fbpx

Sitenizin Kullanıcı Deneyimini İyileştirecek 10 İpucu

Bugünün pazarlama alanında siteniz hiç olmadığı kadar güçlü bir araçtır. Siteniz 7/24 bir satış elemanı gibi görev alır. Bu nedenle en güçlü varlıklarınızdan biridir ve pazarlama çalışmalarınızın merkezinde olma potansiyeline sahiptir. Ancak hızla değişen dijital trendler sitenizi eski ve modası geçmiş bir hale dönüştürebilir. Bazen bir yeniden tasarım ideal olsa bile bu kadar büyük bir projeye yatırım yapmak için zamanınız veya paranız olmayabilir. Bu zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olmak için sitenizi daha kullanışlı hale getirebilecek buradaki ipuçlarından faydalanmayı düşünebilirsiniz.

1. Beyaz boşlukları kullanmalısınız

Sitelerde beyaz boşlukların çok fazla olması genelde dile getirilen önemli şikayetlerden birisidir. Buna rağmen beyaz alan iyi tasarım için oldukça önemlidir. Beyaz boşluk site içeriğini daha okunaklı kılmakta ve kullanıcının metni çevreleyen ögelere odaklanmasını sağlamaktadır. Metin ve başlıkların etrafında yer alan beyaz boşluk kullanıcının dikkatini %20 oranında artırmaktadır. Beyaz alan ayrıca sitenizi açık, taze ve modern hissettirebilir. Bu durum markanız ile tutarlıysa bu hissi kullanıcıya bildirmeniz söz konusu olabilir. Ancak, beyaz boşluğun en önemli dezavantajı gerçekten yer kaplamasıdır. Sitenin üst kısmında çok fazla içeriğe yer vermeye çalışıyorsanız çok fazla beyaz boşluk olması bazı değerli bilgilerin sunulamaması anlamına gelebilecektir. Burada temel nokta en üstte iletişim kurmak için en önemli şey ile beyaz boşluk arasında en uygun dengeyi bulmak ve metni vurgulamaktır.

Bunu yaparsanız okuyucunun dikkatini en önemli şeylere odaklamasına izin verirsiniz. Ana sayfanın her bölümü ayrıca bir net başlık ve birkaç destek noktası sağlamaktadır. Böylece bilgilerin sindirilmesi çok daha kolay hale gelmektedir.

2. Sayfa Hızını Optimize Etmelisiniz

Sayfa hızını optimize etmelisiniz

Kullanıcılar için en sinir bozucu deneyimlerden biri bir sayfanın açılması için çok uzun süre beklemektir. Mobil cihazların yükselişiyle insanlar dünyanın dört bir yanındaki içeriğe birçok farklı platformdan erişebilme imkanı elde etmişlerdir. İnsanlar istedikleri içeriklere hızlı bir biçimde ulaşmayı beklemektedirler. Ulaşamadıkları zaman genelde siteyi terk etmektedirler. Yavaş sayfa yüklenmesi, kullanıcı için sıkıntılı bir deneyimdir ve bir hayal kırıklığına neden olabilir. Çünkü kullanıcıların çoğu zaman beklemeye hiç vakitleri yoktur.

Sitenizin fazladan beş saniyelik bir sayfa yüklenme süresine sahip olması hemen çıkma oranını %20 oranında artırabilecektir. Bu nedenle site hızını önemsemeniz gerekmektedir. Google size sayfa hızınız hakkında bilgi alabileceğiniz ücretsiz bir hizmet sunar. Ayrıca size sitenizi iyileştirmek için bazı önerilerde bulunabilmektedir. Sayfa hızınızı artırmak için tüm resimlerinizi sitenize yüklemeden önce sıkıştırma yoluna gidebilirsiniz. Görüntü dosyası boyutu yavaş sayfa hızına neden olan en önemli etkenlerden biridir. Çeşitli araçları kullanarak sahip olduğunuz tüm sayfaların hızlandırılmasını sağlayabilirsiniz.

3. İlgi Çekici Harekete Geçirici Mesajları Kullanmalısınız

Müşterileriniz hangi içeriğin kendileri için önemli olduğunu belirlemek için çeşitli görsel ipuçlarından faydalanmaktadırlar. Bir harekete geçirici mesaj basit bir kelimeyi harekete geçirici eyleme dönüştürmede son derece başarılıdır. Kullanıcıların sitenizde daha kolay gezebilmeleri için bu harekete geçirici mesajlara ihtiyaç vardır. Siteniz için çeşitli butonlar oluştururken renkler ve renk psikolojisi hakkında düşünmelisiniz. Yapılan araştırmalar renk değişimlerini ve harekete geçirici mesajları test etmişlerdir. Elde ettikleri sonuç farklı renklerin farklı mesajları uyandırmasıdır. Bir kullanıcı için uyandırmak istediğiniz mesajı düşünerek en uygun rengi seçmeye çalışmalısınız.

Dikkate almanız gereken ikinci şey butonlar için kullandığınız kelimelerdir. Kelimeler kullanıcıyı bir şeyler yapması için heyecanlandıran bir fiil veya eylem kelimesi içermelidir. Doğru kelimeleri veya psikolojik tetikleyicileri seçmek kelimenin yol açtığı duygusal tanımlama düzeyiyle mümkün olabilmektedir. Duygusal bağlantı yoksa eylem yok demektir. Bu nedenle kelimeleriniz öne çıkmasını, zamana duyarlı ve eylem odaklı olmasını sağlamalısınız.

4. Farklı Hiper Link Çalışmalarını Kullanmalısınız

Herhangi bir sayfaya link eklediğiniz zaman kullanıcının orayı tıklamasını istemiş olursunuz. Linklerin görsel ipuçları ile kolayca tanımlanması gerektiğini bilmelisiniz. Altı çizili metin ve farklı renkteki metin okuyucunun dikkatini çekecek ve linkin tıklanabilir olmasını sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar web kullanıcılarının mavi ve altı çizili metinleri link olarak gördüğünü göstermektedir. Kullanıcıların mavi linklere tıklama olasılığının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Kullanıcı beklentilerini anlamalı ve aynı zamanda web kullanımı hakkında bilinenleri bir araya getirmelisiniz.

Linkleri farklılaştırmak istediğiniz zaman yapılmış olan şeyleri tekrardan bulmaya çalışmamalısınız. Standart olana bağlı kalmak en doğru seçenektir. Linklerin ne kadar etkili olduğunu test etmenin basit bir yolu rengi bulanıklaştırmak ve tasarımdaki renkleri kaldırmaktır. Böylece neyin ön plana çıktığını kolayca görebilirsiniz. Link çalışması yaparken linkin uzunluğunu çok fazla düşünmemelisiniz. Link ne kadar uzun olursa tanımlanması bir o kadar kolay olacaktır. Bu nedenle link metni seçerken uzun kelime öbekleri seçmeyi düşünebilirsiniz.

5. Anahtar Bilgileri Maddeler Halinde Sunmalısınız

Madde işaretleri kullanıcının istediği tüm bilgileri hızlı bir şekilde almasını sağlamaktadır. Faydalar, sorunların çözümleri ve bir ürünün temel özellikleri gibi bilgileri maddeler halinde sunmalısınız. Bu, tekliflerinizi daha çekici hale getirecek ve kullanıcının ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri edinmesini sağlayacaktır. Birbirinden farklı harika simgelerle daha yaratıcı olabilir ve okuyucunuza daha rahat bir okuma deneyimi sunabilirsiniz. Böylece teknik özellikleri dert etmeden en önemli noktaları ön plana çıkartmayı başarabilir ve kullanıcının asıl aradığını ona sunabilirsiniz.

6. Görselleri Akıllıca Kullanmalısınız

Görselleri akıllıca kullanmalısınız

İnternet ortamında insanlar bir siteye daha fazla göz atmak isteyip istemediklerine karar vermeden önce bir siteyi akıllıca ve hızlıca değerlendirmeye almaktadırlar. Sitenizi ilk kez ziyaret ettiklerinde daha önce başka bir yerde gördükleri fotoğrafları anında seçebileceklerdir. Sitede stok fotoğrafların kullanılması güveni azaltabilecektir. Yapılan araştırmalar bir sayfada yer alan durağan stok fotoğrafın yerine gerçek bir ekibin yer aldığı fotoğrafın tercih edilmesi durumunda dönüşümlerin artış gösterdiği görülmüştür.

Stok fotoğrafların kalitesi çok yüksek olsa bile marka ile arasında bir bağlantı kurulamadığı sürece kullanıcıların sayfayla olan etkileşim düzeyleri düşük olacaktır. Hiçbir stok fotoğraf markanızı anlatabilecek kadar güçlü olamaz. Bunu sadece gerçek görüntünüzle yapabilirsiniz. İçeriği desteklemek ve kullanıcıların metin içerisinde görsel molalar vermelerini sağlamak için görselleri akıllıca kullandığınızdan emin olmalısınız.

7. İyi Tasarlanmış ve Yazılmış Başlıklar Eklemelisiniz

Kullandığınız başlıklar ve içerik potansiyel müşterilerinizin aradığı şeyler tarafından yönlendirilmelidir. Başlıklara anahtar kelimeler eklemek, mesajınızı hedeflemek ve doğru hedef kitleyi çekmek için çok önemlidir. Arama motorları genellikle başlıklara diğer içeriklerden daha fazla ağırlık vermektedir. Bu nedenle doğru başlığı seçmek ve öne çıkmasını sağlamak arama kabiliyetinizi önemli ölçüde artıracaktır. Ancak en önemlisi başlıklar kullanıcıyı site içinde yönlendirecek ve onları içerikle buluşturacaktır.

8. Site Sayfalarının Tutarlı Olmasını Sağlamalısınız

Tutarlılık her şeyin eşleşmesi anlamına gelmektedir. Başlık boyutları, yazı tipi seçenekleri, renklendirme, buton stilleri, boşluklar, tasarım ögeleri, resim stilleri, fotoğraf seçenekleri gibi pek çok farklı alanı düşünmeniz gerekmektedir. Tasarımınızı sayfalar arasında farklılıklar olmayacak şekilde tutarlı hale getirmelisiniz. Kullanıcıya sitenizde gezinirken güzel bir deneyim sunmak için hala sizin sitenizde olduklarını bilmeleri önemlidir. Bir sayfadan diğerine geçişte şaşırtıcı olan tasarım değişiklikleri kullanıcının kaybolmasına veya kafasının karışmasına neden olabilecektir. Kullanıcılar bu durumda kaldıklarında genelde gezindikleri siteden ayrılmayı düşünmektedirler.

9. 404 Sayfalarını Düzeltmelisiniz

Arama motorları sizi soft 404 hataları için ciddi şekilde cezalandırmazlar ancak kullanıcılar bunu yapabileceklerdir. Bir kullanıcı bir link veya görselle karşılaştıklarında gitmek istedikleri bir sonraki noktaya hemen ulaşmak istemektedirler. Basitçe ifade etmek gerekirse 404 hata sayfasıyla karşılaşmak kullanıcıyı rahatsız etmektedir. Bu sayfalarla karşılaşan kullanıcılar ilgili sitede geçirdikleri zamanı tekrar göz önünde bulundurma yoluna gitmektedirler. Sayfa yüklemesinin yavaş olmasının yanında 404 sayfalarının çok olması kullanıcılar için en dayanılmaz durumlardan birisidir. Sitenizde 404 sayfaları olup olmadığını kontrol etmek için sitenizi Google Search Console aracına eklemeyi düşünebilirsiniz. Burada sitenize ait tarama hatalarını kontrol edebilirsiniz. Buna ek olarak bir 404 sayfasına gelen kullanıcıyı farklı bir yere yönlendirmeyi düşünebilirsiniz.

10. Duyarlı ve Mobil Uyumlu Olmalısınız

Teknoloji mobil olma gereksinimini ön plana çıkaracak şekilde gelişmiştir. Siteler bu evrimin en önemli parçalarından biridir. Siteniz mobil dostu olması kullanıcının kullandığı cihazdan bağımsız olarak ona en uygun deneyimi sunabilmesi anlamına gelmektedir. Son zamanlarda Google mobil cihazlar için optimize edilmemiş siteleri cezalandırmaya başlamıştır. Bu nedenle sitenizin artık mobil dostu olması gerekmektedir. Mobil uyumluluk sitenizin kullanılabilirliğini artırmanın en değerli yollarından biridir.

Bu ipuçları sitenizin çok daha kullanıcı dostu bir yer hale gelmesine yardımcı olacaktır. Bu ipuçları ile sitenizi ne kadar uyumlu hale getirirseniz sizin için o kadar iyidir. En uygun başlangıcı mobil uyumluluk ve site hızı ile yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir