A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Anasayfa / Wordpress / Woocommerce / Woocommerce URL Yapısını Düzeltme

Woocommerce URL Yapısını Düzeltme

Dünya’nın en çok kullanılan yazılımlarından olan WordPress 2016 yılında hayatımıza bir E-Ticaret eklentisi olan woocommerce Eklentisini tanıttı. Bu eklenti ile birlikte wordpress altyapısını kullanan bir çok E-Ticaret markası karışımıza çıkmaya başladı.

Woocommerce alt yapısını tercih eden kullanıcıların yaşadıkları sorunlardan birisi ise URL yapısının özelleştirilememesiydi. WordPress’in Kalıcı Bağlantılar kısmından var olan URL’leri düzenleyebilirsiniz fakat woocommerce ürün ve kategori URL’inde bir düzenleme eklenti olmadan yapamazsınız. Arama motorularında üst sıralara çıkabilmek için Google’ın kullanmamızı istediği URL yapısı ve woocommerce varsayılan URL yapısı alt tarafta bulunmaktadır.

Woocommerce varsayılan Kategori URL : www.siteadi.com/urun-kategori/kategori-adi
Woocommerce varsayılan Ürün URL : www.siteadi.com/urun/urun-adi

Google’ın Önerdiği Kategori URL Yapısı : www.siteadi.com/kategori-adi
Google’ın Önerdiği Ürün URL Yapısı : www.siteadi.com/urun-adi

Google’ın bizden istediği URL yapısına kullanabilmemiz için sadece bir eklentiye ihtiyacımız bulunmaktadır.
WooCommerce Permalink Manager‘a tıklayarak eklentiyi sitenize kurabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde sitemizden dizin yapısını kaldırıyoruz.

Eklentiyi kurduktan sonra wordpress giriş yapmanızı isteyecektir. Girişinizi yaptıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır burada “Category”
ve “Product” alanları gelecektir. Hangi URL’de düzenleme yapmak istiyorsanız karşısındaki seçim kutusunu seçim kutusunu seçmelisiniz.

Google’ın Önerdiği Kategori URL Yapısı : www.siteadi.com/kategori-adi
Google’ın Önerdiği Ürün URL Yapısı : www.siteadi.com/urun-adi

Böyle bir URL yapısına sahip olmak istiyorsanız ekran görüntüsündeki tüm alanları seçili yapıp kayıt etmelisiniz.

Not: Web siteniz Google’da index almış bir web sitesi ise URL yapınızı değiştirdikten sonra eski sayfalardan, yeni sayfalara 301 yönlendirmesi çekmeyi unutmayınız. Aksi takdirde sıralama almış kategorileriniz ve ürünleriniz 404 sayfasına düşeceği için sitenizin arama motorlarındaki index sayısında düşme olacaktır. Bu da organik trafiğinizde kayıba neden olabilir.

WordPress 301 Eklentisi : Redirection

 

Wordpress hakkında daha fazla bilgi almak için kamilkeles.com/wordpress kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Yorum kısmından sorularınızı ve görüşlerinizi bırakabilirsiniz.

Hakkında Kamil Keleş

4 Yorumlar

  1. Çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık 🙂

  2. Günlerdir aradığım yazıyı sonunda buldum çok teşekkürler cidden nasıl yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yoktu bu yazı sayesinde url yapısını rahatlıkla düzenledim.

  3. adamsın kamil hocam.Müşterim url yapısını bana anlatırken şöyle olsun böyle olsun derken nasıl yapacağımı bilmiyordum ama herşeye okey dedim.sonrasında biraz araştırma ile senin yazını buldum daha denemedim ama büyük ihtimalle olacaktır. Çok teşekkürler:)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: