaki en popüler okul olur ve ücreti ödenemeyecek kadar yüksek olurdu.”

Michael Lewis’in kaleme almış olduğu aynı adlı kitaptan uyarlanan bu yapım, 2007 küresel krizini öngören ve bundan para kazanmayı başaran, 3 girişimcinin akıl almaz hikayesini ele alır. İnanç ve özgüveninin beyaz perdeye taşındığı bu yapım, krizi fırsata çevirmenin yollarını konu alıyor.

Neden İzlemelisin?

Başarı öyküsü yazmak hiç kolay değil! Üstelik bir de küresel kriz varsa. Bu film, markanızı yaratma yolunda örnek alabileceğiniz benzersiz bir senaryoya sahip. Motivasyon kaynağın olacak bu yapımı, tekrar tekrar izlemek isteyeceğine emin olabilirsin.

The Founder (Kurucu)

The Founder Mc donalds'ın kuruluş öyküsünü anlatıyor.
The Founder filmi, Mc Donalds firmasının kuruluşunu ve nasıl bir dünya devine dönüştüğünü gözler önüne seriyor.

Dünyanın en ünlü restoranlarından biri olan McDonald’s’ın hikayesini hiç merak ettiniz mi? Bu film, McDonald kardeşlerin işlerini büyütme aşamasında karşılaştıkları ilginç maceraları konu alıyor. Başarısız bir cihaz satıcısı olan Kroc’un nasıl multi-milyoner olduğunu, soluksuz izleyeceksiniz!

Neden İzlemelisin?

Uygun fiyatlı ve basit bir iş girişimi fikrin varsa, bunun sandığından çok daha iyi sonuçlar doğuracağını, bu filmde görebilirsin. İlk satış girişimlerinin başarısızlığa uğraması, pazarda doğan boşluktan nasıl yararlanılabileceği, şirketi büyütene dek nelerle karşılaşılacağı hakkında birçok mesaj içeriyor.

Wall Street

Perspektifinizi Değiştirin: Girişimcilerin İzlemesi Gereken 10 Film

“Açgözlülük iyidir.”

Girişimciler için en iyi filmler arasında sayabileceğimiz bu yapım, diğerlerine kıyasla çok daha farklı bir senaryoyla ilerliyor. Genç girişimciler, bazen iş ahlakına uygun olmayan yollara girmek isteyebilir. İşte, para takıntısı Gordon, ders çıkarabileceğiniz ilginç bir karakter.

Neden İzlemelisin?

Girişimcilik serüveninde açgözlü olmanın zararlarını gözler önüne seren yapımda, hileli iş yöntemlerinin sonuçlarını net bir şekilde göreceksin. Marka yaratmanın, sadece zengin olmak ve tanınmaktan daha fazlasını içerdiğini anlatan yapım, her girişimcinin izlemesi gereken filmler arasında.

The Aviator (Göklerin Hakimi)

The Avaitor Leonardo DiCaprio'nun başrolde oynadığı oldukça iyi bir film.
The Avaitor, Amerikalı ünlü iş insanı ve girişimci Charles Higham’ın hikayesini anlatıyor.

“Mükemmeliyetçi doğam yüzümden, hiçbir şeyin yarım yapılmasına veya hiçbir şeyi yarım bırakmaya tahammül edemiyorum. Eğer hayatım boyunca bir hata yaptıysam bu da çok çalışmış ve her şeyi kendi ellerimle yapmış olmamdır.”

Charles Higham tarafından kaleme alınan aynı adlı eserden uyarlanan bu belgesel, ünlü yönetmen Howard Hughes’un hayat öyküsünü konu alıyor. Howard Hughes, giderek kötüleşen Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalığı ile mücadele ederken diğer yandan yönetmen koltuğundaki başarısını kaybetmek istemiyor. Tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başaran yönetmenin hikayesi, her şeyin mümkün olabileceğini gözler önüne seriyor.

Pazarlamada girişim kadar anlatılan hikayelerin de yeri oldukça büyük. Siz de pazarlamada hikaye anlatıcılığıyla ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Neden İzlemelisin?

Birçok girişimcilik hikayesinde, gerçekçi hayaller kurman ve imkansızlar için çaba sarf etmemen anlatıldı. The Aviator, bu tezi çürütüyor ve imkansızın peşinden gidecek motivasyonu kazanmanı sağlıyor. Bu filmde, sadece rakiplerinle değil, kendi iç dünyanla da savaştığını görecek ve bu savaşı kazanmak için neler yapabileceğini, çok iyi anlayacaksın.

Steve Jobs

Steve Jobs filmi.
Steve Jobs, pazarlama ve girişimcilik alanında tarihin en başarılı kişiliklerinden biri. Bu filmde de başarılarına ulaşma yolu 3 büyük lansman öncesinde aktarılıyor.

“Mac’in milyonlarca satacağını düşünüyorum çünkü Mac’i başkaları için değil, kendimiz için ürettik.”

Apple’ın kurucusunun hayatını inceleyen biyografi niteliğindeki bu yapımda, girişimcilere ilham verecek çok fazla alt metin mevcut. Klasik biyografi yapımlarından ziyade Jobs’un hayatında önemli yere sahip olan 3 Apple etkinliği çerçevesinde şekilleniyor. Her etkinlikte dünyanın her yerinde konuşulacak girişimcilik mesajları veren Jobs, kendi markanı yaratırken örnek alabileceğin sayılı isimlerden biri.

Filmin IMDB üzerinden puanı 7,2. IMDB değerlendirme sayfasına bakmak için siz de bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Neden İzlemelisin?

Her başarı hikayesinde, bize anlatılandan daha fazlası var. Bazen girişimcilerin sadece şanslı olduğunu, çevreleri ve zengin bir aileden geldikleri için başarılı olduğunu düşünebilirsin. Jobs, bu yanılgılara en iyi cevapları veriyor ve çalışma prensiplerini, herkese ilham verecek detaylarla anlatıyor.

Sigara İçtiğiniz için Teşekkürler

Thank You For Smoking girişimcilik filmi.
Toplum manipülasyonunda adeta usta olan Nick, dünyanın en ünlü tütün ve sigara şirketinin prestij kazanması ve sigara kullanan insanların haklarının korunması için sözcüdür.

Satış ve pazarlama sektörüne bakış açınızı değiştirecek bu film, sigara şirketinde çalışan Nick Naylor’ın etrafında şekilleniyor. Toplum manipülasyonunda adeta usta olan Nick, dünyanın en ünlü tütün ve sigara şirketinin prestij kazanması ve sigara kullanan insanların haklarının korunması için sözcüdür. Dünyanın her yerinde zararları bilinen ve büyük bir kitle tarafından eleştiri yağmuruna tutulan sigaranın, prestij kazanması mümkün mü? Nick’in benzersiz söylemleri ve filmin içerdiği mesajlar, pazarlama sektöründe örnek almak isteyeceğiniz nitelikte.

Neden İzlemelisin?

Girişimcilik, sadece bir proje geliştirmek ve yatırım yapmaktan ibaret değildir. Satış ve pazarlama alanında, toplum manipülasyonunu en iyi şekilde öğrenmen gerekiyor. Bu film, sigara özelinde profesyonel satış tekniklerini ele alıyor. İlham kaynağın olacağı gibi toplulukları nasıl yönlendirebileceğine dair mesajları, tekrar tekrar dinleyeceksin!

Enron: Odadaki En Zeki Adamlar

Perspektifinizi Değiştirin: Girişimcilerin İzlemesi Gereken 10 Film

Bethany Mclean ve Peter Elkind’in aynı adlı romanından uyarlanan belgesel, 2001 yılında Enron Corporation’ın düşüşünü konu alıyor. “Enron Skandalı” olarak bilinen bu olayın kilit noktaları incelenirken, önemli isimlerle röportajlar yapılıyor. Enron çalışanları ve yönetim ekibi, hisse senedi analistleri, California Valisi Gray Davis, röportaj yapılan tanıdık isimler arasında. Girişimcilik dünyasının en sansasyonel olaylarından olan Enron Skandalı, mutlaka izlemeniz gereken yapımlardan biri.

Neden İzlemelisin?

İş hayatında, açgözlülüğün ve yozlaşmanın nasıl sonuçlar doğurduğunu, bu belgeselde çok net bir şekilde göreceksin. İşe alacağın insanların karakteri, seçeceğin liderin özellikleri, halkı nasıl yönetmen gerektiğine dair birçok önemli detayı, bu belgeselde görmen mümkün.

Büyük Hack

Perspektifinizi Değiştirin: Girişimcilerin İzlemesi Gereken 10 Film

2018 yılında, İngiliz siyasi danışmanlık firması olan Cambridge Analytica’nın, Facebook kullanıcılarının verilerini rızaları olmadan topladığı ve siyasi kampanyalara dahil ettiği ortaya çıktı. Donald Trump’ın 2016 yılında yürüttüğü başkanlık kampanyasında kullanılan bu verilerin nelere yol açtığı, Büyük Hack belgeselinde ustalıkla işleniyor.

Neden İzlemelisin?

Kişisel verilerimizin, Facebook tarafından reklam amaçlı toplandığını biliyoruz. Fakat bunun ne denli büyük olduğunu ve gizliliğin nasıl ihlal edildiğini, mutlaka görmen gerekiyor. Bu belgesel, sadece kişisel verilerini korumakla ilgili değil, sosyal medya reklamlarının, insanlar üzerindeki etkisini de anlamanı sağlayacak.

Sonuç

Girişimciler için en iyi filmler listesi hazırlarken belgesel, biyografi ve senaryoya dayalı oldukça farklı yapımları ele aldım. Mutlaka sana hitap eden ve etkisinden çıkamayacağın filmler, bu listede vardır. Girişimciliğe dair başarı öykülerini izlerken diğer yandan başarısızlık ve skandallarla dolu hikayeleri de izlemelisin. Ne yapman gerektiğiyle birlikte ne yapmaman gerektiğini de içeren onlarca film var. Her biri, yeni projelerin için ilham kaynağı olacak, kendi markanı yaratma yolunda fikir verecek başarılı yapımlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler Nelerdir?

Sosyal Ağ, Silikon Vadisi Korsanları, Steve Jobs gibi filmler, girişimciler için en iyi yapımlar arasında yer alıyor.

Hangi Girişimcilerin Filmi İzlenir?

Markanı yaratırken sana hitap eden veya etmeyen birçok girişimcinin hikayesini izlemelisin.

Girişimcilik Temalı Filmler Nelerdir?

Joy, Para Avcısı, Umudunu Kaybetme, Borsa, Amerikalılar gibi farklı filmleri de listene ekleyebilirsin.

Yeni Girişimcileri Teşvik Edecek Belgeseller Hangileri?

Silikon Vadisi’nin Korsanları, içerdiği mesajlarla son derece teşvik edici bir yapım.

IMDB Puanı Yüksek Filmler Hangileri?

Göklerin Hakimi ve Sigara İçtiğiniz için Teşekkürler, IMDB puanı yüksek olan filmler arasındadır.

Hangi Film Mutlaka İzlenmeli?

Büyük Açık, Kurucu, CODA, Erin Brockovich, listende mutlaka yer almalı!

Filmleri Nereden İzleyebilirim?

Netflix, Youtube ve birçok platform üzerinden izleyebilirsin.

Netflix Motivasyon Filmleri Neler?

Büyük Hack, Netflix’in en iyi yapımlarından biri.

İlham Kaynağı Olacak En İyi Film Hangisi?

Warren Buffett Olmak, birçok girişimciye ilham olacak benzersiz bir hikayeye sahip.

Girişimcilik Filmleri Fikir Üretmeme Yardımcı Olur mu?

Evet, birçok filmde fikir üretmenin yollarını da bulabilir, satış ve pazarlama konusunda bilgi alabilirsin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir