fbpx

Woocommerce URL Yapısını Düzeltme

Dünya’nın en çok kullanılan yazılımlarından olan WordPress 2016 yılında hayatımıza bir E-Ticaret eklentisi olan woocommerce Eklentisini tanıttı. Bu eklenti ile birlikte wordpress altyapısını kullanan bir çok E-Ticaret markası karışımıza çıkmaya başladı.

Woocommerce alt yapısını tercih eden kullanıcıların yaşadıkları sorunlardan birisi ise URL yapısının özelleştirilememesiydi. WordPress’in Kalıcı Bağlantılar kısmından var olan URL’leri düzenleyebilirsiniz fakat woocommerce ürün ve kategori URL’inde bir düzenleme eklenti olmadan yapamazsınız. Arama motorularında üst sıralara çıkabilmek için Google’ın kullanmamızı istediği URL yapısı ve woocommerce varsayılan URL yapısı alt tarafta bulunmaktadır.

Woocommerce varsayılan Kategori URL : www.siteadi.com/urun-kategori/kategori-adi
Woocommerce varsayılan Ürün URL : www.siteadi.com/urun/urun-adi

Google’ın Önerdiği Kategori URL Yapısı : www.siteadi.com/kategori-adi
Google’ın Önerdiği Ürün URL Yapısı : www.siteadi.com/urun-adi

Google’ın bizden istediği URL yapısına kullanabilmemiz için sadece bir eklentiye ihtiyacımız bulunmaktadır.
WooCommerce Permalink Manager‘a tıklayarak eklentiyi sitenize kurabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde sitemizden dizin yapısını kaldırıyoruz.

Woocommerce Url Yapısını Düzeltme

Eklentiyi kurduktan sonra wordpress giriş yapmanızı isteyecektir. Girişinizi yaptıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır burada “Category”
ve “Product” alanları gelecektir. Hangi URL’de düzenleme yapmak istiyorsanız karşısındaki seçim kutusunu seçim kutusunu seçmelisiniz.

Google’ın Önerdiği Kategori URL Yapısı : www.siteadi.com/kategori-adi
Google’ın Önerdiği Ürün URL Yapısı : www.siteadi.com/urun-adi

Böyle bir URL yapısına sahip olmak istiyorsanız ekran görüntüsündeki tüm alanları seçili yapıp kayıt etmelisiniz.

Not: Web siteniz Google’da index almış bir web sitesi ise URL yapınızı değiştirdikten sonra eski sayfalardan, yeni sayfalara 301 yönlendirmesi çekmeyi unutmayınız. Aksi takdirde sıralama almış kategorileriniz ve ürünleriniz 404 sayfasına düşeceği için sitenizin arama motorlarındaki index sayısında düşme olacaktır. Bu da organik trafiğinizde kayıba neden olabilir.

WordPress 301 Eklentisi : Redirection

 

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Günlerdir aradığım yazıyı sonunda buldum çok teşekkürler cidden nasıl yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yoktu bu yazı sayesinde url yapısını rahatlıkla düzenledim.

  1. Merhaba Çetin Bey,
   Bunun için Okuma bölümü yeterli olmayacaktır, Permalink eklentileri ile bu durumu çözebilirsiniz WordPress kategorimde bunun ile ilgilide bir yaz bulunmaktadır. Umarım doğru anlamışımdır.

   /category/ dizin adını değiştirmek istiyorsanız sadece bunu okumadan değiştirebilirsiniz.

 2. Çok bilgilendirici olmuş tüm e ticaret sitesi sahiplerinin öğrenmesi gerekiyor url özellikle seo açısından da büyük önem taşıyor .Çok teşekkürler

 3. Kamil Bey bu güzel bilgi için çok teşekkür ederim.

  Benim sitemde bir çok marka var. Bunların urlsi şu şekilde.

  https://www.sit eadi.com/brand/chanel/ şeklinde. Ben bu yukarıda anlatıldığı şekilde yaparsam bu alanda düzelecek mi. /brand/ kısmı kalkacak mı ? Bunun için başka bir ayar mı var ?

  İyi Çalışmalar.

  1. Merhabalar Esra hanım,

   Bunun için “permalink manager pro” eklentisi işinizi görebilir, benim anlattığım woocommerce içindi sadece 🙏

 4. Merhabalar,

  Bahsettiğiniz eklentiyi kullanarak Woocommerce tabanlı websitemizin url yapısını düzenledim.

  “https://www.siteadi.com/urun-kategori/balonlar/mavi-balon” şeklinde olan sayfa url adresileri;
  “https://www.siteadi.com/balonlar/mavi-balon” şekline döndü ve düzgün çalışıyor.

  Ancak websitemize dair bir içeriği googleda arattığımda, google arama sayfasına çıkan sonucu üzerine mouse ile geldiğimde, url olarak; “https://www.siteadi.com/urun-kategori/balonlar/mavi-balon” görünüyor. Tıklayınca da yine bu url e gidiyor ve aynı içerik görüntüleniyor. Ancak adres çubuğunda “https://www.siteadi.com/urun-kategori/balonlar/mavi-balon” şeklinde yazıyor. Bu durum SEO kaybı yaşatır mı ne yapmam gerekir?

  Teşekkürler.

  1. Merhabalar Orhan Bey,

   site kaynak kodu üzerinden canonical etiketiniz “https://www.siteadi.com/balonlar/mavi-balon” böyle gözüküyorsa SEO açısından bir problem olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı