fbpx

Kendi Markanızı Yaratın: Girişimciler İçin En İyi Kitap Tavsiyeleri

Girişimciler için en iyi kitap tavsiyeleri verdiğim bu içerikte; henüz girişim fikri olmayanlardan, kendi işini yönetenlere kadar, herkese hitap eden eserler yer alıyor. Düzenli okuma alışkanlığına sahip olmamanız da sorun değil! Her biri akıcı üslupla kaleme alınan kitaplar, sade ve anlaşılır ifadelerle dolu. İşte, kendi markanızı yaratma yolunda fazlasıyla işinize yarayacak 10 kitap!

1. Harvard Business Review’den “Girişimcinin El Kitabı”

Harvard Business Review’den Girişimcinin El Kitabı ile siz de kaliteli bir girişimcilik hikayesine giriş yapın.
Harvard Business Review’den “Girişimcinin El Kitabı” ile siz de yeni yapacağınız projelerde kaliteli bir başlangıç yapabilirsiniz.

“Her aptal yola devam edebilir ama sadece akıllı olanlar ne zaman yelkenleri indireceğini bilir.”

Markanızı kurma yolunda yol gösterecek kitapları okumak kadar, bu kitapları hangi sırayla okuyacağınız da oldukça önemli. Bu nedenle ilk sırada Girişimcinin El Kitabı’na yer verdim.

Kısa Özet

İş planınız ne olursa olsun yürütmeniz gereken süreç aynıdır. Teknik becerileriniz ve finansal sermayenizi birleştirerek süreci ilerletmeye çalışırsınız. Elbette hiçbir şey bu kadar basit değildir. Girişimcilik macerasına atıldığınız andan itibaren bu sürecin sürprizlerle dolu olduğunu göreceksiniz. Girişimcinin El Kitabı; “Ben iş kurabilir miyim?” sorusundan başlayıp “Kurup büyüttüğüm bu şirketteki yatırımı nasıl nakde çeviririm ve değerlendiririm?” sorusuna kadar, merak ettiğiniz her şeye yanıt veriyor. Marka kurma yolunda karşılaşmanız muhtemel olan tüm sorunlar ve bu sorunlara karşı uygulamanız gerekenler, kitapta benzersiz bir bakış açısıyla sunuluyor.

Neden Okumalısınız?

Bir işte başarılı olmak için karşılaştığınız sorunları çözme kabiliyeti kazanmanız ve profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşmanız gerekir. Bu kitap, içerisindeki çeşitli makaleler sayesinde hem sorunları ele alıyor hem de nasıl mücadele edilmesini gerektiğini keyifli bir dille anlatıyor. Henüz bir iş fikriniz olmasa dahi bu kitapla birlikte fikir geliştirebilir, girişimciliğe ilk adımı atabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda nasıl bir yol izleyeceğiniz de yine harika bir bakış açısıyla sunulmuş. Girişimcinin El Kitabı, tüm iş insanlarının başucu kitaplarından biri olmaya aday!

Önemli Çıkarımlar

 • Büyümeyi sürekli kılmanın yolu, sonraki adımları görmekten geçer. Rakiplerin önüne geçmek için sektörün gidişatı sürekli takip edilmelidir.
 • Girişimciler, başarısızlık uçurumuna her zaman bir adım yakındadır. Attıkları her imza çok önemlidir.
 • Şirketi ayakta tutan şey, işe duyulan heyecan ve kendisini güzel bir geleceğin beklediğine yönelik vizyondur.

Daha fazla bilgi edinmek için bu kitabı okuma listenize ekleyebilirsiniz. Akıcı bir anlatıma sahip olması ve son derece ilgi çekici mesajlar içermesi, kısa sürede bitirmenizi sağlayacak!

2. Seth Godin’den “Mor İnek”

Seth Godin’den “Mor İnek” kitabı Milka'dan esinlenmiştir.
Seth Godin’den “Mor İnek” kitabı Milka gibi dünya standartlarında olan bir markanın girişimcilik öyküsüne de değiniyor.

“Fikir dağılım eğrisine bakıp en karlı ve en güzel yerin ortadaki kalabalık bölüm olduğu sonucuna varmak kolaydır. Ancak bu durum gerçek hayatta pek geçerli değildir. En değerli dilimler ya başta ya sondadır.”

Mor İnek, girişimcilik kitapları arasında kült diyebileceğimiz eserlerden biri. Bu başarıda Godin’in küçük yaşlardan itibaren deneyimlediği pazarlamacılık adımları oldukça etkili. Gelin, kısaca Godin’in başarılarını inceleyelim.

Seth Godin’in Girişimcilik Hikayesi

Godin, girişimcilik dünyasına adım attığında henüz 14 yaşındadır. Üniversitelere, “Bioritm” basıp satarak 30 dolar kazanıyordu. 16 yaşına geldiğinde “Lise kayak spor kulübü” kurdu. Her hafta, 50-60 kadar çocuğu evine alarak kayak sporu yaptı. Bu sürede hem gıda hem medya alanlarında çalışmalar da gerçekleştirdi. 1982 yılında, bilgisayar ve felsefe eğitimini tamamlayarak girişimcilik faaliyetlerini genişletti. “En çok satanlar” listesinde ilk sıraya ulaşmayı başaran 10 kitabı vardır. Ayrıca “Free Prize Inside” kitabı, 2004 yılında Forbes tarafından “En iyi iş kitabı” olarak seçildi. Ücretsiz e-kitabı olan “Unleashing the Ideavirus” ise tarihin en çok indirilen e-kitabıdır.

Usta yazarın tüm kitapları girişimcilik maceranızda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Şimdi, en sevilen kitaplarından olan Mor İnek hakkında bilmeniz gerekenlere de bakabiliriz.

Kısa Özet

“Eğer her inek aynıysa, dikkat çekmek için farklı düşün.” Aslında bu cümle, kitabı özetlemek için yeterli. Pazarlama ve reklam dinamikleri üzerine kaleme alınan Mor İnek, 4P kuralını yalın ve sade bir dille anlatıyor. İş hayatında uygulanabilecek taktiklerle birlikte yol gösterici bilgiler de karşımıza çıkıyor.

Neden Okumalısınız?

Mor İnek, kendi işini kurmak isteyenler için muhteşem bir kitap! Nasıl fark yaratabileceğinizi benzersiz örneklerle açıklayan Godin, yer yer tecrübelerine dayanarak yol gösterici bilgiler de veriyor. Pazarlama ve reklamcılık sektörüne adım atmaya hazırlanan herkese hitap ettiği gibi yöneticiler, işletmesini büyütmek isteyenler ve hatta önemli iş insanları için bile önemli anekdotlar sunuyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Müşteriler için daha iyi ürünler geliştirmektense müşterilerinizi, ürünleri daha verimli olacak şekilde kullanmaya teşvik etmelisiniz.
 • Korkakların en çok umduğu şey fark edilmemektir, çünkü eleştiri ön plana çıkanlara gelir.
 • Farklı olan her şey konuşulmaya değerdir.

Mor İnek’i okuma listenize ekledikten sonra Godin’in diğer kitaplarını da incelemenizi tavsiye ederiz.

3. Richard Koch’tan “80/20 Kuralı”

Richard Koch’tan “80/20 Kuralı
Richard Koch’tan “80/20 Kuralı kitabı bizlere müşteri deneyimini etkileme deneyimlerini aktarıyor.

“Müşteri odaklı yaklaşım hem doğrudur hem de tehlikeli.”

Richard Koch, yönetim danışmanlığıyla başladığı kariyerini girişimci ve yazar olarak devam ettirdi. Bu kitapta anlattığı 80/20 kuralını uygulayarak kişisel yatırımlar yaptı ve büyük bir servet kazandı. BCG ve Bain & Company’de iş tecrübesi olan Koch, 20’den fazla kitap yazdı ve kendi şirketi LEK Consulting bünyesinde danışmanlık vermeye devam ediyor.

Kısa Özet

Bu kitabın öne sürmüş olduğu 80/20 kuralı, sadece girişimcilik adımlarında değil, hayatın her alanında geçerlidir. Örneğin, 100 kitap okuduğunuzu düşünün. Bilgi birikiminizi artıracak kitap sayısı hiçbir zaman %100 olmayacaktır. Okuduğunuz kitapların sadece %20’sinden verimli bilgiler alabilirsiniz. Koch, farklı örnekler üzerinden matematiksel verilerle; zaman yönetimi, mutluluğa ulaşma, kariye planlama, yatırım yapma konularına dair farklı bakış açıları sunuyor.

Neden Okumalısınız?

Girişimcilik için iş planı, sermaye, ekip çalışması gibi somut örneklerin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu adımları atarken mental olarak bize güç verecek, sorumluluğun altından kalkmaya çalışırken motive edecek bakış açıları kazanmamız da son derece önemli. Koch, bu kitapta girişimciler için kişisel gelişim tavsiyeleri ve bu süreci daha mutlu yönetebilmek adına altın bilgiler veriyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Düşük değerli faaliyetler için çok zaman harcamayın.
 • Mutlu olmayı beklemek yerine mutlu olmak için çalışın.
 • Hayatta kalabilmeniz için değişim zorunludur.

80/20 kuralı, matematiksel verilerle ilerlemek isteyenler için benzersiz bir bakış açısına sahiptir. Bu kitabı okuduktan sonra Koch’un kaleme aldığı diğer kitapları da okumak isteyeceksiniz!

4. Peter Thiel’den “Sıfırdan Bire”

Peter Thiel’den “Sıfırdan Bire” kitabı
Peter Thiel’den “Sıfırdan Bire” kitabı girişimcilerin mikrodan makroya olan yolculuğunu bize anlatıyor.

“Kimse tam olarak geleceği tahmin edemez ama iki şeyi biliyoruz: Gelecek farklı olacak ve temelleri bugünün dünyasında atılacak.”

Elon Musk, Mark Zuckerberg ve Jeff Immelt gibi günümüzün en önemli girişimcilerinden tam not alan Sıfırdan Bire, yeni girişimciler ve kendini geliştirmek isteyenler için adeta bir kılavuz niteliğinde!

Kısa Özet

Instagram, Paypal, Twitter gibi startup fikirleriniz var ancak nasıl hayata geçireceğinizi bilmiyor musunuz? Peter Thiel, Paypal’ın kurucu ortaklığı ve Facebook’un önemli yatırımcılarından biri olarak sorunuza, bu kitapta yanıt veriyor. Üstelik Thiel, günümüzün durağan bir çağ olduğunu öne sürüyor ve gelecekte yeni projelerin çok daha değerli olacağını vurguluyor. Gelecek için yeni değerler katmaya bugünden başlamanız gerektiğini ustalıkla anlatan Thiel, kitapta birçok makale ve anekdota da yer veriyor.

Neden Okumalısınız?

Sosyal medyanın dönüm noktası olan ve adeta çığır açan Facebook’un yatırımcılardan olan Thiel’den girişimcilik tavsiyeleri alabilirsiniz. Elektronik ödeme araçlarında öncü diyebileceğimiz Paypal’ın kurucu ortaklarından olan yazar, bu süreçlerde gözlemlediği adımları ustalıkla kaleme alıyor. Siz de aklınızdaki projeyi hayata geçirmek için bu kitabı mutlaka incelemelisiniz.

Önemli Çıkarımlar

 • Sığ insanlar şansa inanır. Güçlü olmak istiyorsanız, sebep ve sonuca inanın.
 • Zor bir şeyin imkansız olduğunu düşünmeyin. Aksi takdirde onu denemeye bile başlamayacaksınız.
 • Körü körüne rekabet etmek, geçmişte üretilenleri taklit etmenize neden olur.

Thiel, şüphesiz günümüzün en prestijli girişimcilerinden biri. Kitapta yer alan her bilgi, markanızı büyütmeniz için eşsiz fikirler sunuyor.

5. Eric Schmidt ve Jonathan Rosenberg’ten “Google Nasıl Yönetiliyor?”

Peter Thiel’den “Sıfırdan Bire" kitabı.
Peter Thiel’den “Sıfırdan Bire” kitabı, Google’ın girişimciliğe ve pazarlama’ya ne kadar büyük bir avantaj sağladığını gözler önüne seriyor.

“Sana bir dolar verirsem sen 1 dolar zengin, ben bir dolar fakir olurum. Ama sana fikir verirsem, ikimizin de yeni bir fikri olur.”

Google’ın İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt ve Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg tarafından kaleme alınan bu kitap, en çok satanlar listesini çok kısa sürede alt üst etmeyi başardı.

Kısa Özet

İnternet trafiğinin %82’sini yöneten, dünya ekonomisinin adeta belkemiği haline gelen bir şirket düşünün. 53 milyar dolar ciro yaparken kampüs bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 tane keçiyi işe alan bir şirket; Google. Şüphesiz dünyanın en hızlı büyüyen, en çok konuşulan şirketinin nasıl yönetildiğini hiç merak ettiniz mi? İşte bu kitap, Google’ın dünya lideri konumuna nasıl geldiğini anlatıyor.

Neden Okumalısınız?

Hangi sektörde iş fikriniz olursa olsun, Google üzerinden trafik almak isteyeceksiniz. Dünya devi olan bir şirketin nasıl yönetildiğini öğrenmek, benzersiz bakış açıları kazanmanızı sağlayacak. Üstelik Google’da rekabete gireceğiniz alanın büyüklüğünü gözler önüne seren kitapta, yönetim ve pazarlama alanındaki son eğilimleri de göreceksiniz.

Hikaye anlatıcılığı pazarlamasıyla, siz de girişimlerinize katma değer oluşturabilirsiniz. İçeriğe ulaşmak için buraya tıklayın.

Önemli Çıkarımlar

 • İyi bir iletişim, ancak onu kullanışlı bulacak insanlarla sağlanır.
 • Öğrenmeyi bırakan herkes yaşlıdır. Hayattaki en güzel şeylerden biri, zihni her zaman genç tutmaktır.
 • Saklanan bilgi değil, paylaşılan bilgi güç verir.

Şiddetle tavsiye ettiğimiz bu kitabı, mutlaka okuma listenize ekleyin.

6. Josh Kaufman’dan “Kendi Kendine MBA”

Josh Kaufman'dan “Kendi Kendine MBA” kitabı
Josh Kaufman’dan “Kendi Kendine MBA” girişimciliğin kendine olan güvenini geliştirmesiyle olan ilişkisine değinir.

“Size başarının kesin bir formülünü veremem fakat başarısızlığın formülünü verebilirim: Herkesi, her zaman memnun etmeye çalışın.”

İşletme eğitiminde çığır açan bu kitap, girişimcilikle ilgili birçok yanlışı kafanızdan siliyor.

Kısa Özet

Josh Kaufman, girişimciliğin ders kitaplarından ibaret olmadığını öne sürerek modern bir işletme eğitimi veriyor. İşlerin teoride değil, pratikte nasıl yürüdüğü üzerine düşündüren kitap, kişisel verimliliği üst düzeye çıkarmanın yollarına vurgu yapıyor. Hem yeni fikirlerin hayata geçmesi hem de var olan bir işin yükselmesi için bilmeniz gerekenlerin tamamı, Kendi Kendine MBA kitabında mevcut.

Neden Okumalısınız?

Sizce yıllar önce yazılıp çizilen girişimcilik fikirleri, günümüzde hala işe yarıyor mu? Bu sorunun cevabı, fikirlere göre değişse de modern dünyada yeni bakış açılarına ihtiyacınız olduğunu kesinlikle bilmelisiniz. İşte, bu kitap modern bir bakış açısıyla işletme eğitimine yeni bir boyut kazandırıyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Eğer kendinizi başarılı hissediyorsanız, sizi başarıya götürmek için teşvik edecek çok az unsur var demektir.
 • Sorunu en iyi şekilde betimlemek, çözmenin ilk adımıdır.
 • İnsanlar satış yapılmasını sevmez fakat satın almaya bayılır.

Bu kitaptan çıkarım yapabileceğiniz onlarca fikir olduğuna emin olabilirsiniz. Girişimciler için en iyi kitap tavsiyeleri arasında sayabileceğimiz Kendi Kendine MBA, aynı zamanda kişisel gelişim sevenler için de harika bir seçim olacak!

7. Seth Godin’den “Takım Oyunu”

Seth Godin Takım Oyunu Kitabı
Seth Godin Takım Oyunu kitabı, tıpkı Mor İnek’de olduğu gibi girişimcilere yaratıcı bir perspektif ve gelişim sunmaktadır.

“Kendinizi aşan bir şeyi inşa etmek için gereken her şeye sahipsiniz.”

Godin’in Mor İnek kitabı hakkında bilgi verirken küçük yaşlardan itibaren edindiği girişimcilik deneyimlerine de değinmiştik. Godin’in her kitabı, markanızı kurarken ve büyütürken rehber niteliğinde değerlendirebileceğiniz eserlerdir. Takım Oyunu ise yukarıda verdiğimiz önerilerden farklı konulara sahip. İşletmelere farklı bir perspektiften bakmanızı sağlayacak kitap da mutlaka listenizde yer almalı!

Seth Godin hakkında daha fazla bilgi almak için Vikipedi sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

Kısa Özet

Modern dünyada iş kurmak için yenilikçi fikirlere ihtiyacımız olduğu gibi nasıl liderlik yapacağımızı da bilmemiz gerekiyor. Takım Oyunu; çalışanlarınız, müşterileriniz, okuyucularınız ve size inanan herkesi yönetmek için benimseyebileceğiniz fikirlerle donatılmış eser.

Neden Okumalısınız?

Takım kurmak, insanın doğasında vardır. Herkes bir takımın parçası olmak veya o takımı yönetmek ister. Aidiyet duygusunu hisseden insanlar, içinde bulunduğu takımlara sıkı sıkıya bağlanır. Siz, sadece işletmenizi değil, insanları da yöneteceksiniz. Onları en iyi şekilde nasıl yöneteceğinizi öğrenmeniz, başarılı çalışmalar yapmanın en önemli adımı.

Önemli Çıkarımlar

 • Bir grup insanı takıma dönüştürmek için; ortak bir ilgi ve iletişim kurmak için iyi bir yol yeterlidir.
 • Lider ve yönetici arasındaki farkı görün; liderlerin takipçileri vardır ancak yöneticilerin çalışanları.
 • İnsanlar, bir yere ait olma hissine asla engel olamaz.

Eğer başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, Takım Oyunu tekrar tekrar okumanız gereken kitaplardan biri.

8. Daniel H. Pink’ten “Satışın Yeni Kuralları”

Daniel H. Pink Satışın Yeni Kuralları Kitabı
Daniel H. Pink Satışın Yeni Kuralları kitabı okuyucularına satışın kalıplaşmış yaklaşımlarından kurtularak yaratıcı yaklaşmayı öğreten bir eser.

“Farkındalık, iyileşmenin ilk adımıdır.”

“Drive ve Aklın Yeni Sınırları” kitabıyla satış rekorları kıran Pink, ustalıkla kaleme aldığı “Satışın Yeni Kuralları” eseriyle de rekora koşuyor. Toplumsal dinamikler üzerine çalışan Pink, sosyal bilim araştırmalarıyla kitabı başka bir boyuta taşıyor.

Kısa Özet

Günümüzde, farkında olsak da olmasak da hepimiz satış işindeyiz. Bazılarımız gerçek anlamda satışla meşgulken bazılarımız sadece arkadaşlarını yönlendirmek için dahi fikir satıyor. Bu yüzden modern dünyada satışın yeni kurallarını herkesin öğrenmesi gerekiyor.

Neden Okumalısınız?

Girişimciler için en iyi kitap tavsiyeleri arasında sayabileceğimiz Satışın Yeni Kuralları, modern çağda pazarlama süreçlerinin nasıl işlediğini, profesyonel bir bakış açısıyla kaleme alıyor. Zengin sosyal bilim araştırmaları sonucunda edinilen veriler, satış ve pazarlamaya bakış açınızı tamamen değiştirecek.

Önemli Çıkarımlar

 • Kendi görüşlerine fazlasıyla bağlı olanlar, yeni bakış açılarına uyum sağlamakta fazlasıyla yetersiz kalır.
 • Olumsuz olaylar, olumlu deneyimleri açığa çıkarır ve çözümleri netleştirir.
 • İzlenecek yolun net olması da düşüncelerin net olması kadar önemlidir.

Markanızı kurma ve büyütme yolunda fazlasıyla işinize yarayacak bilgilerle donatılan bu kitap, sadece girişimcilere değil, girişimci olmayı hedefleyen herkese hitap ediyor.

9. David Heinemeier Hansson ve Jason Fried’dan “Sil Baştan”

David Heinemeier Hansson ve Jason Fried “Sil Baştan” KİTABI
David Heinemeier Hansson ve Jason Fried “Sil Baştan” kitabı bildiğimiz kuralları değiştirerek çağa ayak uydurmamız gerektiğini aktaran bir eser.

“Bir şeyin yapılmasını istiyorsan, tanıdığın en meşgul insandan iste.”

Sil Baştan, iş hayatıyla ilgili bildiğiniz her şeyi unutturan, günümüz dünyasına uyum sağlayacak bakış açıları kazandıran, harika eserlerden bir diğeri. İş kurmayı hayal eden, fikirlerini henüz hayata geçiren veya işini yöneten herkes, bu kitapta kendi yaşadığı sorunları görebilir. Üstelik bu sorunlarla nasıl mücadele edebileceğiniz de oldukça sade ve akıcı bir dille anlatılıyor.

Kısa Özet

Girişimcilik ve iş dünyasıyla ilgili bildiğiniz her şeyi unutun! Geleneksel bakış açıları, modern dünyada iş kurmak için yeterince verimli değil. Hızla değişen dünyaya uyum sağlamak, ancak sürekli olarak yenilikçi fikirler inşa etmekten geçer. İşte, birbirinden güzel fikirleri ve nasıl hayata geçirileceğini anlatan bu kitap, iş hayatınız boyunca tekrar tekrar bakmak isteyeceğiniz bilgilerle dolu!

Neden Okumalısınız?

Hemen herkesin girişimcilik hakkında genelgeçer fikirleri vardır. Fakat bu bilgiler, dönem dönem güncellenmeli ve yenilikçi bakış açıları kazanılmalıdır. Bu kitabı okuduğunuzda, öncelikle iş kurma motivasyonu kazanacağınıza emin olabilirsiniz. İş hayatında karşılaşabileceğiniz tüm sorunlar, spesifik örneklerle ele alınmış. Çözüm üretme ve ilerleme sürecinde neler yapabileceğiniz de ustalıkla gösterilmiş.

Önemli Çıkarımlar

 • Zamanınızı başkalarının yaptıklarını düşünmekle geçirirseniz, kendinizi geliştirmek için vaktiniz kalmaz.
 • Ani başarı uzun sürmez. Başarılı olmak için bunu destekleyecek temele ihtiyaç vardır.
 • Küçük olmanın en büyük avantajlarından biri, rakiplerinize göre daha ani ve geniş kapsamlı değişiklikler yapabilmektir.

İnsanların alışkanlıkları, iş kurma ve yönetme sürecinin psikolojisi, satışın insanlar üzerindeki sosyolojik dinamikleri gibi önemli noktalara değinen bu eseri, iş kurma hayali olanlar mutlaka okumalı!

10. Robert B. Cialdini’den “İknanın Psikolojisi”

Robert B. Cialdini’den İknanın Psikolojisi
Robert B. Cialdini’den İknanın Psikolojisi kitabı, karşınızdaki kişinin çözülebilecek bir problem olarak yaklaşım sağlayacağınız bir girişim yolundan bahsediyor.

“İnsanlar, yolcusu bulundukları gemiyi batırmazlar.”

İknanın Psikolojisi, hayatın her alanında ikna olma ve ikna etme süreçlerinin içyüzünü gözler önüne seren muhteşem bir eser. İş hayatında ikna beceresine sahip olmanın yollarını, Cialdini akıcı bir dille anlatıyor.

Kısa Özet

“İstekler, nasıl daha etkili ve kabul edilebilir hale getirilir?” Bu soru çerçevesinde şekillenen kitap, iş dünyasına atılmak isteyenler için ikna etmenin farklı yollarını ele alıyor. İçerisinde; ürün pazarlama, anlatım dili, otorite gibi kavramların, ikna kabiliyeti üzerindeki etkileri ayrı başlıklar altında inceleniyor. Kitap, girişimci olmak isteyen ve iş hayatında aktif rol oynayan herkesin kafasındaki sorulara net yanıtlar veriyor.

Neden Okumalısınız?

İkna kabiliyeti, iş dünyasına adım atarken sahip olmanız gereken en önemli özelliklerden biri. Eğer bunun doğuştan geldiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! İkna etme becerisi kazanabileceğiniz bu kitapla birlikte fikirleriniz değişecek. Üstelik karşınıza çıkan sorunlarda, toplulukları nasıl yönetebileceğinize dair pratik çözümler de kitapta mevcut.

Önemli Çıkarımlar

 • Sürü zihniyeti, yönetmeyi kolaylaştırır. Sürünün sadece birkaç üyesini dahi ikna ederseniz, diğerlerinin de onların peşinden geldiğini görebilirsiniz.
 • İnsanlar, kendilerine benzeyen kişilerin davranışlarından ve eylemlerinden daha çok etkilenir.
 • Başarılı olmak için en iyisi olmanız gerekmez. Bazen sadece en iyileriyle bağlantılı olmanız bile yeterlidir.

Girişimciliğe adım atmak için ikna kabiliyetini geliştirmek, işinizi büyütmenin kilit noktasıdır. Bu kitap, ikna becerilerinizi geliştirerek iş hayatında nasıl uygulayabileceğinize dair benzersiz bilgiler sunuyor.

Sonuç

Girişimciler için en iyi kitap tavsiyeleri verdiğimiz içerik, iş kurma hayalinizi gerçeğe dönüştürebileceğiniz başyapıtları bir arada karşınıza çıkarıyor. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, mutlaka başarılı insanlarla iletişime geçin. Geçmişte dünyanın en önemli iş insanlarıyla konuşmak mümkün değilken, bugün deneyimlerini anlattığı kitaplara internet üzerinden dahi ulaşabiliyoruz. Ödüller alan, okunma rekorları kıran bu eserler, birçok insanın iş hayatında başarılı olması için ilk adımı atmalarına yardımcı oldu. Siz de girişimcilik üzerine ele alınan kitaplarla, aklınıza takılan her soruya yanıt bulabilir, karşılaştığınız sorunların çözümlerini bu kitaplarda bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 

Girişimciler Hangi Tür Kitapları Okumalı?

Ekonomi-Finans, kişisel gelişim ve psikoloji, insan ve toplum üzerine ele alınan birçok eser, yol gösterici olacaktır.

Kişisel Gelişim Kitapları Girişimcilik için Etkili mi?

Evet, yeni bir iş kurmak için motivasyon kazanmanız ve mental olarak hazır hissetmeniz de son derece önemlidir.

En İyi Girişimcilik Kitabı Hangisi?

Girişimciler için tavsiye edebileceğimiz onlarca kitap olsa da içeriğimizde yer alan kitapların tamamı için en iyileri diyebiliriz.

Yatırım için En İyi Kitap Önerisi Nedir?

Akıllı Yatırımcı, Paranın Psikolojisi, Akıllı İnsanların Mantıksız Kararları kitaplarını mutlaka okumalısınız.

İyi Bir Yönetici Olmak için Hangi Kitaplar Okunmalı?

Takım Oyunu, yönetici olmak isteyen veya yöneticilik kariyerine devam eden herkes için en iyi kitaplardan biridir.

Genç Girişimcilere Yol Gösteren Kitaplar Neler?

Sil Baştan, Satışın Yeni Kuralları, Kendi Kendine MBA, genç girişimcilerin yaşayacakları maceralar için adeta kılavuz niteliğinde eserlerdir.

Girişimcilik Ders Kitapları Okunmalı mı?

İşletme bölümlerinin ders kitapları, doğrudan sizi hedeflerinize ulaştıracak bilgiler içermez. Bu kitaplarla birlikte mutlaka önemli girişimcilerin kaleme aldığı eserleri okumalısınız.

İşletme Okuyan Biri Hangi Kitapları Okumalı?

Mor İnek, Google Nasıl Yönetiliyor?, Sıfırdan Bire kitapları, gelecek planlarınızı büyük ölçüde etkileyecek içeriklere sahiptir.

[/geçiş]

İyi Bir Girişimci Olmak için Kitap Okumak Şart mı?

Kitap okumak, pratik zekanızı geliştirecek ve empati yeteneği kazanmanızı sağlayacaktır. İkna etme, etkili konuşma, manipülasyon gibi bir liderde olması gereken önemli özellikler, kitap okuyarak kazanılabilir.

[/geçiş]

İş Kurmak İsteyenler Kimleri Örnek Almalı?

Modern dünyada çığır açan yatırımlarıyla dikkat çeken insanları örnek alabilirsiniz. Bugünün şartlarına göre edinmiş oldukları tecrübeler, sizin için de yol gösterici olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir