fbpx

Facebook Özel Dönüşüm (Conversion)

Facebook sosyal medya bünyesinde yer alan facebook özel dönüşüm etkinliği sanal ortamda yapacağınız reklamlarımızın performansını ölçmek için kullandığımız en önemli metriklerden biri olarak kullanılır.

Dönüşümler sayesinde reklam başarımızı ölçebiliyor ve oluşturduğumuz reklamların sağladığı gelir hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Söz konusu facebook özel dönüşüm sisteminde, her işletme için farklı bir tanımı yer almakla birlikte o işletmenin temel amacı olarak tanımlanabilir.

Başka bir deyişle, e-ticareti dönüştürmenin amacı satmaktır veya bir eğitim web sitesini dönüştürmenin amacı form bilgileri toplamaktır. Söz konusu bilgiler için her dönüşümün bir e-ticaret olasılığı olduğu üzerinde durulur.

Facebook’ta Dönüşümler Neden Önemlidir?

Dönüşüm oluşturmak aslında sadece Facebook için değil diğer sanal reklam platformları için de çok önemli sonuçlar elde etmeye yardımcıdır. Facebook geri dönüşüm sistemini sanal reklamcılık ve gerçek satış için her işletmenin etkili bir şekilde kullanması gerekiyor.

Facebookta kullanılan geri dönüşümün neden önemli olduğunu merak edenler için şunlar söylenebilir;

  • Geri dönüşüm reklam getirisini en iyi ölçme ve değerlendirme aracıdır
  • Reklam performans testlerinin en iyi yapıldığı ortamlardır
  • Facebookta en iyi optimizasyonun sağlandığı ortam geri dönüşüm etkinliğidir

Etkili bir şekilde uygulanabilecek olan Facebook geri dönüşüm etkinliğinin, sanal ortamlarda yapılan reklamların etkisini ve ticarete olan yansımasının en iyi şekilde değerlendirildiği ve buna göre hedef ve çalışma alanlarının belirlendiği etkinlikler olacaktır.

Facebook'Ta Dönüşümler Neden Önemlidir?
Facebookta Dönüşümler Neden Önemlidir?

Facebook’ta Standart Geri Dönüşüm Oluşturma

Facebook platformu üzerinden yapılması hedeflenen özel dönüşüm süreçleri standart olaylara karşı biraz daha kompleks bir yapıya sahip olup bu konuda biraz daha fazla kafa yormak gerekiyor. Ancak bu sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması imkansız da değildir.

Sistem üzerinde var olan temel yapıdaki piksel kotlarında yapılacak olan birtakım değişiklikler ile bu süreci başarmak mümkündür. Geri dönüşüm oluşturma sürecinde öncelikle Facebook Business Manager sayfamızın sol üst köşesinde bulunan facebook menü ikonuna tıklayıp etkinlik yöneticisine giderek piksel ayarlarını bulmamız gerekecek.

Girdiğimiz bu alanda, ayarlar menüsünü kullanarak buradan da yeni olayları ayarla seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Yeni ayarlar adımını seçtikten sonra ise açılacak olan pencereye oluşturulan kod numarası girilerek istenilen tüm dönüşüm hareketlerini izleyebiliriz.

Facebook Özel Dönüşüm Kodu Oluşturma

Özel dönüşüm etkinliğini çalıştırmak ve başarılı bir şekilde kullanmak için gerekli olan özel dönüşüm kodunun nasıl oluşturulacağı da merak konusudur. Size uygun olanı seçip, çalıştırmak istediğiniz sayfanın başlık etiketleri arasına varsayılan olay kodunu girerek, varsayılan bir olay ayarı gerçekleştirirsiniz.

Örneğin, bir e-ticaret sitesi için dönüşüm olarak bir alışveriş etkinliği ayarlamak istiyoruz ve bunu yapmak için varsayılan olaylar listesinden Shopping seçeneğini seçtikten sonra statik veya dinamik değerler atamak için parametreleri buraya girerek olay kodumuzu oluşturabiliriz.

Burada sayfayı kullanarak sipariş veren kullanıcıların geldiği son sayfada yer alan siparişleriniz başarıyla alındı seçeneğinin görüldüğü alanda ilgili kod numaralarını girmeleri işlemin tamamlanması için yeterli olacaktır.

Facebook Özel Dönüşüm Kodu Oluşturma
Facebook Özel Dönüşüm Kodu Oluşturma

Facebook Özel Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Birçok avantajı ile sanal ticaretin ve sanal reklamcılığın gözdesi haline gelen Facebook özel dönüşümünü tamamlayabilmek için bazı işlem basamaklarını sırasıyla tamamlamak gerekiyor.

Özel dönüşümü tamamlamak isteyen kullanıcıların kişisel olan Business Manager kişisel hesaplarına giriş yaptıktan sonra yapmaları gereken işlem basamakları sırasıyla yapılmalıdır;

  • Hesaba giriş yaptıktan sonra üst köşedeki ayarlar menüsü üzerinden Özel dönüşüm (Conversiyon) alanına tıklayın.
  • Burada yapılması geren ilk işlem, açılan sayfada özel dönüşüm oluşturmaya yarayan butonun tıklanması gerekiyor.
  • Açılan sayfa üzerinden yukarıda da bahsedilen örneklerdeki gibi bir yöntem kullanarak bir alışveriş dönüşümü yapabilirsiniz.
  • Gelinen son alanda oluştur düğmesine tıklayarak Facebookta dönüşüm etkinliği hazır hale getirilir.

Müşterilerin satın alma işlemini web sitesi üzerinden yapıp yapmadıklarını bu aşamadan sonra görmek ve değerlendirmek mümkün olacaktır. Ancak e-ticaret sitesindeki her siparişin parasal değeri mutlaka birbirinden farklı olacağı için bu gibi durumlarda bu alanın boş bırakılması her zaman tavsiye edilir.

Facebook Özel Dönüşümü Nasıl Yapılır?
Facebook Özel Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Facebook Dönüşümü Oluşturmanın Dezavantajları

Özel dönüşümler oluşturmak, standart olay düzenlerinden daha basit bir yapıya sahiptir ve daha kolay bir süreçtir. Sanal ortamda satış ve reklamlar yapan siteye kod yerleştirmeye gerek bırakmayan sistem dahilinde özel URL üretilerek özel dönüşüme de imkan verilmektedir.

Elbette dönüşümlerin tetiklenebilmesi için temel piksel kodumuzu burada ayarlamamız gerekiyor. Özel dönüşümlere de bir değer atanabilir, ancak burada dinamik bir değer atanamaz. Bu durumda yapılması gereken tek seçenek, standart olay kodlarıyla dönüşüm takibi yapmak olacaktır.

Özel dönüşümlerin kullanımı esnasında ortaya çıkartabileceği bir başka dezavantajı da en fazla 100e kadar dönüşüm işleminin oluşturulabilmesidir. Daha fazla dönüşüm işlemini izlemek istiyorsanız, bu seçeneği kullanmanın bir anlamı yoktur.

Facebook Özel Dönüşümü Oluşturmanın Faydaları

Facebook Özel Dönüşümü Oluşturmanın Faydaları
Facebook Özel Dönüşümü Oluşturmanın Faydaları

Özel dönüşüm ayarlama ekranında alışveriş yapmak için Facebook pikselini seçtiğimizden emin olduktan sonra, Tüm URL Trafiğini seçmek ve dönüşüm olayının kullanıcılar gördüğünde hangi ekranda çalışacağına karar vermek gerekiyor.

Burada konunun anlaşılması için yine e-ticaret örneğinden geçersek, kullanıcılar sipariş sonrası tamamlanan sayfaya/siparişe yönlendiriliyorsa aynı URL ile URL verisini girin veya URL seçenekleri içeriyor.

Kullanıcılar her ürün siparişinden sonra bir sayfaya yönlendiriliyorsa URL seçeneğini eşit olarak kullanabiliriz veya yönlendirilen sayfa URLsinde bir kısım sabit ise diğer kısımlar dinamik olarak değişiyorsa sabit kısmı alıp URL seçeneğini kullanabiliriz. Hemen aşağıya dönüşüm işlemi için sağlayacağımız isim, kategori ve değer verilerini girmemiz gerekiyor.

Gerekli verileri girdikten sonra oluştur seçeneğine tıklayarak Facebook dönüşüm oluşturma işlemini tamamlamak mümkün olacaktır. Bu işlemi de tamamladıktan sonra son olarak oluşturduğunuz dönüşümlerin düzgün çalışıp çalışmadığını yukarıda bahsettiğim test aracı ile yapabilirsiniz.

Kampanyamızı oluşturduğunuzda reklam seti ayarlamalarının yapıldığı ekranda oluşturduğumuz dönüşüm olayını seçmeniz yeterli olacaktır. Böylece orta yol hakkında konuştuğumuz kısma geliyoruz. Artık kolayca dönüşüm etkinlikleri oluşturabilir ve dönüşüm reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir