fbpx

Google Ads Maksimum Performans Kampanyaları

Dijital alanlara yönelimin artışı, reklamcılık sektörünün global anlamda hızlı bir şekilde gelişimine sebep oldu. Bu gelişimin yansımalarından biri de Google’ın geçtiğimiz aylarda sunduğu Maksimum Performans Kampanyaları.

Google Ads Maksimum Performans Kampanyaları

Devrim niteliğinde yeni bir reklam türü olarak karşımıza çıkan Maksimum Performans kampanyasını, otomasyon ve makine öğrenmesinin eşsiz bir kombinasyonu olarak tanımlayabilirim. Öyle ki, ben de dahil pek çok dijital pazarlama uzmanının iştahını kabartan yeni bir reklam stratejisi gibi görünüyor.

Henüz güncel bir konu olduğundan meraklılarına karmaşık bir reklam stratejisi gibi gelebilir. Karışıklığı gidermek için Google Maksimum Performans Kampanyaları’na ben de bu içeriğimde yer vermeye karar verdim. Kampanyanın markanıza nasıl bir avantaj sağlayacağından nasıl oluşturulduğuna kadar pek çok detayı içeriğimde anlatıyorum.

İçeriğe geçmeden önce konuya ilişkin birkaç veriyi sizinle paylaşmak istiyorum:

 • Küresel ölçekte sigorta sektöründe 1 numara olarak nitelendirilen Allianz, reklam bütçesini en etkin şekilde kullanan markalardan biri. Performans Max kampanyalarının meyvelerini satış oranlarını %15 artırarak topladı.
 • Müzik akışı platformu Deezer, reklamcılık konusunda her daim yenilikleri denemekten korkmayan bir marka. %15 daha düşük tıklama başına maliyetle, %28’lik bir büyüme kazandı.
 • Vietnam markası SAIC-MG Motors, kıyasıya bir rekabetin olduğu otomotiv pazarında kendine yer edinmek için Performans Max kampanyalarını kullandı. %83 daha düşük tıklama başına maliyetle, %39 satışlarını artırdı.
 • Joybird mobilya perakende markası, yaptığı reklam kampanyalarıyla her zaman başarılı bir geri dönüş alıyordu. Elbette ki, Performance Max kampanyasını da denedi. Sonuç olarak, %95’lik bir gelir artışı yakaladı.

Bunca başarılı örneği düşününce, bu reklam stratejisinin derinlerine inmemek elde değil  Merak katsayınız daha da arttıysa, hemen başlayalım!

Maksimum Performans Kampanyası Nedir?

Maksimum Performans Kampanyaları; markaların YouTube, Görüntülü Reklam Ağı, Google Arama, Keşfet, Gmail ve Google Maps gibi alanların tümünde reklam alarak optimize etmesine imkan sağlayan bir sistemdir.

Google Maksimum Performans Reklamları Nedir

Bu sistem sayesinde Google Ads envanterinde görünürlük kazanabilen işletmeler, potansiyel müşteri kitlesini ve hatta dönüşüm oranları arttırabilir. Bir noktada anahtar kelime tabanlı reklam kampanyalarının tamamlayıcısı bir niteliğe sahiptir.

Maksimum Performans, dönüşüm idealinize göre (satış, potansiyel müşteriler ya da yerel mağaza ziyaretleri) markanızın performansını arttırmanıza katkı sağlar. Sunduğu Akıllı Teklif özelliğiyle birlikte bunu gerçek zamanlı bir şekilde optimize etmenize olanak tanır. Kampanya; reklam öğeleri, kitleler, teklif verme ve bütçe optimizasyonu gibi Google otomasyonlarını birlikte kullanabileceğiniz bir ortam sunar.

Maksimum Performans Kampanyasının Avantajları

Maksimum Performans kampanyaları, yapay zekanın kullanıldığı bir reklam stratejisi olarak karşımıza çıkar. Yeni nesil bir optimizasyon sistemiyle, kullanıcıların dönüşümle ilgili daha fazla verim almasına katkı sağlar.

 • Google kanallarında dönüşüm değeri yüksek kitlelere ulaşmanıza olanak tanır.
 • Kitle sinyalleriyle birlikte, farkında olmadığınız ancak dönüşüm oranı yüksek yeni müşteri kitlelerine erişmenizi sağlar.
 • Web sitenizdeki başlıklar ve arama terimlerini ilişkilendirerek, hedef kitlenizin karşısına alaka düzeyi yüksek gösterimler sağlar.
 • Öğe gruplarıyla, reklamlarınızın optimizasyon seviyesini yükseltmenize katkıda bulunur.
 • Kullandığınız öğe gruplarıyla, performans değerlendirmesi yapabilmenize yardımcı olur.
 • Sağladığı analizlerle, kampanyanızı etkili bir şekilde yönetmenize imkan sağlar.

Maksimum Performans Kampanyası Hangi Durumlarda Kullanılır?

Doğru stratejiyi doğru zamanda gerçekleştirmek, hedeflenen başarının sağlanmasında önemli bir unsurdur. Dijital dünyada reklam stratejileri oluştururken bunu düşünmek bir adım önde olmanızı sağlar. Maksimum Performans Kampanyasını şu durumlarda kullanmanız, başarı endeksinizi arttırmanıza imkan tanıyacaktır:

 • Net bir şekilde belirlediğiniz dönüşüm hedefleriniz varsa kullanmalısınız. (Örneğin, potansiyel müşteri kitlesini arttırma, online satış oranını arttırma.)
 • Reklamlarınızın performansını zirveye çıkarmak istiyorsanız kullanmalısınız.
 • Kampanyanızın kanal sınırı yoksa kullanmalısınız.
 • Google’ın tüm kanallarına yalnızca bir kampanya ile erişim sağlamak istiyorsanız kullanmalısınız.
 • Anahtar kelime bazlı reklamlarınıza ek olarak, dönüşüm ve ulaşılabilirlik değeri elde etmek istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Maksimum Performans Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Maksimum Performans Kampanyası oluşturmaya karar verdiyseniz, ilk kampanyanızı hep birlikte oluşturalım.

Max Performans

 1. İlk olarak, bu kampanyayı oluşturma hedefinizi belirleyin. Kampanya hedefinizi belirlediğiniz takdirde performansını arttırmayı isteyeceğiniz dönüşüm hedeflerini de belirlemiş olacaksınız.
 2. Birincil optimizasyon hedeflerinde, sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz dönüşüm hedeflerine uygun olacak şekilde dönüşüm değerlerini belirleyin.
 3. Hedefleri belirledikten ve dönüşüm değerlerini atadıktan sonra, Kampanya Tipi kısmında Performans Maksimum Kampanyası’nı seçin. Bu sayede Google’ın tüm kanallarına erişim sağlayabilirsiniz.
 4. Kampanya Adını belirleyin ve devam edin.
 5. Kampanyanız için ayırdığınız bütçeyi ekleyin ve hedefinize uygun teklif stratejisini seçin. Bu kısımda farklı dönüşüm türleri için farklı değerler üretiliyorsa, menü üzerinden Dönüşümler’i seçin. Eğer tüm dönüşümler aynı değere sahipse, doğru yolda olduğunuzu anlayabilirsiniz. Dilerseniz, teklif stratejinize EBM ya da ROAS hedeflerini de ekleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, sistem size son 30 günlük performansınıza yönelik tahmin EBM ya da ROAS hedefi önerecektir. Ya da değerleri kendiniz belirleyebilirsiniz.
 6. Kampanyanızı gerçekleştirmek istediğiniz konumu seçin. Dil ayarlarını düzenleyin. Bu kısımda reklamın gösterim planı ve başlangıç-bitiş tarihi gibi ayarları özelleştirebilirsiniz. Bu kısımda izleme şablonu ve nihai URL genişletmesi özellikleri de yer almaktadır. Alaka düzeyi yüksek aramalar için bu özelliği açık bırakmanızı tavsiye ederim.
 7. Reklam öğelerini arttırmanız, aynı oranda başarı oranınızı da arttıracaktır. Öğe gruplarıyla bunu sağlayabilirsiniz. Bir kampanya için dilediğiniz sayıda öğe grubu oluşturabilirsiniz. Görsel içerikleri kullandığınız öğeler içerisinde seçebilir ya da web siteniz üzerinden alıp yükleyebilirsiniz. Videoları ise YouTube üzerinden alabilirsiniz. Sistem sizin için en kaliteli video içeriğini oluşturacaktır. Eklediğiniz öğelerin reklam gücünü nasıl arttırdığını anlamak için üst kısımda yer alan Reklam gücünü referans alabilirsiniz.
 8. Bir sonraki kısımda, hangi müşteri segmentinin dönüşüm sağlayacağını tahmin ediyorsanız yeni kitle sinyali özelliğinden faydalanabilirsiniz. Otomasyon sistemi fark etmediğiniz kitlelere erişim sağlamanıza katkıda bulunacaktır. Kitle sinyaliyle birlikte, makine öğrenimi ve kampanya optimizasyonunun güçlenmesine olanak sağlayacak bilgileri alabilirsiniz.
 9. Kitle sinyallerinin ardından reklam uzantılarını da ekleyebilirsiniz. Site bağlantısı, iletişim numarası ve türevi uzantılardan yararlanabilirsiniz. Bu sayede reklamlarınız daha fazla ön plana çıkabilir ve sunduğunuz reklamlar işletmenize dair yararlı bilgileri kitlenize aktabilir. (Örneğin, sizden hizmet almak isteyen bir müşterinin size ulaşabileceği farklı iletişim bilgileri: E-mail, telefon ya da işyeri adresi olabilir.)
 10. Bu adıma kadar sabırla geldiğiniz için mutluyum, nitekim kampanyanız neredeyse tamamlanmak üzere Kampanyanızı yayınlamadan önce eksik ya da yanlış bir bilgi olmasına karşın son kontrollerinizi gerçekleştirmenizi öneririm.

Sonuçlar ve Performans Kontrolü

Maksimum Performans Kampanyası’ndan en iyi şekilde yararlanabilmek için reklamı yayınladıktan sonra, sıkı bir şekilde takibini yapmalısınız. Reklamı yayınladığınızda sonuçlarının takibi yapmak birkaç haftaya ihtiyacınız olacak. Eğer dönüşümlerde beklemediğiniz gecikmeler oluyor ya da müşterinin gerçekleştirdiği ilk etkileşimin ardından dönüşüm süreci uzuyorsa, belli başlı kontroller yapmanız gerekir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İlk olarak Kampanyalar üzerinden onaylanmayan reklamınızın olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu noktada bütçe sınırlamasına da mutlaka bakmalısınız. Eğer bütçe sınırı söz konusuyla, opsiyonel olarak reklam bütçenizi günlük periyotta artırabilirsiniz.

Reklam öğelerini iyileştirmek için öğelerin performansını değerlendirebilirsiniz.

Hesap düzeyinde ayarları tekrar kontrol edebilirsiniz. Örneğin, dönüşüm işlemlerinizi ya da değerlerinizi Araçlar ve Ayarlar -> Dönüşümler üzerinden değiştirebilirsiniz. Bu kısımda varsayılan hedefleri kişiselleştirebilirsiniz.

Reklam öğelerinin yerlerini kontrol etmek istiyorsanız, marka güvenliği ayarları üzerinden bunu sağlayabilirsiniz. Daha öncesinden hariç tuttuğunuz kısımları tekrar ekleyebilirsiniz. Örneğin, envanter türünün hariç tutulması.

İyileştirmelerinizi daha etkili bir şekilde yapabilmek için uygulamalar kısmına göz atabilirsiniz.

Maksimum Performans Kampanyası Uygulamaları

Maksimum Performans Kampanyaları’nı en etkin şekilde kullanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu Google Support üzerinden yayınlandı! Daha anlaşılır kılmak için ben de bu adımları sizlerle tekrar paylaşacağım.

Dönüşüm Hedefi ve Uygun Dönüşüm Değerini Belirleyin

Markanızın kampanya performansını etkili şekilde optimize etmek için öncelikli yapmanız gereken, dönüşüm hedefi belirlemek olacaktır. Bu sayede hedefleriniz için hangi tip dönüşüm işlemini ölçeceğinizi anlayarak, yönetim sürecini daha kolay hale getirebilirsiniz. Dilerseniz, zamansal anlamda verim elde etmenizi sağlayacak ve performans artırma sürecinize destek olacak Akıllı Teklif stratejisini de kullanabilirsiniz. Böylece hangi hedef tiplerinden yararlanacağınızı belirleyebilirsiniz.

Peki sırada ne var? Tabii, doğru dönüşüm ölçümü. Kampanya performansınızın nihai sonuca ulaşması adına, etkili bir dönüşüm ölçme stratejisi olmazsa olmaz bir faktördür. Bu konuyu basitçe bir neden sonuç ilişkisine dayandırabilmeniz mümkün.

Örneğin, marka hedefinizin müşteri kitlesini artırmak üzerine kurulu olduğunu düşünelim. Verim kazanabileceğiniz kitle hangisidir? Elbette ki, neredeyse satış gerçekleştirdiğiniz müşteri kitlesi ya da dönüşümü başarılı bir şekilde tamamlamış kitledir. Doğru dönüşüm ölçümleri hedefinize nokta atışı atmanıza fazlasıyla fayda sağlayacaktır.

Kampanyanız üzerinden dönüşüm değerini belirlemek istiyorsanız, Araçlar ve Ayarlar seçeneği üzerinden Dönüşümler’i seçebilirsiniz.

Son olarak, sizin için değerli olduğunu düşündüğünüz hedeflere daha yüksek dönüşüm değerlerini atamaya çalışın.

Örneğin, kadın kıyafetleri satan bir e-ticaret sitesine sahip olduğunuzu varsayalım. Kadın çantası aramasının size sağlayacağı dönüşüm, genel müşteri kitlesinin sağlayacağı dönüşümden iki kat daha fazlaysa, dönüşüm değerlerini buna uygun oranlamalısınız. Kadın çantası aramasına 20 TL, potansiyel müşteri kitlesi dönüşüm değerine ise 10 TL’lik bir değer biçebilirsiniz.

Bütçenize Uygun Teklif Stratejisini Seçin

Maksimum Performans kampanyasında, hedeflerinizi gerçeğe dönüştürecek teklifleri tercih ederek, pazarlama için ayırdığınız bütçeyi en etkin şekilde kullanabilirsiniz.

Örneğin, dönüşümler üzerinden sahip olduğunuz değerleri gözlemliyorsanız, bütçenize endeksli bir şekilde verim sağlayabileceğiniz Dönüşüm değerini artırma teklifini tercih edebilirsiniz.

Eğer tüm değerleri gözlemlemiyor ve dönüşümlerle aynı oranda ilgileniyorsanız, yine bütçenize endeksli bir şekilde “Dönüşümleri artırma” teklifini tercih edebilirsiniz.

Nihai URL Genişletmesi Özelliğinden Faydalanın

Nihai URL genişletmesi özelliği, kampanyanızdaki arama sorgularını web sitenizdeki açılış sayfalarını ve başlıklarla ilişkilendirir. Web sitenizdeki blog, hakkımızda ve SSS gibi dönüşüm sağlayacağını düşünmeyeceğiniz kısımları bu uygulamanın haricinde tutabilirsiniz.

Bu sayede alaka düzeyi fazla ve yüksek performanslı arama sorgularına erişim sağlayarak, dönüşüm sağlama ihtimali yüksek olan aramalarda reklamlarınız görüntülenebilir.

Öğe Grubu Oluşturun

Potansiyel müşteri kitlenize uygun reklam öğelerinin gösterilmesi için kampanyanız için öğe grupları belirleyebilirsiniz. Belirleyeceğiniz öğe grupları tek bir temaya hitap etmelidir. (Örneğin, bir e-ticaret sitesinde parfüm ürünleri ya da tesisat işi yapan bir sitede su kaçağı bulma hizmet gibi.)

Oluşturduğunuz bu öğe gruplarını destekleyecek kaliteli görsel, metin ya da medya içerikleri eklemelisiniz. Böylece kampanyalarınızın daha fazla envanter üzerinden gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Kitle Sinyali Ekleyin

Maksimum Performans kampanyalarında kullanabileceğiniz kitle sinyalleri, reklamlarınızın gelişimini destekleyebileceğiniz ve etkili bir şekilde optimize edebileceğiniz bilgileri barındırır. Bunun yanı sıra, daha öncesinde keşfetmemiş olduğunuz dönüşüm sağlayan müşterileri bulmanıza olanak tanır.

Google kanallarında daha geniş kitlelere erişim sağlamanıza imkan tanıyan bu yeni reklam stratejisini tamamlayıp, deneyimlerinizi benimle yorumlar bölümünde benimle paylaşabilirsiniz. Bol dönüşümlü, yüksek kazançlı günler dilerim 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir