fbpx

Etkinlik Pazarlaması

Günümüzde eğitim, ulaşım, giyim, hazır gıda gibi sektörlerde çok fazla marka bulunuyor. Bu markaların diğer firmalar ile rekabet etmesi ve tüketiciye ulaşabilmesi için bazı önemli detaylara önem vermesi gerekir. Önem verilmesi gereken detaylardan birisi etkinlik pazarlaması olarak kabul edilir.

Etkinlik Pazarlaması Nedir
Etkinlik Pazarlaması Nedir

Etkinlik Pazarlaması Nedir?

Marka ile tüketicinin yüz yüze gelmesini sağlayan, markanın hedef kitle üzerindeki algısını olumlu hale getiren strateji etkinlik pazarlamasıdır.

Bu pazarlama stratejisi ile beraber markalar hedef kitlesine farklı ve olumlu bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Çünkü markalarla yüz yüze görüşme fırsatı bulan tüketiciler markaya karşı olumlu duygular besler.

Etkinlik pazarlama amacına uygun bir şekilde gerçekleştirilirse marka ve müşteri iletişimi kolaylaşır. Bu iletişimin kolaylaşması ise markanın daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olur. Bu strateji markanın daha fazla gelir elde etmesinin yanında tüketicinin istediği ürüne gönül rahatlığı ile ulaşmasını da sağlar.

Etkinlik Pazarlaması Nedir?
Etkinlik Pazarlaması Nedir?

Pazarlama Etkinliğini Etkileyen Faktörler

Etkinlik pazarlamasını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin göz önüne alınmaması, stratejinin amacına uygun çalışmamasına neden olabiliyor.

Bu stratejiyi etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Yapılacak etkinliğin hedef kitleye uyumu
  • Etkinliğin marka ve ürün ile uyumu
  • Konuşmacıların donanımlı olup olmaması
  • Teknolojik destek

Doğru bir şekilde planlama yapan markalar bu ve daha fazla etkeni göz önünde bulundurmalıdır.

Etkinlik Pazarlama Önerileri

Etkinlik pazarlamasının doğru bir şekilde yapılabilmesi için iyi bir plan gerekir. Detaylı ve iyi organize edilmemiş bir plan; stratejinin işe yaramamasına neden olabilir. Bu da markaların boşa kaynak harcamasına sebebiyet verir. Bu sorunla karşılaşmamak için event marketing ajansları ile iletişime geçerek yardım istenebiliyor. Bu kişiler alanında uzman olduğu için süreci daha iyi yönetebiliyor.

Stratejinin işe yaraması için teknolojiden yardım alınmalıdır. Markalar, tüketicilere daha rahat ulaşabilmek için sosyal medya hesaplarını ve web sitesini kullanırsa işini kolaylaştırır. Çünkü sosyal medya günümüzde insanlara ulaşabilmenin en kolay yolu olarak kabul edilir.

Pazarlama Faaliyetlerinin Dezavantajları

Etkinlik pazarlama adımları doğru bir şekilde yapılmazsa bazı dezavantajların görülmesi kaçınılmazdır. Görülebilecek dezavantajlardan en önemlisi kaynak ve zaman kaybıdır. Markalar amacına uygun bir strateji geliştirmezse hem kaynak hem de zaman kaybeder.

Bazı durumlarda tüketiciler markaya karşı olumsuz algı geliştirebilir. Bu da önemli bir dezavantajdır. Bu detayla karşılaşmamak için sağlam ve planlı adım atmak gerekiyor.

Pazarlama Etkinliği Örnekleri

Etkinlik pazarlamaya olan ilgi ülkemizde ve dünyada hızlı bir şekilde artış gösteriyor. Markalar, firmalar ve alanında bir numara olmak isteyen kurumlar bu stratejiyi araştırıyor. Stratejiye olan ilginin artması ise tüketiciler için avantaj olarak kabul edilir.

Etkinlik pazarlamasının en önemli örnekleri futbol kulüpleridir. Futbol kulüplerinin kendilerine özgü olan arması bu stratejiye örnek olarak verilebilir. İnsanlar tuttuğu markanın armasının olduğu içeriklere çok hızlı bir şekilde sahip olmak ister.

Diğer örnek online alışveriş sitelerinin kendilerine özgü logolarıdır. Tüketiciler bu logolara karşı güven duyduğu için rahatlıkla alışveriş yapıyor. Tüketicilerin daha rahat alışveriş yapması ise online alışveriş sitelerinin daha fazla kazanç sağlaması anlamına gelir.

Pazarlama Etkinliği Örnekleri
Pazarlama Etkinliği Örnekleri

Pazarlamada Hangi Etkinlik Türleri Yapılır?

Etkinlik pazarlama hizmetleri çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu gelişime bağlı olarak farklı etkinlikler yapılabiliyor. Yapılabilecek etkinliklerden ilki müzik festivali düzenlemektir. Müzik festivali sayesinde markalar farklı bir organizasyon gerçekleştirmiş olur. Kişiler farklı organizasyonlara katılmaya karşı istekli olur.

Moda endüstrisi veya otomotiv gibi alanlarda da tanıtım gösterileri yapılabilir. Bu gösterilerde görsellik ön planda tutulduğu için verilmek istenen mesaj çok daha kolay bir şekilde iletilebilir.

Doğru Etkinlik Pazarlama Stratejileri

Başarılı bir pazarlama stratejisi için ilk olarak mekan seçilmelidir. Ulaşım sorunu olmayan, prestijli ve bilindik mekanlar pazarlamanın geleceği açısından önemlidir. Mekan belirlendikten sonra iletişim becerisi kuvvetli olan bir konuşmacı seçilmelidir. Bu aşamaların yanında etkinliğe katılacak olan kişilere özgün ve kaliteli bir davetiye yollanmalıdır. Etkinlik bittikten sonra etkinliğe katılım ve memnuniyet oranı belirlenmelidir.

Pazarlama Etkinliğinin Süreçleri

Markalar, tüketiciye ulaşabilmeyi istiyorsa bu stratejinin nasıl yapıldığını ve hangi süreçlerden oluştuğunu detaylı olarak öğrenmelidir. Etkinlik pazarlama süreci 6 aşamadan oluşur. Bu aşamalar: Strateji, planlama ve yönetim, hikaye anlatımı, ilişkilendirme, değerlendirme ve sürdürülebilirliktir.

Etkinlik pazarlama süreçleri bir bütündür. Markalar veya firmalar bu aşamaları birbirinden bağımsız bir şekilde oluşturmaya çalışırsa hata yapar.

Pazarlama Etkinliğinin Avantajları

Etkinlik pazarlamasının pek çok avantajdı vardır. Bu avantajlardan yararlanmak isteye markalar, etkinlik pazarlamasını hiçbir zaman ihmal etmez. Bu stratejinin en önemli avantajı markanın rakip firmalarla daha rahat mücadele edebilmesidir.

Etkinlik pazarlamanın önemli avantajları şu şekilde:

  • Markanın çok daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olur.
  • Kişilerin satın alma isteğini artırır.
  • Markanın yeni pazarlar bulmasına yardımcı olur.
  • Tüketici ile direkt olarak görüşme imkanı verir.
  • Markanın görünürlüğünü artırır.
  • Markaların pazarlamaya daha az kaynak ayırmasını sağlar.

Etkinlik pazarlamasının etkili ve verimli bir şekilde gerçekleşebilmesi için bu alanda eğitimli ve uzman olan bireylere ihtiyaç duyulur.

Pazarlama Etkinliğinin Avantajları
Pazarlama Etkinliğinin Avantajları

Ne Zaman Etkinlik Pazarlama Yapılmalıdır?

Markalar kurulduğu ilk günden itibaren alanında bir numara olmak ister. Ancak markalar bu amaca ulaşabilmek için etkinlik pazarlamaya ihtiyaç duyar. Pek çok marka bu stratejiye ihtiyaç duymakla birlikte stratejiyi ne zaman yapması gerektiğini bilmez. Etkinlik pazarlama stratejisinin gerçekleşebilmesi için birtakım şartların oluşması gerekiyor.

Bu planlamanın yapılabilmesi için markanın kendisine özgü bir ürün veya içerik üretmesi beklenebilir. Bu içerik veya ürünün sunumu sayesinde tüketiciler çok daha rahat bir şekilde etkilenebilir. Ancak özgün bir ürün veya içerik üretilmemişse pek çok kişinin rahatlıkla katılabileceği bir tarihte etkinlik düzenlenebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir