fbpx

WordPress SMTP Ayarları

Günümüzde çoğu hosting firması bir güvenlik önlemi olarak mail fonksiyonunu kapalı hale getirmiş bulunuyor.

Bu durumda WordPress kullanıcıları şifre sıfırlama, üyelik kaydına ilişkin eposta ve  iletişim formu eklentileri ile gönderilen mesajları alamamakta.

Mail fonksiyonunun kapalı olması mail alamayacağımız anlamına gelmiyor. SMTP (Simple Mail Transfer Prtocol) yardımı ile mail fonksiyonu kapalı olsa bile siteniz üzerinden mail alabilirsiniz.

Şimdi WordPress sistemini kullananlar için SMTP ayarları nasıl olmalı? Hangi eklentiler ile SMTP ayarları yapılır?

Gibi sorularınızın cevabını detaylı olarak yazımın devam eden kısmında bulabilirsiniz. Ayarların nasıl yapılacağına geçmeden öncelikle SMTPnin ne olduğu hakkında kısaca sizi bilgilendirelim.

SMTP Nedir?

Basit bir internet standardı olan SMTP 25 numaralı port üzerinden mail göndermemize yarayan bir protokoldür.

Bu internet standardı ile bir mail gönderildiğinde önce SMTP sunucusuna aktarılır daha sonrasında POP/IMAP Server  ile bağlantı kurarak maillerin yerine ulaşmasını sağlar.

SMTP bir nevi epostaları yerine ulaştırmak için ara durak vazifesi görür.

WordPress İçin SMTP Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress üzerinden SMTP ayarlarını çeşitli eklentiler ile yapmak oldukça kolay.

Şimdi sizlere resimli olarak sırasıyla yapmanız gerekenleri anlatacağım ve yazımdaki adımları uyguladığınızda artık iletişim formları aracılığıyla size gönderilen mesajlar mail adresinize gelebilecek.

Sadece bu da değil tabi ki şifremi unuttum ya da yeni üyeliklerde üye bilgilerini içeren epostalarda yine yerine ulaşacak.

1. WordPress sistemi üzerinden /wp-admine giriş yapalım ve buradan sol tarafta bulunan sütunda ki eklentiler ve daha sonrasında yeni eklenti ekle bağlantısına tıklayalım. Görsel üzerinden de adımları inceleyebilirsiniz.

Wordpress Smtp Eklentisi Yükleme

Yeni eklenti ekle bölümünde resimde görüldüğü üzere;
1. Arama bölümüne Wp Mail Smtp yazıyoruz.
2.Arama sonuçlarında çıkan eklentilerden Easy WP SMTP eklentisini buluyoruz.
3.Hemen yükle diyoruz ve daha sonrasında yüklenen eklentiyi etkinleştir butonuna tıklayarak etkinleştiriyoruz.

Easy Wp Smtp Eklentisi

Bu işlemler yapıldıktan sonra direk bizi eklenti sayfasına yönlendirecek ve karşımıza şöyle bir seçenek çıkacak.

Cpanel Mail Ayarları

Resimde görüldüğü gibi eklenti bizden ayarları yapmamızı istiyor. Bildirimde belirtilen ayarlar menüsüne tıklayarak, eklentinin ayarlar bölümüne ulaşabiliriz. Ya da yine sol sütundaki ayarlar sekmesinden Easy WP SMTP sekmesine tıklayarak eklenti ayarlarını düzenleyebileceğimiz sayfaya ulaşabiliriz.

4. Eklenti ayarlar sayfasına ulaştığımızda üç sekmeden oluşan bir dizi ayar yapmamıza imkan veren bir form alanı çıkacak. Bu sekmeler de bizim SMTP ayarlarını yapacağımız ilk sekme olan SMTP ayarları gerekli düzenlemeleri yapacağımız asıl alan. Bu nedenle bu basamak üzerinden bu sekmede bulunan kutucuklara hangi ayarları girmeniz gerektiğini detaylı olarak yazacağım. Aşağıda doldurmanız gereken kutucuklar için SMTP ayarlarını normalde hosting firmanızdan isterseniz size iletebilirler fakat ben bu bilgilere kendinizin de nasıl ulaşacağını yazımın devam eden kısmında anlatacağım.

Easy Smtp Ayarlari

1- ile belirttiğim alana gönderen e-posta adresinin yazılması gerekiyor. Örneğin: bilgi@kamilkeles.com şeklinde olabilir.
2- ile belirttiğim alan olan gönderen adına firmanızın ya da sitenizin ismini yazabilirsiniz. İsterseniz kendi isminizi de kullanabilirsiniz. Bu mail gönderildiği zaman kimden geldiğini gösteren alandır.
3- Bu alanı doldurmak isteğe bağlıdır boş bırakabilirsiniz.

Easy Smtp Ayarları

4- ile belirttiğim kutucuk olan SMTP sunucusu alanına mail@kamilkeles.com şeklinde yazılmalıdır.. Zaten hosting firmanızdan istemeniz halinde size bu bilgileri gönderirler. Fakat bulamayanlar içinde aşağıdan bu alanı nasıl görüntüleyeceğinizi anlattım.

5- Şifreleme türü için hiçbiri seçili olarak kalmalıdır. Normalde SSL/TLSde bütün hosting firmalarında kullanılır ama gerek olmadığınızdan hiçbirini seçebilirsiniz. Ek şifreleme güvenliği isteyenler bu seçimi işaretleyebilir.

6- ile belirtilen kutucuk SMTP portu, bu kutucuğa yine hosting firmanızdan istediğiniz SMTP yapılandırması için  verilen bilgiye göre giriş yapılır. Fakat bu portu görebileceğiniz alanı da yine CPanel üzerinden nasıl görüntüleyebileceğinizi göstereceğim. Ülkemizdeki hosting firmalarında bu port numarası genelde 587 olur.

7- SMTP kimlik doğrulaması kesinlikle seçili olmalıdır. Bu ayara karışmanıza gerek yok.

8-ile belirtilen alana daha önceden oluşturduğunuz ya da hosting tarafından otomatik olarak oluşturulmuş e-posta adresini yazmanız gerekmekte. Genelde admin@kamilkeles.com şeklinde olur ya da hosting hesabı ilk kurulurken size e-posta hesabınızın detaylarını da içeren hosting bilgileri mailine bakarak öğrenebilirsiniz.

9-Şifre alananı CPanel ya da hangi kontrol panelini kullanıyorsanız onun için kullandığınız giriş şifresini girmelisiniz. Güvenliğiniz açısından mutlaka mail şifrenizi değişmenizi öneriyorum.

Tüm bunları yaptıktan sonra Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayarak WordPress SMTP ayarlarını yapılandırmış olduk. Ayarlarınızı kaydettikten sonra yapılandırmayı doğru girip girmediğinizi eklenti üzerinde bulunan Test E-Postası sekmesini kullanarak kendinize bir test postası gönderebilirsiniz. Eğer mail size ulaşıyorsa anlattıklarımı tamamen doğru olarak uygulamışsınız demektir.SMTP Ayarları için gereken bilgileri bulamayan ya da hosting firmasından alamayan CPanel kullanıcıları CPanel hesaplarına giriş yaptıktan sonra şu adımları izlemeliler. Ayrıca isterlerse yeni bir mail hesabı oluşturabilir ve güvenlik gereği mail şifresi kısmına CPanel şifrelerini girmek zorunda kalmayabilirler.

İlk olarak CPanele giriş yaptıktan sonra resimde de belirttiğim E-Posta Hesapları sekmesine tıklamanız gerekiyor. Aşağıdaki resimde tam olarak nereden bahsettiğimi sarı renkle vurguladım.

Cpanel Mail Ayarları

Daha sonrasında açılan sayfada hosting hesabımız için oluşturulan e-posta hesaplarını görüntüleyebileceğiz. Görüntülenen e-posta hesaplarının sağ tarafında bulunan CHECK EMAİL seçeneğine tıklayarak SMTP yapılandırma bilgilerimizin görüntüleneceği alana ulaşabiliriz. Yine göremeyenler için aşağıdaki resimden sarı ile vurguladığım alandan bahsettiğimi görebilirler. Bu alan bizi Web Mail alanına ulaştıracak ve oradan ayarları görmemizi sağlayacak.

Cpanel Mail Ayarları

Yukarıdaki görsel de SSL olmayan ayarları kullanarak ayar sayfasındaki kutucukları doldurabilirsiniz. Gördüğünüz gibi port numarası 587 olarak görünüyor. Bütün ayarları

Bu yapılandırma ayarlarını girmek için WP Easy SMTP eklentisi dışında kullanabileceğiniz birçok eklenti de mevcut. Bu eklentilerin en popülerler;

  • WP Mail SMTP by WPForms
  • Post SMTP Mailer/Email Log
  • WP Mail SMTP Plugin - Mail Bank
  • WP SMTP
  • Contact Form & SMTP Plugin for WordPress by PirateForms

Yukarıdaki bütün eklentiler teoride aynı görevi görüyor. Hepsi aslında yukarıda anlattığım şekilde bilgiler girilerek yapılandırılıyor. Sizde istediğiniz eklentiyi kullanarak SMTP ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Sizlere detaylı olarak SMTP ayarlarınıza nasıl ulaşabileceğinizi ve WordPress SMTP ayarları nasıl yapılır? gibi önemli bir soruya cevap vermeye çalıştık. Anlamayanlar ya da sorun yaşayanlar iletişim ya da aşağıdaki yorum alanından bizlere yaşadıkları sorunları ya da takıldıkları yeri bildirebilirler.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir