fbpx

2024 Tam Kapsamlı Twitter (X) Reklamcılığı

Hedef kitleniz neredeyse markanız da orada olmalı. Bundan dolayı tüm kanalların kullanımına hakim olmak hepimiz için çok kıymetli.

Twitter Reklam Vermek

Sosyal medya reklamcılığı denilince ilk olarak akla birkaç platform geliyor: Instagram, Twitter ve Facebook.

Yüksek kitleleri sayesinde markaların gözdesi haline gelen bu platformlar, yüzlerce milyon insana ulaşmak ve markanızı tanıtmak için oldukça etkili yerlerdir.

Bu yazımda sizlere Twitter reklamcılığını ve nasıl Twitter reklamı verebileceğinizi anlatacağım. Hadi başlayalım!

Twitter Reklam Modelleri Nelerdir?

Neredeyse her sosyal medya platformunda olduğu gibi Twitter’da da birçok reklam modeli vardır. Bu reklam modellerinden size en uygun olanını bulup, markanızı öne çıkarabilir ve daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

İşte Twitter’da kullanabileceğiniz reklam modelleri:

Sponsorlu Tweet

Sponsorlu tweet olarak bilinen reklam modelinde aslında paylaşmış olduğunuz reklamın, normal bir tweet’ten hiç farkı yoktur. Farklı olan tek şey paylaştığınız içeriğin herkes tarafından görünmesidir. Normalde yalnızca takip ettiğiniz kişilerin tweetlerini görebilirken, sponsorlu tweetler sayesinde sizi takip etmeyen biri ana sayfasında sizin paylaştığınız içeriği görebilir.

Twitter'da Reklam Nasıl Verilir

Sponsorlu tweetler de normal tweetler gibi: beğenilebilir, retweetlenebilir ve yorumlanabilir. Paylaşılan içeriğin sol altında “Sponsorlu” yazdığı için içeriğinizi gören kişiler bunun sponsorlu tweet olduğunu kolay bir şekilde anlar.

Sponsorlu tweetlerin birkaç çeşidi vardır:

Metin Reklamlar: Herhangi bir görsel olmaksızın yalnızca metin içeren paylaşımlar metin reklamıdır.

Resim Reklamlar: Resim reklamlarında ise yalnızca tek bir resim bulunur.

Video reklamlar: En çok kullanılan sponsorlu tweet çeşitlerinden biri olan video reklamlar, adından da anlaşıldığı gibi video bulunur.

Canlı Yayın Reklamları: Eğer Twitter üzerinden bir canlı yayın yaptıysanız ve bu yayını tanıtmak istiyorsanız, canlı yayın reklamını kullanarak yaptığınız canlı yayını öne çıkarabilirsiniz.

Kaydırılabilir Reklamlar: Altı adete kadar yatay kaydırılabilir resim veya video ekleyin. İşte Mitsubishi Kanada’dan bir kaydırılabilir reklam örneği:

Twitter Reklam Verme

Sponsorlu Takip Reklamı

Bu reklam modeli sayesinde markanızın Twitter hesabını direkt olarak öne çıkarabilirsiniz. Hali hazırda markanızı takip etmeyen kullanıcıları hedefler ve işletmenizin Twitter’daki takipçi sayısını artırmanıza yardımcı olabilir. Sponsorlu takip reklamları, sizi takip etmesi mümkün olan kişilerin ana sayfasında görünür.

Hesabınız, Twitter’da yer alan “Kimi Takip Etmeli” isimli önerilerde yer alır ve hemen işletme adınızın yanında bir “Takip Et” butonu yer alır. Bu sayede kullanıcılar sizi görüp takip edebilir. Aşağıdaki örnekte de görmüş olduğunuz üzere önerilen sayfanın sponsorlu olduğu belirtilmektedir.

Sponsorlu Takip Reklamı

Sponsorlu Trend

Sponsorlu trend reklam modelinde, markalar Twitter’da yer alan “Gündem” kısmına sponsorlu içerik yerleştirebilmektedir. Bu reklam modelinde iki çeşit reklam bulunmaktadır.

Birinde normal bir şekilde yalnızca hashtag yerleştirebilirken diğerinde: video, gif veya resim kullanarak “Gündem” sayfasının en üstünde yer alabilirsiniz.

Sponsorlu Hashtag

Sponsorlu Hashtag

Son reklam modelimiz ise sponsorlu hashtag. Bu reklam modeli sayesinde belirlemiş olduğunuz bir hashtag’in sonuna bir görsel ekleyebilirsiniz. Bu sayede sizin belirlemiş olduğunuz hashtag kullanılığında kullanıcılar hashtag’in sonunda bu görseli görecektir.

Twitter Reklam Nasıl Verilir?

Twitter’da reklam vermek için öncelikle bir reklam hesabına sahip olmalısınız. Eğer reklam hesabınız yoksa öncelikle bir reklam hesabı açarak işlemlere başlayabilirsiniz.

Twitter Ads (ads.twitter.com) sayfasına giriş yaptıktan sonra ülkenizi ve bulunduğunuz saat dilimini girerek hızlı bir şekilde reklam hesabı açabilirsiniz. Bu hesabı açtıktan sonra reklam vermek için adım adım yapmanız gereken şeyler şu şekildedir:

Reklam Hedefinizi Belirleyin

Reklam verme işlemine başladığınızda yapmanız gereken ilk şey yapacağınız reklamla ulaşmak istediğiniz hedefi belirlemektir. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi seçtiğiniz kampanya hedefi, hangi etkileşim türleri ve işlemler için ödeme yapacağınızı belirler.

Bu nedenle hedef belirlerken isteklerinize uygun olan seçeneği işaretleyin ve dikkatli bir seçim yapmaya özen gösterin.

Mümkün olan en fazla sayıda insana ulaşmak için “Reach”i, sitenize trafik çekmek veya insanların paylaştığınız videoyu izlemesini vb. istiyorsanız “Consideration”ı, eğer insanların sizinle etkileşime geçmesini istiyorsanız da “Conversion” hedefini seçebilirsiniz.

Twitter Ads Reklam Hedef Belirleme

Hedefinizi belirledikten sonra kampanya detaylarının yer aldığı bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada kampanyanıza bir ad verebilir, nasıl ödeme yapacağınızı seçebilir ve kampanya bütçenizi belirleyebilirsiniz. İstenen bilgileri doldurduktan sonra “Next”e tıklayarak bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

Twitter Ads Bütçelendirme

Reklam Grubunuzu ve Ödeme Teklifinizi Seçin

Sıradaki sayfada reklam grubunuza bir ad verin ve reklam kampanyanız için bir başlangıç & bitiş zamanı seçin veya reklamın süresiz olarak yayınlanmasına izin verin.

Bu sayfada ayrıca her bir etkileşim için ne kadar ödemek istediğinizi de seçebilirsiniz. Otomatik “Teklif”i seçerseniz, Twitter teklifinizi bütçenize göre en düşük fiyata en iyi sonuçları alacak şekilde ayarlar.

Twitter reklamcılığında yeniyseniz ve teklif vermenin nasıl çalıştığına dair bir fikir sahibi olmak istiyorsanız, otomatik teklifi seçerek reklamınızı gözlemleyebilirsiniz.

2024 Tam Kapsamlı Twitter (X) Reklamcılığı

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Bütçenizi de belirledikten sonra sıra hedef kitlenizi seçmekte. Hedef kitle seçimi, reklam verme aşamasındaki en önemli etkenlerden biridir. Doğru bir kitle seçimi reklamlarınızın doğru kişiye ulaşması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle reklamınızın verimli bir geri dönüş almasını istiyorsanız hedef kitlenizi iyi tanımalı ve ona göre bir seçim yapmalısınız.

Hedef kitle seçimi yaparken: yaş, cinsiyet, konum ve dil gibi seçenekler üzerinden kendi hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz. Sayfanın sağ kısmında yapmış olduğunuz seçimler sonucunda tahmini bir erişim sayısı alabilirsiniz. Bu sayı isteklerinizi karşılayana kadar farklı kitleleri deneyebilir ve tahmini sayıya göre bir seçim yapabilirsiniz.

Hedef kitle seçimi yaparken kendi kişi listenizi de yükleyebilirsiniz. İşletmenizle zaten etkileşim kurmuş olan kişilere ulaşmak için web sitesi etkinliğine dayalı olarak bir liste yükleyebilir veya özel listenizi kullanarak belirli kişilere ulaşabilirsiniz.

2024 Tam Kapsamlı Twitter (X) Reklamcılığı

Reklam Yerleşiminizi Seçin

Bir önceki işlemleri, yaptığınız sayfanın en altında reklam yerleşimi kısmını göreceksiniz. Bu kısımda reklamınızın nerede görünmesini istediğinizi seçebilirsiniz.

Eğer özel olarak istediğiniz bir yer varsa, bu kısımdaki seçeneklerden birini kullanarak reklamınızı görünmesini istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

2024 Tam Kapsamlı Twitter (X) Reklamcılığı

Reklam İçeriğinizi Oluşturun

Son olarak yapmanız gereken şey reklamınızın içeriğini belirlemektir. Hali hazırda paylaşmış olduğunuz bir tweeti seçebilir veya sıfırdan yeni bir tweet oluşturabilirsiniz.

İçeriğinizden emin olduktan sonra reklamınızın bir önizlemesini göreceksiniz. Bu sayede tweetinizi diğer kullanıcıların gözünden görmüş olacaksınız. Eğer o halinden de memnun kalırsanız “Reklamı Yayınla” diyerek içeriğinizi diğer kullanıcılara ulaştırmaya başlayabilirsiniz.

Twitter’da Reklam Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Reklam vermek oldukça kolay bir işlem gibi göründe de aslında oldukça meşakkatli ve birçok alt katmanın bulunduğu incelikli bir çalışma gerektirmektedir.

Mevcut kitlenizi: anlamak, içeriğinizi yalın ve dikkat çekici yapmak, dikkat çekici kelimeleri kullanmak vb. gibi birçok şeyi değerlendirmeli ve ona göre en uygun içeriği hazırlamanız gerekmektedir. İşte Twitter’da reklam verirken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Reklam içeriğinizi kısa tutun: Kelime sınırınız 280 olsa da yazılarınızı maksimum 50-100 kelime olacak şekilde ayarlamak ilgi çekicilik açısından daha etkili olacaktır.
  • Kullanıcıların uygulaması gereken işlemleri açık açık söyleyin: Diyelim ki bir takipçi kampanyası yapıyorsunuz. Bu durumda reklam içerisinde kullanıcıların uygulaması gereken adımları tek tek anlatın ve hiçbir şeyi gizlemeyin. İnsanlardan yapmalarını istediğiniz şeyi açıkça isteyin. Bu diğer reklam türleri için de geçerlidir. Ne kadar açık olursanız o kadar iyi bir geri dönüş elde edersiniz.
  • Hashtag ve etiket kullanımından kaçının: Bu tarz şeyler odağı reklam tweetinizden çekip başka şeylere kaydırmaktadır. Bu nedenle asıl amacınız kullanıcıların size odaklanmasını, sizi takip edip içeriğinizle ilgilenmelerini sağlamak olmalıdır.
  • Olabildiğince video kullanmaya özen gösterin: Videolar, ilgi çekmek için bir numaralı araçlardır. Bu nedenle, eğer videoya uygun bir içeriğiniz varsa ilk önceliğiniz reklam içeriğinize video yerleştirmek olmalıdır. Ayrıca, insanların ilgisi çekmek için videonun ilgi çekici olması da gerekmektedir. Bu nedenle reklam vermeden önce içeriğinize ekleyeceğiniz videoyu iyi seçmelisiniz. Reklam için genel olarak hem kısa olduğu hem de otomatik döngüde oynadığı için 15 saniyelik videolar tavsiye edilmektedir.

Twitter Reklam Ücretleri

Twitter reklam ücretleri, tamamen sizin bütçenize göre değişiklik göstermektedir. Twitter reklam nasıl verilir kısmında bahsettiğimiz gibi reklam vermeden önce size en uygun bütçeyi seçerek kendinizi de zorlamadan reklam verebilirsiniz.

Unutmayın ki ödeme yapacağınız tutar yalnızca görüntülenme başına değil, tıklanma ve takip etme vb. gibi istediğiniz bir fonksiyona özel olarak da belirlenebilmektedir. Bu nedenle reklam verme işlemini gerçekleştirirken bütçenize en uygun olan seçenekleri tercih etmeniz herhangi bir maddi zorluk yaşamamak açısından faydalı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Twitter Reklam Ücreti Ne Kadar?

Twitter reklam ücreti minimum 10 dolar tutarından başlayıp maksimum 250 dolara kadar verilebilmektedir. Bu aradaki ücretler tamamen sizin seçiminiz doğrultusunda belirlenir.

Twitter Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Twitter reklam verilmek için ilk olarak reklam hesabı oluşturmalısınız. Daha sonra reklam hedef kitlesini seçerek, reklam grubu daha sonra teklif vermeyi seçin. Akabinde reklam yerleşimini isteğiniz doğrultusunda seçin ve kampanyayı başlat diyerek reklamı yayınlayın.

Twitter Ads ne demek?

Twitter Ads, şahıs veya firmaların belirli bir hedef kitle seçerek reklam vermesine bunun yanı sıra verilen reklamın istatistiklerinin kontrol edilmesine yarayan bir bölümdür.

Twitter Takipçisi Reklam ile Artar mı?

Evet, doğru bir reklam stratejisi izlendiğinde twitter reklamları ile takipçi kazanmak oldukça mümkündür.

Twitter Etkileşimi Nasıl Artar?

Twitter etkileşim arttırmak istiyorsanız en iyi ve en kolay yol olarak Twitter reklamını tercih etmelisiniz. Hedef kitlenize göre düşük bütçeler karşılığında devasa etkileşimlere ulaşabilirsiniz.

 

Twitter Ads gibi bir çok kanalda müşterileriniz yani hedef kitleniz bulunuyor olabilir. Bu nedenle kitleniz neredeyse orada olmalısınız.

Konu ile ilgili soruları yorum alanından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı