fbpx

Dijital Pazarlama Nedir?

Her geçen gün dilden dile yayılan Dijital Pazarlama nedir gelin birlikte inceleyelim.

Dijital Pazarlama Nedir?

Günümüzde internet erişim ağını genişlettikçe her gün online olan kişilerin sayısının arttığını görürüz.

Sadece yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmada internet kullanımının sadece son üç yılda %5 oranında artış göstermesiyle desteklenmiş bir şeydir.

Bu aynı zamanda insanların alışveriş yapma ve satın alma şekillerini değiştirmiş bir durumdur. Pazarlama her zaman hedef kitleniz ile doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurmayla ilgili olmuştur.

Bugünlerde artık onların olduğu yerlere ulaşmanız ve onlarla tanışmanız gerekmektedir. Bir başka ifadeyle artık internet ortamında yer almanız şarttır.

Artık, online olarak var olmanızı sağlayacak dijital pazarlamaya giriş yapmanız gerekmektedir. Her ne kadar müşterileri online olarak çekmenin, meşgul etmenin ve memnun etmenin gerçekten etkili birçok farklı yolu olsa bile dijital pazarlama hakkında çok fazla soruyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu sorulara cevaplar bulabilmek için bu yazıdan yararlanabilirsiniz. Çünkü bu yazının içerisinde aklınıza gelebilecek hemen hemen birçok sorunun cevabı bulunmaktadır.

İçindekiler

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, elektronik cihaz veya internet kullanan tüm pazarlama çabalarını kapsamaktadır.

İşletmeler, mevcut ve potansiyel müşterilere bağlanmak için arama motorları, sosyal medya, e-posta ve diğer siteler gibi dijital kanallardan yararlanmaktadırlar.

Deneyimli bir inbound pazarlamacı, inbound pazarlamanın ve dijital pazarlamanın hemen hemen aynı şey olduğunu söyleyebilir. Ancak bazı küçük farklılıklar bulunmaktadır.

Dünyanın birçok farklı bölgesinden pazarlamacılar ve işletme sahipleri ile yapılan görüşmelerde, bu küçük farklılıkların dünya genelinde çok büyük bir etkiye sahip olduğunu saptanmıştır.

Neden Dijital Pazarlama?

Basılı reklamlarda, telefon iletişiminde veya fiziksel pazarlamada geleneksel pazarlama etkin olsa bile dijital pazarlama elektronik ortamda ve online olarak gerçekleştirilmektedir.

Bu, e-posta, video, sosyal medya veya site tabanlı pazarlama fırsatları dahil olmak üzere markalar için sayısız sonsuz imkan olduğu anlamına gelmektedir.

Dijital pazarlamanın kendisiyle ilişkili çok fazla seçenek ve strateji olduğundan bütçenizi yaratıcı bir şekilde kullanabilir ve çeşitli pazarlama taktikleri deneyebilirsiniz.

Dijital pazarlama ile oluşturacağınız kampanyaların başarısını ve yatırım getirisini (reklam panosu veya basılı reklam gibi) çeşitli analiz araçlarıyla takip edebilirsiniz. Bu size geleneksek tanıtıcı içerikten daha fazla imkan sunacaktır.

Bir işletme dijital pazarlamayı nasıl tanımlamaktadır?

Dijital pazarlama, zamanlarının çoğunu online ortamda geçiren müşterilerle bağlantı kurmak için çeşitli dijital taktiklerin ve kanalların kullanımı olarak tanımlamak mümkündür.

Sitenin kendisinden bir işletmenin online markalaşma varlıklarına kadar (dijital reklamcılık, e-posta pazarlamacılığı, online broşürler vb.) dijital pazarlama çatısı altına giren bir dizi taktik bulunmaktadır.

En iyi dijital pazarlama uzmanı, her dijital pazarlama kampanyasının genel hedeflerini nasıl desteklediğinin net bir resmine sahiptir.

Pazarlama stratejilerinin hedeflerine bağlı olarak, pazarlamacılar emirlerindeki ücretsiz ve ücretli kanallar aracılığıyla daha büyük bir kampanyayı destekleme şansına sahip olmaktadırlar.

Örneğin bir içerik pazarlamacısı, yakın zamanda oluşturulan yeni bir e-kitaptan müşteri adayları oluşturmaya yarayan bir dizi blog yazısı oluşturabilir.

Şirketi sosyal medya pazarlamacı bu blog yayınlarının, şirketin sosyal medya hesaplarındaki ücretli ve organik postalar aracılığıyla tanıtıma yardımcı olabilecektir.

Belki e-posta pazarlamacı, e-kitabı indirenlere şirket hakkında daha fazla bilgi göndermek için bir e-posta kampanyası oluşturabilecektir.

Dijital Pazarlama Örnekleri

 1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 2. İçerik Pazarlama
 3. Sosyal Medya Pazarlamacılığı
 4. Tıklama Başına Ödeme (PPC)
 5. Satış Ortaklığı Pazarlamacılığı
 6. Yerel Reklamcılık
 7. Pazarlama Otomasyonu
 8. E-posta Pazarlamacılığı
 9. Online Halkla İlişkiler
 10. Inbound Pazarlama

İşte en yaygın dijital pazarlama taktiklerini bu şekilde sıralamak mümkündür.
Aşağıdan bunlarla ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Bu, sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında “daha yüksek” bir sıralamaya yükseltmek ve böylece sitenizin aldığı organik (veya ücretsiz) trafik miktarını arttırmaktır.

SEO’dan yararlanan kanallardan bahsederken siteleri, blogları ve infografikleri örnek göstermek mümkündür.

Sitenize nitelikli trafik çekmek için SEO’yu kullanmanın birkaç yolu vardır. Bunlar şunları içermektedir:

Site İçi SEO

Bu tür SEO, bir siteye bakarken “sayfada” bulunan tüm içeriğe odaklanmaktadır.

Anahtar kelimeleri aranma hacmi veya amacı (veya anlamı) için araştırarak, okuyucular için soruları cevaplayabilir ve bu soruların ürettiği arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Site Dışı SEO

Bu tür SEO, sitenizi optimize ederken “sayfa dışı” gerçekleşen tüm faaliyetlere odaklanmaktadır.

Bu nedenle aklınıza hangi faaliyetlerin sitenizin sıralamasını etkileyeceği aklınıza gelebilecektir.

Backlink olarak bilinen gelen linkler en önemli etkiye sahiptirler. Size link veren yayıncıların sayısı ve bu yayıncıların göreceli otoritesi, önem verdiğiniz anahtar kelimeler için sıralamanızı etkileyecektir.

Diğer yayıncılarla bağlantı kurarak, sitelerinde ziyaretçi yazılar yazarak (ve sitenize link ekleyerek) ve dış ortamlarda merak uyandırarak sitenizi arama motoru sonuç sayfasında yukarı taşıyabilecek linkler elde edebilirsiniz.

Teknik SEO

Bu SEO türü, sitenizin arka planına ve sayfalarınızın nasıl kodlandığına odaklanmaktadır.

Görsel sıkıştırma, yapılandırılmış veriler ve CSS dosya optimizasyonu, sitenizin yükleme hızını artırabilen teknik SEO biçimleridir. Bunlar Google gibi arama motorlarının gözünde önemli bir sıralama faktörüdür.

İçerik Pazarlama

Bu terim, marka bilinirliği, trafik artışı, potansiyel müşteri oluşturma ve müşteri yaratma amacıyla içerik varlıklarının oluşturulmasını ve tanıtımını ifade etmektedir.

İçerik pazarlama stratejinizde rol oynayabilecek kanallar şu şekildedir:

Blog Yazıları

Bir şirket blogunda makale yazmak ve yayınlamak, sektördeki uzmanlığınızı göstermenize ve işletmeniz için organik arama trafiği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, site ziyaretçilerini satış ekibiniz için potansiyel müşterilere dönüştürmeniz için daha fazla fırsat elde etmiş olursunuz.

E-kitaplar ve Araştırma Dosyaları

E-kitaplar, araştırma dosyaları ve benzeri uzun biçimli içerikler, site ziyaretçilerini daha fazla eğitmeye yardımcı olmaktadır.

Ayrıca, okuyucunun iletişim bilgileri için içerik alışverişinde bulunmanıza, şirketiniz için potansiyel müşteriler üretmenize ve insanları satın alım yolculuğuna dahil etmenize olanak tanımaktadır.

İnfografikler

Bazen okuyucular söylemenizi değil göstermenizi isterler. İnfografikler, site ziyaretçilerinin öğrenmelerine yardımcı olmak istediğiniz bir kavramı görselleştirme konusunda size yardımcı olan bir görsel içerik biçimidir.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Bu uygulama, marka bilinirliğini artırmak, trafiği artırmak ve işiniz için potansiyel müşteriler oluşturmak adına markanızı ve içeriğinizi sosyal medya kanallarında tanıtmak anlamına gelmektedir.

Sosyal medya pazarlamasında kullanabileceğiniz kanallar şu şekildedir:

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram
 • Snapchat
 • Pinterest

Sosyal platformlarda yeni biriyseniz LinkedIn ve Facebook gibi kanallara tek bir yerden bağlanmak için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz.

Bu şekilde, aynı anda birden fazla kanal için içeriği kolayca programlama ve analizleri aynı anda görüntüleme fırsatı elde edersiniz.

Paylaşım yapma amacıyla sosyal hesapları birbirine bağlamaya ek olarak, sosyal medya gelen kutularını bu tür araçlara entegre edebilirsiniz.

Böylece doğrudan mesajlarınızı tek bir noktadan kontrol etmeyi başarabilirsiniz.

Tıklama Başına Ödeme (PPC)

PPC, reklamınızı her tıkladığınızda bir yayıncıya ödeme yaparak sitenize trafik çekmenin bir yöntemidir.

En yaygın kullanılan PPC türlerinden biri, Google’ın arama motoru sonuç sayfalarındaki en iyi noktalara yerleştirdiğiniz linklere “tıklama başına” ödeme yapmanızı sağlayacak Google Reklamlar kanalıdır.

PPC kullanabileceğiniz diğer kanallar ise şu şekildedir:

Facebook’ta Ücretli Reklamlar

Burada kullanıcılar, Facebook’un işletmenizin hedef kitlesine uyan kişilerin haber bültenlerinde yayınlayacağı bir videoyu, resim gönderisini veya slayt gösterisini özelleştirmek için ödeme yapabilmektedirler.

Twitter Reklamları Kampanyaları

Burada kullanıcılar, belirli bir hedef kitlenin haber yayınlarına bir dizi gönderi veya profil rozeti yerleştirmek için ödeme yapabilmektedirler.

Bunların hepsi işletmeniz için belirli bir hedefi gerçekleştirmeye yöneliktir. Bu hedef site trafiği, daha fazla Twitter takipçisi, daha fazla tweet ile etkileşim ve hatta uygulama indirmeleri olabilecektir.

LinkedIn Sponsorlu Mesajlar

Burada kullanıcılar, sektörlerine ve geçmişlerine göre doğrudan LinkedIn kullanıcılarına mesaj göndermek için ödeme yapabileceklerdir.

Satış Ortaklığı Pazarlamacılığı

Bu, bir başkasının ürünlerini veya hizmetlerini sitenizde tanıtmak için komisyon aldığınız, performansa dayalı bir reklam türüdür. Bağlı kuruluş pazarlama kanalları şunları içermektedir:

 • YouTube Partner Programı ile video reklamlar sunmak.
 • Sosyal medya hesaplarından ilgili kuruşlarla alakalı linkler yayınlamak.

Yerel Reklamcılık

Yerel reklamcılık, öncelikle içerikli ve diğer ücretli olmayan içeriğin yanında bir platformda yer alan reklamlara atıfta bulunmaktadır.

BuzzFeed sponsorlu yayınları buna iyi bir örnektir.

Ancak birçok kişi sosyal medya reklamcılığı “yerel” olarak kabul etmektedir. Örneğin Facebook reklamları ve Instagram reklamları yerel reklam örnekleri olarak kabul edilmektedir.

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, temel pazarlama işlemlerinizi otomatikleştirmek için kullanılan yazılımı ifade etmektedir.

Birçok pazarlama departmanı bu tür yazılımlar sayesinde aksi taktirde elle yapacakları tekrarlayan görevleri otomatikleştirme şansına sahip olmaktadır.

E-posta Bültenleri

E-posta otomasyonu yalnızca abonelerinize otomatik olarak e-posta göndermenize izin vermemektedir.

Ayrıca, kişi listenizi gerektiği gibi küçültme ve genişletme konusunda size yardımcı olabilmektedir. Böylece haber bültenleri yalnızca onları gelen kutularında görmek isteyen kişilere gidecektir.

Sosyal Medya Yazı Pazarlamacılığı

Kuruluşunuzun varlığını bir sosyal ağda büyütmek istiyorsanız sık sık paylaşım yapmanız gerekmektedir. Bu, elle gönderme işleminin bir miktar uğraştırıcı işlem haline gelmesini sağlayacaktır.

Sosyal medya planlama araçları içeriğinizi sizin için sosyal medya kanallarınıza yönlendirir. Böylece içerik stratejisine odaklanmak için daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Müşteri Odaklı İş Akışları

Müşteri adayları oluşturmak ve bu müşteri adaylarını müşteriye dönüştürmek uzun bir süreç olabilecektir.

Bir e-kitabı indirip açtıkları gibi belirli ölçütlere uyduktan sonra müşteri adaylarına belirli e-postalar ve içerikler göndererek bu işlemi otomatik hale getirebilirsiniz.

Kampanya İzleme ve Raporlama

Pazarlama kampanyalarını, tonlarca farklı kişi, e-posta, içerik, web sayfası, telefon görüşmesi ve daha fazlasını içerecektir.

Pazarlama otomasyonu, hizmet verdiği kampanyanın üzerinde çalıştığınız her şeyi sıralama konusunda size yardımcı olabilecektir.

Ardından tüm bu bileşenlerin zaman içindeki ilerlemesine bağlı olarak bu kampanyanın performansını takip etme şansı elde edebilirsiniz.

E-posta Pazarlama

Şirketler, e-posta pazarlamasını hedef kitleleri ile iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanmaktadırlar.

E-posta genellikle içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmaya ek olarak insanları işletmenin sitesine yönlendirmek için de kullanmaktadırlar.

Bir e-posta pazarlama kampanyasında gönderebileceğiniz e-posta türleri şunlardır:

 • Blog aboneliği bültenleri
 • Bir şey indiren ziyaretçilere teşekkür e-postaları
 • Müşteriye hoş geldiklerini belirten e-postalar
 • Sadakat programı üyelerine tatil promosyonları
 • Müşterinin ilgisini kaybetmemek için ipuçları veya benzer e-postalar
E-Posta Pazarlama ile ilgili kapsamlı içeriğimi inceleyebilirsiniz. kamilkeles.com/e-posta-pazarlama/

9Online Halkla İlişkiler

Online halkla ilişkiler, kazanılmış online kapsama alanını dijital yayınlar, bloglar ve diğer içerik tabanlı sitelerle güvence altına alma uygulamasıdır.

Geleneksel halkla ilişkilere çok benzemektedirler ama online ortamda gerçekleştirilmektedir. Halkla ilişkiler çabalarınızı en üst düzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz kanallar şunlardır:

 • Sosyal medya üzerinden gazetecilere ulaşmak: Örneğin Twitter’da gazetecilerle konuşmak, şirketinizi için kazanılmış medya fırsatları üretmenizi sağlayacak basınla ilişki kurmanın en harika yollarından biridir.
 • Şirketinizin online değerlendirmelerinde etkileşimde bulunmak: Birisi şirketinizi online olarak incelediğinde, bu incelemenin iyi veya kötü olup olmadığı konusunda beklentilerinizi karşılamayabilir. Aksine, ilgi çekici şirket incelemeleri, markanızı daha insancıl hale getirmenize ve itibarınızı koruyan güçlü mesajlaşma imkanları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kişisel sitenizde veya bloglarda yorumlarda bulunmak: Şirketinizin değerlendirmelerine yanıt verdiğinize benzer şekilde, içeriğinizi okuyan kişilere yanıt vermek, sektörünüzde verimli bir sohbet oluşturmanın en iyi yollarından biridir.

Inbound Pazarlama

Inbound pazarlama, satın alım yolculuğunun her aşamasında müşterileri cezbetmek, ilgisini çekmek ve sevindirmek üzerine oluşturulmuş bir pazarlama yöntemine atıfta bulunmaktadır.

Yukarıda listelenen her dijital pazarlama taktiğini inbound pazarlama stratejisi boyunca müşterilerin lehine olacak deneyimler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Geleneksel pazarlama karşısında inbound pazarlamanın klasik örneklerden bazıları şu şekildedir:

 • Açılır pencere reklamları yerine bloglama
 • Ticari reklamcılık yerine video pazarlama
 • E-posta spam gönderileri yerine e-posta iletişim listeleri oluşturma

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Yapar?

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar

Dijital pazarlama uzmanı, bir şirketin emrinde olan ücretsiz hem de ücretli tüm dijital kanallar üzerinden marka bilinirliğinin artırılması ve yönlendirilmesinden sorumludur.

Bu kanallar arasında sosyal medya, şirketin sitesi, arama motoru sıralaması, e-posta, görüntülü reklamcılık ve şirketin blogu bulunmaktadır.

Dijital pazarlama uzmanı genellikle her kanal için farklı bir anahtar performans göstergesine (KPI) odaklanmaktadır. Böylece şirketin her birindeki performansını doğru bir şekilde ölçebilecektir.

Örneğin SEO’dan sorumlu olan dijital bir pazarlamacı sitenin organik trafiğini ölçebilecektir. Organik trafik, arama motorlarında arama yaparak siteye ait bir sayfaya gelen site ziyaretçilerini temsil etmektedir.

Dijital pazarlama bugün birçok pazarlama rolünde gerçekleşebilmektedir.

Küçük firmalarda, sadece bir kişi aynı anda yukarıda açıklanan dijital pazarlama taktiklerinin çoğunu uygulayabilecektir.

Daha büyük şirketlerde, bu taktiklerin her biri markanın dijital kanallarından yalnızca bir veya ikisine odaklanan birden fazla uzman söz konusudur.

İşte bu uzmanlardan bazılarına şu şekilde örnekler verebilmek mümkündür:

SEO Yöneticisi

Temel anahtar performans göstergeleri: Organik trafik

Kısacası, SEO yöneticileri, işletmenin Google’da yer almasını sağlamaktadırlar.

Arama motoru optimizasyonu için çeşitli yaklaşımlar kullanan bu kişiler, ürettiği içeriğin Google’da iyi bir performans göstergemesini sağlamak için doğrudan içerik oluşturucularla çalışabilmektedirler.

Ayrıca, şirketin bu içerikleri sosyal medyada kullanma fırsatının olacağını unutmamak gerekmektedir.

İçerik Pazarlama Uzmanı

Temel anahtar performans göstergeleri: Sayfada geçirilen süre, genel blog trafiği, YouTube kanal aboneleri İçerik pazarlama uzmanları dijital içerik yaratıcılardır.

Sık sık şirketin blog takvimini takip etmektedirler ve aynı zamanda video içeren bir içerik stratejisi geliştirmektedirler.

Bu uzmanlar, iş tanıtımlarının ve kampanyalarının her dijital kanaldaki tanıtım içeriğiyle desteklenmesini sağlamak için genellikle diğer bölümlerdeki kişilerle birlikte çalışmaktadırlar.

Sosyal Medya Yöneticisi

Temel anahtar performans göstergeleri: Takipçiler, paylaşım gösterimleri, paylaşımlar

Bir sosyal medya yöneticisinin rolü her ne kadar açık olsa bile şirket için kontrol edilen sosyal ağlara göre ve bulunulan sektöre göre farklılık gösterebilmektedir.

Her şeyden önce, sosyal medya yöneticileri şirketin yazılı ve görsel içeriği için bir gönderim programı hazırlamaktadırlar.

Bu çalışanlar aynı zamanda, hangi içeriğin hangi sosyal ağda kullanılacağını belirlemek için içerik pazarlama uzmanıyla birlikte çalışabilecektir.

Pazarlama Otomasyonu Koordinatörü

Temel anahtar performans göstergeleri: E-posta açılma oranı, kampanya tıklama oranı, müşteri adayı oluşturma (dönüştürme) oranı Pazarlama otomasyonu koordinatörü, tüm pazarlama ekibinin müşterilerinin davranışlarını anlamalarını ve işlerinin büyümesini ölçmelerini sağlayan yazılımı seçmeye ve yönetmeye yardımcı olmaktadır.

Yukarıda açıklanan pazarlama işlemlerinin çoğu birbirinden ayrı olarak gerçekleştirilebilecek olduğundan, bu dijital etkinlikleri bireysel kampanyalar olarak gruplandıran ve her bir kampanyanın performansını izleyebilen birinin olması önemlidir.

Inbound Pazarlama ve Dijital Pazarlama Karşılaştırması

Yüzeysel olarak bakıldığında ikisi benzer görünmektedir. Her ikisi de öncelikle online ortamda gerçekleştirilmektedir.

Her ikisi de insanların tüketmesi için dijital içerikler oluşturmaya odaklanmaktadır. Öyleyse aradaki fark tam olarak nedir?

Dijital pazarlama terimi, time ve çekme pazarlama taktikleri veya şimdi inbound veya outbound olarak adlandırdığımız şeyler arasında ayrım yapmamaktadır.

Her ikisi de hala dijital pazarlamanın şemsiyesinin altında yer almaktadır.

Dijital inbound taktikleri, ilgili veya memnuniyet ile ilişkili olmadan online alanda mümkün olduğunca çok insanın önüne doğrudan bir pazarlama mesajı koymayı amaçlamaktadır.

Örneğin, birçok sitenin tepesinde gördüğünüz banner reklamları, mutlaka almaya hazır olmayan kişilere bir ürün veya promosyon sunmaya çalışmaktadır.

Öte yandan, dijital inbound taktikleri kullanan pazarlamacılar, hedef müşterilerini kendilerine yararlı olan varlıklar sağlayarak sitelerine çekmek için online içerik kullanmaktadırlar.

En basit ama en güçlü gelen dijital pazarlama varlıklarından biri, sitenizin ideal müşterilerinizin aradığı terimlerden faydalanmasını sağlayan bir blogdur.

Sonuçta, inbound pazarlama, müşterileri online olarak çekmek, meşgul etmek ve memnun etmek için dijital pazarlama varlıklarını kullanan bir yöntemdir.

Diğer taraftan, dijital pazarlama, inbound veya outbound olarak değerlendirilip değerlendirilmediklerine bakılmaksızın her türlü online pazarlama taktiklerini tanımlayan basit bir terimdir.

Dijital Pazarlama Tüm İşletmeler İçin İşe Yarar Mı?

Dijital pazarlama, herhangi bir sektördeki herhangi bir işletme için işe yarayabilmektedir. Şirketinizin sattıklarından bağımsız olarak, dijital pazarlama hala kitlenizin ihtiyaçlarını belirlemek için alıcı karakterleri tasarlamak ve değerli online içerikler oluşturmaktan geçmektedir. Ancak, tüm işletmelerin dijital pazarlama stratejisini aynı şekilde uygulamaları gerektiğini söylemek doğru değildir.

B2B Dijital Pazarlama

Eğer şirketiniz işletmeden işletmeye (B2B) ise, dijital pazarlama çabalarınızın online müşteri oluşturma çevresinde yoğunlaşması muhtemeldir.

Nihai hedefiniz ise müşterilerin bir satış elemanı ile konuşmasıdır. Bu nedenle, pazarlama stratejinizin rolü, satış görevlileriniz için en yüksek kaliteli müşterileri siteniz ve dijital kanallar ile destekleyerek dönüşüme dahil etmektir.

Sitenizin ötesinde, muhtemelen çabalarınızı, demografik bilgilerinizi müşterilerinizi online olarak vakit geçirdiği LinkedIn gibi iş odaklı kanallara yoğunlaştırmayı seçmeniz gerekmektedir.

B2C Dijital Pazarlama

Eğer şirketiniz işletmeden tüketiciye (B2C) ise, ürünlerinizin fiyat durumuna bağlı olarak dijital pazarlama çabalarınızın amacı, insanları sitenize çekmek ve bir satış elemanıyla hiç konuşmaya gerek kalmadan müşteriye dönüştürmek olmalıdır.

Bu nedenle, muhtemelen geleneksek anlamda “potansiyel müşterilere” odaklanma olasılığınız çok daha düşük olacaktır.

Birisinin sitenize geldiği andan bir satın alma işlemi yaptığı ana kadar hızlandırılmış bir satın alım yolculuğu yapmaya odaklanmanız daha olasıdır.

Bu genellikle, pazarlama hunisinde yer alan içeriğinizdeki ürün özelliklerinin bir B2B işletmesi için olduğundan daha farklı olduğu anlamına gelecektir. Ayrıca, daha güçlü bir harekete geçirici mesaj kullanmanız gerekebilecektir.

B2C şirketleri için Instagram ve Pinterest gibi kanallar LinkedIn’in iş odaklı platformundan ötürü çok daha değerli olabilecektir.

Dijital Pazarlamanın Şirketteki Rolü Nedir?

Çoğu klasik pazarlama çabasının aksine, dijital pazarlama, pazarlamacıların gerçek zamanlı olarak doğru sonuçları görmelerini sağlamaktadır.

Bir gazeteye ilan vermişseniz, kaç kişinin o sayfada vakit geçirdiğini ve yayınlanan reklama dikkat ettiğini tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Bu reklamın herhangi bir satıştan sorumlu olup olmadığını bilmenin kesin bir yolu yoktur.

Öte yandan, dijital pazarlama ile pazarlama çabalarınızın hemen hemen her yönünün yatırım getirisini ölçmeniz mümkündür. Birkaç örnek vermek gerekirse şunlardan bahsetmek mümkündür:

Site Trafiği

Dijital pazarlama ile çeşitli pazarlama platformlarında bulunan dijital analitik yazılımlarını kullanarak sitenizin ana sayfasını gerçek zamanlı olarak görüntüleyen kişilerin sayısını görebilirsiniz.

Diğer dijital analitik verilere ek olarak ziyaretçilerin kaç sayfa ziyaret ettiklerini, hangi cihazı kullandıklarını ve nereden geldiklerini görebilmeniz mümkündür.

Bu bilgiler, sitenize yönlendirdiği kişi sayısına bağlı olarak hangi kanallara daha fazla veya daha az zaman harcayacağınıza önem vermenize yardımcı olacaktır.

Örneğin, trafik değerlerinizin yalnızca %10’u organik aramadan geliyorsa, bu yüzdeyi arttırmak için muhtemelen SEO’da biraz zaman gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Klasik pazarlamada bir satış görevlisiyle etkileşimde bulunmadan veya bir satın alma işlemi yapmadan önce insanların markanızla nasıl etkileşimde bulunduğunu söylemek oldukça zordur.

Dijital pazarlama ile satın alım yolculuğunda son aşamaya gelmeden önce insanların davranışlarındaki eğilimleri ve kalıpları tanımlamanız mümkündür.

Bu sayede pazarlama hunisinin en üstünde yer alan sitenize ziyaretçileri nasıl çekeceğiniz konusunda daha bilinçli kararlar alabilirsiniz.

İçerik Performansı ve Müşteri Adayları

Bir ürün broşürü oluşturduğunuzu ve bunları insanların posta kutularına koyduklarını hayal edin. Bu broşür klasik pazarlamanın parçası olsa bile bir içerik türüdür.

Burada sorun çok nettir. Broşürü kaç kişinin açtığını veya kaç kişinin doğrudan çöpe attığını bilemezsiniz.

Şimdi bunun yerine sitenizde o broşürün olduğunu hayal edin. Sayfanın yer aldığı kısmı kaç kişinin gördüğünü ölçebilir ve formları kullanarak indirenlerin iletişim bilgilerini toplayabilirsiniz.

Yalnızca içeriğiniz ile kaç kişinin ilgilendiğini ölçmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılar indirdiğinde nitelikli müşteri adayları oluşturmuş olursunuz.

İlişkilendirme Modellemesi

Doğru araçlar ve teknolojilerle birleştirilen etkili bir dijital pazarlama stratejisi, tüm satışlarınızı müşterilerinizle işinizde ilk dijital temas noktasına kadar izlemenizi sağlayacaktır.

Bunu ilişkilendirme modellemesi olarak adlandırırız. İnsanların ürününüzü araştırma ve satın alma şeklindeki eğilimlerini belirlemenize, pazarlama stratejinizin hangi bölümlerinin daha fazla dikkat gerektirdiği ve satış döngünüzün hangi bölümlerinin rafine edilmesi gerektiği konusunda daha bilinçli kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Pazarlama ve satış arasındaki noktaları birbirine bağlamak son derece önemlidir. Güçlü satış ve pazarlama uyumuna sahip şirketler, %20’lik bir büyüme oranına ulaşabilmektedirler.

Düşük uyum gösteren şirketler için gelirlerde %4’lük bir düşüş söz konusu olabilmektedir. Dijital teknolojiler kullanarak müşterilerinizin satın alma döngüsündeki yolculuğunu artırabilirsiniz.

O zaman dijital pazarlamanın işletmenizin temel çizgisine olumlu bir şekilde yansıması olasıdır.

Ne Tür Dijital İçerik Oluşturmak Gerekir?

Ne Tür Dijital İçerik Oluşturmak Gerekir?

Yarattığınız içerik türü, satın alım yolculuğunda hedef kitlenizin farklı aşamalarındaki gereksinimlerine bağlıdır.

Hedef kitlenizin hedeflerinin ve zorluklarının işletmeyle ilgili olarak ne olduğunu belirlemek için alıcı personeli oluşturarak başlamalısınız.

Temel düzeyde, online içeriğiniz bu hedeflere ulaşmalarına ve zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmayı amaçlamalıdır.

Ardından, satım alım yolculuğunda hangi aşamada olduklarına bağlı olarak bu içeriği tüketmeye ne zaman hazır olmaları gerektiğini düşünmeniz gerekmektedir. Buna içerik eşlemesi adı verilmektedir. İçerik eşlemesi ile amaç, içeriği aşağıdakilere göre hedeflemektedir:

 • Onu tüketecek olan kişinin özellikleri (alıcı kişinin girdiği yer)
 • Bu kişinin satın alma işlemine ne kadar yakın olduğu (yani yaşam döngüsü aşaması)

İçeriğinizin biçimi açısından denenecek çok şey vardır. Satım alım yolculuğunun her aşamasında kullanılması önerilen bazı seçenekleri aşağıda bulabilirsiniz.

Farkındalık Aşaması

Blog gönderileri

Güçlü bir SEO ve anahtar kelime stratejisi ile birlikte kullanıldığında organik trafiğinizi arttırmak için idealdir.

İnfografikler

Paylaşılabilir içeriklerdir. Başkaları içeriğinizi paylaşırken sosyal medya aracılığıyla bulunma şansınız artış gösterecektir.

Kısa videolar

Paylaşılabilir içeriklerdir. Markanızın YouTube gibi platformlarda barındırılması yoluyla yeni izleyiciler tarafından bulunmasına yardımcı olabileceklerdir.

Değerlendirme Aşaması

E-Kitaplar

Genellikle bir blog postasından veya infografikten daha kapsamlı oldukları için potansiyel müşteri oluşturma için harikadırlar. Bunlar, birinin iletişim almak için en ideal araçlardan biridir.

Araştırma Raporları

Yine, bunlar, potansiyel müşteri oluşturma için harikadır. Değeri bir içerik parçasıdır. Sektörünüz için araştırma raporları ve yeni veriler, medya ve sektör basını tarafından sık sık toplandıkları için farkındalık aşamasında da işe yaramaları mümkündür.

Web Seminerleri

Daha ayrıntılı ve etkileşimli bir video içerik olduğu için web seminerleri, bir blog gönderisinden veya kısa bir videodan daha kapsamlı içerik sunduğundan etkili bir değerlendirme aşaması içerik biçimidir.

Karar Aşaması

Olay incelemeleri

Sitenizde detaylı olay incelemeleri yapmak, satın alma kararı almaya hazır olanlar için kararlarını olumlu yönde etkilemenize yardımcı olacakları için etkili bir içerik biçimi olabilecektir.

Görüşler

Örnek olay incelemeleri işiniz için uygun değilse sitenizde kısa referanslara başvurmak her zaman iyi bir fikir olabilecektir.

B2C markaları için referansları biraz daha gevşek düşünmek gerekmektedir. Bir giyim markası olmanız durumunda müşterilerinizden ürünlerinizi kullanırken çekmiş oldukları fotoğrafları göndermelerini isteyebilirsiniz.

İçeriklerin Sonuçlarını Görmek Ne Kadar Sürer?

Dijital pazarlamada yatırım getirisini ölçmenin daha kolay olması nedeniyle sonuçları klasik pazarlamada olduğundan çok daha hızlı bir şekilde elde etmeniz mümkün olacaktır.

Ancak, sonuçta, dijital pazarlama stratejinizin ölçeğine ve etkinliğine bağlı bir durumdur.

Kitlenizin ihtiyaçlarını belirlemek için kapsamlı alıcı karakterleri oluşturmak için zaman harcıyorsanız ve onları çekmek ve dönüştürmek için kaliteli online içerik oluşturmaya odaklanıyorsanız ilk altı ay içinde güçlü sonuçlar görmeniz olasıdır.

Ücretli reklamcılık dijital stratejinizin bir parçası durumundaysa sonuçlar daha da hızlı hale gelebilecektir.

Ancak uzun vadeli, sürdürülebilir başarı için içerik, SEO ve sosyal medya kullanarak organik (veya ücretsiz) erişiminizi arttırmaya odaklamanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Dijital Pazarlama İçin Büyük Bütçe Gerekli Şart Mı?

Her şeyde olduğu gibi gerçekten dijital pazarlamanın hangi unsurlarını stratejinize eklemek istediğiniz önemlidir.

Önceden var olan bir site için SEO, sosyal medya ve içerik oluşturma gibi inbound tekniklere odaklanıyorsanız çok fazla bütçeye ihtiyaç duymazsınız.

Inbound pazarlamada asıl odak nokta hedef kitlenizin tüketmek isteyeceği yüksek kaliteli içerikleri oluşturmaktır.

Çalışmayı dış kaynak olarak planlamayı düşünmüyorsanız ihtiyacınız olan tek şey yatırım zamanını iyi belirlemektir.

Bir içerik yönetim sistemi kullanarak siteniz için bir temel oluşturabilir ve içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. WordPress bu anlamda seçim yapabileceğiniz en iyi içerik yönetim sistemidir.

Uygun bir hosting ve devamında uygun bir tema ile yolculuğunuza kolayca başlayabilirsiniz.

Online reklamcılık ve e-posta listeleri satın alma gibi outbound tekniklerde elbette bazı masraflar söz konusu olacaktır. Maliyetleri, reklamların sonucunda elde etmek istediğiniz görünürlüğe bağlı olarak düşüş veya artış gösterebilecektir.

Örneğin, Google Ads’ı kullanarak PPC’yi uygulamak için işletmeniz ile ilişkili anahtar kelimeler için Google’ın arama sonuçlarının en üstünde görünmesi için sektörünüzdeki diğer şirketlerin karşısında çeşitli teklifler vereceksiniz.

Anahtar kelimenin rekabet gücüne bağlı olarak bu makul bir şekilde uygun fiyatlı veya çok pahalı olabilecektir. Bu yüzden organik erişiminizi oluşturmaya odaklanmak çok daha iyi bir fikirdir.

Mobil Pazarlama Dijital Pazarlama Stratejilerine Uyum Sağlar Mı?

Dijital pazarlamanın diğer bir önemli bileşeni mobil pazarlamadır. Aslında, akıllı telefon kullanımı bir bütün olarak dijital medyanın tüketiminde çok önemli bir role sahiptir.

Masaüstü tabanlı dijital medya tüketimi ise her geçen gün daha az yer kaplayan bir unsurdur. Ancak kendi bölgenizdeki durumun ne olduğunu daha derinlemesine araştırmanız gerekmektedir.

Bu, dijital reklamlarınızı, web sayfalarınızı, sosyal medya resimlerinizi ve mobil cihazlar için diğer dijital varlıkları optimize etmenin gerekli olması anlamına gelmektedir.

Şirketinizde, kullanıcıların markanızla iletişim kurmalarını veya ürünlerinizi satın almalarını sağlayan bir mobil uygulamanız varsa bunun dijital pazarlama ile ilgili olacağını bilmelisiniz.

Mobil Pazarlama Nedir?

Şirketinizle mobil cihazlar üzerinden online etkileşimde bulunanların, masaüstünde olduğu gibi aynı pozitif deneyime sahip olmaları gerekmektedir.

Bu, mobil cihazlarda olanlar için gezinmeyi kullanıcı dostu yapmak için mobil uyumlu veya esnek site tasarımı uygulamanız gerektiği anlamına gelecektir.

Ayrıca, içeriklerinizi hareket halindeyken indiren insanlar için sorunsuz bir deneyim oluşturmak için müşteri adayı oluşturma formlarınızın uzunluğunu azaltmak anlamına da gelebilecektir.

Sosyal medya resimlerinize gelince, mobil cihazlarda resim boyutları daha küçük olduğundan çeşitli noktaların kesilmesi söz konusu olabileceğinden her zaman mobil kullanıcıyı düşünerek hareket etmelisiniz.

Dijital pazarlama varlıklarınızı mobil kullanıcılar için optimize etmenin birçok yolu vardır.

Herhangi bir dijital pazarlama stratejisini uygularken, bu deneyimin mobil cihazlarda nasıl olacağını düşünmek son derece önemlidir.

Bunun daima ön planda olmasını sağlayarak, hedef kitleniz için işe yarayan dijital deneyimler yaratacak ve sonuçta umut ettiğiniz sonuçları elde etmiş olacaksınız.

Sırada Ne Var?

Zaten dijital pazarlama yapıyorsanız en azından online hedef kitlenizin bazı bölümlerine ulaşıyor olabilirsiniz. Kuşkusuz stratejinizde iyileştirme yapabileceğiniz bazı alanları düşünmeye çalışabilirsiniz.

Bu nedenle dijital pazarlama stratejilerini, taktiklerini ve modern yöntemlerini yakından takip etmeye çalışmanız çok daha sağlıklı sonuçlar elde etmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Dijital pazarlama dünya ya açılıştır bence işletmelerin artık dükkan olmadan da satış yapabileceğini ve kira vb şeylerden kurtulacağının anlamına gelir tabi ki doğru kişilerden yardım alınıp da yapıldığı zaman ?

 2. Bir yol gösterici gibi dijital pazarlamada strateji taktikleri bakımından harika bir yazı tekrar tekrar okunası çok teşekkürler değerli bilgiler için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir