fbpx

Google Ads Araya Anahtar Kelime Ekleme

Google Ads uygulamasında, google ads araya anahtar kelime ekleme özelliği kullanılarak, reklamların kişiselleştirilmesi sağlanabiliyor.

Google ads tarafından reklam hizmetleri için geliştirilmiş dinamik özelliklerden birisidir. Bu özelliğin kullanılması, hedef kitlelere reklam içeriklerinin daha kolay ve sık gösterilmesini sağlar. Google ads reklamlarının görüntülenmesi ve tıklanması, tanıtım ve gelir avantajı sağlayacaktır.

Google Ads Araya Anahtar Kelime Ekleme Nedir?

Araya anahtar kelime ekleme, Google aramalarını yapan kullanıcıların en çok kullandıkları anahtar kelimeler ile yapılır. Google ads özelliği olan bu işlemler, reklam metinleri içerisine anahtar kelimelerin otomatik olarak yerleştirilmesini sağlar.

Anahtar kelimeler kullanılarak, reklam metinlerinin ve içeriklerinin daha dinamik hale gelmesini sağlayan Google ads özelliği olarak tanımlanır.

Bu özellik, kullanıcıların ilgi alanlarına ve arama alakalarına göre reklam içeriklerini görüntülemelerini sağlıyor. Reklamların dinamikleştirilmesini sağlayan bu özellik kullanılırken hedef kitlelerin hangi kelimeleri kullanarak arama yaptıkları belirlenmelidir.

Araya Anahtar Kelime Ekleme Nasıl Olur?

Araya anahtar kelime ekleme özelliği kullanılırken, reklam metni içerisine kod parçacığı eklenir. Reklam içeriğine uygun anahtar kelimeler eklendiğinde erişim yapan kullanıcılar, anahtar kelime ile arama niyetlerine göre uygun sayfaya yönlendirilecektir. Araya anahtar kelime ekleyebilmek için ads.google.com adresine giriş yapılır.

Reklam metninin oluşturulduğu bölüm açılır ve süslü parantez {} açılır ve araya eklenmek istenen anahtar kelime yazılır.

Araya Anahtar Kelime Nasıl Eklenir

Ekran üzerinde anahtar kelime ekle seçeneği seçilir ve reklam grubuna uygun anahtar kelimeler seçilir. Araya anahtar kelime eklemeleri, hem başlık hem de açıklama metinlerine yapılabiliyor.

Adımlar: 

 1. Bir reklam metni girerken, küme ayracı ( { ) eklemelisiniz ve açılır menüden Araya anahtar kelime ekleme‘yi seçmeliziniz.
 2. Metnin bir anahtar kelime ile değiştirilemediği durumlarda, “Varsayılan metin” bölümüne gösterilmesini istediğiniz kelime veya kelimeleri yazın. (Örnek: Google Analytics 4)
 3. Anahtar kelimelerin hangi harflerinin büyük yazılacağını seçin:
  • İlk harfler büyük: Tüm anahtar kelimelerin ilk harfleri büyük yazılır. Örneğin, “Google Analytics 4”
  • Normal cümle düzeni: Yalnızca ilk anahtar kelimenin ilk harfi büyük yazılır. Örneğin, “Google analytics 4”
  • Küçük harf: Hiçbir harf büyük yazılmaz. Örneğin, “google analytics 4”
 4. Ayarla‘yı tıklayın.

Araya Anahtar Kelime Eklemenin Faydaları

Google ads reklam hizmetlerinden faydalanan reklam verenler, araya anahtar kelime ekleyerek, hedef kitlelerini yönlendirme yapabiliyor.

Araya anahtar kelime eklemenin faydaları şunlardır;

 • Spesifik hedefleme yapma,
 • Kalın metin oluşturma,

En önemli faydalarından birisi anahtar kelime ile arama yapan kişinin yaptığı aramaya daha yakın içeriklere yönlendirilmesini ve tıklama yapmasını sağlamasıdır. Google Ads özelliği olan bu işlemler, anahtar kelimelerin ve kullanıcı arama terimlerinin kalın metin olarak gösterilmesini sağlar. Kalın içerikler dikkat çeker ve tıklanma oranını artırır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dijital reklam verme işlemlerinde kullanıcıların dikkat etmesi gereken hususlar, reklam metinlerinin daha dinamik olmasını sağlar.

Araya anahtar kelime ekleme özelliği kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Reklam metinleri için içeriğe uygun anahtar kelimelerin kullanılmasına,
 • Rakip firmaların isimlerinin de geçtiği reklam gruplarında telif haklarının ihlal edilmemesine,
 • Uzun kuyruklu aramalar göz önünde bulundurularak reklam grubunun en iyi ifade edilmesini sağlayacak anahtar kelimelerin belirlenmesi,
 • Google kurallarına göre olabilmesi için karakter sınırına dikkat edilmesi,

Bu hususlara dikkat edilmediğinde, yanlış işlemler reklamların tıklanma oranlarının düşmesine neden olabilecektir. Dikkat edilmesi gereken hususlar arasında kelimelerin doğru yazılması, büyük küçük harf kullanımı gibi işlemlerde yer alıyor.

Anahtar Kelime Ekleme Kullanımı

Google ads reklam verenlerinin reklam gruplarını düzenleyebilmelerini sağlayan araya anahtar kelime ekleme özelliğinin kullanımı birçok avantaj sağlıyor. En büyük faydası, hedef kitlelerin arama niyetlerine göre uygun reklamları görüntüleyebilmeleri ve tıklanma oranının artması ile daha fazla gösterilmesidir.

Anahtar kelime ekleme özelliği kullanılırken, anahtar kelimenin ilk harfi büyük olmalıdır. Anahtar kelimeyi nasıl yazdıysanız reklam içeriğinde o şekilde görülür. Bunun için yazım kurallarına dikkat edilmelidir.

Anahtar Kelime Ekleme Kullanımı
Anahtar Kelime Ekleme Kullanımı

Araya Anahtar Kelime Eklene Neden Kullanılmalı?

Araya anahtar kelime ekleme özelliği, reklamların öne çıkartılması ve tıklanma oranı ile kalite düzeyinin artırılması için kullanılır.

Neden kullanılmalı açıklamasına şunlar söylenir.

 • Yüksek tıklama oranı için,
 • Yüksek alaka düzeyi için,
 • Yüksek kalite puanı için,
 • Zaman tasarruf için,

Bu özellik kullanıldığında, reklam metinleri daha dinamik olacak, reklam verenin amacına ulaşmasını sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Eklemenin Reklam Maliyetlerine Etkisi

Araya anahtar kelime ekleme özelliğinin birçok faydasından birisi reklam maliyetlerini düşürmesidir. Reklam maliyetlerini düşürür ve kalite puanını artırır ve daha az maliyetle daha yüksek tıklanma oranına ulaşılmasını sağlar. Reklam bütçesinin daha etkin kullanılmasını sağlar. Gösterim oranını artırdığı için reklam maliyetlerine olumlu etki yapıyor.

Anahtar Kelimeler Tıklanma Oranını Artırır Mı?

Araya anahtar kelime ekleme özelliğinin geliştirilmesinin ve kullanılmasının en büyük amacı reklam içeriklerinin tıklanma oranlarını artırmaktır. Google aramalarını yapan kişiler karşılaştıkları anahtar kelimeyi tıklamak ister.

Bunun için arama yapan kişiler aradıkları kelimenin içerikte yer aldığını görünce otomatik olarak tıklama eylemi oluşturur. Bu reklamların tıklanma oranının artmasını sağlar. Google Ads reklam hizmetlerinde tıklanma oranının fazla olması, reklamın gösterilme oranını da artırırken, reklam verenin tıklanma başına para kazanmasını sağlayacaktır.

Google Aramalarında Görünme Çalışmaları

Dijital reklam çalışmalarında hedef kitleye ulaşmak önemlidir. Hedef kitleye ulaşmak ve reklam metinlerinin görüntülenebilmesi için çalışmaların seo tekniklerine uygun yapılması gerekiyor. Araya anahtar kelime ekleme işlemleri yapılırken, reklam metin içeriğine kod sisteminin nasıl ekleneceği bilinmelidir.

Süslü parantez {} oluşturulduktan sonra Google aramalarında görünmesi istenen anahtar kelimeler, ilk harfi büyük ve kalın olarak yazılır. Google aramalarında görünür olmak reklam çalışmalarının temelini oluşturur. Daha fazla görünmek hedef kitlenin dikkatine çekmeyi ve tıklama yaparak reklam sayfasına ya da içeriğine yönlendirme yapılmasını sağlar.

Google Aramalarında Görünme Çalışmaları
Google Aramalarında Görünme Çalışmaları

Araya Anahtar Kelime Ekleme Karakter Sınırı

Google reklam uygulamalarında, reklam metin alanları için belirli karakter sınırlaması getiriyor. Araya anahtar kelime ekleme özelliği kullanılırken, karakter sınırı aşılması durumlarında belirlenen reklam metni sabit içeriğinin gösterilmesi sağlanır.

Karakter sınırını doğru ayarladığınızda, Google aramalarında reklam metni daha açıklayıcı olarak gösterilecek, kullanıcıların tıklama yapması için ilgi çekici olacaktır. Araya anahtar kelime ekleme özelliği ile varsayılan metin bölümü gösterilecektir. Reklam gösterimleri düzgün olduğunda seo kuralları gereği daha fazla görünür olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir