fbpx

Deneyim Pazarlaması Nedir?

Küçük ve orta ölçekteki firmalar, sektör içerisinde daha fazla yer edinmek ister. Ancak sektör içerisinde daha fazla yer edinmek isteyen kişiler deneyim pazarlaması alanında bilgi edinmelidir.

Deneyim Pazarlaması

Deneyimsel Pazarlamanın İçeriği

Tüketiciler bir ürün ya da hizmeti tecrübe etmeden satın almak istemez. Bu pazarlama stratejisi sayesinde tüketiciler alacağı ürünü tecrübe edebiliyor. Alacağı ürünü tecrübe eden kişiler daha gelişmiş bir alışveriş deneyimine ulaşabilir. Gelişmiş alışveriş deneyimine ulaşabilen kişiler daha kaliteli ürün satın alır.

Markalar bu strateji sayesinde daha tanınır hale gelmeye çalışıyor. Markalar tanınır hale geldikçe daha fazla kazanç sağlamaya başlar. Bu amaç doğrultusunda daha fazla kazanç elde etmek isteyen markaların bu stratejiyi uygulaması kaçınılmazdır.

Deneyimsel Pazarlamanın İçeriği
Deneyimsel Pazarlamanın İçeriği

Experiental Marketing Neden Yapılmalıdır?

Günümüzde çok hızlı bir yaşam var. Gelişen bu hızlı yaşama markaların ayak uydurması gerekir. Markalar gelişmiş, hızlı yaşama ayak uydurmazsa piyasadan silinir. Bu riskle karşı karşıya kalmak istemeyen kişiler pazarlama stratejisine yöneliyor.

İnteraktif bilgi çağında oluşan yenilikler, deneyimsel pazarlamanın en önemli etkenidir. Hayatın her alanında tüketimin olması, deneyimsel pazarlama önemi daha da artırıyor. Çünkü insanlar kendilerine uygun olan ürünü bulabilmek için tüketime yöneliyor.

Deneyimsel Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Geleneksek olan pazarlama yöntemlerinde ürün veya hizmet görsel yolla tanıtılır. Görsel yolla tanıtılan hizmetin detayları tamamen yansıtılamayabilir. Ancak deneyimsel pazarlama stratejisinde böyle bir şey söz konusu değildir. Amacına uygun şekilde yapılan bir planlama ile tüketicilerin ürünü satın alma isteği çok daha artacaktır.

Bu stratejinin önemli avantajları:

  • Ürün çok daha fazla kişiye ulaşır.
  • Tüketicilerle daha yakın ilişki kurulabilir.
  • Marka satış alanında profesyonel hale gelebilir.
  • Pazarlama bütçesi daha düşük tutulabilir.

Deneyimsel pazarlamayı doğru bir şekilde uygulayan markalar tüketicilerle kalıcı ve güçlü bir bağ oluşturabiliyor. Oluşturulan bu bağ satış rakamlarını direkt olarak etkiliyor.

Deneyimsel Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?
Deneyimsel Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Experiental Marketing Nasıl Yapılır?

Yeni nesil pazarlama yaklaşımlarının ilki deneyim pazarlamadır. Bu planlamanın yapılabilmesi için detaylı bir veri tablosu hazırlanır. Bu tabloya uygun içerikte yapılan işlemler markanın gelişmesine yardımcı olur. Bu stratejinin uygulanması için ilk adım marka mesajına karar vermektir. Yaratıcı bir mesaj, tüketicinin zihninde daha kolay yer edinir.

Marka mesajı belirlendikten sonra hedef kitleye ulaşılabileceği uygun ortamı yaratmalıdır. Bu ortam dijital bir mekan da olabilir. Hedef kitleye ulaşılabilecek uygun ortamın belirlenmesi ile sosyal ağlarda paylaşım teşvik edilmelidir. Sosyal ağlar sayesinde marka daha fazla tüketiciye kolaylıkla ulaşım sağlar.

Deneyimsel Ekonomi Örnekleri

Günümüzde tüketim çok hızlı bir şekilde artıyor. Oluşan bu artışa bağlı olarak markalar deneyim pazarlamaya daha fazla önem verir. Bu stratejiye önem veren firmaların başında Sensodyne gelir. Firma, insanların diş hassasiyetinin yaşama etkisini göstermek için Novamin isimli teknolojiyi tüketicilere sundu. Bu kapsamda pek çok kişiye hassasiyet testi gerçekleştirdi.

Bu stratejiye önem veren firmalardan birisi de Samsung’dur. Samsung, ürettiği içerikleri temmuz ve ağustos ayında tanıttı. Müşteriler bu sayede son teknolojik ürünleri yakından inceleme fırsatı buldu.

Red Bull da deneyim pazarlamasına önem veren markaların arasındadır. Bu alanda etkili olmak isteyen marka, Felix Baumgartner’in atmosferden dünyada atlaması etkinliğini düzenlemiştir.

Deneyimsel Pazarlama Neye Dayanır?

Bazı markalar bu stratejiyi uygularken hangi yöntemleri uygulaması gerektiğini ve bu stratejinin hangi temeller üzerine oturması gerektiğini sorguluyor. Bu pazarlama yönteminin belli bir dayanağı yoktur. Bu yöntemde temel etken yaratıcı olmaktır. Hem sanal dünyada hem de gerçek dünyada yaratıcılık sayesinde deneyim pazarlaması içerikleri oluşturulabiliyor.

Bu alanda çalışmak isteyen markalar, geleneksek yöntemlerden uzak durmalıdır. Çünkü bu strateji tamamen yenilikçidir. Yenilikçi olduğu için de teknolojik verilerden yararlanılması gerekir. Deneyim pazarlaması stratejisinde marka odaklı değil de müşteri odaklı düşünmek gerekiyor. Bu sayede ortaya konan ürün daha geniş çaplı şekilde değerlendirilebilir.

Experiental Marketing Türleri Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber markaların önemi artmaya başladı. Bu markalar sayesinde insanlar ihtiyacını hızlı bir şekilde gidermeye alıştı. Ancak insanların ihtiyaçlarına kolayca cevap verebilmek için markaların kendisine uygun olan strateji ile çalışması gerekir. Deneyim pazarlaması, 5 türden oluşur.

Bu türler:

  • Duyusal pazarlama
  • Düşünce pazarlama
  • Davranışsal pazarlama
  • İlişkisel pazarlama
  • Duygusal pazarlama

Kendisini ispatlamış markalar, pazarlama stratejilerine gereken önemi vererek kendisine en uygun olan içeriği bulmaya çalışır.

Deneyim Pazarlaması Niçin Önemlidir?

Müşteri ile marka arasında kalıcı bir bağın oluşması gerekiyor. Bu bağ oluşursa müşteri aradığı ve ihtiyaç duyduğu hizmeti kolaylıkla buluyor ve zamandan tasarruf ediyor. Marka ise ürettiği içerik veya hizmeti rahatlıkla satmış oluyor.

Ancak bu bağ kolaylıkla oluşmuyor. Bağın oluşabilmesi için deneyim pazarlamasına ihtiyaç duyuluyor. Bu stratejiye önem veren firmalar rakip firmalara göre daha avantajlı hale gelebilir. Çünkü bu firmaların yaptığı işlemler çok daha geniş bir kitleye yayılma şansı elde eder.

Deneyim Pazarlaması Niçin Önemlidir?
Deneyim Pazarlaması Niçin Önemlidir?

Experiental Marketing Yönteminin Sınırlılıkları

Deneyim pazarlaması konusunda yönetim kısmının bazı sınırlılıkları olabiliyor. Ancak bu sınırlı durumlarla karşılaşmamak için uzman olan kişilerden yardım almak gerekiyor. Bu yöntemin sınırlı halinden birisi yapılan basit stratejilerin amaca hizmet etmemesidir.

Amaca hizmet etmeyen strateji ise markaların kaynak zaman kaybetmesine neden olabiliyor. Bu sorunla karşılaşmamak için tecrübeli ve uzman bireylerden yardım alınmalıdır. Bu yöntemin bir diğer sınırlılığı ise yorucu olmasıdır. Yapılacak işlemler için uzun bir hazırlanma sürecine ihtiyaç duyulur.

Deneyimsel Pazarlamanın Püf Noktaları

Deneyim pazarlamasını doğru bir şekilde uygulamak isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı kısaslar vardır. Bu kısaslar sayesinde strateji, başarıya daha kolay bir şekilde ulaşır. Bunlardan ilki bu işi yapabilecek uzman bir ekip hazırlamaktır. Uzman bir ekip sayesinde daha profesyonel hamleler gerçekleştirilebilir. Farklı ve hiç yapılmamış olan bir etkinliğe imza atılması da stratejinin püf noktaları arasında kabul edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı