fbpx

Facebook Çevrimdışı Olay Seti Nedir?

Facebook sosyal medya platformunda gerçekleştirilecek olan çevrimdışı etkinlikler sayesinde Facebook ve bağlı hesap olan Instagram reklamlarının yönetimi ve kontrolü mümkündür.

Facebook Çevrimdışı Olay Seti
Facebook Çevrimdışı Olay Seti

Söz konusu uygulama facebook çevrimdışı olay seti olarak da tanımlanmakta ve bu sayede reklamların çevrimdışı mağazalardaki alışverişlere ve telefonla verilen siparişlere müdahale edilebilmektedir. Bu uygulama ile Facebook ve Instagram reklamlarının fiziksel mağazadaki satışlara da olan etkisi ölçülebilmektedir.

Facebook Hesabında Çevrimdışı Olay Nedir?

Çevrimdışı Facebook etkinlikleri, reklam kampanyalarınızın işlevselliğini anlamanıza yardımcı olmak için reklamlarınızı tıklayan veya gören kişiler için ölçümlerle fiziksel mağaza yerleşimlerindeki etkileşimleri eşler.

Örneğin Ankara’da Kızılay’da bir iş yeriniz ya da mağazanız var satışlara devam ediyordunuz. Facebook ve Instagram reklamlarınızı gördükten sonra kaç kişinin fiziksel mağazanıza gelip satın aldığını facebook çevrimdışı olay seti ile görmek ve ölçmek mümkün oluyor.

Facebook çevrimdışı olay seti etkinlikleri ile kullanılabilecek alanlar şöyle sıralanabilir;

 • Çevrimdışı etkinliklerle, çevrimdışı etkinlikleri izleyebilir ve bu etkinliklerden kaçının reklamlarınıza bağlanabileceğini görebilirsiniz.
 • Reklam yatırımlarının çevrimdışı getirilerini ölçebilirsiniz.
 • Çevrimdışı etkinlikler sayesinde kişilere çevrim dışı ulaşabilir ve kişilere çevrim dışı eylemlerine göre reklamlarınızı gösterebilirsiniz.
Facebook Hesabında Çevrimdışı Olay Nedir?Facebook Hesabında Çevrimdışı Olay Nedir?

Facebook Çevrimdışı Etkinlik Nasıl Oluşturma Nedir?

Facebook sosyal medya hesabı ile gerçek mağazanın ve e-Ticaret reklamlarının artık günümüzde bir bütün olduğunu bilmek gerekir. Sanal ortamda oluşturulacak olan çevrimiçi etkinlik kitleri, reklamlarınızın gerçek hayattaki olaylara ne kadar katkıda bulunduğunu anlamanıza yardımcı olur. Bunu yaparak, çevrimdışı etkileşimlerinizi Facebook reklamlarınızın metrikleriyle eşleştirebilirsiniz.

Facebook Çevrimdışı Etkinlik Nasıl Oluşturulur?

Sanal mağaza ile gerçek mağaza arasında bir bütünlük kurarak reklamların yönetilmesi ve satış hacimlerinin etkisi üzerine ölçüm yeteneği veren çevrimdışı etkinlik olay setini oluşturabilmek için bazı işlem basamaklarına ihtiyaç vardır.

Söz konusu etkinlikleri gerçekleştirebilmek için atılacak olan adımlar sırasıyla şunlardır;

 • Öncelikle Facebook İşletme panelinde Etkinlik Yöneticisi’ni açarak, sol üst kısımda yer alan yeşil renkteki artı tuşunu tıklayıp yeni veri kaynağına erişmek gerekecek.
 • İkinci adımda ise açılır menü yardımıyla çevrimdışı olan destek ünitesinden yardım almak gerekecek.
 • Atılması gereken üçüncü adım, koşulları onaylamak ve etkinlik olay setinin adını vermek olacaktır. Etkinlik olay setini yönlendirmek ve adını koyabilmek için platformda yönetici olmak gerekiyor.
 • Son adımda ise oluştur butonunu kullanmak gerekiyor.

Bu adımları başarılı bir şekilde tamamladığınızda, bir dizi çevrimdışı olay oluşturmuş olursunuz. Artık çevrimdışı olaylarla ilgili verileri yükleyebilir ve dilerseniz reklamlarınızın gerçek dünyadaki performansını ölçebilirsiniz.

Facebook Çevrimdışı Etkinlik Nasıl Oluşturulur?
Facebook Çevrimdışı Etkinlik Nasıl Oluşturulur?

Çevrimdışı Olay Seti Verilerini Aktarma

Çevrimdışı olay setinin etkili bir sonuca ulaşabilmesi için verilerini doğru şekilde aktarmanın önemi büyüktür. Çevrimdışı olay seti verilerinin aktarılması için de takip edilecek birkaç yol bulunmaktadır.

Paylaşımlı Entegrasyon veya Çevrimdışı Dönüşüm API’si ile otomatik olarak veri aktarımı mümkün dür ancak bu karmaşık bir süreçtir. Dolayısı ile çevrimdışı olay seti veri aktarımını manuel olarak da yapmak mümkündür.

Etkinlik Yönetimi bölümünden bilgilerinizi manuel olarak da ekleyebilmek için takip edilecek işlem sırası şöyledir;

 • Oluşturduğunuz çevrimdışı olay grubunu seçin ve Yükle düğmesine tıkladıktan sonra CSV dosyasını ekleyin.
 • Çevrimdışı verileri aktardıktan sonra Verileri Eşleştir’e tıklamanız gerekecek
 • Bazen bilgileriniz eksik, tutarsız veya yanlış organize edilmiş olabilir. Bu hataları ve uyarıları görebilirsiniz. Verileri yüklediğinizde yaklaşık 15 dakika sonra sistem Facebook reklamlarınızın mağazadaki fiziksel satışlara etkisini ölçebilir.
 • Hazır olduğunuzda Yüklemeyi Başlat’a tıklayarak tüm veri aktarımını sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Reklam performansını izlemek ve hedef kitlenizi iyileştirmek için bir çevrimdışı etkinliğin ayarlanmasını istiyorsanız, kullanmak istediğiniz reklam hesaplarının solundaki kutuyu işaretlemeniz gerekir. Bu adımdan sonra yüklediğiniz çevrimdışı etkinlik verileri, bu tarihten itibaren reklamlarınızla ilişkilendirilir. Başka bir deyişle, hedef kitlenizi reklamlarınız için optimize ederek daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Çevrimdışı Olay Seti Verilerini Aktarma
Çevrimdışı Olay Seti Verilerini Aktarma

Facebook’ta Çevrimdışı Olay Setlerinin Amacı

Facebook reklamlarınızın mağaza içi satın almalar, telefonla siparişler ve diğer sipariş türleri gibi tüm gerçek sonuçları ne kadar iyi sağladığını ölçebilirsiniz. Çevrimdışı etkinlikler, reklam kampanyalarınızın etkinliğini anlamanıza yardımcı olmak için reklamlarınızı gören veya tıklayan kişilerin ölçümleriyle fiziksel mağaza yerleşimi etkileşimlerini birbirine bağlar.

Çevrimdışı etkinlikler olay setinin kullanım amaçları genel olarak şunlardır;

 • Çevrimdışı etkinliği izleyin ve etkinliğin ne kadarının reklamlarınızla ilişkilendirilebileceğini en rahat şekilde görebilirsiniz.
 • Reklam maliyetlerinizin çevrim dışı getirisini ölçmede büyük katkı sağlayacaktır.
 • İnternetten daha fazla insana ulaşmak ve reklamların daha geniş kitlelerle etkileşim sağlamasına faydalıdır
 • İnsanlara ulaşın ve reklamlarınızı çevrimiçi insanlara yerleştirin
 • Facebook reklamlarını çevrimdışı müşterileriniz gibi kişilere göstermek için benzer bir hedef kitle de oluşturabilirsiniz.
  Facebook'ta Çevrimdışı Olay Setinin Amacı
  Facebook’ta Çevrimdışı Olay Setinin Amacı

Çevrimdışı Olay Setlerinin Faydaları Nelerdir?

İnternet bağlantısı olmadan sanal reklamlarınızın gerçek mağazalarınıza olan etkisini, satın alma faaliyetlerini, gelen müşteri sayılarını ve iş hacmini ölçmeye yarayan Facebook çevrimdışı olay seti etkinliği mağazanız hakkında daha reel veri almanızı sağlar.

Örneğin fiziki olarak satış yaptığınız ve cadde üzerinde bulunan bir mağazanız var ve konfeksiyon ürünleri satıyorsunuz. Söz konusu olan Facebook çevrimdışı olay seti, Facebook’ta çevrimdışı olay seti temsilcisiyle paylaştığınız reklamınızı gören müşteriler, sizden alışveriş yapan müşteriler ve diğer ticari faaliyetler hakkında sağlıklı bilgi aktarımı sağlar.

Sizi sanal ortamdan görerek fiziksel mağazanıza kaç kişinin geldiğini ve sanal reklamların etkisini rahatlıkla ölçebilirsiniz. Söz konusu uygulamada, bireysel olarak, hiçbir müşterinin kişisel ve özel bilgileri hiç kimseyle paylaşılmaz. Ancak müşterilere göre farklı istatistiksel bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Örneğin kaç kişi sizi sanal ortamdan tanıyarak geldi, gelenlerin yüzde kaçı bayan ve yüzde kaçı erkek, müşterilerinizin yaş aralıkları ve eğitim durumları gibi çeşitli bilgilere sahip olabilirsiniz. Sahibi olduğunuz bu bilgiler ışığında ise yeni reklam yöntemleri ve hedef kitleleri belirleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir