fbpx

5 Dijital Pazarlama Stratejisi

Önümüzde ki yıllarda veya aylarda paniklemeyi bırakmanın ve güçlü bir yumruk atabileceğiniz bir plan hazırlama zamanı geldi. Dijital pazarlamada çabalarınızın gerçek bir etki yaratmasını sağlamak için yapılması gereken 5 önemli dijital pazaralama stratejisi hazırladık. Aşağıda madde madde sizlere sunuyorum detayları ile inceleyebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejisinde Güçlü 5 Adım

1. Kime Ulaşmak İstediğinizi Bilin (Hedef Kitlenizi Belirleyin)

 • İşletmenizin genel misyonuna uygun hedefini öncelikle tanıyın. Dijital Pazarlama reklamlarında şablonlarınızı sizin firmanıza uygun insanları hedefleyerek kullanmanız dönüşümlerinizi ve oturum sürelerinizi daha çok artıracaktır.
 • Kendiniz şu soruyu sorun; Dijital Pazarlamada başarılı olabileceğiniz hedefiniz nedir?
  Örn: Şirketinizi Avrupa ülkelerinde çevrimiçi tedarikçi şirket olarak konumlandırmak.
  Bu sizin hedefiniz, yapmanız gereken asıl hedefiniz nedir bunu belirlemek ve buna uygun dijital süreci yönetmek olacaktır. KPI’larınız Ayarlayın ve Ölçün.
 • Başarılı olmak için ayırdığınız bütçeyi belirleyin ve KPI’larınızı özelleştirin.
 • Öncelik olarak önceki dijital pazarlama çabalarınızı analiz edin. Bu konuda realist olunuz –
  Beklentileriniz çok yüksek tutmamanız ve planlarınızı adım adım sabır ile gerçekleştirmeniz size olumlu dönüşler sağlayacaktır.
 • KPI’larınızın her birini ölçmenize yardımcı olacak yöntemler belirleyin. Dönüşümleri ölçmek için Google Analytics mi yoksa içerik pazarlamacılığının başarısını değerlendirmek için BuzzSumo gibi bir aracı mı kullanacaksınız?

2.Şirketinizin Geçmişini Analiz Edin

Şirketinizin kötü gittiği durumları fırsata çevirebilirsiniz. Geçmişinizi inceleyerek gelecekte yapılması gerekeni veya yapılmaması gerekeni bulabilirsiniz. Aslında bu sizin kullanıcılarınızı daha iyi tanımanıza olanak sağlayacaktır.

Analiz yaparken Google Analytics‘te takviminizi bu zaman ayralığına uyacak şekilde ayarlayın örn; 11 Eylül 2017 Tarihini 11 Eylül 2016 ya da daha eski tarihler ile karşılaştırın bu karşılaştırmayı ay olarak çeyrek dönem olarak yıl olarak yapabilirsiniz bu sizin tercihinize kalmış bir durumdur bu karşılaşmalar sonucunda artışları yada düşüşleri göreceksinizdir.

Analiz Nasıl Yapılır:

 • Analiz yapmak istediğiniz süre aralıklarını belirleyin ve Google Analytics takviminizi bu zaman aralığına göre ayarlayın.
 • İlerleme durumunuzu rakiplerinizle karşılaştırmak için Analytics hesabınızdaki Google’ın Kıyaslama Raporları‘nı deneyin .
 • Rakiplerinizin pazarlama stratejisini de analiz etmeyi unutmayın – çevrimiçi faaliyetlerinin analiz tablosunu oluşturun (bir rakibin SEO stratejisini belirlemek için SEMrush’u kullanın, yani hangi anahtar kelimeler kendi web sitelerine en fazla organik trafik hacmini yönlendiriyorsa). Aynı zamanda, farklı web sitelerinin organik ve ücretli trafiğini karşılaştırmak için de kullanılabilir; bu nedenle, ücretli harcamalarıyla ne kadar agresif olduklarını görürsünüz.
 • Bu soruyu düzenli aralıklarla kendinize sorun: daha önce düşünmediğim başka bir şey var mı – örneğin içeriğimi gönderdiğim zamanları veya kullandığım resim türlerini test etmem gerekir mi?

3.Kimlere Konuştuğunuz Hatırlayın (Müşterilerinizin Dillerini Konuşun)

Planlamanın, ulaşmaya çalıştığınız insanlardan uzaklaşmasına izin vermeyin. Hâlâ kitlenizin kimler olduğunu bilmelisiniz, ancak bazen dijital bir pazarlamacının KPI ayarında, bütçeyi oynamalarında ve kanal seçiminde unutabileceği ilk şey bunlar.

Bunun yerine, kitlenizi dijital pazarlama stratejinizin merkezine koyacak, duygusal ihtiyaçlarını karşılayacak ve en derin arzularını tatmin edecektir. Nasıl mı? iyi yapılandırılmış ve iyi düşünülmüş kişiliklerin yaratılması yoluyla.

Faydalı Kitleler Geliştirin:

 • Temel bilgilerle başlayın ve hedef müşteriniz hakkında bildiğiniz, yaş, cinsiyet ve yer gibi tüm demografik bilgileri not edin.
 • Duygusal arzularını, amaçlarını, isteklerini ve korkularını araştırın ve onları dönüşüme dönüştürebilecek tüm faktörleri belgeleyin.
 • Yaş, cinsiyet, kariyer vb. Gibi hedef kitlenizin temel özelliklerini anlamak için Google Analytics hesabınızın Kitle Raporlarına detaylı inceleyebilirsiniz
 • Kişisel bilgilerinizi oluştururken bunlar, onları etkileyecek kişileri tanımlamak için mükemmel bir zamandır; bunlar pazarlama stratejinizin hedeflemesi gereken etkileyenler olacaktır.

4. Araçlarınızı Belirleyin

Araçlarınızı belirlemek için 3 şey çok önemlidir: Bütçeniz, Dijital Kanallarınız ve Ekibiniz. Önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyacağınız başka şeyleri belirlemeden önce elinizde olan tüm kaynaklarınızı saklamak çok önemlidir.

Araçlarınızı Nasıl Belirleyebilirsiniz:

Bütçeniz;

 • Genel Dijital bütçenizi belirleyiniz.
 • Daha önce neyin nasıl çalıştığı ile ilgili geçmişte ki verilernize bakın
  (Size özel bir kanalın düşük maliyet ile yüksek kalitede dönüşüm getirimi sağladı mı?)
 • Ücretli reklamlar için kullanmak istediğiniz her dijital kanal için bütçeninizin belirli bir bölümünü ayırın
  (En geniş maliyet ile dijital kanalları, en geniş erişim ve dönüşümlerle ve en düşük Tıklama Başına Maliyeti değerlendirmenize yardımcı olması için Analytics’nizi inceleyin.)
 • Oluşturduğunuz kupon kampanyaları size yeterli geri dönüşümü vermiyorsa burada bulunan bütçeyi kaydırarak yükse dönüşüm ver reklamına yatırabilirsiniz.

Ekibiniz;

 • Mevcut ekibinize bakın ve neler elde edebileceğinizi değerlendirin ekibinizin mutsuz olmamasına özen gösterin ve kendilerini geliştirmelerine etki edin.
 • Daha fazla çalışan ihtiyacınızın olup olmadığını değerlendirin, ihtiyacınız var ise bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi düşünün.
 • Dijital Pazarlama departmanın işletmeniz içinde olması mı doğru yoksa bir ajansla çalışmak mı doğru bunun matematiğini yapın ve bütçenizi ona göre değerlendirip yönlendirin.
 • Ekibinizin her birinin gidişatı incelemesini talep edin ve tüm ekipten bir fikir alın beyin fırtınası yapın.

Kanallarınız;

Geçerli dijital pazarlama kanallarınızı inceleyin ve hangi kanalları saklayacağınıza ve yenileriyle yatırım yapmak isteyip istemediğinize karar verin (bu, müşterilerinizin bulunduğu yere ve mevcut olduğunuz zamana bağlıdır).

Her dijital kanalın elde etmeye çalıştığı değer belirtiniz.

5. Plan Yapın

Bir plan yapın ve o plan doğrultusunda ilerlemeye özel gösterin ilerleyen zamanlarda planda değişiklikler olmak zorunda olacaktır. Hedef kitlenizin yarın neye ilgi göstereceği net olarak kestirilebilir bir durum değildir. Bu nedenle bir dijital pazarlamacı stratejisini performans ölçümlerine göre şekillendirmelidir ve gerektiği yerde taktiğini değiştirmelidir.

 • Dijital Planlama Takviminizi Oluşturun:
 • Google takvimleri kullanarak zaman çizelgesi oluşturmayı deneyin – bu şekilde ekip üyelerinizle paylaşabilir ve onlarında düzenlemelerine izin verebilirsiniz.
 • Yıl boyunca oluşturup tanıtacağınız temel kampanyaları vurgulayın ve her kampanya için bir zaman aralığı ayarlayın.
 • Pazarlama Stratejinizi İnceleme ve Gereken Değişiklikleri Belirleme:
 • Bir ölçüm ve izleme planı oluşturun.
 • Sürekli aralıklarla, dijital pazarlama stratejinizin başarı oranını kontrol edin.

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Kızımın faydalanacağı bir site özellikle bu konu onun ilgi alanı bilgi için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kamil Keles Instagram
Instagram Hesabımı Takip Et, Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et
Yeni İçerikleri Kaçırma!
Takip Et