Facebook Piksel
GoogleGoogle Data Studio

Google Data Studio Nedir?

Kullanıcıların Google’ın araçlarınız ya da bir başka kaynaktan gelen verileri özel raporlar halinde sunuma döken özelleştirilebilir ücretsiz bir Google servisidir.

Data Studio, Google Analytics’in verilerinin ve gösterge tablolarının daha ilerisinde raporlama yapmak isteyen Dijital Pazarlama Uzmanları için Google’ın detaylandırılmış raporlama hizmetidir. Data Studio üzerinden bulunan widgetler sayesinde anlık olarak özelleştirilmiş verileri raporunuza canlı olarak çekebilirsiniz.

Nasıl Kullanabilirim?

Google Data Studio kullanabilmeniz için öncelikle bir Google hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bir hesabınız var ise https://datastudio.google.com adresinden “oluştur” diyerek ya da Şablon galerisinden hazır bir şablonu seçerek ilk raporunuzu oluşturabilirsiniz.

Özel bir şablon hazırlamak istiyorsanız biraz grafik tasarım bilmeniz yeterli olacaktır. Özel görsel yükleyebilir ya da firmanızı yansıtan bir logo ekleyebilirsiniz ya da widget’lara arka plan ekleyerek raporunuzu kişiselleştirebilirsiniz.

Anlık Olarak Veri Çekme

18 Google servisi, 143 partner yazılım ve 3 tane de açık kaynaklı yazılım ile entegre edilebilmektedir.

Google Data Studio Nedir?

Bir Dijital Pazarlama Uzmanı için en önemli veriler ise ;

Google Analytics
Google Ads
Search Console
Dosya Yükleme

Gibi Google Servisleri ve ek yazılımlar sayesinde anlık olarak tüm dijital verilerinizi özelleştirilmiş bir rapora dönüştürebilirsiniz. Mesela partner yazılımların sağladığı Supermetrics > Facebook Ads ile Facebook ve Instagram üzerinde olan reklam raporlarınızı yine canlı olarak raporunuzda yer verebilirsiniz. Bunun gibi partner yazılımların sağladığı araçlar ile bir çok dijital araçları raporunuz ekleyebilmenize olanak sağlamaktadır.

Hemen öğrenmek istersen bunun için sana özel bir eğitimim var üstelik bire bir ve gerçek zamanlı link üzerinden detayları inceleyebilirsin.
https://www.kamilkeles.com/google-data-studio-egitimi/

Şimdi yapmanız gereken hemen Data Studio’ya girip Google Analytics ile bağlayıp veri çekmeye başlamanız. 😌
Bu konu hakkında gelişmiş bir içerik yakında yayınlayacağım. Konu hakkında soru ve yorumlarınızı aşağıda yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yerel bir yazılım işletmesin de çalışıyorum ve bir web sayfası yönetiyorum. Eğer bu içeriği daha detaylandırma imkanın varsa süper olir hem kendi sayfam için hem de müşterilerim için daha detaylı bir rapor sunabilirim 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Kamil Keles Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et