fbpx

Facebook Reklam Kütüphanesi Nedir?

Bu içerikte rakibinizin reklam stratejilerin ortaya çıkarlamaya hazır mısınız? O zaman Facebook Reklam Kütüphanesini birlikte detayları ile inceleyelim.

Ülkemizi incelediğimizde Facebook kullanan kullanıcı sayısı son verilere göre 44 milyonu geçmiş durumdadır. Instagram kullanan sayısı ise Facebook kullanıcısına nispeten biraz az da olsa 38 milyonu geçtiğini ve çok hızlı büyüdüğünü görebiliyoruz. Gelişen teknolojide, kullanıcı sayısı her gün büyüyen bir sosyal ağlarda var olmanın önemini herkes fark etmiş durumda. Bu nedenle bir markanın kendisini en iyi tanıtabileceği ve pazarlama yapabileceği kanalların başında Facebook ve Instagram sosyal ağları geliyor.

Peki Facebook&Instagram ikilisinde bir kampanya çıkarken sormamız gereken temel sorular nelerdir?

  • Neyi Pazarlıyorum?
  • Kime Pazarlıyorum?
  • Rakiplerim Kimler?
  • Rakiplerim Nasıl Pazarlıyor?

Siz hangi sorular ile ilerliyorsunuz? Yorumlarda cevaplarınızı bekliyorum ?

Bu içeriğimizde 4. madde olan rakiplerim nasıl pazarlıyor sorusuna Facebook ve Instagram kanallarında birlikte inceleyeceğiz. Bir kadın giyim üzerine satış yapan e-ticaret firmamız olduğunu varsayalım. Maddelerde bulunan temel 3 sorumun cevabını buldum sıra geldi 4. maddeme.

En büyük rakibimin “koton” markası olduğunu düşünelim.
Şimdi en güzel bölüme doğru gidiyoruz? Rakip markamız Facebook ve Instagram üzerinde nasıl reklamlar çıkıyor? Elbette bu reklamların karşımıza çıkmasını beklemeyeceğiz. Facebook grubunun çıkarmış olduğu Reklam Kütüphanesi aracı ile “koton” firmasının tüm reklam modellerini birlikte inceleyeceğiz ve buradan kendimize bir yol belirleyeceğiz.

Facebook Reklam Kütüphanesi Nedir

Facebook Reklam kütüphanesi karşımıza açtık. Arama bölümüne markamız olana “koton” markasını yazıp aratmaya başlıyoruz. Burada ki temel amacımız rakip markamız bu ağ üzerinde kullanıcılarını nasıl sitesine çekebiliyor? Tabi ki marka bilinirliğini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor ama burada yapmış olduğumuz araştırma bize bir fikir verecektir.

Facebook Reklam Kütüphanesi Rakip Analizi

Yapmış olduğumuz arama sonrasında rakibimizin genel bilgilerine ulamış oluyoruz. Vermiş olduğu bilgiler arasında sayfa beğeni sayısı, oluşturulduğu tarih, sayfa adı değiştirme sayısı ve yöneten kullanıcı sayısı verisini görüyoruz. Bizim için bu bilgilerden çok yapmış olduğu kampanyalar ve etkileşimleri önem içeriyoruz. O neden gelin birlikte koton markasını şuan aktif olan reklamlarına bakalım.

Rakip Reklam Modelleri

“Koton’da %50’ye Varan İndirim + Sepette %30 İndirim Fırsatını Kaçırmayın! Kupon Kodu: KOTON30” Rakip markamız Sepette indirim + % indirim modeli ile karşımıza çıkıyor. Buradan şu mesajı çıkarabiliriz;

2 farklı indirim modeli sunarak müşterisinin dikkatini çekiyor. Kullanış olduğu görselde kadın, erkek, çocuk tüm kitleye hitap ettiğini vurguluyor. Aynı zamanda ise mesajında “Kaçırmayın” diyerek kampanyasında müşterisini hızlı alışverişe teşvik ediyor. Ayrıca vermiş olduğu kupon kodu ile müşterisine kendisini özel hissettiriyor. Tepeden tırnağa rakibimizin tüm reklam modellerini incelediğimizde görüyoruz ki her fırsatın yanında %15, %30 gibi sepette indirim fırsatı sunuyor.

Sizde rakibinizi analiz etmek için Facebook Reklam Kütüphanesini ziyaret edebilirsiniz. >> https://www.facebook.com/ads/library

Facebook ve Instagram kanalında rakibinizi iyi bir şekilde analiz etmeniz gelecek reklam kurgularınız için iyi bir ışık olacaktır. Sizde hemen rakibinizi aratarak iyi bir fırsat yaratabilirsiniz. Konu hakkında yorum ve sorularınızı aşağıda bulunan yorum alanına yazabilirsiniz ?

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Çok iyi 🙂 Hiç bir yerde karşilaşamayacağim konuları sayenizde öğreniyor ve bilgi sahibi oluyorum , Facebook Reklam Kütüphanesi yazinizda bunlardan biri 🙂

  2. Harikasınız… Çok ilginç ve mantıklı, Kamil Bey nöropazarlama ile ilgili Facebook dataları ne kadar güvenli merak ettim? Bir ara bayağı gündemde idi ?

    1. Çok teşekkür ederim Haldun Bey, Bu soruyu 2016 yılında sorsaydınız cevabım %40 güvenli olacaktı. Fakat Facebook&Instagram ikilisi tam entegre olduktan sonra burada üst düzey gelişimler gösterildi. %70 güvenebilirsiniz diyebilirim 🙂

  3. Facebook reklam hakkında bilmediğim bilgiler içeriyor ve pasifliğimden mi bilmiyorum fakat ilk defa burada karşılaştım bu bilgilere . Bilgilendirici içerikler için tşk ederim Kamil hocam. Emeğinize sağlık. ??

  4. Facebook Reklamlarında gördüm makalenizi. Dikkatimi çekti ve siteye girip okudum. Gerçekten çok iyi yazılmış, çok faydalı bir içerik. Teşekkür ederim Kamil bey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir