fbpx

PPC Nedir?

Online pazarlama kanalı olarak bilinen PPC internet üzerinden varlık gösteren birçok işletmenin takipçilerine ve hedef olarak görülen kitlelerine PPC aracılığıyla ulaşır. PPC reklamlarıyla dijital platformlarda yeni hizmet vermeyi düşünen ve yeni işletmelerine web site oluşturarak sürekli ileriye taşımak adına oldukça önemlidir.

PPC Nedir

Bu reklamlar ile işletmenizde alınması gereken önlemleri en hızlı şekilde aksiyon alabilme imkanı sunarak bir çok online pazarlama hizmeti veren kanalın bir adım önüne geçmenizi sağlar.

Her işletme kendine özgü ürünleri ve vermiş olduğu hizmetler ile Google’da yapılan aramalar içerisinde üst sıralarda yer almak ister. Üst sıralara çıkmak ve bilinir olmak oldukça meşakkatli ve uzun zaman gerektiren bir süreçtir. Web sitesi ve vermiş olduğunuz hizmetler ile alakalı PPC reklamları vererek web sitesi trafiğinizi hızlandırma imkanı bulabilirsiniz.

PPC (Pay Per Click)

PPC nedir? sorusu reklam hizmeti vermek isteyen işletmelerin en çok sorduğu soruların başında geliyor. Tıklama başına ödeme anlamı taşıyan PPC, farklı sosyal medya platformları üzerinde göstermiş olduğu reklamları tıklama miktarı kadar maliyeti belirlenen online oluşturulmuş reklam modelidir.

Tıklama miktarına göre maliyet belirleme temeline dayanır. Google kadar birçok platform ve sosyal medya hesaplarında verilen reklamların tamamında PPC reklam olgusu kullanılır. PPC reklamları sadece tıklama ile fiyatlandırma olarak nitelendirmek doğru değildir.

Bünyesinde bulundurduğu birçok model ile reklam verebilir ve hizmetlerinizi ve ürünlerinizi üst noktalara taşıyabilirsiniz. PPC reklamları genel adı ödemeli reklam hizmeti olarak bilinir.

PPC ( Pay Per Click)
PPC ( Pay Per Click)

PPC Reklamları Nasıl Çalışır?

Birçok farklı platformu içinde barındıran geniş bir ödemeli reklam hizmetidir. Bu reklam hizmetlerinin en önemlileri sosyal medya ve arama motoru reklamcılığıdır. Ödemeler eklem hizmetinde üç faktör oldukça önemlidir. Bunlar;

 • Reklamı veren işletmeler
 • Reklamı yayınlayan yayıncılar
 • Reklamın yani en ağı veya aracı işletme

Gerçekleştirilecek olan ödemeler oluşturulmuş teklif stratejisine ve uygulama şekline göre belirlenir. Bu teklif stratejileri;

 • Tıklama başı ödeme
 • Reklam gösterim başı ödeme
 • Reklam aksiyon başı ödeme

Gibi stratejilerle oluşturacak olan reklam hizmeti maliyet hesaplanarak reklamlar yayınlanır.

PPC Reklamları Avantajları

Online pazarda rakipler ile mücadele etmek adına alınacak olan PPC reklam hizmeti oldukça önemlidir. Alınan bu hizmet ile birçok avantaj sağlanır. Bu avantajlar;

 • Kullanıcılarına gerçekleştirilecek olan tıklamalar için ödeme yaparak daha çok ziyaretçiye sahip olma imkanı sunar.
 • Hızlı bir şekilde tanınır olma ve satış miktarı arttırma imkanı sunar.
 • Günlük veya aylık belirlenmiş olunan bütçeler ile reklam verme hizmeti bulabileceğiniz ve bütçe kontrolünü sağlayabileceğiniz bir hizmet oluşturulur.
 • Reklamların göstereceği yere ve gösterilme zamanına karar verme imkanı sunar.
 • Sistemde bulunan bir çok gelişmiş seçenek ile hedef belirleme imkanı sunar.
 • Anlık olarak kontrol sağlama ve yeni düzenlemeleri ekleyebilme imkanı sunar.
 • Uzun süreli kullanımlarda maliyet tasarrufunuzu oldukça yükseltir.

Sadece satış amaçlı olarak değil, aynı zamanda tanıtım ve oluşturulmuş olan kampanyaların duyurulması amacı ile kullanılır.

PPC Reklamları Avantajları 
PPC Reklamları Avantajları

PPC Reklam Başarısını Etkileyen Faktörler

PPC reklam hizmeti kullanmaya karar veren kullanıcılarının sık olarak alınan reklam hizmetinin verildiği sosyal platformun yetersiz kaldığı durumu dikkat çeker ve suçun tamamen reklamın verilmiş olduğu mecradan kaynaklandığı ifade edilir.

Bu hizmetin olumlu etkileri veya oluşan olumsuz etkilerinin birçok faktöre bağlı olarak oluştuğu bilinmelidir. Başarıya etki eden faktörler;

 • Hedeflenmiş olan kitle
 • Gösterilen reklam ve reklam içeriği
 • Kullanıcıların yönlendirilmiş olduğu açılış sayfası

Gibi faktörler alınan bu hizmetin etkili olmasını doğrudan etkiler.

En Çok Kullanılan PPC Kanalları

PPC İçin kullanabileceğiniz bir çok platform bulunur. Bunların en başında gelen ve en iyi performans alınan reklam hizmeti Google Ads olarak bilinir. Bunun dışında tıklama başı maliyet olarak bilinen modelin hizmetini sunan birçok platform bulunur. Bunlar;

 • Google Ads
 • Facebook
 • Instagram
 • Microsoft Advertising

Gibi birçok platformda çeşitli hizmetler alınabilir. Bu hizmetler;

 • Arama ağı reklamları
 • Görüntülü reklam ağı
 • Alışveriş reklamları
 • Yeniden pazarlama kampanyaları şeklindedir.

PPC Reklamlarda Anahtar Kelimenin Önemi

Tıklama başına ödeme reklamları anahtar kelimeye bağlı olarak çalışan reklam hizmetidir. Bu nedenle oluşturmuş olduğunuz reklamları anahtar kelimeler ile eşleştirerek bu hizmeti almanız gerekir. Alınan bu hizmetten daha yüksek verim almak istediğiniz takdirde, ulaşmak istediğiniz kitleye yönelik oluşturulacak olan anahtar kelimenin uzun olması oldukça faydalı olacaktır.

Bu yöntem ile belirli bir ürünün reklamını daha iyi yapabilme imkanı kazanmış olunur. Geniş bir kitle için kategori üzerine bir anahtar kelime belirlemeniz gerekir.

PPC Reklamlarda Anahtar Kelimenin Önemi
PPC Reklamlarda Anahtar Kelimenin Önemi

PPC Reklamlarını Kimler Kullanmalıdır?

Tıklama başına ödeme yöntemi, reklam desteği alacak olan tüm sektörlerin, büyük veya küçük farketmeksizin kullanabileceği en etkili yöntemlerden biridir.

İhtiyacınız olan bir çok amaca hizmet vermekte olan bu reklam hizmeti ile sahip olmuş olduğunuz web sayfasına trafik çekme ihtiyacınızı rahatlıkla karşılama imkanı bulursunuz. Ürün satmak isteyen, vermiş olduğu hizmeti tanıtma amacı olan ve markasını daha değerli hale getirmek isteyen tüm kullanıcıların tercih edebileceği bir reklam hizmetidir.

PPC Ne Zaman Kullanılmamalıdır?

Kullanımında birçok avantajı bulunan tıklama başına ödeme yöntemi fiyatlarınızda indirim gerçekleştirdiğiniz takdirde yüksek kar düşlerine sebep olacağından dolayı kullanılmaması gereken bir hizmettir. Böyle bir durumda sizlere sunulan farklı reklam yöntemlerini tercih etmeniz yüksek kar düşlerini ortadan kaldırır.

Bu model ile alakalı yeterli bir bilgiye sahip olmadan reklam vermemeniz gerekir. Daha basit yöntemleri kullanarak başlayıp sonrasında profesyonel şekilde tıklama başına ödeme yöntemini kullanmanız daha doğru olur.

PPC Modelleri Nelerdir?

Tıklama başına da bir yöntemin de en önemli şey reklamdan alınacak olan performanstır. Alınacak performansı artırmak için tıklama başına ödeme yöntemlerinden en uygun olanını seçmeniz gerekir. Tıklama başına ödeme yöntemlerini iki türü bulunur. Bunlar;

 • Sabit oranlı tıklama başına ödeme
 • Teklife dayalı tıklama başına ödeme

Yöntemleri ile size en uygun alan yöntemi tercih ederek reklam hizmetinden faydalanma imkanı bulabilirsiniz.

İlk Defa PPC Kullanacak Olan İşletmelerin Hangi Kanalları Tercih Etmesi Gerekir?

İlk defa reklam hizmeti alacak olan işletmelerin Instagram veya Facebook ile bu hizmeti alması İşletmeler için daha avantajlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir