fbpx

ChatGPT ile Etkili Reklam Metni Yazma

Yapay zekanın hayatımıza girmesiyle birilikte özellikle dijitalde dinamikler çok değişti. İçerik yazmak, fikir üretmek ve hatta çoğu zaman strateji oluştururken yapay zeka bu noktada bir adım öne çıktı. Hal böyle olunca artık fikir üretmek veya bunu paylaşmak bir kriz ortamı oluşturdu.

Chat GPT ile Reklam Metni Yazmak

Ben bu içeriğimde size krizi nasıl fırsata çevirirsiniz buna değinip, ChatGPT’yi kullanarak reklam metni hazırlamayı anlatacağım.

Bu içeriğimde adece bu konuyu reklamcılık alanında ele alıyorum. Diğer sektörlerde de aynı tipik örneklerle kullanabilirsiniz.

ChatGPT ile etkili reklam metni yazma konusuna girmeden önce “ChatGPT nedir, ChatGPT nasıl kullanılır” sorularının cevaplarını vermek istiyorum.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, OpenAI firması tarafından oluşturulan bir yapay zeka botudur. “Chat Generative Pre-trained Transformer” ifadesinin kısaltmasıdır. Bunun Türkçe karşılığı “Önceden Öğretilmiş Sohbet Transformatörü”dür.

ChatGPT’nin amacı, kullanıcıyla iletişime girmek ve onlara faydalı bilgi sağlamaktır. Bu nedenle ChatGPT, birçok kullanıcının sorularını yanıtlayabilir ve sohbet edebilir.

ChatGPT sayesinde aşağıda belirttiğim bazı konu başlıklarıyla ilgili sorular sorabilir ve cevaplar alabilirsiniz:

 • Bilim ve Teknoloji
 • Tarih
 • Coğrafya
 • Güncel Olaylar ve Haberler
 • Spor
 • Eğlence
 • Sağlık ve Refah
 • İşletme ve Finans
 • Edebiyat ve Dil

Bu örneğini verdiğim 9 konu buz dağının sadece görünen kısmı :). ChatGPT çoğu şeyin cevabını belli kurallar ve ölçüler çerçevesinde cevaplıyor.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT’ye ücretsiz kayıt olarak hemen kullanım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz son yapılan güncellemeyle birlikte Premium üyeliğe geçiş sağlayarak yanıtları daha hızlı alabilir, diğer özelliklerinden de faydalanabilirsiniz.

2 kolay adımda ChatGPT’yi kullanabilirsiniz:

 1. chat.openai.com adresini ziyaret edin.
 2. Mevcutta bir üyeliğiniz varsa giriş yaparak, eğer bir üyeliğiniz yoksa “Sign Up” diyerek kayıt olabilirsiniz.

Şimdi kullanmak için hazırsınız! Sizi karşılayacak ekran bu şekilde olacaktır:

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT ile Reklam Metni Yazma

ChatGPT’yi kullanarak etkili reklam metinleri yazdırmak istiyorsak unutmamamız gereken tek bir şey var: ChatGPT’yi olabildiğince bilgilendirmek! Biz ne kadar iyi yönlendirirsek vereceği içeriğin sonucu bir o kadar güzel olacaktır.

Bunu hemen bir örnekle anlatmak istiyorum:

ChatGPT’ye bir içeriğe giriş yapacağımı ve bu içerik için bir giriş cümlesi yazmasını istedim. Ve bunu isterken “Ben birazdan ChatGPT ile reklam metni yazma içeriğini paylaşacağım. Bana bir giriş cümlesi yazar mısın?” şeklinde bir ifade kullandım.

ChatGPT Yanlış Talimat

Bu şekilde bir arama niyetiyle ChatGPT’ye gidersem, beni beklentilerin çok çok altında bir sonuçla karşılayacaktır. Benim dilimden uzak, devrik ve bir o kadarda anlamsız bir cümle ortaya çıktı. Ben tam istediğimi almak istiyorsam ChatGPT’yi daha iyi yönlendirmem gerekecek.

Bunun için kendime şu soruları sorabilirim:

 • Yazım dili nasıl olmalı?
 • Giriş yaptıracağım kısa olmalı, o halde kaç cümle olmalı?
 • Ne istiyorum?
Bu maddeleri ChatGPT’yi yönlendirmeyi anlamanız için örnek olarak yazdım. Hangi kriterlerde, ne şekilde, nasıl ve ne için istediğinizi anlamanız size vereceği yanıtı şekillendirecektir.

Bu kısımda verdiğim geri bildirimlere göre bir hareket edelim!

Hemen arama terimimi ““ChatGPT ile reklam metni yazma içeriği” yazıyorum. 4 cümlelik bir giriş metni olsun. Sen-ben dili olsun.” olarak revize ettim.

Şimdi sonuca bakalım:

ChatGPT Kullanımı

Sonuç neredeyse kusursuza yakın! Kusursuz bir sonuç mu istiyorum? O halde kusursuza gidene kadar daha çok detaylandırırım :).

Eğer burada arama niyetini anladıysak şimdi etkili bir reklam metni yazdırabiliriz.

Google Ads: ChatGPT ile Reklam Metni Yazımı

Google Ads’de arama ağı reklamlarında ChatGPT ile etkili reklam metinleri yazabilirsiniz. Örnek bir arama ağı reklamı kampanyası oluşturduğumuzu düşünelim. Hedef kelimem “dijital pazarlama uzmanı” olsun.

ChatGPT Google Ads

Bu konuda 2 başlık ve 2 açıklama metni yazdıralım. Bunun için ayrı ayrı şu şekilde bir arama niyeti gerçekleştirmemiz çok efektif olacaktır: Dijital Pazarlama Uzmanı anahtar kelimesine reklam vereceğim. Bana 10 tane ve 30 karakteri geçmeyecek reklam başlıkları yaz. Bu başlıklar ilgi çekici olsun. Bunları yaparken başlıkların yanına karakter sayısınıda yaz. Tablo halinde 2 sütunda ver.”

Google Ads ChatGPT Kullanımı

Yanında karakter sayısınıda yazmasını istedim. Bu sonuçları kesin olarak kullanacağım diye bir şey kesinlikle yok. Hem fikir olacak hemde birden çok varyasyon ekleyebileceğim :).

İçeriğimin bu kısımlarında “bana 10 tane göster” gibi isteklerde bulunuyorum. Bunu 10’dan fazlada isteyebilirsiniz.

Sıra geldi reklam açıklamamıza! Burada biraz daha detaylandırıp bana harekete geçirici, ikna edici bir açıklama yazmasını istiyorum. Tabii diğer kriterlerimide unutmuyorum:

Google Ads ChatGPT ile Açıklama Yazma

10 tane istediğim kriterlerde bir açıklama yazdı. Bunların arasından seçim yapabilir veya bir açıklama ile diğerini harmanlayarak metin olarak kullanabilirim :).

Unutmayın! ChatGPT’den her zaman sağlıklı sonuçlar almayabiliriz. Ama bize verdiği sonuçlar bizlere ilham olabilir. Direk olarak bize verdiği veriye bizde ince dokunuşlar yapmalıyız.

ChatGPT’yi arama ağı kampanyaları üzerinden aktarmaya çalıştım. Bahsetmiş olduğum arama terimlerini daha derinlemesine yazarak, deneyerek arttırabilirsiniz. Farklı reklam kreatiflerinde de denemekten çekinmeyin. Ben içeriğimde sadece arama ağı kampanyaları üzerinden örnek verdim.

Şunu da unutmamakta fayda var: mutlaka gelen veriye bir insan eli dokunuş yapmalı. Hatasız kul olmayacağı gibi, hatasız yapay zekada olmaz 🙂

Meta Business Manager: ChatGPT ile Reklam Metni Yazımı

Google Ads’den farksız bir şekilde Meta Business Manager (Facebook Business Manager)’da da durumlar aynı şekilde işliyor. İki farklı başlıkta ele almamın tek nedeni örnekleyerek ilerlemek istememdir.

İki başlıktada bahsettiğim methodları Yandex Direct‘te de uygulayabilirsiniz.

Meta Business tarafındaki başlıklar, açıklamalar ve ana metinler için ChatGPT’yi etkili kullanabilmek için Google Ads’de uyguladığımız arama niyetlerini kullanacağız.

Meta Business Manager ChatGPT

O halde 2 başlık, 2 ana metin ve 1 açıklama için ChatGPT’yi kullanmaya başlayalım! Ben her biri için beşer tane farklı içerik isteyeceğim.

Burada arama terimim şu şekilde olacak: Google Ads eğitimi ile ilgili reklam çıkacağım. Bunun için bana 5 tane başlık, 5 ana metin yazmanı istiyorum. Başlık kısa olsun ve en az 2 tanesinde Kamil Keleş geçsin. Ana metin ve açıklama harekete geçirici ve samimi olsun.”

Meta Business ChatGPT Kullanımı

Karşımıza çıkan sonuç harika görünüyor! Bu içerikleri elden geçirip reklam metinlerimde kullanabilirim 🙂

Şunuda söylemeden geçemeyeceğim: Ben burada arama terimi yazarken beşer tane sonuç istedim. Çünkü, sizlere ekran görüntüsü paylaşırken çıkan sonuçları göstermek istiyorum. Sizler ister onar tane ister ellişer tane isteyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

ChatGPT Reklam Metni Yazmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

ChatGPT, büyük bir dil modelidir ve çoğu konuda size yardımcı olabildiği gibi reklam metni yazmanızda da yardımcı olabilir. İstediğiniz kriterleri yazdığınız sürece tüm cevapları alıp, elden geçirerek kullanabilirsiniz.

Hangi Tür Reklam Metinleri için ChatGPT Kullanabilirim?

ChatGPT çoğu konuda size yardımcı olur. Sosyal medya, arama motoru başlığı ve açıklamaları, e-posta pazarlaması ve diğer dijital pazarlama kanalları için etkili reklam metinleri oluşturmanıza yardımcı olur.

ChatGPT ile Oluşturduğum Reklam Metinleri Özgün Olacak mı?

ChatGPT’nin bizlere sunmuş olduğu reklam metinleri her zaman özgün olmayabilir. Belli sorguları bir başkasıda yapabileceği için mutlaka bir insan elinin değmesi gerekmektedir.

Reklam kanallarında ChatGPT kullanımını sizlere sunmaktan keyif duydum. İçeriğimin sonuna kadar okuyan kişilere teşekkür ediyor, yorum kısmında ChatGPT’yi kullanarak en iyi yorumu yapacak 1 kişiye ise Premium Üyelik hediye ediyorum :).

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Merhaba. Yapay zeka hayatımıza girdiğinden bu yana onu ciddi bir şekilde kullanan biriyim. Bu konuda Kamil Keleş Hocamın hazırlamış olduğu içerik efsane olmuş. Çünkü bu tür paylaşımlar yapan insan sayısı az diyebilirim. Neden mi? Çünkü size yolu anlatıyor. Yol şurası hadi sen yürü diyerek sizi yalnız bırakmıyor. Bu konuda hazırlamış olduğu içerik önemli diyebilirim. Nasıl Ki metin yazarlığı bir uzmanlık ise artık yapay zeka yazarlığı da konuşuluyor olacak. Bu konuda ufak bir açıklama yapmak gerekirse nasıl soru soracağınızı bilmeniz gerekiyor. O yüzden bu içeriği detaylı bir şekilde okuyup hayatınıza yapay zekayı entegre edebilirsiniz.

 2. Okuduğum blog yazısı gerçekten harikaydı. Kamil Keleş Hocamızın konuya olan hakimiyeti, bilgi birikimi ve anlatım tarzı oldukça etkileyiciydi. Ayrıca, Kamil Keleş Hocamızın kişisel deneyimlerini de paylaşması yazının gerçekliğini ve samimiyetini arttırmış.

  Yazının sunduğu bilgiler çok faydalıydı ve benim için çok değerliydi. Kamil Keleş Hocamızın derinlemesine araştırdığı konuları çok iyi özetlediği, anlaşılır bir şekilde aktardığı için teşekkür ederim. Tarafsız ve objektif bir bakış açısıyla yazıyı kaleme almış olması da ayrıca taktir ettiğim bir nokta oldu.

  Sonuç olarak, bu blog yazısı benim için gerçek bir göz açıcı oldu ve bu nedenle Kamil Keleş Hocamızı özverili çalışmasından dolayı tebrik ediyorum. Hocamızın, okuyucularının hayatına fayda sağlamayı amaçladığı açıkça belli. Bu yazıyı okumaktan dolayı mutluluk duydum ve Kamil Keleş Hocam sizi takdir ederim. Teşekkürler!

 3. Yazdığım yorumu okuyorsan sende benim gibi ChatGPT ne olduğunu ,bunu pazarlama çalışmalarında nasıl kullanacağını, ve doğal dil destekli yapay zekanın en üst seviyede nasıl verim alabileceğini yada artık teknolojiyle birlikte insani dokunuşun rolünü merak ediyor olmalısın. Tam sana göre bir makale ,Kamil hoca aradığınız cevapların hepsini size özgün ,sade ,anlaşılır bir dille sunmuş Emeğinize sağlık.

 4. Sevgili Kamil Keleş,

  Dijital pazarlama konusunda bize verdiğin bilgiler ve paylaşımlar için sana minnettarız. Sektördeki gelişmeleri takip edip bizlere aktararak, işimizi daha da geliştirmemize ve başarılı olmamıza yardımcı oldun.

  Senin sayesinde dijital pazarlama dünyasına daha da hakim olduk ve birçok yeni stratejiyi öğrenme fırsatı bulduk. Paylaşımların bizim için gerçekten çok değerliydi ve işimize yarayan birçok fikir edindik.

  Sonsuz teşekkürlerimi sunarım…

 5. Dijitalde iş yaparken işimizi daha kolaylaştıracak, otomasyona dökecek ve verimliliğimizi arttıracak tüm araçlardan faydalanmalıyız. Verimliliğimizi arttıracak araçlardan bir tanesi de chatcpti aracıdır. Kamil Bey, Dijital pazarlamada Chatcpti aracını işimize nasıl entegre edeceğimizi harika bir şekilde anlatmışsınız. Her içeriğiniz gibi bu içerikte Harika olmuş. Takipteyiz!

 6. ChatGPT ile Etkili Reklam Metni Yazma hakkında çok faydalı bir içerik. Elinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir