fbpx

Facebook Yeniden Pazarlama

Dönüşümlerle ve sürekli büyüyen sepeti terk eden kullanıcıları ile mücadele etmekten yoruldunuz mu? O halde Facebook Yeniden Pazarlama içeriğim tam size göre 👇

Bu konuda yalnız değilsiniz. Telefon ve ya bilgisayar başında ziyaretçinin dikkat süresi azalıyor ve bu durum ise alışverişi yarım bırakmasına, sekmeyi kapatmasına neden olabiliyor. Listrak’ın son dönemlerde paylaştığı bir raporda, vazgeçme oranı %78 olarak gözükmektedir.

Facebook Ile Yeniden Pazarlama

Dönüşüm optimizasyonu açısından her şeyi yapabilirsiniz ve yine de müşterilerinizi ve ya daha istekli yeni kullanıcıların dikkatini çekemeyebilirsiniz. Çünkü bazı durumlarda insanlar bilgisayar başından kafasını kaldırmak zorunda kalabilirler. İşte bu noktada kaçan kullanıcıyı tekrar kazanmamız gerekiyor, dönüşüme çevirmemiz için tüm dijital pazarlamacıların en büyük velinimeti olan Facebook yeniden pazarlama ile ekranında uzaklaşmak zorunda olan kullanıcılara tekrar markanızı hatırlatabilirsiniz.

Özel Hedef Kitle Oluşturma

Bu yazımda, aşağıdakiler dahil olmak üzere Facebook yeniden pazarlamanın bazı temel unsurlarını ele alacağız :

 • Facebook Yeniden Pazarlama nedir?
 • Özel Hedef Kitleler ve Facebook Piksel nasıl çalışır?
 • Özel Hedef Kitle ve Facebook Piksel nasıl oluşturulur?
 • Facebook Yeniden Pazarlama, neden sosyal medya reklamlarının çoğundan daha üstün?

Facebook yeniden pazarlama Dünyasında yeniyseniz veya bir sonra ki kampanyanıza ince ayarlamalar yapmak istiyorsanız bu yazı doğru yolu belirleyebilmektedir. Facebook Yeniden Pazarlama Nedir? Facebook Yeniden Pazarlama, geçmişte sitenizi ziyaret eden kullanıcılara reklamların tekrar yayınlaması anlamını ifade eder. Bir e-ticaret mağazası işlettiğiniz varsayalım. Ödeme sayfalarına trafik çekiyorsunuz ancak bu sayfadaki hemen çıkma oranınız oldukça yüksek onların vazgeçtiğini ya da çıkmak zorunda kaldıklarını gözlemliyorsunuz. Facebook’un piksel kodu sayesinde sepetinizden da kasadan geri dönen kullanıcıları tespit edebilirsiniz. “Sepete Ekleyen ama Satın Almayan” kullanıcılarına özel kuponlar oluşturabilir, insanları alışveriş yapmaları için teşvik edebilirsiniz.   Jon Loomer’ın dijital derslerinden birini satın almak isteyen birisine gösterilen reklam örneği; “Analiz Eğitim Kursumun fiyatı yakında iki katına çıkacak. Kursa ilişkin merak ettiğiniz sorular var mı? Aşağıdaki yorumlardan isteyin!”

Yeniden Pazarlama Reklamları

Bu reklamın örneği, Jon’un yaptığı trafik kampayasın da güven veren ve satın almaya yönelten bir metin ile dönüşüm alma oranını çok daha fazla artırmaktadır. Kısacası, bir yeniden pazarlama kampanyası kullanımın iki temel yararı;

 • Facebook yeniden pazarlama, birçok e ticaret sahibini sevmediği reklam engelleyicilere takılmaz ve Facebook üzerinde bulunan herkese gösterilebilir.
 • Pazarlamacılar, tam olarak kim olduklarını bilmedikleri hedef kitleleri hakkında bir çok bilgiye sahip olabilir ve onları daha iyi tanıyabilirler.

Gelelim Facebook yeniden pazarlamada nelere dikkat etmemiz önemlidir? Yeniden pazarlama doğru kullanılmaz ise istenilen sonuçları alamaz, tam olarak hangi kitleyi hedefleyeceğiniz, hedef kitleniz kim olacak bunları bilmeniz gerekmektedir. Etkili bir hedefleme yaptığınız zaman istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Etkili hedefleme, özel hedef kitlenin ve Facebook piksellerin nasıl çalıştığını anlamak ile başlar.

Facebook Ile Yeniden Pazarlama

Hedef Kitle: Facebook reklamlarının size en büyük avantajı ise, son derece spesifik davranışlara ve potansiyel müşterilerinizin geçmişine dayalı olarak reklam hedeflemenizi sağlamaktadır. Örnek olarak altta ki gibi hedeflemeler yapabilirsiniz;

 • Müşteri listenizin e-posta adresleri
 • Belirli bir sayfayı ziyaret eden kullanıcılar.
 • Bir süredir sitenize girmeyen kullanıcılar.

Kimleri hedeflediğinize göre özel kitlenizi oluşturmanız gerekmektedir. Facebook’un kendi sözleriyle; Özel kitlenin amacı, işinize veya ürününüze ilgi duyan insanlara ulaşmaktır.”   Özel kitlemizi bulduktan sonra gördüklerimiz şu şekilde;

Özel Hedef Kitle Oluşturun

Görselde görüldüğü üzere birkaç seçeneğimiz var. Örnek olarak, “Müşteri Dosyası”nı seçersek, bir müşteri listesini MailChimp yoluyla alabilir ve ya kendi müşteri verilerimizin bir dosyasını hazırlama seçeneğine sahibiz:

Müşteri Dosyalarını Yükleyin

Facebook yeniden pazarlamaya derinden baktığımızda nasıl gerçekleştiniz görebilirsiniz, yeniden pazarlamadan yararlanmak adına web sitesi trafiğine odaklanacağız bu şekilde pikseli daha yararlı olarak kullanabiliriz. Facebook pikseli izleme kodu olarak düşünebilirsiniz, kullanıcılarınızın site üzerinde gerçekleştirdiği hareketleri takip etmektedir. Piksel kodunu kopyalayıp web siteminize yapıştırmanız gerekmektedir. Daha önce Google Analytics’i kurduysanız kurulumunda çokta zorlanmayacaksınızdır. O halde gelelim Piksel kodu oluşturmaya:

Facebook Yeniden Pazarlama

“Web Sitesi Trafiği” açılır menüsünden seçerek, kitlenizi genel trafikten öteye nasıl bölümleyeceğinizi bir kez daha görebilirsiniz.

Tüm İnternet Sitesi Ziyaretçileri Hedef Kitlesi

Bu örnekte hayali bir e-ticaret blogumuza giren ziyaretçileri hedeflemek istiyoruz, ancak mağaza bölümün hedeflemek istemiyoruz. Facebook, URL2leri hedefleme amacıyla dahil etme ve ya hariç tutmanıza izin vermektedir. Bu durumda “blog” ziyaretçilerini ekliyoruz(URL içinde “blog” geçen.), mağazayı hariç tutuyoruz(URL şunları içermez “mağaza” geçen.) bu şekilde yapılan hedeflemede sadece blog sayfasını ziyaret eden kullanıcıları hedef alır, mağazayı ziyaret eden kullanıcılarımıza ulaşmaz.

Belirli Sayfaları Ziyaret Eden Kullanıcılar

Şimdi gelelim piksel kodumuzu sitemiz ile entegre etmeye, sitenizi WordPress, Wix gibi platformlarda çalıştırıyorsanız eklentiler ile birkaç adımda piksel kodunuzu entegre edebilirsiniz.

Facebook Pixel Entegrasyon

 

Hazır bir platformda çalıştırmıyorsanız sitenizi “kodu manuel olarak yükleyin” butonuna tıklayarak manuel olarak ekleyebilirsiniz.

Facebook Piksel Kod

Facebook ayrıca, bir alışveriş sepetine veya favori listesine bir öge ekleme gibi olan site etkileşimleri için de özel “Olay Kodu” sunmaktadır. Bu bize yeniden pazarlamanın ne kadar detaycı ve titiz olduğunuz göstermektedir:

Facebook Piksel Kod

Ve son adım: Facebook, pikselin etkinleşmesi yaklaşık 20 dakika kadar sürebilmektedir. İşe yaradığında, Reklam yöneticinizden son durumu takip edebilirsiniz. Facebook’un Gücü! Ve bu kadar! Unutmayın! Müşteri kitlenizi iyi tanıyıp hedeflemeniz Facebook üzerinden en iyi şekilde yararlanmanız olanak tanıyacaktır. Facebook Yeninde Pazarlamanın Gerçek Yüzü Facebook’ta gezinirken sadece sizin için yapılmış özel bir reklam görüyorsunuz değil mi? Bir mağazayı çevrimiçi ziyaret ettiniz, ertesi gün Facebook’ta karşınıza benzer sponsorulu yayınlar görürsünüz. Facebook platformunu ve yeniden pazarlamasınız genelde çok güçlü yapan şeyde tam budur: Pazarlamacılar kampanyalarını saat gibi ayarlayabilirler. Belirli bir yeniden pazarlama reklamının başarısının sırrı, özel kitlelerine ne kadar çok dikkat ettiğinin altında yatıyor. Düşünün; Diyelim ki, genç ve yetişkinler için iç giyim satan bir e-ticaret siten var, bu nedenle uygun görüntülerle reklamları yayınlamak ve bu kitleyi kendi kitlenize kazandırmak çok önemlidir. Sonuç olarak dijital pazarlamacılar hedef analizlerini çok iyi yapıp, hedef kitlesine bu analize göre belirlemelidirler. Aşağıda bir erkek ayakkabı satışı için nasıl hedefleme yapılmalı bakabilirsiniz;

Demografik Hedefleme

Facebook yeniden pazarlama neden bu kadar değerli? İşinize ve işinizin boyutuna bakılmaksızın, Facebook reklamlarının bugün pek çok pazarlamacının kullanıma sunmasının bir neden var. Davranışa dayalı belirli ziyaretçileri ayrıntılı bir şekilde inceleme ve hedefleme yeteneği orada bulunan çoğu reklam seçeneğinin üzerindedir. Potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi satın, iyi bir şekilde hazırlanmış reklamlar ile mükemmel dönüşümler alabilirsiniz. Hiçbir şekilde Facebook Reklamlarına körü körüne paranızı yatırmayın, ince eleyin sık dokuyun ve inanın buna değecek bir sonuç alacaksınız. Facebook Yeniden Pazarlama ile ilgili bir sorunuz var ise yorumda sorabilirsiniz, kullanıyorsanız görüşlerinizi lütfen bildiriniz, bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhabalar,
  Facebook’ta özel hedef kitle oluştur’da belirli bir sayfayı ziyaret eden kullanıcılara yeniden pazarlama yapabilmek için “siteadresi.com/alt-sayfa” url tamamını mı girmek lazım yoksa “alt-sayfa” girmek yeterli midir?
  Birde “şuna eşittir” mi demeliyiz yoksa “içinde” mi demeliyiz?

  1. Merhabalar Aslıhan Hanım, /alt-sayfa olmalıdır. Tam hedef istiyorsanız “şuna eşittir” benzer sayfalarıda dahil etmek istiyorsan “içinde” kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı