fbpx

Facebook Hedef Kitle Oluşturma

Bu içeriğimde Facebook hedef kitle oluşturmanın detaylarını ve stratejilerini paylaşıyorum. Temelden ileri seviyeye gidelim.

Facebook, online dünyada satış yapmak veya geniş kitlelere ulaşmak için isteyen herkes için eşi benzeri olmayan bir araç.

İlk kurulduğunda sahip olduğu “çocukluk arkadaşlarınızı bulma” amacından sapmış olsa da birçok faydalı özelliğe sahip. Facebook’ta ticari işletmeler, siyasi partiler ve her türlü alt kültürden insan grupları bulabilmek mümkün.

Facebook’un bu atmosferi kısa bir süre içerisinde kendi kitlenizi oluşturmanızı sağlayabilir. Bunun için kullanabileceğiniz birden çok strateji bulunmakta. Başlamadan önce arkanıza yaslanıp hedef kitlenizin kimler olacağını düşünün.

Facebook Hedef Kitle Oluşturma

Hedef kitlenizi düşünmekte zorlandınız mı? Facebook Business Manager ile Facebook’ta hedef kitle oluşturma stratejilerini kolaylıkla geliştirin. Aynı zamanda Instagram sayfanızı yönetmek için de buradaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Sosyal medyanın demirbaşı olan Facebook ile işletmenizi ve hesaplarınızı doğru hedef kitlelere pazarlayın. Bunun gibi faydalı içerikleri paylaşmanın beni çok mutlu ettiğini bilmelisiniz.

Hedef Kitle Nedir?

Başlamadan önce hedef kitlenin tanımına göz atalım. Hedef kitle kısaca; bir ürünü, hizmeti, düşünceyi veya içeriği sunmak istediğiniz, sunabileceğiniz herkestir.

Hedef kitle belirlenmesi bir işletme için yapılması gereken şeylerin başında gelir. Bir ürünü geliştirirken, kime satacağınızı zaten beraberinde düşünmüş olursunuz. Ama işinizi esas geliştirecek unsur, hedef kitlenizde olmasını hiç hayal etmediğiniz insanlara ulaşmaktır.

Hedef kitlenizi tanımak, onu geliştirmenin ilk adımıdır. Hedef kitlenizi geliştirirken aynı zamanda genişleterek işinizi büyütün.

Hedef Kitle Özellikleri

Hedef kitlenizi oluşturan insanların bazı özellikleri benzeyebilir. Bu özellikleri analiz etmek için kullanıcı istatistiklerinizi mutlaka inceleyin. Hedef kitlenizin ortak özelliklerine göre planlama yapmak işinizi verimli kılar. Hedef kitlenizi tanımak pazarlamanın en önemli adımıdır.

İyi bir pazarlama planı ile verdiğiniz emeğin ve harcadığınız bütçenin en iyi karşılığını alırsınız. Bunun için Facebook hedef kitle oluşturma araçları ile pazarlama stratejileri geliştirmenin detaylarını anlatıyorum. Pazarlama ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Pazarlama Nedir? yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Hedef kitlenizi iyi anlamak için şu özellikleri göz önünde bulundurmanız gerekli:

 • Yaş
 • Gelir düzeyi
 • Konum
 • İnternet kullanım cihazı
 • Hobiler
 • İnternet arama geçmişi
 • Alışveriş geçmişi
 • Din
 • Etnik köken
 • Medeni hal
 • Çocuk sayısı

Hedef Kitlenizi Belirleme Yöntemler

Pazarlamanın 4P'si

Her şeyin başı analiz. İyi bir analiz başarının tüm kapılarını aralayacaktır. Bundan emin olabilirsiz. İyi bir analizci olmanız için 3 başlık belirledik. Bunları devamlı olarak uygulayarak hedef kitlenizi belirlemekte zorluk yaşamazsınız

1- Mevcut Müşterilerinizi Analiz Edin

Yeni başladıysanız veya bir süredir satış yapıyorsanız mevcut müşterilerinizi analiz ederek yeni hedef kitleler belirleyebilirsiniz. Yeni müşteriler, eski müşterilerinize benzeyecektir. Zamanla farklılaşma ihtimali olsa da genel olarak yeni müşteri özellikleri = eski müşteri özellikleri diyebiliriz. Bu kuralı hep göz önünde bulundurarak işinizi geliştirin.

2- Dijital Analiz Araçlarına Danışın

Facebook Business Manager başta olmak üzere hedef kitlenizi analiz edebileceğiniz birçok dijital araç bulunmakta. Bu araçlarla yeni hedef kitle oluşturma stratejileri geliştirebileceksiniz. Size en uygun aracı, hepsini deneyerek bulmayı deneyin. Bu süreç yeni şeyler öğrenmenizi sağlar ve işinizi geliştirir.

3- Rakiplerinizi İzleyin

Büyük ihtimalle rakiplerinizle benzer hedef kitleye sahipsinizdir. Henüz hedef kitleniz tam olarak oluşmadıysa ya da genişletmek istiyorsanız rakip analizine ağırlık verin. Benzer iş modellerini tanıyarak, sizden önce açılan yolları kolay ve hızlı bir şekilde geçebilirsiniz. Rakiplerinizin müşterilerini rakiplerinizden daha iyi analiz ederek başarılı bir işletme olabilirsiniz.

Facebook Hedef Kitlesi Nasıl Oluşturulur?

Facebook Business Manager’ın Hedef Kitle aracını kullanmak için öncelikle bir Facebook hesabınız ve sayfanız olmalı. Bunun için Facebook Business Manager Kurulumu ile ilgili yazımı inceleyebilirsiniz.

Bu kurulumu gerçekleştirdikten sonra Business Manager ana sayfasına gidip sol taraftaki menüden Hedef Kitle bölümünü açın. Çeşitli seçeneklere sahip bu araç sayesinde oluşturduğunuz hedef kitleden maksimum verimi alacaksınız. “Hedef kitle nasıl oluşturulur?” sorusunun cevabını öğrenmek için okumaya devam!

Facebook Hedef Kitle Kategorileri

Facebook’ta hedef kitleler 3 farklı kategoriye ayrılır. Bu kategoriler “Özel Hedef Kitle”, “Benzer Hedef Kitle” ve “Kaydedilen Hedef Kitle”dir. Seçeceğiniz her hedef kitle birbirinden farklı özellikler içerir.

Her biri için birçok alt başlık bulunur. Facebook Business Manager sayesinde hedef kitleleri kolay ve etkili bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Haydi Facebook Hedef Kitlelerini ayrıntılı olarak inceleyelim.

Adımlar:

 1. İşletme Hesabınıza Giriş Yapın.
 2. Tüm Araçlar > Reklam Verme > Hedef Kitleler

Facebook Hedef Kitle

Özel Hedef Kitle

Özel Hedef Kitle seçeneğini kullanarak, işletmenize ilgi göstermiş olan kişilerle bağlantı kurun. Müşteri iletişim bilgileri, internet sitesi verileri ve daha birçok seçenek ile hedef kitle oluşturabilirsiniz.

En detaylı hedef kitle oluşturma aracı olan Özel Hedef Kitle seçeneği ile verilerinizi kolaylıkla hedef kitlelere dönüştürün. Gerçekten bu konuda Facebook’a şapka çıkarmak gerekiyor. Her detay incelikle düşünülmüş.

Özel Hedef Kitle Oluşturun

“Business Manager” menüsünden “Hedef Kitleler” aracını seçin. Bu sayfada “Özel Hedef Kitle Oluştur” butonuna tıklayarak aşağıdaki unsurlardan birini seçerek hedef kitlenizi belirleyin.

Özel hedef kitle belirlemek iki ana seçeneğe ayrılıyor. Bunlardan birincisi dışardaki verileri Facebook’ yükleyerek gerçekleştiriliyor. İkincisi ise daha kolay, Facebook ve Instagram verilerini kullanarak hedef kitle belirliyorsunuz.

Facebook Özel Hedef Kitle Kaynağı

Kendi Kaynaklarınızı Kullanın: Kendi kaynaklarınızı kullanarak hedef kitle oluşturmak için buradaki kullanabilirsiniz. Hedef kitlenize dair verilere sahipseniz bu alt başlığı kullanmak akıllıca olacaktır. Facebook’un kendi verileri ile kitle oluşturmak için ise diğer başlığa göz atın.

İnternet Sitesi

Facebook piksel özelliği ile internet sitenizi ziyaret eden kişileri Facebook’taki insanlarla eşleştirerek hedefleme yapın. Piksel sayesinde internet sitenizi Facebook ile optimize etmiş olursunuz.

Daha sonra, bu hedef kitleye özel bir reklam oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir ürünü ziyaret eden ancak ürünü satın almayan kişileri, internet sitenizi tekrar ziyaret edip ürünü satın almaya teşvik edebilirsiniz.

Ve bu kişilere özel bir kampanya oluşturabilirsiniz. İnternet sitenizle etkileşime geçen kişiler ile Özel Hedef Kitle oluşturmak için bir Facebook pikseli oluşturun. Facebook pikseli ayrıca site reklamlarınızı ölçmeye yarayacaktır.

Müşteri Listesi

Özel hedef kitle kullanımı ile elinizdeki müşteri verilerini Facebook’a yükleyerek nokta atışı hedef kitle oluşturabilirsiniz. Bunun için müşteri bilgilerini bir .csv veya .txt dosyasında barındırmalısınız.

Müşteri listesi seçeneğine tıklayın ve dosyayı yükleyin. Bu bilgileri Facebook ile paylaşırken aklınızda güvenliğe dair soru işaretleri oluşmasın. Facebook bu yükleme işlemini tamamen anonim olarak şifreler.

Ne kadar fazla müşteri bilgisi yüklerseniz eşleşme oranı o kadar yükselir ve daha etkili bir hedef kitleniz oluşur. Örneğin son 1 ay içinde internet sitenize üye olan ama faaliyette bulunmayan kişileri belirleyin.

Kişilerin e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yükleyip bu hedef kitleye reklam gösterimi yapabilirsiniz. Bununla beraber ad soyad, doğum günü, meslek gibi bilgileri de eklerseniz, çok daha iyi olacaktır. Yüklemenin işlenmesi yaklaşık 30 dakika sürer. Daha sonra hemen bu kitleye özel bir reklam oluşturabilirsiniz

Uygulama Hareketleri

Uygulama reklamları verilerinizle özel hedef kitle oluşturmak için bu seçeneği seçin. Uygulamanızda gerçekleştirilmesini istediğiniz bir eylemi belirli bir hedef kitleye ulaştırmak için harika bir yoldur. Bunun için önce uygulamanızı Facebook’a kaydetmelisiniz.

Daha sonra Facebook for developers sitesinde SDK’yi yani “Software development kit”i ayarlayın. Ve uygulama verilerinizi aktarmış olun. Bu veriler uygulamadaki “sepete ekleme” gibi bir özellik olabilir.

Veya oyunla ilgili herhangi bir veriyi kullanabilirsiniz. Ayrıca uygulamanızla ilgili ölçüm ihtiyaçlarınız için Facebook Mobil Ortaklığı kullanmayı seçebilirsiniz.

Çevrimdışı Hareketler

Bu yöntemle işletmenize telefon gibi çevrim dışı kanallar üzerinden etkileşime geçen müşterileri hedefleyebilirsiniz. Fiziki olarak sattığınız ürünler gibi verileri bu özellik ile yüklemeniz mümkün.

Çevrim dışı hareketler özelliği sayesinde internet dışında insanlarla iletişime geçme şansına sahip olabilirsiniz. Ve reklam harcamalarınızın çevrim dışı getirisini ölçebilirsiniz.

Facebook Kaynaklarını Kullanın: Bu alt başlıktaki yöntemleri kullanarak hali hazırda Facebook tarafından kaydedilmiş verileriniz ile hedef kitle oluşturmanız mümkün.

Elinizde dışardan bir veri kaynağı yoksa hiç merak etmeyin. Buradaki araçlar sağlam bir hedef kitle için gayet yeterli.

Video

Instagram ve Facebook sayfalarınızdaki videoları izlemiş kişileri hedeflemek için bu seçeneği kullanın. Videonun yarısının veya tamamının izlenmesi gibi detaylara göre farklı hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Videonuzun kişi tarafından bir kere izlenmesi yeterli. Bununla birlikte örneğin en az 10 video izleyenler hedef kitlesi oluşturabilirsiniz.

Instagram İşletme Profili

İlgili Instagram hesabını seçerek, sizinle etkileşime geçmiş kişileri çok detaylı olarak hedef kitlenize aktarabilirsiniz.

Bu araç ile size mesaj gönderen kişileri seçebilir veya sadece ziyaret eden kişilerden kolayca hedef kitle yaratabilirsiniz. Instagram yoğun kullanımı sebebiyle birçok veri içeriyor. Bu yüzden, bu özelliğin müdavimi olabilirsiniz.

Potansiyel Müşteri Formu

Facebook Business Manager’in bir reklam özelliği olan potansiyel müşteri formu oluşturmanızı özellikle tavsiye ediyorum. Daha önce oluşturduğunuz bu form verisi ile ilgili yine birçok detaylı özellik ile hedef kitle oluşturup, kişilere reklam gönderin. Reklama yönelik toplanmış bir veri olduğu için, çok başarılı bir hedef kitle oluşturma yöntemidir.

Etkinlikler

Facebook’da düzenlediğiniz etkinlikler ile etkileşimde bulunan insanları hedef kitlenize dahil edin. Burada da bazı detaylar bulunmakta. Mesela “Düşünüyorum” seçeneğini işaretleyen kullanıcılar ile “Gidiyorum” seçeneğini işaretleyen kullanıcılara farklı reklamlar iletebilirsiniz.

Hızlı Deneyim

Reklam yöneticisinden oluşturduğunuz hızlı deneyimler ile ilgili hedef kitle belirleme yapabilirsiniz. Birbirine bağlanabilen hızlı deneyimler hedef kitlenizin daha fazla içerik keşfetmeye devam etmesine imkân tanır.

Facebook Sayfası

Sayfanızı veya işletme profilinizi takip eden ve herhangi bir şekilde etkileşime geçen kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Sayfanızla ilgili birçok özelleştirilmiş detay ile nokta atışı bir hedef kitle oluşturun. Örneğin, sayfanıza son 1 yıl içinde mesaj gönderen herkesi aynı hedef kitleye dahil edebilirsiniz.

Alışveriş

Facebook veya Instagram’da bir alışveriş deneyimi ile ürünlerinizle etkileşime geçen insanlardan bir hedef kitle oluşturun. Öncelikle hangi platformda ürün satışı yapıyorsanız, onu seçin ve farklı ürünlere göre filtreleme yapın. Örnek olarak söylemek gerekirse, sepete ürün ekleyip satın almaktan vazgeçen kullanıcılara aynı ürünü tekrar pazarlayabilirsiniz.

Facebook’taki İlanlar

Yaratığınız Marketplace ilanları için bu özelliği kullanın. İlanları görüntüleyen veya ilana mesaj gönderen olmak üzere iki seçeneğiniz bulunmakta. Bu kriterlerin bir veya ikisini karşılayan insanları hedef kitlenize dahil edin ve ürünlerinizi etkili bir şekilde satmak için reklam oluşturun.-

Benzer Hedef Kitle (Lookalike)

Hedef kitlenizi büyütmek için var olan kitlenize yakın özellikteki kişileri benzer hedef kitle aracı ile bulun. En çok sevilen hedef kitle oluşturma stratejisi olan benzer hedef kitleler ile işinizi büyütmek oldukça kolay. Bunun için daha önce oluşturduğunuz özel hedef kitleleri seçin.

Benzer hedef kitlenizi oluştururken %1 ila %10 büyüklük arasından seçim yaparak var olan hedef kitlenizden ne kadar daha büyük olacağını seçin. Yüzde küçük olunca daha küçük ve tutarlı bir hedef kitle oluşturursunuz. Yüzde büyüdükçe daha büyük ve geniş bir kitleye açılırsınız.

Benzer Hedef Kitle (Lookalike)

Benzer Hedef Kitle oluşturduğunuzda, bir kaynak hedef kitle seçmeniz gerekir. Kaynak hedef kitledeki kişilerin ortak özelliklerini Facebook otomatik olarak ayarlar. Size sadece son ayarlamaları yapmak kalır. Benzer hedef kitle belirleme aşamaları şu şekildedir:

 • Benzer Hedef Kitle Kaynağını Seçin: Seçeceğiniz hedef kitle kaynağı piksel, mobil uygulama, sayfa bilgileri veya herhangi bir veri barındırabilir. İhtiyacınıza ve pazarlama tekniğinize göre seçim yapın ve isterseniz bu kaynağı özelleştirin.
 • Hedef Kitle Konumunu Seçin: Yeni hedef kitlenizi var olan kitleden başka bir konumda oluşturabilirsiniz. Örneğin, Türkiye’deki müşterilerinizin bilgilerine benzer müşterileri Yunanistan’da bulun. Gördüğünüz gibi oldukça kullanışlı bir özellik.
 • Hedef Kitle Büyüklüğünü Seçin: Hedef kitle büyüklüğünü doğru ayarlamak önemlidir. Bunun için reklam bütçeniz en önemli faktördür. Reklam bütçeniz çok fazlaysa %10 seçebilirsiniz. Kısıtlı bir bütçe için %1’i seçmek mantıklı olacaktır.

Kaydedilen Hedef Kitle

Kaydedilen Hedef Kitle

Sıkça kullandığınız hedef kitleleri kolayca yeniden kullanmak için kaydedin. Hedef kitlenize dair demografik bilgileri, ilgi alanlarını ve davranışları seçin. İleride vereceğiniz reklamlarda bunları yeniden kullanmak için kaydederek zaman tasarrufu sağlayın. Ayrıca daha önce kaydettiğiniz hedef kitleleri düzenlemek ve geliştirmek için bu alanı kullanabilirsiniz. Bu alanda değiştirebileceğiniz özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Hedef Kitle Adı
 • Özel Hedef Kitleler
 • Konumlar
 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Dil

Facebook’ta hedef kitle oluşturma, ekstra özen ve hassasiyet gerektiren bu konu. Bun nedenle kitle oluşturma stratejilerinin titizlikle uygulanması büyük bir avantaj sağlar.

Elimizden geldiğince sizler için bu stratejileri ve detayları anlatmaya çalıştık. Merak ettiğiniz ya da eklemek istediğiniz her ne varsa, yorumlar bölümüne bekleriz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir