fbpx

E-Ticaret Nedir?

Eğer yeni bir iş bulmak ve iş kurmak istiyorsanız, yapabileceğiniz ne iyi iş fikirlerinden birisi E-Ticaret yapmaktır. Sağlamış olduğu pek çok avantajı ile sizlerin de ilgisini çekebilir.

Bu nedenle E-Ticaret’e nasıl başlanır konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu sayede adımlarınızı daha doğru ve güvenli atabilirsiniz.

O halde başlayalım! 🙂

E-Ticaret Nedir

E Ticaret Nedir, diye arama yapan kişiler için hemen açıklamak isterim: E Ticaret, bir şirketin ürün ve hizmetlerini internet üzerinden satışa sunması ve bu şekilde ticaret yapmasına verilen isimdir. Yani fizikselden ziyade tüm süreçlerin dijital üzerinden gerçekleşmesidir.

E Ticaret’in birçok avantajı vardır. Sizlere ilk söyleceğim şey: hedef kitlelere ulaşmak daha kolaydır. Fiziksel bir mağazada belli bir kitleye ulaşabilirken (şehir vs..) E-Ticaret’de ucu bucağı bulunmamaktadır. Potansitel müşterilerin ürünlere erişimi daha kolaydır.

Ancak, E-Ticaret işletmeleri için bazı dezavantajlar da olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Örneğin, müşterilerin ürünleri görmeden satın alması zor olabilir. Bu nedenle müşterilerin iade ve değişim talepleri artabilir. Avantaj ve Dezavantaj kısımlarını içeriğimin devamında daha detaylı değineceğim.

E Ticaret Türleri

E Ticaret Türleri‘ni anlamak E-Ticaret’in işleyişini anlamaktır. E-Ticaret’in en çok tercih edilen çeşitlerini sizler için listeleyip anlatmak istiyorum:

 1. B2C (İşletmeden Müşteriye): En çok tercih edilen modeldir. Bu modelde işletmeler, bireysel tüketicilere satış yapar.
 2. B2B Modeli (İşletmeden İşletmeye): Bu modelde ise işletmeler diğer işletmelere satış yapar. Alıcı, diğer işletmeciden aldığı ürünleri tekrar müşteriye satar.
 3. C2B Modeli (Müşteriden İşletmeye): B2C modelinin tersi olarak tüketiciler, işletmelere ürün satışı yapar. C2B işletmeleri, müşterilerin diğer şirketlere satış yapmasına müsaade eder.
 4. C2C Modeli (Müşteriden Müşteriye): Bu modelde ise tüketiciler diğer tüketicilere satış yapar. İşletmeler, tüketicileri birbirine bağlayan çevrimiçi pazar yerleri oluşturur.

Türkiye’de en yaygın olarak B2C ve C2C türleri kullanılmaktadır. Bunlara bir örnek vereceğim, ne demek istediğimi daha net anlayacaksınızdır: B2C: nike.com.tr / C2C: Letgo

E Ticaret Nasıl Yapılır

E Ticaret Nasıl Yapılır konusunu uzun uzadıya anlatabilirim. Temellerinden bahsedip sizleri kapsamlı olarak 10 Adımda E Ticaret Nasıl Yapılır içeriğime davet ediyorum :).

Temellerine 4 maddede değinmek istiyorum:

1. E-ticaret yapmak için öncelikle bir web sitesi veya mobil uygulama oluşturmanız gerekir. Bu site veya uygulama, ürünlerinizi sergilemenizi ve müşterilere satın alma işlemini tamamlamaları için kolay bir yol sağlamalıdır.

2. Web sitesi veya uygulamanızı oluşturduktan sonra, ödeme işlemleri için bir ödeme ağ geçidi sağlayıcısı seçmelisiniz. Bu, müşterilerinizin kredi kartları veya diğer ödeme yöntemleriyle ödeme yapmasına olanak tanıyacaktır.

3. Ürünlerinizi siteye yükledikten sonra, müşterilerinizin sitenize erişmesi için reklam yapmalısınız. Bu, SEO, sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması gibi yöntemleri kullanarak yapılabilir.

4. Son olarak, siparişleri işlemek ve ürünleri müşterilere göndermek için bir dağıtım ve nakliye yöntemi seçmeniz gerekir. Bu, ürünlerin müşterilere güvenli ve zamanında bir şekilde ulaştığından emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Bu basit adımlarla, e-ticaret işinizi başlatabilir ve ürünlerinizi internet üzerinden satışa sunabilirsiniz.

E Ticaret Ne Satabilirim?

Eğer E-Ticaret dünyasına adım atmak istiyorsanız satabileceğiniz milyonlarca ürün var. Fakat kendi nişinizi belirlemek ve o alanda markalaşmak maliyet açısından başlangıçta daha iyi olacaktır.

Sizlere fikir olması açısından internette en çok satılan ürünleri listelemek isterim:

 • Giyim, Gıda ve Aksesuar Ürünleri,
 • Hediyelik ve Kozmetik Ürünler,
 • Spor Malzemeleri ve Elektronik Ürünler,
 • Hobi ile İlgili Ürünler,
 • Otomobil Parçası ve Aksesuar Ürünleri,
 • Çocuk Oyuncak ve Giyim Ürünleri,
 • Teknolojik Ürünler.

Ayrıca bunların dışında bulduğunuz her türlü ürünlerle E-Ticaret yaparak kitlelere ulaştırtabilirsiniz.

E-Ticaret Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

E-Ticaret yapmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. E-Ticaret’e başlayacaksanız bunları göz önünde bulundurarak başlamanız motivasyonunuzu ve istikrarınızı doğrudan etkileyecektir.

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

E-Ticaret yapmanın belli başlı avantajlarını saymak istiyorum sizlere:

 • Ürününüze küresel dünyada pazarlama imkânı sunar.
 • Daha düşük işletme maliyetleri içerir.
 • Online ürün siparişi imkânı sağlar.
 • E-Ticaret sayesinde doğrudan tüketiciye ulaşılabilirsiniz.

Bu saydığım 4 maddenin haricinde bence en önemlisi daha büyük kitlelere daha belli başlı masraflarla ulaşmak olacaktır. Çünkü, fiziksel bir işletmede belli bir kitleye: kira, elektrik, su gibi detaylarla hizmet verirken dijital tarafta daha büyük kitlelere daha az maliyetlerle erişebiliyorsunuz.

E-Ticaret Dezavantajları Nelerdir?

E-Ticaretin birçok avantajının yanında dezavantajlarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu dezavantajları dikkate alamayanlar ileride motivasyon kaybı yaşayabilir 🙂 O yüzden anlatmak isterim: İ

 • Müşterilerle Sınırlı Yüz Yüze Etkileşim
 • Teknik Zorluklar
 • Veri Güvenliğinin Sağlanmaması
 • Sevkiyat ve Lojistik Planlama Zorlukları

Bu dezavantajlar koşullara göre değişkenlik gösterebilir. Ama temel olarak bunları sayabiliriz.

E-Ticarette Başarılı Olmanın Püf Noktaları

E-Ticarette başarılı olabilmek için, kendinize bir yol haritası hazırlamanız gerekiyor. Hazırladığınız planı uygulamaya dökmek için tüm adımları titizlikle yerine getirmeniz sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır.

Başarısızlığa uğramamak için aşağıdaki adımları düşünerek ve planlı bir şekilde uygulamanız yararınıza olacaktır:

 1. Marka Adınız İlgi Çekici ve Akılda Kalıcı Olsun: Eğer alanınızda markalaşmak istiyorsanız kreatif, akılda kalıcı ve anlam uyandıracak bir marka adı bulmanız gerekmektedir. Marka İsmi Bulmak için sizler için hazırladığım içeriğimi tüketebilirsiniz.
 2. E-Ticaret Altyapınızı  Dikkatli Seçin: Seçeceğiniz E-Ticaret altyapısı, sizi yarı yolda bırakmayacak özelliklere sahip olmalıdır. Altyapınız ürün tipi ve satış hacmine göre belirlenmelidir. Tercihe göre ücretli ve ücretsiz altyapıları tercih edebilirsiniz.
 3. Kurumsal Kimliğinizi Kitlenize Uygun Hazırlayın: Hizmet anlayışınıza ve kullanıcıların beğenisine sunulan ürünler ile uyumlu bir logo satışlarınıza ve tanınmanıza olumlu katkı yapar. Bunun için dilerseniz uzman bir grafik tasarımcıdan destek alabilirsiniz.
 4. Rekabetçi Fiyatlandırma için Rakip Analizi Yapın: Rakiplerinizin ürünlerini ve fiyatlandırma politikalarını takip edin. Bu sayede rakipleriniz ile olan rekabeti lehinize çevirerek avantaj elde edebilirsiniz.
 5. Site Tasarımınızı Özgün Yapın: İnternet sitenizi müşterileri ağırladığınız dükkanınız gibi düşünebilirsiniz. Bu nedenle şık, kullanışlı ve görsel açıdan tatmin eden bir tasarıma sahip olması size avantaj sağlayacaktır.
 6. Kullanıcı Deneyimini İhmal Etmeyin: E-Ticaret sitelerinde kullanıcılar ürünü bizzat deneyimleyemediği için kullanıcı deneyimine aşırı özen göstermektedir. Ürün görsel çeşitleri, videolar, açıklamalar.. bunlara ekstra özen göstermek oldukça kıymetlidir.
 7. Pazarlama ve Reklam Stratejilerinizi Hazırlayın: Hedeflediğiniz başarıyı elde etmek için, doğru ürünleri seçmeniz önemli olduğu kadar reklam ve pazarlama stratejileri de önem taşır. Reklamcılık tarafı için kapsamlı Dijital Pazarlama Eğitimi alabilir veya tüm bu süreçler için E-Ticaret Mentörlüğünü düşünebilirsiniz.

E-Ticaret: Sık Sorulan Sorular

E-Ticaret Siteleri İçin Hangi Ödeme Yöntemleri Kullanılabilir?

Kredi kartı, banka kartı, elektronik para birimleri ve banka havalesi gibi birçok ödeme yöntemi kullanılabilir.

E-Ticaret Müşteri Verileri Nasıl Korunur?

SSL sertifikaları ve şifreleme teknolojileri gibi güvenlik önlemleri kullanılabilir. Ayrıca, müşteri verilerinin saklandığı sunucuların güvenliği de sağlanmalıdır.

E-Ticaret'de İade ve Değişim Politikaları Nasıl işler?

İade ve değişim politikaları genellikle web sitesinde belirtilir ve müşterilerin ürünleri belirli bir süre içinde iade etmelerine izin verir. Bu politikalar, ürünlerin iade edilme koşullarını, zamanlamasını ve ücret iadesi veya takas işlemlerini kapsar.

E-Ticaret Sitelerinde Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

Müşteri memnuniyeti, müşteri hizmetleri, ürün kalitesi, hızlı teslimat ve geri bildirimlerin yanı sıra sosyal medya ve e-posta pazarlaması gibi etkili iletişim yöntemleriyle sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir