fbpx

Ücretli ve Ücretsiz En İyi SEO Araçları

Temelinde SEO, bir belgenin amacını ve içeriğini daha iyi tanımlamak için HTML yönergelerini izleyerek web erişilebilirliğinin bir uzantısı olarak geliştirilmiştir. Bu bir gerekliliktir. Çünkü web geliştiricileri, web yayınlama yönergelerini takip etmek bir yana, kullanıcı deneyiminden ziyade genellikle yalnızca kodlamalarının çalışıp çalışmadığına odaklanmışlardır.

Arama motorlarının bu sayfa içi sinyalleri arama motoru sonuç sayfalarını sağlamak için kullandığı bir dönem ortaya çıkınca işler biraz daha değişti. SEO çok daha önemli bir rol oynamaya başladı. Sonuçta doğal ve organik sonuçlarla ilerlemek anlamına gelirdi.

İnternet o günlerden beri çok gelişti. Google gibi büyük arama motorları artık arama sonuçlarını belirlerken çok daha fazla “sayfa dışı” bilgiyi işlemektedir. Bunu yaparken anlamsal işlemeyi kullanmaktadır. Kullanıcı verilerini harmanlamakta ve makine öğrenimi yoluyla eğilimlerin peşinden gitmektedir.

Buna rağmen SEO’nun temel idealleri her zaman olduğu gibi aynı kalır. Sayfaların yalnızca doğal arama sonuçları için değil, aynı zamanda PPC (tıklama başına maliyet) ve diğer pazarlama kampanyaları için anahtar kelimeleri hedeflemek için doğru etiketlere sahip olması gerekmektedir.

Fakat bir SEO yöneticisi web sitesine gelen trafiğin hangi kelimeden geldiğini ve bu kelimenin hacmini, dönüşümünü nasıl takip eder? Rakip firmalarının almış oldukları trafikleri ve o kelimelerin aranma hacimlerini hangi araçlarla takip etmeli, işte bu soruların cevabı aşağıda bulunan araçlarda saklı.

1. Google Search Console

Google Search Console

Google Search Console (GSC), yeni başlayan site yöneticilerinin SEO’ya başlaması için mükemmel bir yoldur. SEO konusunda inatçı olmasanız bile sitenizin boyutu ne olursa olsun Google’ın övgüye değer Search Console aracını kullanmanız gerekmektedir.

Bu araç, size bir bakışta siteniz hakkında değerli bilgiler verir. Sitenizin performansını değerlendirebilir ve sorunları gidermek için olası sorunları gözlemleyebilir, sitenizin Google dostu olmasını sağlayabilir ve Google’ın sitenizi dizine eklemesine yardımcı olabilirsiniz.

Siteniz ceza almışsa bildirimi bu araçtan görebilirsiniz. Ayrıca ceza almanıza neden olan durumu düzelttikten sonra yeniden değerlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Search Console sürekli olarak güncellenen bir yapıya sahiptir.

2. SEMrush

Semrush

Semrush ücretli SEO aracı denildiği zaman akıllara ilk gelen araçlardan biridir. Süper ayrıntılı kontrol paneli üzerinden meşhur anahtar kelime araştırma aracına erişebilirsiniz. Ayrıntılı anahtar kelime analiz raporlarının yanı sıra yönettiğiniz herhangi bir alanın bir özetine sahip olabilirsiniz.

Daha önemlisi, SEO araç seti, rekabette nasıl sıralandığınızı görmek için sayfalarınızın performansını karşılaştırmanıza olanak tanır. Örneğin, diğer sitelerden sizinkine gelen bağlantıları analiz edebilirsiniz. Bu analizler sonucu kazanacağınız bağlantılar ile bağlantı kurma sürecini başlatabilirsiniz.

Trafik analizi, rakiplerinizin en çok yönlendiren siteler gibi site trafiğinin temel kaynaklarını belirlemenize yardımcı olur. Bu, hem sizin hem de rakiplerinizin sitelerinin ortalama oturum süresi ve hemen çıkma oranları açısından nasıl ölçüldüğüne dair ince ayrıntılara inmenizi sağlar.

Ek olarak, trafik kaynakları karşılaştırması ile rakiplerinizin dijital pazarlama kanallarına genel bir bakış sunmayı başarabilirsiniz. Sitenizin hemen çıkma oranı gibi değerlerini görerek, problemlerini çözmeyi başararak sitenizi daha ileri noktaya taşıyabilirsiniz.

Alan adına genel bakış, rakiplerinizin SEO stratejilerinin bir özetini vermekten çok daha fazlasını yapar. Ayrıca, hedefledikleri belirli anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz. Buna ek olarak alan adınızın göreceli performansına hem masaüstü hem de mobil cihazlarda erişebilirsiniz.

Ücretsiz Semrush Kupon Kodu için hemen ziyaret et: https://bit.ly/3tJllQu

3. Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog

SEO Spider ilk olarak 2010 yılında Screaming Frog tarafından oluşturulmuştur. Bu aracın müşterileri arasında Disney, Shazam ve Dell gibi büyük oyuncuların olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu açıdan araç son derece profesyonel bir yaklaşımla oluşturulmuştur.

SEO Spider’ın en çekici özelliklerinden biri, URL’leri hızlı bir şekilde aramanın yanı sıra bozuk sayfaları kontrol etmek için sitenizi tarama yeteneğidir. Bu, sizi “404 hatalarından” uzak tutmak için her bağlantıyı tek tek kontrol etme zahmetinden kurtaracaktır.

Araç ayrıca eksik başlık etiketleri, yinelenen meta etiketleri, yanlış uzunluktaki meta etiketler içeren sayfaları ve aynı zamanda her sayfaya yerleştirilen bağlantıların sayısını kontrol etmenize olanak tanır. Böylece sitenizin genel bir durum raporunu oluşturmuş olursunuz.

SEO Spider’ın hem ücretsiz hem de ücretli sürümü vardır. Ücretsiz sürümde tahmin edebileceğiniz gibi bazı özellikler oldukça sınırlıdır. Henüz başlangıç aşamasında olan bir alan adına sahipseniz bu durumda onun için aracın Lite versiyonunu kullanmayı düşünebilirsiniz.

Screaming Frog hakkında daha detaylı bir döküman için URL’de bulunan dökümanı inceleyebilirsiniz : ayhankaraman.com/screaming-frog-ile-seo-denetlemesi

4. Majestic SEO Tools

Majestic SEO Tools

Majestic SEO araçları, 2011’deki başlangıcından bu yana SEO uzmanlarından sürekli olarak övgü aldı. Bu aynı zamanda bugün mevcut olan en eski SEO araçlarından birisi olduğunun kanıtıdır. Eski olmasına rağmen işini hala en iyi şekilde yapmaktadır.

Araçların ana odak noktası bir site ile diğeri arasındaki bağlantıları temsil eden backlinklerdir. Bunun SEO performansı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu nedenle Majestic, büyük miktar backlink verisine sahip bir araç olarak ön plana çıkmaktadır.

Kullanıcılar gün içerisinde taranan ve güncellenen “Fresh Index” dizinine ek olarak aynı zamanda “Historic Index” dizinine sahiptir. Aracın en popüler özelliklerinden birisi ise ilk 1 milyon sitenin sıralamasını gösteren Majestic Million adını taşıyan özelliğidir.

5. Moz Pro

Moz Pro SEO Aracı

Moz Pro, arama motoru sonuçlarında trafiği, sıralamaları ve görünürlüğü artırmaya yardımcı olmayı amaçlayan bir SEO araçları platformudur. Temel araçlar, olası sorunları vurgulayarak ve eyleme geçirilebilir veriler sunarak kendi sitenizi denetleme becerisini içerir.

Ayrıca, site sıralamanızı, site başına yüzlerce hatta binlerce anahtar kelimeden izleme yeteneği vardır. Hangi anahtar kelimelerin ve anahtar kelime kombinasyonlarının hedefleme için iyi olabileceğini belirlemeye yardımcı olacak bir anahtar kelime araştırma aracı da vardır.

Araç bununla sınırlı kalmaz aynı zamanda backlinklerin bağlantı metinlerini ve tahmini alan adı otoritesini ölçen kendine özgü bir veri parametresi vardır. Alan adı otoriteniz ne kadar yüksekse sitenizin arama motoru sıralaması bir o kadar iyi olacaktır.

6. SEOQuake

SEO Quake

SEOQuake, en popüler araç çubuğu uzantılarından biridir. Birden çok arama motoru parametresini anında görüntülemenizi ve bunları diğer projeler için elde edilen sonuçlarla kaydedip karşılaştırmanıza yardımcı olur. SEOquake’in sağladığı simgeler ve sayılar, bilgisiz kullanıcılar için anlaşılmaz olsa bile yetenekli optimize uzmanları için bu eklentinin sağladığı zengin ayrıntı kesinlikle takdir edilesidir.

Ziyaretçilerin sayısı ve ülkeleri ile ilgili ayrıntıları ölçebilirsiniz. Bir sitenin trafik geçmişini bir grafik üzerinde görebilirsiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Araç çubuğu, bir sitenin Google dizin güncellemesi, backlinkler, SEMrush sıralaması, Facebook beğenileri, Bing dizini, Alexa sıralaması, web arşiv yaşı ve whois sayfasına bir bağlantı için düğmeler içerir.

7. Ahrefs

Ahrefs

Ahrefs online olarak en çok önerilen araçlardan biridir. Konu en büyük site tarayıcı olduğunda Google’ın ardından ikinci sırada gelmektedir. SEO uzmanları, Ahrefs’in en iyi SEO analiz aracı olan Site Audit özelliğinden en iyi şekilde yararlanmaya çalışmaktadırlar.

Araç, en iyi sıralamanızı elde etmeniz için sitenizin hangi bölümlerinin iyileştirilmesi gerektiğini vurgular. Rakip analizi bakış açısından, rakibinizin backlinklerini belirlemek ve bunları kendi markanız için bir başlangıç noktası olarak kullanmak için Ahrefs size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

8. KWFinder

KWFinder

KWFinder gibi bir SEO anahtar kelime aracı, daha düşük rekabet seviyesine sahip uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. Uzmanlar bu SEO aracını, en iyi anahtar kelimeleri bulmak, backlinkler ve arama motoru sonuç sayfası hakkında analiz raporları oluşturmak için kullanırlar.

Rank Tracker araçları, tek bir temel ölçüye göre gelişiminizi izlerken sıralamanızı kolayca belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca, bu yeterli değilse, sitenizi daha üst sıralara yerleştirmenize olacak bir sürü yeni anahtar kelime fikri ile karşılaşırsınız.

9. Neil Patel Ubersuggest

Neil Patel Ubersuggest

Neil Patel tarafından geliştirilen Ubersuggest, anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olan bir anahtar kelime bulma aracıdır. Bu araç sayesinde sitenizin veya rakip sitenin en iyi performans gösteren sayfalarını görebilirsiniz.

Bu ücretsiz harika anahtar kelime aracının yüzlerce önerisiyle kısa ifadelerden uzun kuyruklu ifadelere kadar, sitenizde kullanmak için doğru terimleri bulabilirsiniz. Raporlarına eklenen metrikler anahtar kelime hacmi, rekabet düzeyi, tıklama başına maliyet ve dönemsel eğilimlerdir.

10. Answer the Public

Answer the Public

Answer the Public ücretsiz bir SEO aracıdır. E-ticaret blogunuz için yazacağınız konuları kolayca bulmanızı sağlar. Bu aracı belirli bir konu etrafında içerik oluşturmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, fitness kelimesini girerseniz onun etrafında şekillenmiş olan daha fazla soru ile karşılaşabilirsiniz.

Bu araç özellikle öne çıkan snippet fırsatlarını bulmak için harikadır. Sizin için içerik oluşturması için serbest bir çalışan ile anlaşma yaptıysanız, yapmanız gereken tek şey bu listeyi indirmek ve ona göndermektir. Bu aracı kullanmak yeni siteler için SEO konuları bulmanın en verimli yollarından birisidir.

11. SpyFu

SpyFu

Her ne kadar SpyFu harika olan premium sürümüyle ön plana çıksa bile ücretsiz özelliklerine göz atmakta fayda vardır. Yeni başlıyorsanız, başarılı olmaya başladığınızda kolayca ücretli özelliklere geçiş yapabilirsiniz. Bu araç sayesinde bir anahtar kelimenin her ay aranma sayısı kolayca görüntüleme şansınız vardır.

Ayrıca, hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını belirlemek için rakipleriniz hakkında biraz araştırma yapabilirsiniz. Kaç organik anahtar kelimeye sahip olduklarını, aylık olarak kaç tıklama aldıklarını, ücretli ve organik rakiplerinin kimler olduğunu görebilirsiniz. Bu anlamda piyasadaki en detaylı SEO analiz araçlarından biridir.

12. WooRank

WooRank

En iyi SEO analiz araçlarından birisi olan WooRank, pazarlama verilerinizi takip etmek ve raporlamak için ücretsiz ve ücretli seçenekler sunar. Hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini keşfetmek için rakiplerinizi inceleyebilirsiniz. Böylece onların anahtar kelimelerini kullanabilirsiniz.

Bulunduğunuz sektörü gerçekten anlamak ve sitenizi kullanıcılar için en iyi şekilde optimize etmek için anahtar kelimelerin zaman içinde nasıl performans gösterdiklerini raporlamayı deneyebilirsiniz. En önemlisi, bu araç sayesinde hem teknik hem de içerik açısından sitenizde eksik olan şeyleri anlayıp onları düzeltmeyi başarabilirsiniz.

SEO Araçları ile ilgili daha kapsamlı içerikleri için : ayhankaraman.com/seo-araclari

Sonuç

Bu listedeki en iyi SEO araçları kesinlikle yeterli değildir. Sitenizi optimize etmek için bunlar size kesinlikle yardımcı olacaklar ancak sizin için işi yapmayacaklar. İstediğiniz sonuçları almak için çaba sarf etmeniz gerekecektir.

SEO için optimize edilmiş içerik üretmek, içerik açıklamalarını yeniden yazmak, içerikleri nişe uygun hale getirmek gibi birçok şey ile siz uğraşacaksınız. Bu araçlar size sadece yok gösterecektir. Dolayısıyla bütçeniz kısıtlıysa ücretsiz olanları kullanarak başlamanız sizin için çok daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı