SEOYoutube

YouTube SEO: YouTube Algoritması Nasıl Çalışır?

Pazarlamacılar neredeyse her yayın kanalındaki algoritmaların insafına kaldıklarından bu benzersiz algoritmaların her birinin nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Bu özellikle izleyici çekmek ve izleyici kitlesini elinizde tutmak için gereklidir. Her ne kadar bazı kanallar algoritmalarını gizli tutsalar bile YouTube bu konuda kartları oldukça açık oynamaktadır.

2016 yılında YouTube öneri sistemlerinin mimarisine üst düzey bir genel bakış imkanı sunan bir araştırma makalesi yayınlamıştır. Ayrıca içerik üreticileri için platformlarında keşfedilmeye yönelik çeşitli eğitimler başlatmıştır.

YouTube algoritmasının nasıl çalıştığını merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz 😍 Youtube’da varlığınızı güçlendirmek, elde ettiğiniz bilgileri izleyicisi kitlesi kazanmak için kullanmak istiyorsanız bu içerik size yardımcı olacaktır.

YouTube Algoritması Nasıl Çalışır

YouTube’un algoritması, kullanıcılarına platformunun beş farklı bölümünde en alakalı ve kişiselleştirilmiş videoları sunmaya çalışmaktadır: Arama, ana sayfa, önerilen videolar, trendler ve abonelikler. Kullanıcılara beğenecekleri en iyi videoları bulmalarına yardımcı olan YouTube izleyicileri platformda mümkün olduğunca fazla tutmaya odaklanmaktadır.

YouTube hangi kanalların ve videoların kullanıcılar tarafından beğenildiğini bulabilmek için hedef kitlesini izlemektedir. Bunun bir diğer anlamı YouTube’un her kullanıcı etkileşimini takip etmesidir. YouTube kullanıcıların izlediği ve izlemediği videoları bulmaya ve izlediği videolarda geçirdiği süreye dikkat etmektedir.

Algoritma görüntülenme ve tıklama gibi yapay ölçümler yerine etkileşimi ödüllendirdiği için YouTube içerik üreticilerine hedef kitlelerinin izlemekten keyif aldıkları videoları üretmeye teşvik etmektedir. Bununla birlikte onların sistemle oynamaya çalışmasını engellemektedir.

Ancak YouTube’un algoritması videoları platformdaki farklı noktalarda sıralamak veya önermek için farklı sinyaller ve ölçümler kullanmaktadır. Bunu akılda tutarak YouTube’un algoritmasını anlamaya çalışırsanız onun arama, ana sayfa, önerilen videolar, trendler ve abonelikler kısmında içerik sunma yaklaşımını çözebilirsiniz.

Arama

Videoların arama sıralamasını etkileyen en büyük iki faktör, anahtar kelimeleri ve alaka düzeyidir. Videoları aramada sıralarken YouTube başlıkların, açıklamaların ve içeriğin her kullanıcın sorgusuyla ne kadar iyi eşleşeceğini dikkate almaktadır. Ayrıca, kullanıcıların kanalınızdan kaç video izlediğini ve videonuz ile aynı konuyu çevreleyen diğer videoları en son ne zaman izlediğini hesaba katmaktadır.

Ana Sayfa ve Önerilen Videolar

YouTube’ta iki kullanıcının aynı deneyime sahip olması pek söz konusu değildir. YouTube, izleyicilerin her birine en alakalı ve kişiselleştirilmiş önerileri sunmak istemektedir. Bunu yapmak için önce kullanıcıların etkinlik geçmişini analiz etmekte ve daha sonra kendileriyle alakalı olabilecek videoları bulmaktadırlar.

Daha sonra bu videoları, kullanıcıları memnun etme ve etkileşim düzeyine göre incelemektedirler. Aynı zamanda benzer konuyu ele alan kanalların veya videoların ne kadar izlenildiğini gözden geçirmektedirler. Son olarak YouTube bir videoyu aynı kullanıcıya kaç defa gösterdiğini hesaba katmaktadır.

YouTube, kullanıcıların çeşitli kanallardan öneriler aldıklarında daha fazla içerik izleme eğiliminde olduğunu fark etmiştir. Bu nedenle önerilen video yayınlarını ve kullanıcıların ana sayfalarını çeşitlendirme yoluna gitmektedirler.

Trendler

Trend sayfası bir kullanıcının belirlemiş olduğu ülkedeki yeni ve popüler videoların bulunduğu alandır. YouTube, bu bölümdeki videoları derecelendirirken popülerlikle yeniliği dengelemek istemektedir. Bu nedenle, sıraladıkları her video için görüntülenme sayısını ve görüntüleme büyüme oranını ele almaktadırlar.

Abonelikler

YouTube’ta kullanıcıların abone oldukları sayfaların yükledikleri son videoları görebilecekleri bir abonelik sayfası vardır. Ancak abonelik sayfası kanalların elde etmiş oldukları tek fayda değildir. Platformdaki sıralamayı belirlemek için YouTube görüntüleme hızı adı verilen bir ölçüm kullanmaktadır. Bu ölçüm video yayınlandıktan sonra kaç abonenin videoyu izlemiş olduğunu ölçmektedir. Videonun görüntüleme hızı ne kadar yüksek olursa videolarınız bir o kadar yüksek sırada yer almaktadır. YouTube aynı zamanda videolarınızı sıralarken sahip olduğunuz aktif abone sayısını hesaba katmaktadır.

YouTube Algoritması İçin Videolar Nasıl Optimize Edilir?

YouTube sıralama elde etmek için ilk göz önünde bulundurmanız gereken şey videoları ve kanalı popüler sorgular için optimize etmek olmalıdır. Bunu yapabilmek için video başlıkları, etiketlere, meta açıklamalara, SRT dosyalarına, video adına ve öne çıkarılmış görseline uygun anahtar kelimeleri eklemeniz gerekmektedir.

Buna ek olarak size en çok izleyici getiren en popüler sorguları kullanmalısınız. Bunları YouTube’un arama raporlarında bulabilirsiniz. Eğer bu sorgular yüklediğiniz videonun konusundan biraz farklıysa videoyu güncelleyerek içerik açıklarını kapatmalı ve meta verilere bu anahtar kelimeleri eklemelisiniz. Eğer yüklediğiniz video sorgulardan tamamen bağımsızsa bu durumda popüler sorgular için ayrı videolar eklemeyi düşünmelisiniz. YouTube’ta sıralama elde ederken göz önünde bulundurulacak bir sonraki şey videolarınızı ve kanalınızı etkileşim için optimize etmektir. Etkileşim elde etmek için ilk olarak kullanıcıların dikkatini çekmeniz gerekmektedir. Kullanıcıların dikkatini hemen çekmenin en iyi yollarından biri her bir video için dikkat çekici küçük resimler oluşturmaktır. Küçük resimler, YouTube video ararken izleyiciler gördüğü küçük ve tıklanabilir resimlerdir. Bunlar en az videonun başlığı kadar önemlidirler. Bunlar videonuz hakkında fikir vermekte ve aynı zamanda videoya tıklamaları için kullanıcıları teşvik etmektedir.

İnsan beyninin aynı zamanda çarpıcı görsellere yanıt verecek şekilde programlanmış olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle dikkat çekici standart minik resimler, resimlerle dolu bir platformda kendinizi farklılaştırmanız konusunda size yardımcı olabilecektir. Çarpıcı bir küçük resim oluşturmak için bir konuşan bir kafa eklemeyi düşünebilirsiniz. İnsanlar doğal olarak insan yüzlerine dikkat ederler. Ek olarak, bir videonun ön plana çıkmasını istiyorsanız küçük resminizin ön planının ve arka planının renklerini kontrast olarak ayarlamayı düşünmelisiniz.

Kullanıcıların dikkatini çektikten sonra bir dizi veya gösteri oluşturarak onları meşgul etmeyi başarabilirsiniz. Ayrıca, en yüksek kitle tutma oranına sahip videolarla başlayan belirli bir konu hakkında oynatma listeleri oluşturabilirsiniz. Bu, kullanıcıların oynatma listelerinizde yer alan videolarını çoğunu izleyebilme ihtimali artıracaktır.

Genel video stratejinizi iyileştirmenin bir başka yolu videoları izlenme süresi, ortalama izlenme yüzdesi, ortalama izlenme süresi, kitlenin geçirdiği vakit ve ortalama oturum süresi gibi ilgi çekici ölçütlere göre performansını ölçmelisiniz. Eğer hangi konunun veya videonun daha fazla etkileşim aldığını anlayabilirseniz ve bu tür içerikler oluşturmaya odaklanırsanız kendinizi YouTube’un arama sonuçlarında ve önerilen videolar kısmında bulabilirsiniz.

Kamil Keleş

Eylül 2018 itibari ile Site Destek Dijital Performans Ajansında Dijital Pazarlama Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı