fbpx

E-Ticaret’te Kullanıcı Deneyimi (5 Kullanıcı Modeli)

Kullanıcı deneyimine odaklı olarak çalışmak büyük firmaların en çok önemsediği konulardan bir tanesidir. UX yani User Experience kelimesinden gelen kullanıcı deneyimi son yıllarda web sitelerinin olmazsa olmazı haline gelmiştir.

E-Ticaret'te Kullanıcı Deneyimi - 5 Ziyaretçi Modeli

Birçok araştırma firması kullanıcı deneyimini en verimli hale getirebilmek için kullanıcıları sınıflandırmıştır. Bu yazımızda 5 farklı kullanıcı tipinden bahsedeceğiz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların istek ve dilekleri hakkında bilgiler vereceğiz. Sitenize gelen kullanıcının tipini analiz ettikten sonra onların beklediği yönde sitenizi geliştirebilirsiniz.

1- Siteye İlk Kez Giren Kullanıcılar

Siteye ilk kez giren kullanıcı tabiri caizse sitenin acemisidir. Sitedeki fonksiyonların birçoğundan habersiz olacakları için onları yönlendirmek için ufak kılavuzlar hazırlanabilir. Arama çubuğunun ve filtreleme butonlarının gözle kolayca görülebilir bir alanda olması siteye ilk kez giren kullanıcıları sitenin müdavimi yapmakta faydalı olacaktır.

Ürün bilgilerinin açıklayıcı olması da ilk kez giren kullanıcının aklındaki soruları azaltma konusunda etkili bir unsurdur. Bunun yanı sıra sitenizin güvenilir olduğunu kullanıcıya aktarabilmeniz gerekmektedir. Yeni kullanıcı siteyi güvenilir, basit bulduğu takdirde alışverişe meyil edecektir.

Sitenizde “üye olmadan devam et” fonksiyonunun bulunması yeni kullanıcıları daha çok teşvik edecektir. Araştırmalara göre birçok kullanıcı ilk kez girdiği bir sayfada sepete ürün ekledikten sonra üyelik formu doldurmaya üşendiği için alışverişten vazgeçiyor.

2- Direk Ürüne Odaklı Kullanıcılar

Direk ürüne odaklı kullanıcılar genellikle erkek kullanıcılardır. Site içerisinde filtreleme ve sıralama özelliklerini kullanarak direk olarak alacağı ürüne ulaşmaya çalışırlar. Sitede gezinmeyi pek fazla tercih etmezler. Ayrıntılı ürün açıklamaları, karmaşık menüler, özel indirimler istemezler. Aradıkları ürünü bulup satın alma peşindedirler.

3- Pazarlıkçı Kullanıcılar

Adından da anlaşılacağı gibi bu tip kullanıcılar sanal ortamın dışında gerçek hayatta da pazarlık yapmayı seven insanlardır. Sanal ortamda ise indirim ve fırsatları takip ederler. İndirim kuponları ve yarışmalarla yakından ilgilenirler. Ürün fiyatlarında yapılan indirim oranlarını ve indirimlerden ne kadar kar ettiklerini görmek onları satın almaya daha çok teşvik eder.

4- Araştırmacı Kullanıcılar

Araştırmacı kullanıcılar genellikle güvenirlilik arayan kullanıcılardır. Sitenizin iade kuralları, bilgi iletişim formları gibi yazılara ana sayfadan ulaşabilmesi bu tip kullanıcıları memnun edecektir.

Araştırmacı kişiliğe sahip kullanıcılar aynı zamanda ürünleri karşılaştırmayı ve yorumlarını okumayı isterler bu sebeple sayfanızda “karşılaştırma” ve “ürün yorumu” bölümleri bulunması gereklidir.

Ürünlerin detaylı fotoğraflarının bulunması ve ürün açıklamalarının zengin olması da araştırmacı kullanıcıları sitenize çekmek için gerekli kriterler arasındadır.

5-Gezinen Kullanıcılar

Gezinen kullanıcılar ise kullanıcı tiplerinin en yoğun kısmını kapsar. Yani kullanıcıların birçoğu ürün satın almadan önce epey bir gezinmeyi tercih eder. Bu kullanıcıları alışverişe çekmek ise büyük bir yetenek gerektirmektedir.

İndirim fırsatları onları alışveriş yapma konusunda etkileyebilir fakat yeterli değildir. Gezinen kullanıcıların en çok gezindiği sayfalar ise “yeni eklenenler” ve “bu hafta çok satanlar” tarzı kategorilerdir. Bu tip kullanıcıların siteyi gezerken en çok sevdikleri ise ürünlerin altında çıkan “son baktıklarım” ve “benzer ürünler” fonksiyonlarıdır. Ayrıca “beğen, paylaş” tarzı butonlara etkileşim oranları da oldukça yüksektir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Teşekkürler e-ticaret sitem için dikkate alacağım bir yazı olmuş gerçekten emeğinize sağlık

  2. Alanında ilerleyeceğim ve kariyerimi şekillendireceğim bir departman, açıklamanızda buna ek sağlamış oldu:)

  3. Kullanıcı deneyimi noktasında site sahipleri hep tasarım ve kullanılabilirlik üzerinden gidiyor genelde. Bunlar da önemli noktalar fakat kullanıcı tipleri üzerine yoğunlaşılarak geliştirme gözden kaçan önemli bir detay. Değerli içeriğiniz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir