fbpx

TikTok’ta Nasıl Reklam Verilir?

Son dönemde daha fazla kullanıcının ilgini çekmesinden dolayı, TikTok’ta bir profil oluşturmaya mı karar verdiniz? Bu sayede, bu popüler sosyal ağda işletmenizi tanıtmanın bir yolunu mu bulmak istiyorsunuz? Tüm sorularınızın cevabını, hazırladığım bu yazıda bulacağınıza emin olabilirsiniz. Bu rehberde hem hesabınızı ücretsiz olarak nasıl büyüteceğinizin sırlarını paylaşacağım. Hem de sunduğunuz bir ürün veya hizmeti tanıtmak için hangi yöntemleri kullanabileceğinizi aktaracağım. Kısacası TikTok’ta nasıl daha fazla etkileşim alacağınızı ve nasıl reklam vereceğinizi hep birlikte tartışacağız.

Tiktokta Reklam Nasıl Verilir

Bu rehberi takip ettiğinizde, yapmak istediğiniz şeylerin sizin için daha net bir hal alacağını göreceksiniz. Çin tarafından geliştirilen bu ünlü sosyal medya uygulaması, rakipleri içinde kullanımı en kolay olandır. Uygulamayı kullanmaya yeni başladıysanız, takipçi sayınızı attırmaya yönelik küçük ipuçlarını öğreneceksiniz. Öte yandan reklam verecek bir işiniz varsa, TikTok Business platformunun bu amaçla nasıl kullanacağınızı keşfedeceksiniz.

TikTok Reklamlara Giriş

Bu yazıda anlatacağım asıl konuya geçmeden önce, küçük bir giriş yapmak istiyorum. TikTok’un size sunduğu olanaklar hakkında kısaca bir bilgi vermek istiyorum.

Az önce söylediğim gibi TikTok, hem kişisel profilinizi tanıtabilmeniz için size ücretsiz yöntemler sunuyor. Hem de bu ünlü sosyal ağ, reklam verme yoluyla işletmenizi tanıtmanıza olanak sunuyor. İkinci seçenekte sunulan teklif, tabii ki belli bir ücret karşılığında gerçekleştiriliyor.

Bu yüzden öncelikle, küçük ama kullanışlı numaralarla bu platformda nasıl büyüyebileceğinizi göreceğiz. Her sosyal medya platformunda olduğu gibi TikTok’ta da takipçi sayınızı arttırmak ilk zamanlarda oldukça zordur. Çok aktif olmalısınız ve iyi sonuçlara hemen ulaşamazsanız, pes etmemelisiniz.

Hesabınızı büyütmek için kullanabileceğiniz sadece bir yöntem yoktur. Bu nedenle en etkili sonucu aldığınız yöntemi bulmak için birkaç teknik denemelisiniz. Özellikle kişisel profilinizde yayınladığınız gönderilerin keşfede düşmesini sağlayacak bazı yardımcı işlevleri inceleyeceğiz.

Bir ürün veya hizmetinizin reklamını yapmak istiyorsanız, bu durumda TikTok Business’a yönelmelisiniz. TikTok Business, işletmenizi tanıtmak için kısa videolar oluşturmanıza izin veren, ücretli reklamlara yönelik TikTok platformudur. Bu araca kayıt olmak herkes için ücretsizdir. Kampanyanıza ayıracağınız bütçeye karar verdikten sonra ödeme yapabilirsiniz.

Aslında bir reklam kampanyası oluşturmak, işletmenizi TikTok’ta tanıtmak için başvurabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir. Çünkü size, bir gün içinde binlerce kullanıcıya ulaşabilme fırsatı verir. Önünüzde bu amaçla kullanabileceğiniz çok fazla seçenek var. Mesela birden fazla hedef belirleyebilir ve yatırımınızı akıllıca yönetebilirsiniz. Ayrıca TikTok reklam yöneticisi aracıyla, kampanyanızın gelişimini en ince ayrıntısına kadar takip edebilirsiniz.

TikTok’ta Ücretsiz Olarak Takipçi Arttırma Yolları

Profilinizin takipçi sayısını ücretsiz olarak arttırabilmek için uygulayabileceğiniz birçok seçeneğiniz vardır.

1. Profilinizi Güncelleyin

Profilinizi büyütmek için yapmanız gereken ilk şey, bilgilerinizi mümkün olduğunda eksiksiz bir şekilde doldurmaktır. Bunu yapmak için uygulamayı açtıktan sonra sağ alttaki “Ben” yazan simgeye dokunun.

Yayınladığınız videoları, kullanıcı adınızı ve profil fotoğrafınızı görüntülemek için profilinize giriş yapmış oldunuz. Bilgilerinizi değiştirmek için ekranın ortasında bulunan “Profili düzenle” bölümüne tıklayın.

Açılan sayfada isim, kullanıcı adı, profil fotoğrafı gibi güncelleyebileceğiniz bilgileri göreceksiniz. Tüm bölümleri eksiksiz doldurduğunuzdan emin olun. Tanınabilir ve anlaşılır bir kullanıcı adı seçmeye özen gösterin. Hatta mümkünse, kullanıcı adınızda nokta veya alt çizgi gibi özel karakterler kullanmaktan kaçının. Bu, arayan kişilerin sizi daha kolay bulabilmelerini sağlayacaktır. Güncellenmiş profil fotoğrafınız ve videolarınız ise tanınırlığınızı arttırmanıza yardımcı olacak.

2. Hesap Türünüzü Belirleyin

Profilinizi tamamladıktan sonra, “Ayarlar ve Gizlilik” sayfasını görüntülemek için sağ üstte yer alan üç nokta simgesine dokunun. Açılan listede “Hesap Yönetimi” öğesine tıklayın. Görüntülediğiniz sayfada, hesap türünüz için iki farklı seçenek olduğunu göreceksiniz. Birincisi kişisel hesap, ikincisi ise profesyonel hesap seçeneğidir. Kişisel hesap tanınmış kişiler, sanatçılar ve influencerlar için önerilmektedir. Reklam vermek istemiyorsanız bu seçeneği kullanmalısınız.

Öte yandan, hesabınız bir marka ya da işletme adınaysa, “Aktivite Hesabı”nı seçebilirsiniz. Ardından görüntülediğiniz sayfada hangi sektörde faaliyet gösterdiğinizi belirtin. Bu şekilde, her zaman “Ayarlar ve Gizlilik” sayfası altında “Analizler” bölümüne erişebilirsiniz. Bu sayede profilinizdeki etkileşimleri takip edebilirsiniz. Ayrıca reklam verdiğiniz dönemlerde kazandığınız takipçi sayısını kontrol edebilirsiniz. Anlattığım bu adımı kesinlikle ihmal etmeyin. Çünkü yaptığınız bir etkinlikte, hesabınızın büyüyüp büyümediğini bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz.

3. Gönderilerinize Hashtag Eklemeyi Unutmayın

Hesap türünüzü belirledikten sonra gönderi paylaşmaya başlayabilirsiniz. Gönderi paylaşımı sırasında hashtag’ler kullanarak daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Videonuzu kaydettikten sonra, yayın sırasında ileri butonuna tıklayın. Karşınıza gelen videonuzu tanımlayın bölümünde, önünde kare işareti (#) bulunan anahtar sözcükler girin. Ardında videonuzu yayınlayabilirsiniz.  Bu sayede yayınladığınız video, girdiğiniz hastag’lere göre indekslenecek. Ve profilinizi doğrudan takip etmeyen kullanıcılar bile videolarınıza ulaşma imkânı bulacak.

Tiktok Gönderilerinize Hasthag Eklemeyi Unutmayın

4. Otomatik Olarak Paylaş Seçeneğini Aktif Edin

Otomatik olarak paylaş seçeneği oldukça önemlidir. Yayınladığınız yeni bir videoyu Facebook, Instagram gibi diğer sosyal ağlarda eş zamanlı olarak paylaşabilmenizi sağlar. Ayrıca, gönderinizin aldığı etkileşimi arttırmak için “yorumlara izin ver” seçeneğini aktif hale getirmeyi unutmayın.

5. TikTok Kullanan Arkadaşlarınızı Bulun

Aldığınız etkileşimi ücretsiz olarak arttırabilmenin başka bir yolu ise “Arkadaşlarını Davet Et” seçeneğidir. Profil ekranınızda, sol üstte yer alan simgeye dokunun. Açılan ekrandan “Arkadaşlarını Davet Et”, “Kişilerini Bul” ve “Facebook Arkadaşlarını Ara” seçeneklerini kullanabilirsiniz.

İlk durumda, yani kişilerinizi davet etmek isterseniz cep telefonunuzu numaranızı girmelisiniz. Numaranızı girdikten sonra ileri düğmesine dokunun ve ardından SMS ile gelen onay kodunu girin. Bu şekilde rehberinizdeki kişileri TikTok kullanmaya ve dolayısıyla kanalınıza abone olmaya davet edebilirsiniz.

Facebook’taki arkadaşlarınızı TikTok’ta bulmak için, Facebook hesap bilgilerinizi girdikten sonra devam düğmesine dokunun. Karşınıza TikTok’a kayıtlı tüm arkadaşlarınızın bulunduğu bir sayfa gelecek. Arkadaşlarınızı takip edebilir ve onlardan da aynı şeyi yapmalarını bekleyebilirsiniz.

6. Arkadaşlarınızı Davet Edin

Diğer sosyal ağlardaki takipçilerinizi TikTok profilinizi takip etmeleri için davet edebilirsiniz. Bunu yapmak için profilinizin sağ üst köşesinde bulunan “Ayarlar ve Gizlilik” ekranını açın. Karşınıza çıkan seçenekler içinde “Profili Paylaş” seçeneğine dokunun. Bu şekilde profil bağlantınızı WhatsApp veya diğer mesajlaşma uygulamalarından arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Ayrıca bu linki Facebook ya da Twitter hesaplarınızda da yayınlayabilirsiniz.

Tiktokta Arkadaşlarınızı Davet Edin

7. Profilinizi Paylaşın

Son olarak yapmanızı önereceğim maddeye geliyoruz. TikTok profilinizin URL’sini diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Profilinizin adresini kopyaladıktan sonra direkt diğer sosyal ağlardaki biyografinize ekleyebilirsiniz. Etkileşim ihtimalinizi arttıracağı için bu adımı uygulamanızı kesinlikle tavsiye ederim.

6 Adımda TikTok’ta Reklam Verme

TikTok’ta profilinizi ücretsiz olarak büyütebilmenin birçok farklı yolunu gördük. Şimdi bu ünlü platformda, işletmenizi tanıtmak için kullanabileceğiniz en iyi ücretli çözümlere geçiyoruz.

TikTok üzerinden işletmenizin reklamını yapmak için uygulama üzerinde bu iş için ayrılmış TikTok Business platformunu kullanmanız gerekiyor. Sponsorlu gönderiler oluşturmak için, TikTok size reklam kampanyalarında kullanabileceğiniz çeşitli seçenekler sunar.

Şimdi hazırsanız TikTok’ta reklam vermek için uygulamanız gereken adımlara geçiyoruz.

1. TikTok Business Hesabı Oluşturun

Reklam vermeye başlamak için yapmanız gereken ilk şey, bir TikTok Business hesabı oluşturmaktır. Kayıt ücretsizdir ve reklam detaylarınızı belirledikten sonra sizden ödeme yapmanız istenir.

TikTok Business sayfası, varsayılan olarak İngilizce açılır. Sağ üstte yer alan “English” yazısına tıklayın, çıkan listeden “Türkçe”yi seçin.

E-posta adresinizi girin ve platforma giriş yaparken kullanacağınız şifreyi belirleyin. E-posta adresinize bir doğrulama kodu göndermek için “Kod Gönder”e tıklayın. Son olarak kaydınızı tamamlamak için “Koşulları Onaylıyorum” maddesine tik atmayı unutmayın.

Tiktok Business Kayıt Olma

Kaydol dedikten sonra karşınızda, aşağıda gördüğünüz hesap oluşturma ekranı gelecek. Ekran üzerindeki bilgileri eksiksiz doldurun.

Tiktok Business Hesabı Oluşturun

2. İlk Kampanyanızı Oluşturun

TikTok Business’a giriş yaptıktan sonra şu beşli menüyü görüntüleyeceksiniz. İlk reklam kampanyanızı oluşturmak için, “Kampanya” ve ardından “Oluştur” butonlarına tıklayabilirsiniz.

Tiktok Business Kampanya Oluşturma

Kampanya öğesine tıkladıktan sonra, sistemin sizin için otomatik olarak oluşturduğu hedeflerden birini seçebilirsiniz. Bu otomatik seçenekler, reklamlarınızla en iyi şekilde ilgilenebilmeniz için oluşturulmuştur. Seçebileceğiniz hedefler şunlardır:

Trafik Hedefi: Kullanıcıları web sitenize veya mobil uygulamanıza yönlendirmek için kullanabilirsiniz.

Uygulama Yükleme Hedefi: Bu seçenek ile uygulamanızın doğrudan indirebilmesi için kullanıcıları uygulama mağazasına yönlendirebilirsiniz.

Erişim Hedefi: Reklamınızı olabildiğince çok kişiye göstermek için kullanabilirsiniz.

Video Görüntüleme Hedefi: Reklam videonuzun mümkün olduğunca uzun süre oynatılmasını sağlamak için tercih edebilirsiniz. Bu hedef, reklamın verdiği mesaja daha fazla dikkat eden kullanıcılar için tasarlanmıştır.

Dönüşüm Hedefi: Gösterdiğiniz reklam, kullanıcıları sitenize kaydolmaya veya sitenizden alışveriş yapmaya teşvik eder.

Potansiyel Müşteri Bulma Hedefi: İşletmeniz veya markanız için potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlar.

Tiktok Reklam Amacı

Hedef belirledikten sonra, reklam için harcayacağınız bütçeyi belirleyebilirsiniz. Bütçenizi günlük veya tüm kampanya bazında belirleyebilirsiniz. Bütçeniz için en alt sınır, 200 TL olarak belirlenmiştir.

3. Reklam Grubunuzu Oluşturun

Reklam kampanyanıza dair genel parametreleri girdikten sonra sıra reklam grubunuzu oluşturmaya geldi. Bu aşamada sizden çeşitli ek bilgiler girmeniz istenecektir.

Belirlemeniz gereken ilk şey, reklamlarınızın gösterileceği konum veya konumlardır. Konum belirlemek için iki seçeneğiniz vardır:

 • Otomatik Reklam Alanı: Adından da anlayabileceğiniz üzere, reklamlarınızın desteklenen tüm modlarda otomatik olarak görüntülenmesini sağlayacaktır.
 • Reklam Alanı Seçin: Reklamlarınızı göstermeye, belirli kıstaslar kullanarak karar verebilirsiniz.

Tiktok Reklam Alanı Seçme

Bu noktada belirleyebileceğiniz ayrıntılar şu şekildedir:

 • Promosyon Türü: Kampanya amacınıza bağlı olarak, vermek istediğiniz bağlantıya karar verebilirsiniz. Uygulama indirmelerinizi veya site ziyaretlerinizi arttırmak amacıyla bağlantı verebilirsiniz.
 • Görünecek İsim: Bu alana markanızın veya işletmenizin adını girebilirsiniz.
 • Profil Resmi: Kullanıcılar tarafından görüntülenecek olan profil resminizi yükleyebilirsiniz.
 • Kategori: Faaliyet gösterdiğiniz kategoriyi seçebilirsiniz.
 • Reklam Etiketleri: Web sitenizi veya tanıttığınız uygulamayı tanımlamak için en fazla 20’ye kadar etiket ekleyebilirsiniz.
 • Kullanıcı Yorumu: Kullanıcıların reklamınıza yorum yapmasını istiyorsanız, bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz.
 • Video İndirme: Kullanıcıların videonuzu indirebilmesine izin vermek istiyorsanız, bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz.

Bu adımda yapacağınız bir diğer şey, reklamınız için hedef grubu belirlemektir.

Tiktok Hedef Kitle Seçimi

Hedeflemeyle ilgili bölümde, reklamlarınızın kimlere gösterileceğine ayrıntılı olarak karar verebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizi cinsiyet, coğrafi konum, dil, ilgi alanları ve işletim sistemlerine göre filtreleyebilirsiniz.

Ayrıca tüm bu dediklerime alternatif olarak csv, txt veya zip formatlı hazır bir hedef kitle dosyası da yükleyebilirsiniz.

4. Bütçenizi, Reklam Süresinizi ve Optimizasyon Kriterlerinizi Tanımlayın

Bütçenizi günlük veya kampanya boyunca olmak üzere, reklam grubu düzeyinde düzenleyebilirsiniz.

Bütçenizi, günlük kullanılacak ya da toplamda kullanılacak bütçe olarak belirleyebilirsiniz. Her iki seçenekte de alt limit 200 TL olarak belirlenmiştir.

Sonrasında kampanyanız için bir zaman aralığı belirleyerek, kampanyanızın ne zaman başlatılacağına karar vermelisiniz. Bu durumda iki farklı seçeneğe sahipsiniz:

Birincisi reklamınızı, daha önce belirlediğiniz süre boyunca sürekli olarak aktif etmektir. İkincisi ise, yalnızca belirli saat aralıklarında gösterilmesini seçmektir. İkinci seçeneği, hedef kitlenize günün belirli saatlerinde erişmek istiyorsanız seçmenizi öneriyorum.

Tiktok Bütçe ve Zaman Planlama

Belirlemeniz gereken bir diğer parametre ise bütçenizin harcanma hızıdır. Bu durumda iki seçeneğiniz vardır. Standart sürümde bütçeniz, tüm kampanya süresi boyunca eşit olarak harcanacaktır. Hızlandırılmış ödeme durumunda ise bütçe mümkün olan en kısa sürede harcanacaktır.

Bu adımı tamamlamak için ayrıca, reklam grubu optimizasyon politikasını belirlemeniz gerekiyor. Dönüşüm, tıklama ya da gösterimler için optimize etmeye karar verebilirsiniz.

5. Reklam Videonuzu Hazırlayın

Kampanyanıza ait bütçe vb. detaylara karar verdiğinize göre, işin eğlenceli kısmına geçebilirsiniz. Kampanyanız için video ya da resimden oluşan reklam videonuzu oluşturabilirsiniz.

Mp4, mov, mpeg, avi ve gif formatında maksimum 500 MB boyutunda bir video yükleyebilirsiniz. Ayrıca kitaplığınızda bulunan videolara göz atabilirsiniz. “Ekrandan oluştur” düğmesine tıklayarak da o anki yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Reklam Videonuzu Hazırlayın

Multimedya içeriğe ek olarak, harekete geçirici bir mesaj veya sitenize referans verecek yazıyı da eklemeniz gerekmektedir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz beş farklı yerleşim türü vardır. Hepsini başlangıçta aktif tutmanızı tavsiye ediyorum. Reklam istatistiklerinizi inceledikçe daha iyi sonuç veren seçimlerle devam edebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz yerleşimlerin ne olduğuna hep birlikte bir bakalım:

 • Marka Devralmaları: Kullanıcı, TikTok uygulamasını açar açmaz oynatılan reklamlardır.
 • Akış İçi Reklamlar: Kullanıcı, kendi akışında gezerken bu reklam türü karşısına çıkar.
 • En Üst Görüntülenme: Marka Devralma reklamlarına çok benzeyen reklamlardır. Ancak onların aksine, TikTok uygulaması açıldığında yalnızca 5 saniye oynatılırlar.
 • Hastag’li Reklamlar: TikTok’un “keşfet” bölümünde görüntülenebilen sponsorlu reklamlardır.
 • Marka Etkisi: Reklam veren kullanıcılar, reklam videosu üzerine kendi markalarını hatırlatan efektler ekleyebilirler.

6. Verileri İzleyin ve Kampanyanızı Optimize Edin

Kampanyanızı başlattıktan sonra yapmanız gereken tek şey, alacağınız etkileşimleri kontrol etmektir. Tüm verilerinizi ve analizlerinizi TikTok Business kontrol paneli üzerinden takip edebilirsiniz.

Kampanyalarınızı Optimize Edin

Aynı reklam grubu için farklı reklam öğeleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca her bir öğe için video, metin ve harekete geçirici mesajlarda değişiklikler yapabilirsiniz.

Verilerinizi düzenli takip ederek, hangi reklamlarınızın daha çok etkileşim aldığını kontrol edebilirsiniz. Size daha az etkileşim getiren reklamları iptal edebilirsiniz. Bu şekilde, harcama bütçenizi daha kontrollü kullanarak daha yüksek ROI elde etme imkânına sahip olabilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımda, öncelikle TikTok’ta ücretsiz bir şekilde nasıl daha fazla etkileşim alacağınızı adım adım açıkladım. Sonrasında ise, etkileşimlerinizi ücretli olarak arttırabilmek için TikTok’ta nasıl reklam verildiğini 6 basit adıma indirerek anlattım. Umarım aklınızdaki soru işaretlerini ve TikTok’ta reklam olaylarının nasıl çalıştığını açıklığa kavuşturabilmişimdir. Reklam adımlarınızı attıktan sonra yapmanız gereken tek şey, sonuçlarınızı takip etmek ve kendinize göre optimize etmektir.

Sormak istediğiniz bir soru ya da belirtmek istediğiniz bir fikriniz varsa, sizi yorumlar kısmına bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı